Logan: Wolverine (2017)

Nejbrutalnejsi a zaroven nejsmutnejsi komiksovy film, co byl dosud natocen. Opravdu velmi zridka se stane, ze me DC/Marvel produkce dojme k slzam. Naposled to bylo myslim na konci "Dark Knight Rises" (2012) a ted znova. Je to nostalgie jedne koncici 17ti lete ery, H. Jackmana jako Wolverina, posledniho X-Mena. I kdyz film nenavazuje na zadny predchozi dil, je velmi vhodne vpodstate videt vsechny "xmenovky". Clovek jen tak spravne pochopi emocionalni stranku filmu, ktera je zalozena na svym zpusobem tezkem osudu Jamese Howletta, ktery najednu stranu je vpodstate neznicitelny hrdina, nadruhou si prosel vsim moznym - od bolestiveho upgradu sve mutace pri implantaci adamantia, pres clenstvi v zabijackem komandu a ztratu pameti az po nenaplnene vztahy (Jean Greyova). Navic diky sve regeneracni schopnosti starne pomalu. To vse usti v jeho samotarskost a kumulaci (potlacovaneho) vzteku, predevsim na sebe sama. V tomhle stavu ho potkavame zde. Je to snimek vzdalene inspirovany komiksem Millara/McNivena "Old Man Logan". V Papirove verzi je to o neco vzdalenejsi budoucnost, vice postapokalypticka a vice prolnuta s marvelovskym univerzem - dulezitou postavou je tam slepy Hawkeye, byvaly Avenger. Kvuli nesmyslnym pravnim tahanicim, kdy prava na X-Meny nema Marvel ale Foxove, tu logicky nic takoveho ani byt nemuze. Je to ciste "xmenacky" film, presneji road-movie jejich poslednich dvou nejdulezitejsich clenu. Xaviera a Wolverina. Jakysi mix "Cesty" C. McCarthyho a videohry "The Last of Us": Wolverine zivori na mexicko-americke hranici a stara se o churavejiciho Xaviera, trpiciho zachvaty, dokud mu do zivota nevstoupi mala divka, ktera je mu velmi podobna... // Osobne jsem se trochu bal, ze tato holcici role bude nasilne naroubovana a nepatricna. D. Keen me vyvedla z omylu. Tak nasr.nou malou dracici jsem jeste nevidel a osobne bych se bal vzit ji i treba jen bonbon :) Jeji role je esencialni a s Jackmanem vytvorili skvelou dvojici. Jejich cesta pres hranice do Kanady je lemovana mrtvolami a to takovym stylem, ze i maloktery klasicky akcnak by se byl schopen jim rovnat. Usekane koncetiny, probodnute lebky...tenhle film si opravdu nehraje na jemnocit. Zaroven ma ale nekolik velmi dojemnych momentu, ktere vyvrcholi na samem konci a ja fakt smekam. I kdyz se misty zdalo, ze to bude trochu natahovane, jako celek to pri zpetnem pohledu pusobi velmi dospele a vyrovnane. Hudba je taky skvela a cloveka jen mrzi, ze Jackmana uz zrejme v teto roli nikdy neuvidime. Abych parafrazoval posledni dil Poirota...."Byly to dobre roky..." [vpodstate telepatisticky shodna recenze je i zde: http://film.moviezone.cz/logan-wolverine/recenze/]

Jméno růže (1986)

Skvela detetivka a navic velmi pusobivy a presny historicky film s podobnymi prvky jako treba ceske "Kladivo na carodejnice" (1969). Connery jako William z Baskervillu prijizdi se svym novicem Adsem do italskeho opatstvi, aby se spolu s dalsimi cirkevnimi rady ucastnil disputace o tom, zda ma byt cirkev chuda nebo vlastnit bohatstvi. Krome toho se tu ale odehrava jiny a dulezitejsi pribeh, ktery se toci kolem podle vseho jedine kopie druhe knihy Aristotelovy Poetiky, pojednavajici o Komedii. O tomto dile vime z anonymniho manuskriptu Tractatus Coislinianus, na nemz je Ecuv roman zalozen. Proc je tato kniha tak dulezita, ze je nutno kvuli ni vrazdit, to se rozhodne rozresit frantiskan William. Bohuzel na patrani mu nezbyva mnoho casu, nebot prijizdi inkvizitor Bernardo Gui, jeho stary nepritel, ktery ma sve vlastni "zarucene" metody. // Vyprava a cela atmosfera je na fimu asi to nejlepsi. Ze vseho cpi spina a neutesenost stredoveku. Jsou tu telesne deformace i fanaticka nabozenska presvedceni, ktera dnesnimu cloveku mohou prijit smesna, ale bohuzel na nich stala tehdejsi Evropa. Je tu i vyznam vzdelani a nejvetsi bohatstvi tehdejsi doby - knihy. V case, kdy neexistoval knihtisk a vsechno se rucne prepisovalo, navic s krasnymi iluminacemi (i z cizich jazyku, jako treba rectiny). Osobne me taky udivilo, ze ten monumentalni hrad/klaster (exteriery) pry neexistuje, ale byl postaven specialne pro film.

Soy Luna (2016) (seriál) odpad!

Tohle je proste cancer poslednich par let. Nechapu, proc to Disney cpe i k nam. Zacalo to "Violettou", ale ocividne maji techto braku v zasobe vic. Pokladam to za skodlive zhruba jako koureni, protoze sledovani takto dementnich serialu musi mit zcela jiste za nasledek poskozeni mozku. Je to zcela novy zanr, ktery kdysi nebyl. "Telenovela pro nactilete" (staci se podivat na pocet dilu) aneb jak rychle a snadno mit doma retardovaneho pubertaka. Neustale ty same uhly kamer, stejne sceny, priserni herci a jeste horsi dabing, ale uplne nejhorsi je celkova nulova hodnota. Neustale se resi totalne zbytecne kraviny a jeste pri tom koukate na ty preslazene ksichty. Na tohle bych se nedival ani ve trinacti, ale kdyz to vidim s odstupem jako dospelak, nejradsi bych se podepsal do petice za zruseni techto sracek. Ne Soy Luna, ale Sodoma Gomora!

Ospalá díra (1999)

Tady davam plny pocet hlavne za tu stylovost. Tohle je proste Burton v nejryzejsim slova smyslu a krasne uchylne se na to kouka. Jakasi obscenni fascinace smrti a mrtvolami ala E. A. Poe, temna atmosfera roku 1799 a k tomu skvely vyber hereckych "tvari". Konstabl Crane (Depp) z New Yorku je znam snahou prosazovat vedecke postupy pri reseni vrazd. Je vsak vyslan do Ospale diry, male holandske osady, vysetrit serii podivnych vrazd, kdy obeti konci vzdy s useknutou hlavou. Jeho racionalni presvedceni dostane poradnou nakladacku, kdyz zjisti, ze za vsim stoji prizracny Bezhlavy jezdec. // Trochu jsem se bal, aby to nepusobilo prilis beckove, ale Burton je zde v nejlepsich "letech" a dokazuje, ze i z pokrouceneho stromu umi udelat fantastickou scenerii. Ostatne cely stab je Timova klasika 90tek - Elfman, "Strihoruky Edward", "Wednesday Addamsova", "Max Shreck" :) Kdybych mel soudit obecne, tak jsou samozrejme kvalitnejsi filmy, ale ja hodnotim vicemene dle zanru....a tohle je proste jeden z nejlepsich "halloweenskych" snimku. Doporucuji tedy koukat hlavne v rijnu :-D [Oscar 1990: Vyprava]

Viktor Frankenstein (2015)

Neni to spatny film, ale vpodstate dost tuctovy, nicim nevycnivajici. Problem je uz v tom, ze Frankensteinu je ve filmovem archivu strasne moc. Pritom moc nechapu, co filmare na teto Shelleyine povidce tak fascinuje. Clovek chce prekonat smrt. Pouzije blesk, aby ozivil zombika. Bum. No a to je vse. V ruznych zpracovanich pak zombik vypada lip nebo hur, nekdy je to dokonce ve forme parodie/komedie...proste uz je to takovy folklor, neco jako Drakula. Osobne jsem sice videl jen asi tri verze, ale treba Branaghova s R. De Nirem (1994) mi pripadala nejpovedenejsi, protoze se zabyvala pocity samotneho monstra. Cimz trochu filosoficky pripominala "Blade Runnera" (1982). Tohle zpracovani to bere trochu "vedecteji" a feroveji, nebot se snazi, aby lidi pochopili, ze Frankenstein samozrejme neni ono monstrum, ale doktor (zde medik), ktery ho stvoril (dokonce zde pripomenou spravnou vyslovnost jmena). Navic pomohl postavit se na nohy take cirkusovemu hrbaci (Radcliffe), kteremu da jmeno Igor a protoze ho bavi anatomie, pomaha mu s pokusy. Jelikoz ale takove kejkle s prirodou zanechavaji stopy, brzo maji v patach zbozneho a zarputileho inspektora Turpina (aka Moriarty z noveho Sherlocka). Scenar bohuzel neni uplne poutavy, nektere dialogy vpodstate nesmyslne a krecovite (napr. navrat Igora na hrad ve Skotsku a nasledne (ne)prozreni Frankensteina) a dokonce jsem film pauznul a sel delat neco jineho, coz se mi nestava. Triky i kulisy jsou sice hezke (napr. roztomila opicka), ale neco tomu chybi. Nejaka tresnicka. Mozna vic desu nebo presvedcivejsich scen o moralnich dilematech, o ktere se tvurci snazi. I kdyz pravda monstrum vypada velmi dobre, i s prvky klasickeho vizualu puvodnich cernobilych "frankensteinu" (plocha hlava :) Bohuzel to ale neprebije, ze ve dvou hlavnich predstavitelich vidim Pottera a Xaviera :)

Angry Birds ve filmu (2016)

Uspech finskych studentu, kteri zalozili Rovio a stvorili Angry Birds je nepopiratelny. Je to snad jedina mobilni hra s tak sirokym merchandisingem, a tak neni divu, ze se dostalo i na filmove zpracovani. Uz pred timto animakem vzniklo nekolik kratasu, ktere jsem ale vetsinou minul. O to vic me tenhle celovecerni pocin prekvapil - povedl se vpodstate bez chyby. Zelena prasata kradou barevnym neletavym ptakum vejce. Ti se s pomoci praku nechavaji vystrelovat na nejruznejsi, cim dal slozitejsi, praseci stavby, ktere je nutno do puntiku zbourat. Jedoduchy koncept chytre fyzikalni mobilni hricky defacto bez pribehu dostal solidni story o mrzutem Rudakovi, ktery se nerad druzi a nejradsi je sam. Uplne jsem se v nem videl O:) Kvuli svemu vzteku je poslan na terapii, kde poznava stare zname postavicky ze hry - rychleho Zlutase, explodujiciho Bombase i tezkotonazniho Terence. V prubehu pribehu se objevi i dalsi ptaci, kteri se ve hre bud objevili, nebo jsou pridani kvuli smysluplnosti deje. Vsechno je koreneno trefnymi hlaskami, ktere (az se divim, ze to rikam) krasne vynikaji v ceskem dabingu. U animaku byva dabing opravdu skvely a tenhle film to jen dokazuje. Jak hlasy, tak i hlasky presne sedi, jak maji. Navic autori ocividne vedi, kde jaky gag zabere a jak dlouho je treba se mu venovat - napr. delka sceny pri odhaleni tajemstvi "jezirka poznani" byla presne takova, jak dlouho jsem se chechtal. Dokonale. I kdyz se sice par lehce infantilnich forku naslo, je jich minimum. Povetsinou je humor inteligentni, i kdyz je zrovna treba ve fyzicke rovine (pady, zvuky apod.). Dostalo se i na par eastereggu - napr. odkazy na Kubrikovo "Shining", "Padesat odstinu sedi" nebo analogie sceny s Quicksilverem z "X-Menu". K tomu je to vsechno bezchybne animovano a v efektnim 3D. Proste nevim, co bych mel vytknout.

Lego DC Super hrdinové: Útěk z Gothamu (2016)

Tohle mi moc nesedlo :( Po relativne napaditem a osvezujicim tretim dilu s Brainiacem se Lego DC Superheroes serie vraci opet k tomu infantilnimu humoru jako v jednicce s Bizarrem. Pritom zakladni premisa je fajn a dala by se krasne vyuzit: Batman ma vyroci (i kdyz jsem popravde z ceskeho divnodabingu nepochopil jake) a ostatni superhrdinove mu chteji dat specialni darek. Ale co dat Bruci Wayneovi, ktery si muze koupit cokoliv? No jasne, dovolenou! :) I kdyz zpocatku remca, nakonec prenecha ochranu Gothamu Supermanovi a spolu s Nightwingem a Batgirl odjizdi navstivit misto z minulosti, kde ho trenovala jista Madam Mantis. Dej ma pak dve vetve, jedna s Batmanem, kteremu na "dovolene" vstoupi do cesty padouch Deathstroke a zahadny narod Trogowogu, a druha linie toho, co se deje mezitim v Gothamu. Napad to jako spatny neni, ale to zpracovani je proste hodne detske, hlasky vyznivaji trochu trapne a napr. ze Supermana udelali autori totalniho vola, ktery by asi na kazdeho padoucha potreboval prirucku... Chapu, ze Batman je cool, ale tohle prepiskli. Navic tu Justice League zase osekali. Opet tu neni Martian Manhunter, ale ani Flash nebo GL... Pouze Wonder Woman a Cyborg. Pokud mate male dite, urcite prictete jednu hvezdicku, ale pro dospelaka je tenhle dil zklamanim. Snad bude kinoverze Lego Batman Movie lepsi...

Lego DC Super hrdinové: Vesmírný souboj (2016)

Treti dil pomerne detske serie Lego DC Super Heroes se povedl zatim nejlepe. Hlavnim padouchem je tu Brainiac, jak uz naznacil konec predchoziho filmu. Normalne ho moc nemusim, protoze superchytry android mi vedle Batmanovych zaporaku neprijde tak cool. Holt Superman ma vsechny oponenty vice sci-fi, vice "alien" :) Ale tady Brainiaca pojali naprosto netradicne a sedi to jak prd.l na hrnec :) Z mezigalaktickeho padoucha je tu temer obsedantne kompulzivni sberatel, ktery si ziskane a zmensene planety kalatogizuje a uklada do sbirky podle abecedy. Jako bych videl sam sebe O:) Krom toho ma na sve planete furu klonu s poradovymi cisly, kteri chteji ziskat vyssi pozici, nebo dokonce primo tu jeho hlavni. Kdyz se pak nakonec stretne s Justice League, posle Wonder Woman, GL a Supermana do tri historickych obdobi a jen Batman, ktereho Brainiac poklada za bezvyznamneho, jelikoz neoplyva supershopnostmi, je muze dostat zpet. Takze je libo videt Batmana v pravekych spodarech? Neni problem :) Batmana ala "Pirati z Karibiku"? Posluzte si. Posledni obdobi pak nabidne postapokalyptickou Metropolis z budoucnosti. Tvurci do tohoto dilu nacpali opravdu hodne prvku (dostane se i na motivy z Transformers) a hlavne to neni trapne. Take grafika mi prisla o neco lepsi - je zde o neco vice efektu a nektere sceny pusobi vizuelne vazne hezky. Jen nechapu, proc nevyuzili jeste Martian Manhuntera, ktereho Liga ziskala na konci predchoziho dilu s Luthorem. Jinak ok.

Sherlock - Psisko baskervillské (2012) (epizoda)

Neni to sice takovych 5*, jako kdyz se objevi v Sherlockovi Moriarty, ale i tak je to stale nadstandard a navic asi jediny mozny "update" "Psa baskervillskeho" A. C. Doylea. Jinymi slovy prostredni dil serii s Sherlockem je sice opet slabsi nez jednicka a trojka, ale proti jinym serialum je to stale trida. Tentokrat s trochu desivym a tajemnym nadechem. Do bazin v Dartmooru prijizdi Sherlock s Watsonem resit zahadu krvelacneho psa, o kterem se v okoli mluvi a ktery pry v minulosti rozsapal otce jednoho mladika. Ten od te doby trpi desivymi nocnimi murami. Vsechno navic hali tajemstvi vladniho prisne strezeneho objektu, kde se provadi chemicke a geneticke vyzkumy. Krom jineho na zviratech. Vyuziti modernich motivu tedy vice nez povedene a jedine, o cem bych asi pochyboval, je minove pole uprostred Anglie. Chapu, ze se jedna o vojenskou zakladnu, ale i tak si myslim, ze to neni legalni a mozne. Jinak ok.

Sherlock - Skandál v Belgravii (2012) (epizoda)

Klasicky pribeh "Skandal v Cechach" updatovany do moderni podoby. I kdyz druha serie nezacina primym "navratem" Moriartyho, se kterym se Sherlock stretnul u bazenu na konci prvni serie, na jeho misto zde nastupuje nemene dulezita postava. Podobne jako ma Poirot hrabenku Rossakoffovou, i Sherlock ma svou femme fatale a tou je Irene Adlerova. Obe maji hodne spolecneho. Musi pro detektiva znamenat inteligencni vyzvu. Svym zpusobem jsou mozna i chytrejsi, nez jejich slavne muzske protejsky. Zaroven jsou to vsak kriminalnice a to vse usti v neresitelny problem. Na jednu stranu po nich detektiv touzi, na druhou vi, ze je to opacna strana zakona a tudiz emoce osciluji mezi romantickymi city a vyzvou tyto zeny profesne pokorit. Vetsinou to usti v to, ze nakonec uniknou zatceni :) Zde je vse ozvlastneno tim, ze Adlerova ma spojeni na Moriartovu sit hrdlorezu. Coz muze byt vyhodne ale zaroven smrtelne nebezpecne. Navic se vse odehrava koncem roku, takze ta vanocni atmosfera je prijemna. No a tresnickou na dortu je zahada zamknuteho mobilu ;) to vynikne asi lepe v anglictine (jedna se totiz o grafiku na obrazovce), ale i CT se s tim popasovala solidne.