Katla (2021) (seriál)

Nuž, aj majster tesár sa utne. Prakticky je to veľmi nudné, pomalé, scenáristicky to vôbec nedrží pokope a povedzme si narovinu, len kamera a atmosféra nás pri tom neudržia. Žiaľ, veľké sklamanie.

Vykopávky (2021)

Svojim sposobom je to velmi zaujimavy film, no na druhej strane ma par vyslovene nudnych ci zbytocnych pasazi. V zasade jednoducha linka o vyrovnavani sa so smrtou na pozadi bliziacej sa vojny je funkcna a pekne napisana. Ta archeologicka linka vsak az tak nefunguje, pretoze je prosto pre divaka neatraktivna. Plusom je herecke obsadenie. Takze vo vysledku to je prijemny priemer.

Batman se vrací (1992)

Slizký podvodník Max Shreck, fyzicky aj psychicky deformovaný Oswald Cobblepot prezývaný Tučniak, nebezpeční cirkusanti terorizujúci mesto a do toho skeretárka vyhodená z mrakodrapu, z ktorej sa stane Mačacia žena. Vianočný Gotham City je plný rôznych kreatúr a ľudia počas sviatkov žijú v strachu a obavách. To sa však začne meniť, keď na scénu znova vstúpi Batman. Batman sa vracia z roku 1992 v réžií úspešného a oceňovaného Tima Burtona, je jedna z najlepších adaptácií tejto komiksovej série, no zároveň patrí k najviac podhodnoteným. Burtonove pokračovnie príbehu Bruca Wayna alias Batmana je pritom esenciou klasickej komiksovej adaptácie, v ktorej badať prvky inšpirované animovaným a nior filmom. Tim Burton sa nebál spojiť najkrajšie sviatky v roku s jedinečnou atmosférou cynického a zlého sveta Gothamu. Na scénu priviedol dva silné charaktery Mačacej ženy a Tučniaka, ktoré v mnohých ohľadoch nechávajú Batmana v úzadí. No vďaka precízne vystavanému scenáru a premyslenému príbehu to pre diváka nie je mínus. Práve naopak. Pridajte si k tomu skvelú výpravu s pomerne vysokým rozpočtom osemdesiat miliónov dolárov a špičkové herecké obsadenie s Dannym De Vitom, Michaelom Keatonom, Michelle Pfeiffer a Christopherom Walkenom a vyjde vám z toho jeden z najlepších batmanovských filmov. Bonusom je jedinečná vianočná atmosféra. Samotný Bob Kane, jeden z autorov legendárneho DC komisku Batman, považuje oba Burtonove filmy za mimoriadne vydarené.

Policajt v Beverly Hills II (1987)

Za mňa rozhodne dôstojné pokračovanie dnes už kultovej jednotky. Jednoduchý no funkčný scenár, rýchle tempo sa strieda s humorom. Parádna jazda. 👊🏻

V zajetí sněhu (2017)

Jedna hviedička je za peknú prírodu a kameru. Tento film vlastne nemá žiaden dramatický oblúk. Absentuje príbeh a tým pádom nie je ani čo hrať. Napriek tomu, že based on true events. 🤷‍♂️

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Určite kvalitný sitcom s dobrým obsadením, no rozhodne nedosahuje kvality svojich žánrových či produkčne podobných kolegov.

Za každou cenu přežít (2020)

Na Netflixe som objavil tuto kanadskú (je to po francúzsky, me poo poo 😉) žánrovú jednohubku. Thriller/Survival, pri ktorom by mi vôbec nevadilo, ak by bol o desať či pätnásť minút dlhší. Dajte si takto v zime.

Vlak (1973)

Len aby sme si to upresnili, vlak nejde do ziadneho koncentracneho tabora. Je to pomerne slusne natocena civilna drama, s pribehom kratkeho citoveho vzplanutia, odohravajuca sa na pozadi II. svetovej vojny. Francuzi utekaju ored rozpinajucou sa nemeckou armadou a v jednom vlaku sa stretne zdanlivo nesurode osadenstvo. Hviezdicka navyse za krasnu Romy Schneider.

Poslední cesta (2009) (TV film)

Nie, nie a nie. Veľká škoda, že Ross Katz nedokázal predlohu lepšie preniesť na plátno. Pritom sa mu núkala možnosť ukázať vojnovú drámu v úplne inom svetle. Takto tu máme v podstate nudnú a patetickú road wannabe drámu. Škoda.

How It Ends (2018)

No, ak by som to zjednodušil, tak ani Forest Whitaker to nepotiahne vyššie ako na priemer. Ten najpriemernejší. Celý základný plot scenáru, že aha, tu je katastrofa a aha, tu su dvaja týpci, ktorí musia precestovať xy míl a zachrániť niekoho nie je nijak objavný a ešte k tomu je aj zle obsadený. Absolútne necharizmatický hlavný hrdina v podobe Thea Jamesa, to bol ozaj krok vedľa. To, že celý film sa nejak extra nič moc nedeje, to sa dá, pretože vieme, že pri epic katastrofe sa z ľudí stávajú svine a každý stret s nimi môže byť fatálny. Tu film pomerne dobre funguje. Ale to je všetko a je to veľký problém. Logika tu docela absentuje a pri katastroficko/survivor filmoch jej predsalen trochu potrebujeme. Hodnotenie dvíha pomerne slušný komorný záver s otvoreným koncom.