Dokonalá loupež (2018)

Ak by to bolo o 20-25 minút kratšie, tak mohlo byť aj hodnotenie vyššie. Chýba tomu primočiarejší spád. Hodnotenie o hviezdu nižšie zráža aj nepotrebná a nikam nevedúca, ani príbeh a charakter postavy nerozvádzajúca osobná línia postavy Gerarda Butlera. Takto je to taký priemer s jemne prekvapivým koncom.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

O tom, že The Post bude dobrý film, som vôbec nepochyboval. Očakávania boli naplnené a to aj napriek pomerne zdĺhavému úvodu, kde som mal miestami obavy, či som sa neprerátal. No je tak asi všetko, čo sa filmu dá vytknúť. Je to skrátka Spielberg na akého som posledné roky zvyknutí. Presne a naratívne priamo podaný príbeh o jednej z najväčších afér politických afér v USA. Na piatu hviezdičku tu chýbal možno intezívnejší pohľad dovnútra hláv vydavateľov/novinárov, ale priamočiary dej, ktorý je vo svojej podstate pomerne zložitý, to tu vynahradzuje.

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Keď som prvýkrát videl trailer a meno režiséra, povedal som si, toto môže byť pomerne slušná zábava. Mýlil som sa. 119 minút je dlho predlho, expozícia je príšerne dlhá a toporná a film sa utápa v pravidelnej strate tempa. Pritom svet Jumanji (ako sme sa presvedčili v pôvodnom filme) ponúka divákom všetko, čo od dobrodružného filmu môže žiadať. No tu sa mu dostane priam tupého putovania z bodu A do bodu B, pár gagov a to je vlastne všetko. Potenciál úplne zabitý. Je to veľká škoda, látka mala parádny potenciál, no jej prevedenie na filmové plátno dopadlo naozaj kostrbato. Škoda, mohla to byť pomerne slušná zábava.

Bába z ledu (2017)

Áno, má to veľa silných momentov a herecký výkon Zuzany Kronerovej je výborný. Nohy tomu podkopáva slabá rodinná línia, kde dialógy šuštia papierom a pomerne presvedčivá dráma padá miestami až na úroveň priemerného televízneho seriálu. Pritom práve rodinná linka je katalyzátorom udalostí, ktoré z Báby z ledu robia dobrý film. A to je práve škoda, pretože Bohdan Sláma mal v rukách látku, ktorá mohla byť vynikajúca.

Nejtemnější hodina (2017)

Zatiaľ najväčšie tohtoročné (feb 2018) sklamanie. A to ešte od pomerne skúseného Joe Wrighta. Velká škoda. Bohatá minutáž, ktorá nebola vôbec dramaturgicky využitá. Chýba tomu napätie, tak potrebné pre historický film - kde vieme koniec - a absentuje aj elementárna gradácia deja. A tie náznaky, ktoré tu sú, sú bud celkom nevyuzite, ale uchopene obrazovo doslovne. Je to celkom velka nuda a pritom tu Gary Oldman predvadza herecky fajnovy vykon aj tema je vyborna. Opakujem, skoda. Ja som sa ozaj nudil.

Liga spravedlnosti (2017)

Nie, nie a nie. Keby som na to isiel do kina, tak chcem aspon polovicu ceny z listka spat. Najlepsie by boli spravili, keby niekolko milionov z toho megarozpoctu dali sikovnym scenaristom, aby to skratili, prepisali a pridali trosku vtipu. Je to nemotorny, zdlhavy negungujuci film, kde hlavna zaporna postava vo vas nevyvolava odpor a hrdinovia su vam relativne ukradnuty, pretoze su pateticky (az na Flasha, ten ma potencial, ale zial ho nevyuzili) a tazkopadny. Velke sklamanie, JL si zasluzili lepsi film.

Blízká setkání ztřeštěného druhu (1979) (video kompilace)

Jeden z najlepších animákov vôbec. Ako decko som túto kompiláciu (áno, nie je to úplne celovečerák, ale áno, má to príbeh) na začiatku 90. rokov pozeral na videokazete dookola. A viete čo? Čas tomu vôbec neuškodil.

Nový život (2017)

Zaujimavy pohlad na zivot ludi, ktori kvoli peniazom opustili domov a vydali sa pracovat a zit do Norska. Niekto tam objavil caro ekonomickej migracie, niekto prijal moznosti, ktore sa mu naskytli v ramci Schengenu. Pekna kamera, zaujimava tema, no na to, ze dokument vznikal 3 roky mi chyba pohlad aj z perspektivy aktualnych udalosti v ramci pohybu pracovnej sily.

48 hodin v Paříži (1988)

! POZOR SPOILER !Tak si to skúsme celé rozobrať. Áno, má to síce parádnu atmosféru klasických európskych kriminálok, dokonca aj akúsi postnoir atmosféru by sme tu našli. Rozprávanie je z formálneho aj štylistického hladiska presne také aké má byť. Dokonca aj femme fatale tu vystupuje, aj keď samozrejme jej dramatický koniec je nemastný, neslaný a hlavne prišiel neskoro. No ale ani Polanski sa neodvážil v očiach diváka vykresliť Harrisona Forda ako záletníka, ktorý by bol počas hladania vlastnej ženy neverný. Problémom tohoto filmu je jeho pridlhá stopáž, alebo vzaté z iného konca, privela vatových scén. A tu sa naskytujú dve možnosti. Bud mal Polanski natočiť klasickú kriminálku, kde by neabsentovali ani logika konania postáv a dramatická zápletka by bola uveritelnejsia (tým pádom by to bolo aj o kratsie, respektíve by nám dlzka nevadila), alebo mal natocit klasický noir film, kde by nam nevadila nelogickost konania postav, avsak namiesto vaty, by sa nam dostalo viac scen ako naprilad legendarna tanecna scena v bare (tym padom by nam nevadila dlzka). No Polanski sa nedokazal vzoproet tlaku studia (alebo nechcel a bol v tom kalkul) a natocil takyto hybrid. Pridlhy a miestami rozvlacny a nudny.