Vrchol nebes (2021)

Prečo lezci postupne zdolávali tie najvyššie a najťažšie hory sveta? A prečo hľadali stále zložitejšie prístupové cesty, prípadne išli v zime či bez kyslíka? Aj takýmito otázkami sa film zaoberá. Je to zaujímavé, prebieha akoby vyšetrovanie z pohľadu reportéra, hľadá sa legendárny horolezec a rozmýšľa sa, na čo sa ešte chystá. Do toho sa hľadá foťák stratených horolezcov, ktorí možno už v 30tych rokoch pokorili Everest, no nikdy nedošli dole. Mne sa to proste páčilo, bol tak trochu outdoor film, akurát bol animovaný. Mimochodom hodne dobre. Hlavne hory a príroda. Psychologická stránka filmu bola najpútavejšia. Za mňa spokojnosť.

Scoob! (2020)

Dobrý bol začiatok, no ako sa tam objavili tie hightech chobotiny, proste to už nebol ScoobyDoo ako ho poznáme s detstva. Ten sokol aj záporák mi liezli na nervy a celé to bolo slabé a málo vtipné. Škoda, graficky to inak celkom ušlo, no to ostatné ma minulo a ani decká to až tak nejak nebavilo.

Sebevražedný oddíl (2021)

To bola ale bejkárna. Väčšiu sprostosť som už dávno nevidel. Tak nejak asi vyzerá Sharktonádo. Bavili ma tak dve - tri akcie. Najlepšia bola Harley, ako zdrhla zo zajatia, prípadne ako odstrelila manžílka. No a potom ešte osloboďovanie plukovníka, to bola sranda tiež. Inak som si len šiel oči vyočiť, no mňa to minulo. A inak, je tam aj potitulková scéna, asi dúfajú, že bude pokračovanie, no neviem.

Duna (2021)

Ja som si Dunu hodne užil. Po jednostranom desaťročí Marvelu, DC a všetkých tých superhrdinov a farebných, vtipných blockbusterov bola toto skvelá zmena. Pomalé, zaujímavé, veľkolepé rozprávanie príbehu, ktorý vlastne prvým dielom len začína. Skvelá kamera a cit pre rozprávanie od Villeneuva. Veľa kamarátov vravelo, že je to dobré, ale moc zdľhavé a občas nudné. Ja som sa teda vôbec nenudil a bavilo ma to hodne. Skvelý casting. Ten Timotheé je fakt talentovaný a Ferguson taktiež. Hodne ma to natešilo na ďalší diel, som zvedavý ako to pôjde ďalej. Hru a ani knihu nepoznám.

Zpívej (2016)

Decká po skončení: dáme to niekedy ešte raz? Takže oni boli nadšené a mňa to neurazilo. Celkom som sa bavil. Zviaratká boli moc sympatické, dobre vybrané charaktery, minizápletky medzi Johny gorilom a lump otcom, mama prasa, či hamblivá slonica osviežovali príbeh. A klamársky skrachovanec bol tiež sympoš. Pokiaľ vám lezú na nervy superstar, talenty a tak, možno trochu bude aj toto. Pesničky boli fajn a záverečné vystúpenie bolo super, to sme si s deckami fakt užili. Hodne nápadov a fajn zábava.

Croodsovi: Nový věk (2020)

Tak mega uletené a šialené až to bolo občas dobré. Príbeh nič moc, zápletka tiež, no vtip celkom fungoval a občas sme sa s deckami dobre nasmiali. Také priemerné, ako jednička.

Red Notice (2021)

Jeej to ale nefungovalo. Nefungoval vtip, chémia, preplásaná akcia z celého sveta. Zrada zrady zradou ani nič. The Rock ma vyslovene nudil, Raynolds už tou držkou otravoval, Gal vie síce vyzerať, ale tak nejak všetci 3 hrali len to čo vždy. Režisér a scenárista v jednom asi nedostane moc pochvál. Sem tam sme mali dobrú scénku, ako naháňačka na začiatku, občas som sa trochu zasmial, ale celkovo to bolo varila kočička s pejskom dort. Všetkého veľa a všetko zmiešané dokopy, tak že to dokopy nefunguje.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Nič som nečakal, nič som o tom dopredu nevedel a nakoniec to bola fajn kung fu Čínska rozprávka s dobrými súbojmi, mytológiou, drakmi. Na nervy mi liezla len vrcholne odporná a nesympatická Awkafina. Za mňa 10x lepšie ako Black panther z Wakandy. Uvidíme, či sa mi niekto raz zapáči ako Iron man, Thor a tak.

Loki (2021) (seriál)

Loki, boh ľsti, klamstva a pretvárky. No a tu ho máme ako dobráčiska od kosti, ktorý si občas poslzí, povstupuje si do svedomia a dokonca sa nám zabuchne do ženskej verzie seba sa. Nápad okolo strážcov časovej osi, agentoch a paralelných vesmíroch fajn. Super bol Owen Wilson, ktorý mi tam sedel najviac. Loki bol biedna verzia seba a ani jeho ďalšie variácie nič moc. Keď bolo treba nejaké efekty, tak boli dobré. Príbehy zaujímavé a človek nevedel čo sa stane v ďalšom diely. Takže to bolo fajn. Najviac ma vlastne sklamalo, že chcú robiť ďalšiu sériu. Keby to viem dopredu, kašlem na to.

Nezlomná vůle (2006)

Všetci poznajú Napoleona, Hitlera, či iného šialenca, no málokto by poznal meno William Wiberforcer. Po nich ostali milióny mŕtvych a samá vojna a utrpenie, po ňom sa zrušil obchod s otrokmi, otrokárstvo, zlepšili sa práva pracujúcich a zvierat. V podstate zakladal svet v ktorom teraz žijeme. Pieseň Amazing Grace zrazu získava úplne iný rozmer. Herci dobrí, faktografia skvelá, fakt sa dozvieme o veľa zaujímavých postavách. No film bol akosi moc televízny a nudný, málokedy napínavý.. až na jedno hlasovanie o zákone proste márna snaha. Myšlienky filmu: "lepšie zlé riadenie ako žiadne" - týkalo sa to FRA revolúcie. Proste každá revolúcia prináša skazu a zníženie kvality riadenia. Nikdy to nebolo inak. Ďalšia vec, prerozprávaná mojimi slovami: každá, hoci aj najskvostnejšia myšlienka, ktorá prináša veľké zmeny (zrušenie otroctva, green deal..) musí najprv dozrieť a musí sa udiať postupne, inak sa systém bráni a môže sa zrútiť. Proste hurá systém nefunguje. To bolo vidno ako najprv fintou obmedzili obchod a prepravu s otrokmi a nakoniec nebol problém to odhlasovať. No keď to chcel mlaďoch hŕŕ presadiť, stretol sa len s odporom a hrozil pád impéria. Oplatí sa pozrieť už len z pohľadu histórie. O tomto sa proste u nás neučí.