Super Mario Bros. ve filmu (2023)

Strašně mi to připomnělo tři roky starý film Scoob!, který taky nedělal nic jiného, než že obsahoval milion referencí a popkulturních narážek. Kde jsou ty časy, kdy byly filmy decentní a pracovalo se jen s minimem prvků? Super Mario Bros. totiž odkazuje na naprosto všechny tituly z jeho série, než aby si nechali některé odkazy pro případné pokračování. Je to vlastně přeplácaná koláž, kterou tvůrci doplnili o známé hity, jenž jste ve filmech slyšeli už tolikrát, až vám to připadá spíše otravné. Další klasické prvky pak tvůrci převrátili naruby a místo princezny zachraňuje Mario svého bráchu Lugiho a Peach mu dělá mentorku. Tenhle Hollywoodský směr mě už vážně nebaví. Hodnocení: 45 %

Barbie (2023)

Už od první ukázky se z Barbie stal nečekaný hit, který se v kinech následně udržel na prvních příčkách. Populární panenka s tváří Margot Robbie je něco, na co lidi dlouho čekali... ještě když jí doprovází Ken zpodobněný Ryanem Goslingem. Film má hodně dobrých nápadů, ale bohužel jsou nedotažené, jelikož toho tvůrci chtěli ukázat a říct strašně moc. Na jednu stranu se pak Barbie tváří strašně progresivně, ale za co vlastně bojuje? Těch směrů se dotkne hned několika... skoro jako kdyby film neměl jistotu v tom, za čím stojí. Některé vtipy byly hodně mimo (třeba Barbie radující se, že může Kenovi nosit pivo), ale celá linka s Kenem a patriarchátem poměrně dobře ukazuje, co je na našem světě špatně. Vizuálně je to jinak nápadité, ale škoda toho nedotaženého scénáře a srabáctví stát jasně za nějakým názorem. Hodnocení: 60 %

Peníze těch tupců (2023)

Hvězdně obsazený biografický film, který se zaměřuje na jednu z nejbizarnějších událostí, které zasáhly svět peněz před pár lety v době covidové. Parta lidí se domluvila, že skoupí akcie GameStopu, čímž navýšili jejich cenu a ukázali zdvižený prostředníček velkým hráčům z Wall Street. Člověk, který se v tomto světě ani trochu neorientuje se bude určitě ztrácet, ale většinu jinak zvládli na jedničku. Když už jsem zmiňoval Covid, je až neuvěřitelné, jak nám připadá, že to bylo vlastně dávno, i když nebylo... a celou situaci s rouškami, očkováním atd. zvládli tvůrci taktéž zobrazit naprosto organicky, že nebylo třeba ani nic vysvětlovat, jelikož jsme si tím všichni prošli. Film měl pochopitelně občas hlušší místa, ale tím trpí většina těchto biografických filmů, jelikož některé věci nutné ukázat je, čímž se to trošku táhne. Poselství "chudí vs. bohatí" bylo víceméně jasné, i když je zrovna celý tenhle svět financí malinko jiný. "Cameo" Erika Meldika z ViralBrothers příjemně překvapilo, zahraniční influencery jsem pak víceméně nepoznal... ale aspoň tam máme českou stopu. Hodnocení: 75 %

Ahsoka (2023) (seriál)

Seriál Ahsoka se těžko hodnotí, jelikož to není tvorba určená mainstreamovému divákovi a i k tomu v hodnocení přihlédnu. Marketing byl víceméně lživý, když tvůrci říkali, že se na seriál budete moci podívat i bez znalosti jakékoliv tvorby... jelikož ta je k pochopení ději naprosto nutná. Rebels člověk bez znalostí Clone Wars i pochopil, byť mu plno narážek uniklo, ale tohle je už další projekt v řadě, kdy se skutečně dá nazvat pátou sérií právě zmíněných Rebels. Je jinak trochu komické, že v celém seriálu je mnohonásobně více soubojů se světelnými meči než v celé sequelové trilogii... a bohužel choreografie je strašná nuda. Taková postava Marroka je tu taky víceméně jenom proto, aby pár "cool" soubojů odbojoval, jelikož Filoni očividně neumí nebo nechce psát dialogy... všechno totiž řeší mečem a je jedno, zda je to mezi hrdinou a padouchem nebo hrdinou a vizí jeho mistra, kde byste nějaký hlubší dialog očekávali. Proti hereckým výkonům nic moc nemám, kdy mě spíše uchvátily nové postavy Baylana a Shin a potom pochopitelně Thrawn. Určitě je to funkčnější seriál než poslední řada MandaBoba Fett nebo Kenobi, ale má taky spoustu nedostatků. A nepřístupnost pro diváky je asi ten největší z nich. Hodnocení: 70 %

Šingeki no kjodžin - Season 3 (2018) (série)

Princezna Eren je v dalším zámku. I takhle by se dal označit úvod třetí série, kdy je hlavní hrdina opět unesen a jeho přátelé jej musí zachraňovat. Opakování zápletek začíná být pomalu únavné a stejně je to pak i se souboji, dramatickými proslovy a úmrtími vedlejších postav, jelikož je nám všem jasné, že hlavní parta 104. divize přežije úplně všechno. Když už dojdeme k okamžiku, kdy to vypadá, že by tvůrci mohli mít koule, aby odkrouhli všechny padouchy a dokonce i jednu z hlavních postav, vše se rázem změní, aby padoucha zabili jen jednoho a místo hlavní postavy zabijí jednoho z mentorů. Následně si člověk řekne: "Hurá, konečně po třech sezónách konečně míříme do tátova sklepa...", kde ale zjistíme, že celý svět Attack on Titan je vlastně úplně naruby. Nejde tu totiž o žádné klasické mystické síly, ale celou dobu jsme sledovali víceméně Židy uvězněné Nacisty v koncentračním táboře, kde jsou držení a trestaní pomocí "golemů". Král Židů si pak vytvořil pohádku o ráji a zemi zaslíbené, aby svůj lid udržel v bezpečí... a celá tahle zápletka mi přijde na úrovni vysvětlení "je to sen nebo simulace". Poslední sérii dokoukám, ale z celého twistu nadšený vůbec nejsem. Hodnocení: 60 %

Šingeki no kjodžin - Season 2 (2017) (série)

Zatímco první řada Attack on Titan měla jednu polovinu silnou a druhou slabou, druhá série víceméně hned odstartuje s kladením nových otázek a odpovídáním na některé z té předešlé. Co se týče světa, jde se tu více do hloubky a mytologie se postupně propracovává a do popředí se dostávají i vedlejší postavy, což beru jako velký plus. Nudnějších epizod je tu podstatně méně, víceméně akorát k závěru, kdy tu máme opět jednu honičku a Eren je nečekaně znovu tím uneseným. Zvraty má seriál vlastně i dost předvídatelné, kdy jste schopni je odhalit x epizod dopředu, ale na druhou stranu je umí tvůrci dobře dávkovat a taky prodat. Za mě rozhodně lepší než první série, kdy to pokročilo scenáristicky i animačně. Hodnocení: 75 %

Stvořitel (2023)

Stvořitel je taková horská dráha, kdy jste chvíli ohromeni vizuálem, tematikou nebo vás dostanou emocionální scény, ale pak přichází pasáže, kdy zíváte na celé kino a doufáte, že to už brzo skončí. Na úrovni žánru nečekejte nic přelomového, stroje, města i všechno ostatní je stylizované tak, jak znáte z jiné tvorby, jsou zde užitá známá klišé, ale na druhou stranu povedeně, takže mi to v případě tohohle filmu ani nevadilo. Po filmech jako Wall-E nebo Chappie je to jinak další z dílek, které vás donutí uronit slzičku nad umělou inteligencí, za což dávám filmu taky vyšší hodnocení. Kdyby se mu nepodařilo mě rozbrečet, šel bych se skóre níže, ale emoce fungovaly. Hodnocení: 75 %

Šingeki no kjodžin - Season 1 (2013) (série)

S blížícím se finále Attack on Titan jsem se do seriálu konečně poprvé v životě pustil pustil a po třech dnech sledování mám za sebou první sérii. Zasazením, hudbou a temnými momenty seriál rozhodně ohromí, ale popravdě mi jinak přijde, že je nadhodnocený. Postavy nejsou natolik zajímavé, abych si k nim vytvořil vztah... a když umře voják číslo 158, tak je mi to vlastně úplně ukradené. Začátek byl takový klasický pomalý rozjezd, následoval tradiční výcvik a potom přišel velmi dobře zpracovaný akt s obranou města. Ty následující byly kvalitativně zase slabší. Jsem zvědavý, jak budou se světem a odhalováním zvratů pracovat v dalších sériích, jelikož nastavené to mají slušně. Hodnocení: 70 %

Šingeki no kjodžin OAD (2013)

Tři bonusové příběhy, které se odehrávají mezi třetí a čtvrtou epizodou Attack on Titan, nerozšiřují svět tak moc, jak bych si přál. Chronologicky první z nich nás zavádí doprostřed výcviku, kdy kadeti čelí banditům, ale jde víceméně akorát o filler, který maximálně prohloubí vztah k postavám. Druhý příběh je takovou lehkou poctou/parodií na anime Food Wars, které je o soubojích ve vaření, ale zde mi nepřišlo, že by to do světa nějak zapadalo a zatím to považuji za nejhorší epizodu (byť jsem velký fanda Food Wars). Třetí příběh již konečně přinesl něco zajímavého, kdy se na scéně objevuje Levi a jeho parta. Ti objeví deník zesnulé vojandy a dozví se o inteligenci titánů, což dovede armádu k tomu, aby je začali chytat živé. Jako celek je trojice dílů slabší, ale zápletka s deníkem to zachránila. Hodnocení: 60 %

Šingeki no kjodžin: kuinaki sentaku (2014)

Decentní origin story jednoho z hrdinů Attack on Titan, který se dá přirovnat k prequelům, s nimiž pracuje západní produkce - jsou nám představeny nové prvky a postavy, jenž už nikdy nikdo patrně nezmíní, ale na druhou stranu tím mohou osvětlit, proč a jak se daná postava chová. Podzemní město bylo celkem zajímavé, ale jinak je Levi typickým hrdinou, který má plno schopností již ze života na ulici a proto je v armádě nad očekávající a má techniky, s nimiž ostatní srozumění nejsou. A zatímco každý před titánem uteče, Levi a nové postavy jej již při zcela prvním střetu odrovnají. Hodnocení: 70 %