Na Hromnice o den více (1993)

Vcelku obyčejná romantická komedie, kterou však tvůrci okořenili o prvek s časovou smyčkou, kvůli které se film stal tak legendárním. Namyšlený moderátor počasí je postaven před stále se opakující den v městečku jež nenávidí a pouze změnou osobnosti může docílit prolomení "kletby". Ve filmu krapet chybí vysvětlení, z jakého důvodu byl Phil do smyčky uvržen, ale o takových detailech prostě starší filmy nebyly (původní scénář s naštvanou exkou, která čaruje, by to ale zhoršil). Jako takhle jinak snímek ale skvěle funguje a kvůli němu se dnes můžeme těšit dalším projektům s touhle tématikou, jako je například akční sci-fi s Tomem Cruisem. 80%

Zachraňte pana Bankse (2013)

První Tom Hanks zachraňoval vojína Ryana, nyní zachraňuje pana Bankse. Životopisný snímek o autorce Mary Poppins nám dává možnost nahlédnout do zákulisí připrav filmů, přičemž se setkáváme se samotným Waltem Disneym, u kterého jsou upozaděny jeho špatné vlastnosti (přeci jen film točilo jeho vlastní studio). Pokud vás někdy zajímalo, jak vypadá rozkol mezi autorem a filmařem, je tenhle snímek krásnou ukázkou toho, jak to funguje. Kromě této dějové linky ještě dostáváme ukázku autorčina dětství, které dílo inspirovalo a vysvětluje nám, proč má autorka se vším vlastně problém. A rozhodně musím pochválit proslov paní Traversová, během něhož popsala, jak dnešní filmy ukazují všechno jen v dobrém světle, zatímco ona chtěla dětem ukázat realitu. Děti přece nemůžou žít v jedné velké iluzi. 80%

Skleněný (2019)

Vyvolený a Rozpolcený patří mezi mé oblíbené mysteriózní filmy, přičemž jsem se nemohl dočkat, až vyjde třetí díl, který Shyamalan šoupl rovnou na začátek roku (hurá). Jeden z nejočekávanějších letošních snímků mám tedy za sebou a musím říct, že se opravdu povedl. McAvoy samozřejmě podává opět výborný výkon coby Horda a ve skvělém podání se opět vrací Willis coby Dozorčí a Jackson jako Skleněný. Film je rozhodně jiný než jsem čekal, hlavně tedy finální část, která je hodně kontroverzní, ale dobře natočená. Snímek jako takový skvěle propojuje příběhy všech tří protagonistů a jejich známostí. Anya je zde sice docela upozaděná, ale o ní tenhle film nikdy neměl být. Teď už jen počkat, jestli tato nakopnutá série rozjede jakési větší univerzum nebo zůstane stát na Shymalanově trilogii. Sice není nezbytné, aby něco dalšího vzniklo, ale po takovém závěru by toho byla škoda. 90%

E.T. - Mimozemšťan (1982)

E.T.ho jsem naposledy viděl, když mi bylo asi pět nebo šest let. Na kazetě ani dvd jsme to neměli, ale věřím, že by tehdy patřil k mým nejoblíbenějším filmům. Jelikož jsem to viděl fakt před lety a patrně jen jednou, žádná nostalgická vlna se nedostavila. Jediné co mi vlastně přišlo na mysl byla "kauza s vysílačkami", z níž si dělali legraci i v jedné epizodě South Parku. E.T. jako takový je skvělá sci-fi pohádka s dobrým a krapet smutným koncem. V příběhu není vyloženě nikdo zlý, ale dítěti to samozřejmě připadá jinak. Fajn hudba, skvělé herecké výkony dětských herců a dobové triky jsou taktéž špičkové. Teď už jen udělat sequel, kdy se E.T. vrátí na Zemi a podnikne krvavou invazi. 80%

Temná věž (2017)

Asi se přidám ke svým kolegům a řeknu to na rovinu, knihu jsem nečetl. Nějaká základní fakta o sérii sice mám, ale není jich tolik, abych mohl říct, kolik knih narvali tvůrci do jednoho filmu ani jak moc dané pasáže zprasili. Já osobně jsem dostal naservírované docela fungující mix sci-fi a fantasy, kde vystupuje jakýsi skoro až Vyvolený, poslední z mocného řádu a v neposlední řadě i neporazitelný padouch. Jako na jeden film to určitě stačilo, pokračování rozhodně nepotřebuji, radši si přečtu buď knihy nebo počkám na solidní zpracování, pokud tedy někdy bude. 70%

Waco (2018) (seriál)

Po seriálu Narcos tu máme další seriál, který se točí kolem velkého amerického problému. Tentokrát to ale nejsou drogy, nýbrž sekta, kvůli níž přišlo 51 dní trvající obléhání. Těžko říct, která strana je na vině víc, ale samozřejmě za to můžou obě. Na jedné straně tu máme fanatika, který svým lidem nic nedovolí a slibuje jim Boží spásu, ale životy ostatních jsou mu ukradeny. Na druhé straně první máme unáhlené ATF, po kterých to převezme FBI se skvělým vyjednavačem Garym a ne příliš schopnými šéfy. Nejhorší na všem je samozřejmě přístup FBI, kteří odmítají přijmout své chyby a veškeré smrti a problémy hází na druhé. Na seriálu musím hlavně pochválit herecké výkony, všichni své role zvládli opravdu bravurně. 85%

Rampage Ničitelé (2018)

Máme tu další videoherní adaptaci, která tentokrát vychází z klasické arkády. Jak znám Hollywood, tak lepší snímek z toho asi udělat nemohli, hra je to opravdu jednoduchá a o nic jiného než ničení města tam vlastně ani nejde. Snímek jako takový jej jinak strašné béčko, které je plné laciných fórků a hlášek a také trapných klišé. Nejvíce jsem si užil asi první půlhodinu + pár záběrů z konce, kdy potvory demolují armádu, ale jinak jsem se u filmu docela nudil. Záporáci byli fakt o ničem, což se také podepsalo na samotném filmu (aneb jak praví staré přísloví - film je tak dobrý jako jeho záporák). Asi už bych měl na tyhle filmy plné digibordelu přestat koukat, vždycky se pak jenom vztekám, jaká to byla vlastně blbost. 65%

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Série M:I mne nikdy moc nezajímala, ale jednotlivé filmy mě bavily, především tedy Národ grázlů. Nějak však nechápu boom kolem tohoto dílu, všechno je tu víceméně úplně stejné, nejsou tu žádné větší ztráty a byť akční scény nejsou špatné, nebavily mě tolik jako minulé. Cavill byl určitě zajímavým přírůstkem do série, ale jeho rádoby záporná postava mi nějak nesedla, navíc byl předvídatelný od začátku do konce. A už by si ve filmech mohli odpustit to zastavení odpočtů při poslední vteřině (stejně pořád nechápu, jaký záporák by dal číselník přímo na bombu), je to tak šílené klišé, že se mi z něj chce zvracet a kazí mi to dojem z filmů. 70%

Escobar (2017)

Seriál Narcos patří mezi mé oblíbené seriály, proto bylo jen otázkou času, než si pustím u tuhle zkrácenou verzi Pablova příběhu, který se na něj tentokrát dívá z jiného úhlu pohledu a představuje nám i pár věcí, které seriál vynechal. Narkobaronův život nám tentokrát prezentuje jeho slavná milenka, kterou skvěle zahrála Penélope Cruz. Ani Pablo není špatně zahraný, ale na Mourovo podání se Bardem nechytá, byť je samotnému Pablovi podobnější. Jak už tu zmínilo několik lidí, vtěsnat Pablův život do jednoho filmu je opravdu složité a nižší hodnocení proto chápu. Jako doplněk k Narcosu však film funguje dobře, ale samostatně bych ho určitě nedoporučil, člověk se toho totiž zase tolik nedozví. 80%

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Steven Spielberg nám před lety naservíroval naturalistický pohled na druhou světovou válku, kdy končetiny létají na sto metrů daleko a granáty bouchají dříve, než s nimi stačíte hodit po nepříteli. Složení týmu, který se vydává zachránit Ryana je vlastně docela klasické a najdeme jej v pomalu každé podobném filmu. Máme tu nezkušeného a bázlivého mladíka, pravého křesťana i Žida, který musí náckům připomínat, kým vlastně je. Film vypadá dobře i na dnešní poměry a krásně ukazuje, že praktické efekty mají stále smysl. Na co používat CGI, když za pět let bude zastaralé a každý to pozná? Možná bych film o půl hodiny zkrátil, přeci jen je tam několik nadbytečných scén, které nám sice pomáhají pochopit některé charaktery, ale ty si stejně nezapamatujete. 85%