Renfield (2023)

Renfield má naprosto debilní scénář, ale zasmějete se, což měl být pravděpodobně účel. Po staletí sloužící Drákulův služebník toho konečně začíná mít dost a uvědomuje si, v jakém toxickém vztahu se vlastně celou dobu nacházel. Do toho se na scéně objevuje statečná policistka bojující proti brutálnímu gangu a tyto dvě dějové linky se shodou náhod protnou. Humor sází na brutalitu a hrátky s upířím mythosem, ale víc od filmu nečekejte. Zápletka je klišovitá a závěrečná půlhodina je genericky nudná, kdy se všechno stane strašně rychle a sluníčkově se to vyřeší. Na zabití večera je to ideální, ale nakonec na to zapomenete, protože takových akčňáků s antihrdiny vznikají desítky až stovky. Hodnocení: 55 %

Tetris (2023)

Příběhy prohnaných podnikatelů jsou vždycky zajímavé, ale Tetris nemá to správné tempo. Celý příběh jeho distribuce do světa je pochopitelně zajímavý, ale některé pasáže podle mě celou zápletku brzdily, případně se daly odvyprávět jinak. Celkem klišovitá zápletka, kdy otec nestihne besídku své dcery, působí na sílu a i onen závěrečný únik z Ruska nebyl něčím, co bychom tu již 100x neviděli. Souboj jednotlivých politik, ať už firemních nebo mezistátních ale zpracován špatně nebyl a celé obsazení bylo taktéž povedené. Osobně bych to zkrátil o 15-20 minut, aby to bylo o trošku svižnější. Takhle tomu dávám 70 %

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Když to vezmu kolem a kolem, tak druhý Black Panther vlastně není vůbec špatný film, ale první mu trvá, než se vůbec rozjede a finále taky není zrovna nejideálnější. Film se pochopitelně musel vypořádat se smrtí Chadwicka, což se mu i podařilo a Letitia Wright převzala nesnadnou roli coby hlavní hrdinky filmu, ale zvládla to skvěle. Namor je velmi funkční antagonista, který je jen ochránce a vládcem jiného národu a se Shuri mají mnoho společného. Problémem filmu je ale délka, která mohla být klidně o třicet nebo čtyřicet filmů kratší, protože se všechno zbytečně táhne a do toho tu máme vlastně i zbytečnou linku s Everettem Rossem, který je sice fajn postava, ale ve filmu navíc. Riri Williams coby Ironheart je ale otřesná. Nemám nic proti tomu, že se na scéně objeví náhrada za Tonyho, ale tuhle roli vlastně zvládla i Shuri a není třeba přidávat do příběhu další postavu, která je navíc šíleně otravná a můžeme říct i tak trochu všehoschopná. Finální bitva s celým plánem lapení Namora byla navíc velmi nesmyslná. Velký plus ale za hudbu a využití další neobvyklé mytologie. Kdyby se film soustředil pouze na pár dějových linek a méně postav, byl by určitě velmi dobrý, ale po zhodnocení všech atributů filmu mu dávám hodnocení: 65 %

Muž jménem Otto (2022)

Starý a nerudný Otto si přeje po smrti manželky sám ukončit svůj život, ale jako by mu to osud nedovolil. Pokaždé, když se o to pokouší, něco se stane a Otto to musí dát do pořádku, čímž pomáhá stále více lidem kolem sebe. Film je velmi solidním mixem dramatu a komedie, kdy popotahovalo a slzelo snad celé kino. Lidský příběh vás určitě zasáhne u srdce a pokud jste se potýkali se sebevražednými myšlenkami nebo jste se i o něco pokusili (jako já sám), myslím, že to na vás zapůsobí ještě víc. Předlohu ani švédskou verzi filmu neznám, ale Hanks spolu s ostatními se s tím poprali parádně a dokázali to skvěle přenést do amerického prostředí. Scéna s vlakem, kdy mladí tragickou scénu natáčí, než aby něco sami udělali, byla až strašlivě realistická. Škoda, že tak málo lidi dnes ochotně podá pomocnou ruku. Hodnocení: 80 %

Víly z Inisherinu (2022)

Blbý a blbější žijí na zapadákově kousek od Irska a usmyslí si, že už se kamarádit nebudou. Jednomu z nich to ne a ne dojít a situace eskaluje až do úplných extrémů. Divák tak může uvažovat, který z nich je tedy vlastně blbější, zda ten prostý inteligence nebo ten labilní, jenž činí rozhodnutí, která už nemůže vzít zpátky. Atmosféricky je film skvělý a byť dostáváte indicie, k čemu dojde, jednotlivé situace vás zaskočí, jelikož jde o vcelku psycho momenty. Rozhodně to není film pro každého, ale kvality to má. Hodnocení: 70 %

Babylon (2022)

Tenhle film se fakt špatně hodnotí. Nevím, zda mu chci dát tři hvězdy, čtyři nebo pět, tak to nechám asi na průměru z této trojice. Jak to popsat? Je to Vlk z Wall Street potkal Tenkrát v Hollywoodu, je to obří, pompézní, přepálené. Chvíli se to tváří jako kritika onoho zkaženého světa filmu, který je zde teprve v plenkách, chvíli mu skládá obří poctu. Je to taková všehochuť. Jiné slovo než "epos" mě asi nenapadá. Stopáž tomu taky odpovídá. Damien Chazelle je jinak dokonalý příklad režiséra pohybu, protože tenhle film statický fakt není. Každou chvíli se něco děje a celé tři hodiny vás nenechá si odpočinout. Chvíle naprostého zhnusení nahradí smích, pak naprostý wtf moment nebo hrůza. Některé momenty čekáte a jinými vás totálně překvapí. Upřímně nevím, jestli chci Babylon ještě někdy vidět. Ten film toho nabízí tolik, že k dalšímu shlédnutí i vybízí, ale jsou tu scény, které znovu vidět nemusím. Ty byly kolikrát opravdu odporné nebo znepokojující, zejména tedy v počátku a závěru. Úplný konec je navíc takový zvláštní. Chápu, co jím chtěl Chazelle říct, ale taky nevím, zda se mu to povedlo. Ale upřímně? Pokud nepromění snímek alespoň v jednoho Oscara, tak těch sráčům z komise asi pojedu nakopat prdel. Hodnocení 80 %

Shaolin fotbal (2001)

Dokonalý bizár čínské filmografie, na který stojí kouknout kvůli extrémně přehnaným kung-fu scénám při fotbalových utkáních. Zápletka využívá všech nejmožnějších klišé a záporák s týmem Zlých je předem daný už na začátku. Nebýt scének, které jsem objevil na internetu, tenhle klenot bych si určitě nepustil. Když to mám zhodnotit jako celek s hereckými výkony, dějem nebo prací s tempem, musím tomu dát hodnocení kvalitě filmu náležející. Bizár ale stojí zato občas shlédnout, člověk se alespoň pobaví, jak je to cringe. Hodnocení: 45 %

Trojúhelník smutku (2022)

Östlund pokračuje ve své kritice společnosti a tentokrát si vybral na paškál (ne)rovnost ať už mezi mužem a ženou nebo jednotlivými společenskými třídami. Divákům ukazuje, že špatní nejsou jen ti bohatí, ale i mezi chudšími, kteří se sami rozhodli jít do určitých pozic. Osobně bych filmu ubral asi půlhodinu, aby to bylo svižnější, jinak šlo o velmi přesnou společenskou satiru nebo možná zrcadlem, protože to bylo víceméně přesné. Natočené to bylo dobře, ale v mnoha chvílích jsem se nudil. Hodnocení: 70 %

Když promluvila (2022)

Podobně jako Spotlight se i Když promluvila zabývá velkou kauzou, která se v nedávné době objevila v novinách a ovlivnila celou společnost. Zatímco první jmenovaný se zabýval zneužíváním dětí církví, novější dílo se zabývá sexuálním predátorem Harveym Weinsteinem, který sexuálně napadal nebo přímo znásilňoval herečky a jiné své podřízené. Film sám o sobě nese velmi silné téma a myslím si, že vás ovlivní daleko více, pokud máte ve svém okolí někoho, kdo byl taktéž nějakým způsobem zneužit. Rozhodně je to téma, o kterém se musí mluvit a je velmi dobře, že taková díla vznikají. Určitě jeden z nejlepších filmů tohoto roku. Hodnocení 80 %

Strážci Galaxie: Sváteční speciál (2022) (TV film)

Speciál, který nenadchne ani neurazí. Jako je v něm spoustu blbých momentů, na což jsme od Gunna zvyklí, ale odpad jak čtvrtý Thor to rozhodně není. Mělo to vzniknout? Těžko říct. V jistém smyslu to vysvětluje pár věcí, které ve třetím filmu už asi budou samozřejmostí, jako jsou zapojení Cosmo, Quillova spřízněnost s Mantis nebo přežití Sběratele a odkoupení Kdovíkde. Zaměření na Draxe a Mantis mě moc nepotěšilo, z týmu jde asi o nejhloupější postavy a taky to tak dopadlo. Při nějakém Marvel Marathonu si to třeba znovu pustím, ale jinak podle mě nemá příliš smysl na to koukat. Hodnocení: 55 %