• Krátkometrážní

X-Men: Apokalypsa (2016)

... A tímhle filmem na nějakou dobu zemřely velké, x-manovské série, kde je vážno vážnější, než nejveleváženější president a jeho mluvčáček a kde se řeší problémy velké, kdy se smrti lidstva a planety zabrání v poslední minutě. A je to dobře, protože už to začíná být nuda, což v kombinaci s bezpohlavností a padouchiální generičností antagonisty Apocalypseho (jak se tohle, kurník vrba, skloňuje po česky) tvoří nudný mašmyš, který nedokáže oživit ani Wolwerine, ani qvicksilver, ba ani obří vesmírná vydra s chapadlama, co by s nima oblézala všechny ženské postavy bez oděvů, by to nedokázala. Epiky již bylo příliš mnoho, vše se točí v kruzích a snad příště Foxové naservírují něco dějově komornějšího, kde se nebude řešit osud širého kosmíru.

Dracula Daria Argenta (2012) odpad!

Dario Argento začal žrát houbičky ve velkém a někdo mu prodal vadnou dávku, nebo já fakt nevím, ale kdo ho donutil k tutomu? Jednak je to naprosto odporné zprznění předlohy (už jen za to by si člověk, co to má na svědomí, zasloužil klystýr horkym olejem) je to dokonce i dokonale tupě natočeno, prvně, víc hereckého charisma i schopností má i můj malíček na levé noze, když je na něm puchýř. A ten navíc nemá plastový prsa. Odporná je i kamera, dialogy a ... A vlastně cokoliv, jdu si vypláchnout oči bělidlem, nic tak hrozného jsem neviděl snad roky.

Tmavě červená (1975)

Okie, tohle je taky fajn, detektivní linka funguje a je hodně sympatické, že tu hraje roli namísto "něco jsem viděl, ale nevím co" poměrně inovativní "něco jsem slyšel, ale nevím co", což sice není zrovna inovativní, ale minimálně to potěší. A koneckonců, James Spader tam má taky slušnýho klona. Jinak si uznáni zaslouží taky skvělá hudba, ale.. Nemůžu si pomoct, půlka filmu mě vůbec nebavila, nevím proč, ale prostříhání dost možná pomohlo, pak by to klidně bylo za pět.

Hoteliér (2013)

Rozporuplní věc. Jednak je až odporně voyeurský v tématu stáří a jasné demence člověka, který dost možná ani nemá duševní stav na takové výši, aby mohl adekvátně souhlasit s natáčením/výsledným filmem a na druhou stranu je neskutečně zajímavé pozorovat Kačera, který odmítá akceptovat Landovského zdrav. stav a... A dále jen telegraficky -- z Pucholta je lékař a ještě k tomu tak skvěle koexistující s člověkem s demencí? Skvělý! -- Mladej Abrahám je hyena -- Starej Abrahám se před kamerou vlastního syna evidentně necítí dobře -- Jediná Libuška Šafránková má koule -- ende --

Pod kůží (2013)

Film, který se sestává z několika záběrů obnažující se Scarlett Johansson, případně rozhovorů s existencemi, které hraje například Kryštov Hádek (!!) a to celé je haleno do vyloženě artové kamery a nálady plné dlouhých záběr bez dialogů a zároveň je to sci-fi? Ok, povedlo se to! A atmosféra je, i přes značnou pomalost značně meditativní a hutná, Scarlett ukazuje, že je fakt skvělá herečka a ani vedlejší role nepůsobí úplně blbě, ba naopak působí dojmem tak věrohodným, že jsem přemýtal, zda se opravdu nejedná jen o náhodné kolemjdoucí, za to mnoho palců nahoru. Mimochodem, sci-fózní závěr by přeci jen působil lépe, pokud by bylo přítomno nějaké to chapadlo, ale to se přežít dá.

Agatha Christie's Poirot - Hodiny (2011) (epizoda)

Jednoznačně jeden z těch lepší, kterému pokud něco chybí, tak je to jednak podržtažka (ach, kde jsi Hastingsy Hugha Frasera a dokonce i to Agátino potřeštěné alter ego by se hodilo) a především bych ocenil trochu víc humoru, neboť vážnost kapající z každého centimetru filmového pásu (nebo z harddisku, to je fuk) Suchetovi zas tak nesluší. Ale jinak? Skvělé, až perfektní s výbornejma vedlejšíma postavama a pointou, která je sice překombinovaná, ale přesto fajn.

Devítiocasá kočka (1971)

Tohle má docela zajímavé postavy, v podobě bývalého novináře, dnes slepce a novináře stále praktikujícího( se zrakem nejspíše zdravým). Což je docela fajn sestava, leč okolo nich se odvíjí detektivka spíš nudnější, žánrové prvky gialla tu naštěstí nevítězí nad pátráním, ale jako celek je to takové neslané, nemastné, první půlka filmu je i regulérně nudná a měl jsem co dělat, abych se na film nevykašlal, finále sice trochu napravuje dojem rychlejším tempem, ale hloupoučká pointa to zas srazí do mezí průměrnosti.

Havran (2000) (studentský film)

Jako bakalářka to vlastně ujde, jelikoř řemeslně je to fajn a použitá technika je docela náročná, ale... Podání příběhu je na pytel, pokud pominu fakt, že cokoliv, v čem se vyskytuje EA Poe by mělo mět poněkud temnější atmosféru (nebo si alespoň dělat srandu z jeho původního poesiepisectví), tak je neodpustitelné, že Poe zde nemá ani náznak podoby Poa reálného, jehož podobu známe. Dovedu si představit mnohem více odkazu na dílo (jakože tu ty odkazy de facto nejsou), ale hlavně, tohle mělo být mnohem zádumčivější, depresivnější a svíravější, pakliže to zjevně reflektuje smrt jeho manželky, co byla jeho sestřenice a oženil se s ní v jejich třinácti, on třicátník.. Tohle by za to přece stálo, ne?

Les sebevrahů (2016) odpad!

To je ale PÍ*****A! Jak nebesky špatný je tento film! Tak tupou souhru naprosto hloupé zápletky, vyblitkózních dialogů a motivací postav na úrovni zdrogovaného prvoka se jen tak nevidí.. A přitom by se z lrsa Aokighara dalo vytěžit mnohem, mnohem víc.. Jenom by to chtělo lepší scénář, režii, kameru herce... Mimochodem, Natalie Dormer tu nesundavá žádné oděvy, ani nenosí totálně upnuté šaty s výstřihem až ke kolenům, jak předvádí ve hře o trůny, díky čemuž se její herecký rejstřík smrskl asi tak na dvě polohy výrazu tváře a to mám ještě podezření, že se ve skutečnosti jedná o stav učesaná/neučesaná. Mimochodem, nevěřím, že je tu, krom ní, někdo další, kdo má právo zovat se hercem. A dál? Finále je trapné, pointa jak od kreténismu nejvyššího řádu, děsivost a atmosferičnost nulová a.. A... A tohle je fakt velká ******.

Pták s křišťálovým peřím: Přízrak teroru (1970)

Dario Argento uvádí... Film s nejpitomějším názvem všehomíra! Ovšem krom titulu tu mám vlastně jen samá positiva, pro mě velké překvapení, protože jsem si Argenta zvolil jako úvod do žánru Gialla a tohle je jeho režisérská prvotina, nečekal jsem vůbec nic, ale dostal sem mnoho. Tak za prvé například to, že to nejspíš ještě není úplné giallo ((o= ano, je tu z něj mnoho prvků, ale jednoznačně se jedná o klasickou detektivku a žánrové prvky jsou tu zatím přítomny jen na pár místech, což po pravdě kvituju.. Hlavní prim tu hraje jednoznačně atmosféra, kterou tvoří řemeslně perfektní soukolí - od výběru interiérů (galerie!), přes hudbu (Morricone!!) až po pro mne velmi osvěžující fakt, že hlavní postava amerického spisovatele není policií zbytečně podezříván, ale naopak tu spolu čile spolupracují. Zkrátka a dobře, velmi fajn film. PS: a to jsem to byl okolnostmi donucen sledovat v nesedícím a ledabilém eng dabingu..