• Romantický

Epizodní herec (2000)

Naoto Tanekaka je herecký bůh! Rekapitulace kariéry jednoho z nejvýznamějších japonských režisérů v odzbrojujícím podání. Musím pečlivě nastudovat jeho filmografii, neboť Kaneto Šindó byl velmi plodný a originální autor. Navíc ho vždy považovalo domácí publikum za více japonštějšího, než třeba Akira Kurosawa (kterého ho brali jako tvůrce pro zahraničí), který dosáhl dle mého větší mezinárodní slávy. Což není důvod, proč se nevrhnout právě na filmy, které Šindó natočil. Tento snímek mohou ocenit zejména jeho fanoušci a znalci, kteří si smlsnou na archivních záběrech a řadě narážek z jeho filmů. Pro ostatní to však může být rovněž dobrý film, plný lehkosti, humoru, nespoustanosti, přístupem ke vztahu muže a ženy.

Moojungdoshi (2013) (seriál)

Tak přiznám se, že jsem k seriálu Bezcitné město přistupoval dost skepticky, jelikož scénarista i režisér nemají na kontě nějaký vyloženě známý titul nebo povedenou sérii kterou bych znal. Ale navnadil mě jednak trailer, plakáty a v relativně "nehvězdném" obsazení Jung Kyung Ho (hvězda ikonické akční série Time Between Dog And Wolf) jako hlavní postava Jung Shi Hyun. Příběh jasně čerpající z tématiky undercover agentů s občasnými odkazy a lehkými výpůjčkami z legendární filmové série Infernal Affairs (Volavka) ovšem dovede neustále překvapovat. Zápletka je složitá rozvijí se přes více postav, nejsou zde takřka scénaristické lapsy!!! Někomu se to bude zdát možná zbytečně složité nebo překombinované, ale to může být jen dojem prvních 5-6 dílů. Je to fakt dobře promyšleno. Obsazení možná obsahuje jména, která nikdo moc nezná, ale nejde o žádná ořezávátka. Uvidíte skutečně skvostné herecké výkony ať už Jung Kyung Ho jeho pravá ruka Kim Hyun Soo je skvělým ranařem, kterého věrohodně podal Yoon Hyun Min (vypadá jako Lee Seung-ki!:) V ženských rolích největší pozornost a prostor pro sebe urvala Nam Gyu Ri jako Yoon Soo Min, osudová to žena hlavního hrdiny. Ovšem charisma i parádní herectví zde dodávají další, Son Chang Min jako policejní komisař Min Hong Ki jehož metody jsou hrozivě efektivní a téměř stalinistické (to je fakt výukový materiál pro dějepis, jak to tehdy fungovalo). Choi Moo Sung je velmi známý filmový herec, jehož postava gangstera s přezdívkou Safari má hodně do sebe. Co mě dostávalo nebyla jen povedená akční složka, ale především dramatická, postupný vývoj vztahů, dobře udělané zvraty, napětí, tempo nepadá ani v jednom díle do kytek, nemusíte tak skipovat! Nejde o nic uměle natahovaného, všech 20 dílů je potřeba, zbytečný není ani jeden. Charaktery jsou velmi pestré, pečlivě prokreslené, jsou hodně rozporné, komplikované, nikoliv černobílé.Ne však nějakým přepjatým způsobem, ale dost uvěřitelným. Každý se zde dostává do těžkých morálních voleb. Uvidíte korupční síť vztahů zasahující jako rakovina všechny patra společnosti, vládního, politického systému, který si na boj s drogami často pouze hraje. To je ztvárněno dokonale. Dále jsou zde tajní agenti, padlé ideály (někdy skoro na každém kroku). A tím výčet kladů zdaleka nekončí. Perfektně je zvládnuta hudební stopa, OST doporučuji (s málo, ale geniálními motivy se dá vykouzlit hodně), naprosto killer je stylový ending Hurt http://www.youtube.com/watch?v=9gxDbz4G-0M to je úroveň a kvalita, která by se neztratila ani ve filmech, nebo bondovkách. Kamera a vizuální stránka je nápaditá především z nočního života Soulu (to na Vás ta atmosféra fakt dýchá, velmi stylové), než při broušení denního života hrdinů a sjíždění načančaných interiérů. Dočkáte se každopádně mnoha povedených záběrů a zajímavě pojatých celků, polocelků, kompozice scén obecně (třeba v hned prvním dílu rubačka hlavního hrdiny proti přesile sjetá svrchu ve stylu HK akčních filmů). Tohle je prostě bomba herecky, audiovizuálně, příběhově, akční složka se vyžívá dosti v soubojích tělo na tělo a především se specializuje na souboje noži. Takže naostřete nože, vyražte za nočním životem do rozpraskané betonové džungle, kde vítr kvílí v ulicích a láska, čest, ideály jsou umírající minulostí a vybledlou vzpomínkou, kdežto bolest, osamění, odcizení trvalé. Zatím nejlepší série roku 2013, kterou jsem viděl v rámci regionu JV Asie. Z akčního ranku to nejlepší od dob serialu Athena.

Calla (1999)

A světe div se, korejský snímek z let 90.tých který se mi líbí:) Nevtíravý, civilní s pohlcující atmosférou, minimalistickým herectvím, přesto však naprosto přesvědčivý. Citové rozpoložení hlavních postav doslova hmatatelné a dýchá na vás. Skvělé obsazení ze zápletky vytěžilo maximum, jestliže práce kamery působí dnes poněkud oldschoolově a hodila by se spíše na přelom let 80./90.týchm tak je to přesto velmi stylové a někdy povedené nad průměr. Perfektní spojení vizuální roviny, audiostopy. Dokonce mi vyráží dech přítomonost songu Years Go By od Stratovarius z alba Destiny (rok 98), a vhodně zvolených skladeb je zde více. Tenhle filmík je pro nostalgiky a romantiky jak dělaný, tohle už prostě dnes nikde neuvidíte. Hae-sung Song u mě znova zabodoval, viz Failan.

Wang ming yuan yang (1988)

Uhrančivý, syrový thriller a heroic bloodshed zároveň, který je proti svým bratříčkům někdy značně reálnější, atmosféra neustálého nebezpečí smrti v nočním Hong Kongu málokdy vypadala dokonaleji. Příběh má pořádný spád, zajímavé, rozporné postavy. Yuen Biao tentokrát nikoliv jako bojový expert, ale jako relativně obyčejný policista, zcela ho však zastiňuje Pat Ha, jako málomluvný zabiják z Thajska, se svým retro účesem alá Jaqueline Kennedy, nonšalancí je prostě neodolatelná.

Bourneův odkaz (2012)

Uff, to byl ale akční náklad! A jak povedené bylo obsazení Jeremy Rennera jako agenta, škoda mluvit, chodící charisma a uvěřitelnost k tomu. Skvělá Rachel Weisz, neurotický šéfik ze CIA Eda Norton, tohle byla velmi silná sestava, herecky perfektní. J. N. Howard sloužil kulervoucí OST. Film se pomalu rozjíždí, ale časem vás vezme s sebou, a vy z tohoto rozjetého vlaku nechcete ani náhodou vyskočit. To co předvádí Renner za motokros a souboje v Manile to nemá chybu..., byl jsem bez dechu. Dlouho jsem si nestalo, abych dojel film až do skončení veškerých titulků, to ost je fakt návykové. Já bych v zásadě neměl nic proti kombinaci modrá, zelená, teď je na místě se ptát, vznikne nová série s Rennerem? Já jsem vcelku pro, inu každý šéf se přece nakonec má dočkat svého agenta...

Urumi (2011)

Vasco da Gamma byl nejen známý mořeplavec, importér koření, ale i první plastický chirurg, vášnivý kynolog a milovník indických dětí. Škoda, že nám o tom na základní ani vysoké škole nevyprávěli, omezili se na konstatování byl prý brutální, a já bych dodal vyšinutý, uvidíte sami jeho jednání. Tohle pako mít jako Portugalec ve školních osnovách, tak nejezdím do Indie a chodím kanálama... Film má relativně málo hudebních čísel(líbí se mi zejména to s Vidyou:), což vítám, i přes poměrně velkou minutáž drží snímek pohromadě. Na práci kamery je radost pohledět, stejně jako na souboje, stylizované, epické zároveň. Hudba skvělá. Portugalci mluví portugalsky! Hurá! Film se myslím drží solidně historie s nezbytnou úlitbou lokálním bohům, ohledem na národní hrdost a současnou ekonomickou situaci. Kritika současných poměrů i minulosti je podána bez otravného moralizování, občas filmem nenápadně, ale silně probleskuje. Vynikající Prithviraj Sukumaran v hlavní roli je zde i schopný a nikoliv trpaný sidekick Prabhu Deva. A především uvidíte v akci Urumi. Nezbývá, než se vyzbrojit dostatkem času, sehnat si film a vydat pokyn Vamos!

San Guo (2010) (seriál)

Pao, pao, paaaaooooo (ne to není remix refrénu Lucie) neumělý pokus o fonetický přepis čínského slova Hlášení! Jen si to představte, přicválám na zpěněném achaltekinském hřebci, seskočím a spustím: Tři království se zabývají érou čínské historie 189-234AD. Pro ty kterým se líbil film Johna Woo Red Cliff, který si z románu Romance Tři království vzal pouze bitvu u Rudého útesu, se bude možná tato série velmi zamlouvat. Na výpravě, akčních, válečných scénách, choreografii se skutečně nešetřilo. Myslím, že kvalita seriálu snese filmová měřítka. Příběh se soustředí na všeho schopného chlapíka jménem Cao Cao, který touží sjednotit jednotlivá království staré Číny, vládnout svým vlivem nad císařem. Cesta k jeho snu je ovšem náročná a trnitá. Jeho opozicí bude hlavně dušínovský Liu Bei, které doprovází skvělí bojovníci jako Guan Yu, Zhao Yun, Zhang Yide a především, mistr taktiky, strategie Zhuge Liang (kterému žrali jeho domnělé kouzelnické schopnosti, ačkoliv byl pouze schopný meteorolog:), vynálezce opakovací kuše atd.) Kromě hlavních postav je zda řada vedlejších, ať dvorských úředníků, jednotlivých služebníků různých rodů atd. Ze začátku se to může zdát pomalé a slabé(líbil se mi akorát lord ze Sečuánu, jako postava), ale věřte mi brzo se to rozjede správným směrem, zejména jakmile zmizí ze scény Lü Bu, který je sice skvělý bojovník, ale jinak blbější, než násada jeho halapartny. Seriál skutečně cestuje po jednotlivých čínských provinciích, takže žádné trapné papírové kulisy, nebo krajina sjetá z více úhlů, bitevní scény masivní, vypomohl trochu software a efekty, ale stále masivní akce s mnoha komparzisty s dokonalými garderobami, funkčními zbraněmi, skvěle vycvičenými koňmi. Seriál v žádném případě, ačkoliv se to někdy nezdá, nemá pouze naivní nebo průhledné postavy, je tady hodně dějových zvratů, intrikaření, lstí, že Machiavelli i Frontinus by se šli schovat nebo z deprese oběsit. Je zde řada nezapomenutelných hlášek typu, umyj si krk a čekej doma, přijdu si pro tvoji hlavu atd. Ještě více kvituji s nadšením různé historické reference na období Jara podzimu, Válčících států, skutečně vynikající postavy, vygradovaný děj a napětí. Ano některé díly jsou slabší, jsou zde nějaké tradiční nešvary asijské produkce, jako záporák, co je pořád vepředu, dvakrát jsem zaznamenal nešťastné opakování těch samých masových záběrů pro dvě různé události, ale budiž. Hudba někdy vynikající motivy, jindy dítě, které někdo pustil ke klávesám, na ost se mohlo zamakat podstatně více, když se utopily takové prachy v natáčení a vybrání vhodných herců. Charaktery postav jsou zajímavé, někdy prostě nejde nefandit záporákovi, protože jsou tak schopní a geniální. Vrcholů má série určitě několik, ani ne tak bitvu u Rudého útesu, jako spíše, když Cao Cao dokonale zničí v bitvě, přesilu, kterou proti němu vede lord Yuan Shao, bitva rozložená na dva díly, co více si můžete přát! A to se samozřejmě neděje pouze jednou. Úžasně akční a úchvatná je záchranná akce Zilonga, který sám probijí vojskem, aby zachránil dítě Liu Beie, mnoho soubojů generálů a hlavních postav stojí za to. Epickým zážitkem je rozhodně i generál z provincie Xiliang, Ma Chao, který se svým vojskem dovede státu Wei řádně zatopit, a oblíbených postav jsem měl v průběhu sledování více a více, co na tom ,že postavy stárnou a umírají. Série je tak dlouhá, jelikož pokrývá téměř půlstoletí. Sledujete hodné, zlé i podivné (příběh se prostě různě posouvá po mnoha postavách a vy se nenudíte). Jediný kdo se může Zhuge Liangovi rovnat je Sima Yi, s pohledem mrtvého kapra, ale mozkovou kapacitou výpočetního střediska, bitva stratégů tak zuří 10 let, pointu a závěr samozřejmě nemohu prozradit. Ale ti, kdo si chtějí rozšířit obzory o čínskou klasiku (Tři království jsou jedním ze 4 klasických děl literatury), znalost starověké historie seriál určitě ocení. Vstupte do světa potulných mistrů taktiky, ovládající vytříbené vojenské formace, ještě vytříbenější lsti, do světa statečných generálů, a vojáků, do doby kdy rituální jednání ve válce mělo svoje pevné, neotřesitelné místo. Odměnou vám bude neuvěřitelně kvalitní seriál, kde dostává slovo Epika, nový rozměr. Nejvyšší hodnocení dát nemohu, protože nějaké mouchy na kráse zde jsou, ale věřte mi k páté hvězdičce to mělo proklatě blízko... Přece jen, i když seriál není dokonalý je nezapomenutelný a epický, jako žádný jiný seriál naší doby, nevím o ničem co by ho překonalo, jen málo titulů se mu může rovnat. Závěrem chci poděkovat Maedhros za doporučení seriálu a jemného impulsu k jeho sledování. Co se týče délky jednoho dílu, má kolem 40 minut, zbytek tvoří opening, ending. Zejména opening je velmi návykový posuďte sami http://www.youtube.com/watch?v=63ZbhENS6ek Ale já když jsem to poslouchal tolikrát znova, myšlenky byly jasné, vzít si sekeru, jídlo na tři dny, vydat se na spolehlivém koni dobývat centrální planiny a sjednocovat království:) A můj soukromý výkřik, epický pól seriálové tvorby je dobyt! Dobyt! Odtud se dá jít už pouze na jih...

Oktab bang wangseja (2012) (seriál)

Série, kterou jsem si okamžitě zamiloval, první díl dokonalost sama, příběh o cestování časem, reinakarnace postav, proč ne? Ale co mě absolutně bavilo nejvíce byl začátek, princ Lee Gak a jeho suita čelí prvních 7 dílů nebezpečím moderního života a smíchy jsem se občas lámal v pase. Naštěstí se o ně všechny stará Park Ha, která se je pokusí vycvičit, vychovat, aby nevyčnívali v davu, a věřte nebude to mít jednoduché. Princ Lee Gak je totiž pěkně namyšlený a odmítá se konfrontovat se světem práce:)) Samozřejmě tato linie časem ustoupí a stane se z toho drama se všemi typickými korejskými ingrediencemi, příběhové peripetie, zde nemá cenu rozvádět. Jenže tato série má geniální ost (doporučuji sehnat), veselé, hravé motivy, zadumané vážné osudové témy, atmosferické krátké skladbičky, co seriál skvěle podbarvují. Kromě toho je tady fakt pořádně vygradované napětí, zkrátil bych to sice o dva díly, ale tady prakticky nemáte důvod skipovat. Pořád se něco děje a je se na co dívat, hlavně zásluhou perfektního obsazení. Micky Yoochun jako Lee Gak (který byl pro mě dosud jen nevinný bishík z Miss Ripley), má skutečně pestrý herecký repertoár, jeho postavu jsem fakt žral, hrdost, humor, zabedněnost, pokaždé ztvární tak, že si vás omotá kolem prstu, sympaťák, co není pouze sladkým produktem pro dívky. Samozřejmě co by byl bez Park Ha, kterou hraje Han Ji Min. Ta sice není ta nejhezčí Korejka, nebo žena na světě, jenže ona je neuvěřitelně bezprostřední, opravdová, sympatická, charismatická, takovým tím správným způsobem, že z ní tajete a tajete, a nezbývá, než si přiznat že ji milujete. Jung Yoo Mi jako Hong Se Na se rozhodně taky dost nadřela ve své ambivalentní postavě. I vedlejší role jsou dobře obsazeny, tomuto seriálu skoro nic nepřebývá a naopak toho hodně nabízí. Reprízu mohu prakticky slíbit, stejně jako nahození Han Ji Min do databáze. Pátou hvězdu ode mě berte jako hodně ukousnutou, ale nepamatuji si, kdybych se tak těšil na každý nový díl a byl jsem tak pohlcen korejským seriálem.

Kahaani (2012)

Parádně promyšlený příběh, film který není ani čistokrevým thrillerem nebo akcí, ale perfektně promyšleným dramatem, postupným detektivním pátráním, co vás vtáhne. Vidya Balan je charismatická herečka, která je prostě bezprostřední, skvělá ve své roli, ohromně sympatická,. Zvraty jsou napínavé a finále graduje, jak má, dobrá kamera, atmosféra přelidněné Kalkaty má také něco do sebe. Letos jsem překvapen nad míru, nejlepší filmy letošní sezóny 2011/12 pro mě totiž zatím jsou The Raid(Indonésie), Headshot(Thajsko), a nyní hodnocený kousek z Indie. Pánové z Koreje, HK, Číny, Japonska by se nad sebou měli zamyslet, protože jim roste tvrdá, kvalitní konkurence. A kdo ví, třeba se časem dočkáme i něčeho zajímavého z Malajsie(kde o sobě dali vědět kdysi tímto titulem http://www.csfd.cz/film/283523-laska-mezi-kapkami-ledove-triste/) nebo Filipín a regionů, které mají tradičně nálepku velkotováren na nekvalitní výrobky...

Zátah: Vykoupení (2011)

Absolutní nářez, Iko Uwais v hlavní roli člena speciálního týmu neskutečně řádí. Jestli se někomu líbila Tropa de Elite za svoji nesmlouvavost, syrovost, dravost. Tak The Raid se mu bude líbit ještě více. Sice postrádá bližší vykreslení charakterů, komplikovaný pohled do ghetta, nesnaží se to rozebírat téma příčin zločinnosti, motivace obou stran nějak šířeji. Ale koho to zajímá, když je to nehorázný bojový nářez, který není už skoro vůbec k vidění! (Hádám, že počet žádostí o vstup do indonéské zásahovky prudce stoupl). Hong Kong a Thajsko může jen smutně koukat, jak se točí přímočarý akční film.