• Romantický

Yeogyosa (2015)

Zajímavé sociální drama, které se možná trochu zbytečně v závěru zvrhává do exploatačního hororu. Učitelka Hyo-joo (Kim Ha-neul) roky čeká na permanentní místo, místo toho je zaměstnanec na jeden rok, díky příchodu dcera ředitele školy, která má vše, co chce. Hae-young (Yoo In-Young) se s ní navíc chce přátelit, porušuje ve škole všechny možná pravidla. Obě ženy soupeří o jednoho studenta. Film je studenou sprchou a kritikou sociální situace korejských žen, trhu práce, jejich postavení obecně. Ukazuje se, že volné svazky manželství nenahradí, budování kariéry před rodinou nic nezaručuje, jen stárnutí, opuštění...Film rozhodně není jen vztahové drama, sociální podtext, napětí, zoufalství hlavní postavy, je doslova hmatetelné a všudypřítomné. Navzdory různým pokusům o únik, překvapivě vážný film, který jde zcela mimo hlavní proud. Režisér sice prezentuje v médiích snímek jako téma o tom, kam až vede soupeření a láska, ale silný sociální podtext a kritika moderní společnosti je nenásilně všudypřítomná. Kim Ha-neul je herecky výborná, poprvé, co mohu dát s klidným svědomím takové hodnocení, Yoo In-yeong schopně sekunduje, výrazně ženský film, teprve druhý film režiséra, rozhodně budu jeho dráhu nadále sledovat.

Půjčovna masa (2018) (seriál)

Pochmurná scifi z budoucnosti lidstva, tak trochu ve vizuálu Blade Runnera, téma měnění těl, otázky, co je lidskost člověk, syrové, naléhavé, otázkou je, zda přemíra násilí a sexuálních scén nepůsobí někdy zbytečně samoúčelně rušivě, hlavní hrdina Takeshi Kovacs (Joel Kinman) vzpomínající na povstání proti nesmrtelnosti nemá chybu, stejně tak jeho smrtící sestřička Dichen Lachman, velký prostor pro sebe urvala mexická herečka Martha Higareda jako buldok detektiv Kristin Ortega, fakt schopná, nejen kočka pro fanservis. Série se celkově pohybuje spíše v akčním, než detektivním žánru, ale flashbacky umně udělané, nenudí a děj pádí jako splašený kůň. Seriál má rozhodně hutnou atmosféru, umí vtáhnout, docela bych se nezlobil na návrat do tohoto univerza... Třešničkou na dortu je pak James Purefoy jako zhýralý met Laurens Bancroft.

V.I.P. (2017)

Zamotaný svět tajných služeb, které se přetahují o severokorejského psychopata, syna vysoce postaveného pohlavára, vynikající herecké obsazení, Jang Dong-gun jako agent tajné služby, který dělá kompromisy, aby prospěl nejen vlasti... proti němu jde Kim Myeong-min, jako Choi Edo, který jako policejní důstojník metody neřeší, hlavní je dostat podezřelého. Kim Gwang-Il(Lee Jong-suk vystřihl skvěle psychicky narušeného zabijáka). Svoje poslední slovo v souboji samozřejmě neřekla ani CIA, KLDR, takže spletenec může začít. Celkem napínavý a zábavný film, který po úvodní scéna postupně odhaluje jednání a motivaci postav. Hodně vychytaná svěží jízda, která jde nekompromisně divákovi a napětí po krku...

Fang Hua (2017)

Varování, tohle je film, co Vám zlomí srdce, mladší asi nebudou moc chápat, spíše jejich rodiče jim budou muset vysvětlit spoustu sousloví a narážek, které neznalému znějí nevinně, ale za dob maoismu to znamenalo rozsudek smrti, nebo okamžité zhoršení života Vám a vaší rodině. Režisér si vzal na paškál příběh uměleckého armádního souboru v letech 1976-1979, osudy jeho členů. Láska za časů maoismu nebyla lehká uvidíte tehdejší styl života, stranická nařízení a život v praxi, individuální osudy tehdejších hudebníků, tanečnic, pracovníků. Hlavní pár perfektně zahrál Xuan Huang jako vzorný voják Feng Liu a plachou tanečnici He Xiaoping ztvárnila neznámá herečka Miao Miao. Život souboru, řevnivost dívek, láska a především válka v roce 1979 navždy změní a zničí životy mnoha lidí. Není to vůbec patetické, vydírací, nebo samoúčelné, ale lehce tragické, melancholické, bez přehánění, příkras (kdybych nevěděl, kdo je režisér, podezříval bych že jde o díla Yimou Zhanga z konce 90. let, má to neuvěřitelnou emocionální sílu, slzy se poderou do očí). Ve filmu samozřejmě z důvodu cenzury (spíše, než ze záměru tvůrce, třeba se jednou dozvíme jak to bylo), není vůbec zmíněno, že válka v roce 1979 proti Vietnamu byla nelegální invazí, která měla podpořit Rudé Khméry v Kambodži a dokázat, že SSSR svého vietnamského spojence nepodpoří v případě války. Není prostě o válce řečeno vůbec nic, buch na jednou tam je, kdo, proč, kdo je nepřítel, to se vůbec neřeší. Válka je zobrazena bez příkras jako utrpení, je to silně protiválečný film (také ho strana vyřadila záměrně na několik týdnů z kina, aby nevydělal, původně ho možná nechtěla pustit vůbec). Tím však film nekončí, ukazuje rozpuštění souboru osudy hlavní dvojice a dalších postav, pobaví občas humor, nebo průniky zkažené kultury Hong Kongu, Tchaj-wanu.Veskreze vážný a důležitý film, protože ukazuje další kus nezpracované čínské historie.

Donkkot (2017) (seriál)

Typicky korejský seriál o pomstě z minulosti, souboje o těžké prachy v rodině. Konglomerát Chong A samozřejmě ovládá starý, ale vitální a vychytralý dědeček, který dělí lidi na dvě skupiny, ti co něco přinášejí firmě a zbytek. Ostatní členové rodiny se ho marně pokouší v mazanosti dostihnout. Jenže právník Kang Pil-Joo (Jang Hyuk), jako pravá ruka nejstaršího vnuka - Jang Boo-Choon (Jang Seung-Jo) udělá vše proto, aby dostal svého chráněnce na vrchol, jenže jeho motivy jsou trochu složitější. Dění navíc ovládá i Jung Mal-Ran (Lee Mi-Sook), která nestárne a jako nebezpečná pavoučice zavinula mnohé do svých sítí. Seriál, který kromě hlavního herce nemá a Lee Mi-Sook nemá áčkové obsazení a přitom všichni hrají skvěle. Omšelý příběh plný klišé říkáte si, jenže ono to všechno působí uvěřitelně a hladce, žádná křeč, filler, voda, nelogičnosti, nebo kulhavý závěr. Rozehrají se velké emoce, aniž by to působilo pateticky a nepatřičně. Jang Hyuk si maže svoje oponenty na chleba, musí svoje emoce při cestě za pomstou skrývat a klesnout hluboko. Perfektní výkon a přitom hrál loni ještě v seriálu Voice, je to prostě jeden z nejlepších korejských herců naší doby, škoda že si neumí vybrat stejně dobře i filmy. Velmi překvapivě řešený závěr, kdy tvůrci postupovali trochu idealisticky (ruka práva dosáhne všude), ale zároveň, to není vyloženě smutný, tragický, moralizující seriál. Alexandr Dumas jistě tvůrcům trochu vzorem stejně jako ideje romantismu, francouzského realismu částečně, velmi dobře prokreslené postavy. Seriál rozhodně není lehký na strávení a podívání, dějí se tam nepěkné věci, asi nebude pro většinu snadné ztotožnit se s hlavním hrdinou, nicméně je to nejen klasický, ale díky závěru i neobvyklý seriál. A samozřejmě by to vůbec nemohlo fungovat bez geniálního OST, v písňové části zajímavé jen 2 songy z 5, ale ta instrumentální stopa, co má kolem hodiny je perfektní. To není soundtrack, ale umělecké dílo, skladatel je bourák, co umí zapojit orchestr do burácení, podbarvené ruchy, elektronickými efekty, že ani Honza Cimra by se za to nestyděl, jindy se nebojí rozhýbat orchestrální aranže bicími, jindy nasadí poklidné motivy, pouze jeden, dva nástroje pro hlavní téma, zádumčivé, dramatické, romantické stopy, použití kláves, varhan, občas nasadí kytaru elektrickou, nebo akustiku, uff, naprosto se mi vryly některé motivy do paměti, zejména motiv Death Star, který nejvíce používaný v seriálu. https://www.youtube.com/watch?v=8l5h0Gf4E2c Pro záznam, seriál bodoval u Korejců, sledovanost 13-15%, což je hodně a málokterý titul se dostane přes 10% v průměru, jedna z výjimek, kdy vysoká sledovanost není v protikladu s kvalitou.

Dobrodružství archeologie (2018) (seriál)

Na ČT velmi solidní práce ukazující, že i Češi se ve světě archeologie neztratí a přes těžké podmínky (včetně těch finančních hanba vám na MMŠT a ve vládě!), zloděje památek (díl v Bulharsku velmi výživný, škoda, že se neřeklo, že místní kluci makají většinou pro Germány...), přispívají k celosvětovému poznání a rozvoji oboru. Škoda, že není více peněz a lidí pracovat ještě šířeji, kromě egyptologie se kterou se seznámil snad každý, mají čeští vědci rozjeté solidně projekty v Bulharsku, Súdánu, Uzbekistánu. Petr Horký je jako průvodce většinou fajn i se svými pokusy seznámit se s místními lidmi za každou cenu. Dokument dovedně ukazuje nálezy, možné podoby rekonstrukce, mravenčí práci, která je nutná k výsledku a hlavně ukazuje, v jakých podmínkách čeští vědci pracují... To je trochu na zamyšlení, pracovat humanitních vědách a kultuře nemá být nový způsob sebemrskačství, ale tak to na mě občas působí. Přesto smekám přede všemi, že to nevzdali a dělají roky dále. Dokument není jen mluvící hlava, trendy ze zahraničí dorazily i k nám (že by David Adams vzorem?), podle mě zaujme i laika.

Rázová vlna (2017)

Žánrový všeuměl Herman Yau poprvé natočil spektakulární akční film, výsostný žánr Hong Kongu, příběh o pyrotechnikovi a zločinci svižně odsýpá, souboje mají intenzitu, snímek se zvládá většinou úspěšně prosmýknout většině klišé. Výhodou filmu jsou jeho hlavní postavy (jen Song Jia mi tam úplně nesedí, vypadá tak nějak nemastně, neslaně, nezvládá urvat si větší pozornost diváka), akční stránka výborná (když si odmyslím, až ten moc přitažený souboj v autech k závěru). Andy Lau nepatří do starého železa, stále na to má, aby svým charismatem táhl film. Režisér nejen, že dodal žánru akčního filmu, vše co se čeká, svým závěrem ho pojal docela realisticky a relativně málo pateticky, tohle skoro nikdo neumí, takže spokojenost.

Soul Mate (2016)

České prostředí má poměrně velký a nelítostný dluh vůči moderní čínské literatuře (případně nápady typu překládat slavné sci-fi Problém Tří těles z angličtiny a nikoliv z mandarínštiny mluví za vše). Naštěstí existuje řada filmů, které dávají nahlédnout do duše mladé generace narozené v 80.letech, kdy vyloženě frčí nostalgické návraty do mládí a minulosti. Soul Mate vypráví příběh poměrně komplikovaného přátelství dvou kamarádek. Lin Qiyue (Sichun Ma) a Ansheng (Zhou Dongyu). Na pozadí tohoto příběhu divák vidí tehdejší sociální problémy a svět čínského "maloměsta", neduhy i vzestupy. Poměrně přímočarý příběh se začne v posledních částech komplikovat a jednoduché vrstvení děje se komplikuje, nic není jak se zdá. Divák poznává postavy jak z retrospektivy, tak současnosti, často pomocí četby deníku hlavní hrdinky. Můžete očekávat solidní drama, dobré herecké výkony, atmosféru nostalgie, hořkosladké romantiky (připočtěte si povedenou hudební stopu, včetně kultovní Faye Wong, song Impatience z alba Restless (1996). Velmi dobrý, který působí spíše dojmem, že byl na točen pro ženy, ale není tomu tak, hk režisér Derek Tsang stoupá vzhůru po svém režisérském debutu v roce 2012, přejme ať i nadále pokračuje jako úspěšný tvůrce, který má Hong Kong málo.

Ittefaq (2017)

Remake indické klasiky, který zcela překvapivě ukazuje, že Sidharth Malhotra umí hrát i něco jiného, než hezké chasníky s úsměvem. Příběh spisovatele, kterého policie podezřívá z vraždy ženy a dalšího člověka. Policejní vyšetřovatel ví, že je zde příběh obviněného, tvrzení protistrany, a zcela někde zvlášť pravda. Pokouší se v tom zorientovat, to co se tvářilo jako jednoduchý případ, který musí skončit do tří dnů dostane náhle temné kontury. Hra na pravdu, nebo spíše kočku a myš může začít. Dostanete napřed jen vlažně započaté krimi, ale film potemní a stává se složitějším, včetně vynikajícího závěrečného twistu. Kdo řekne, že nefandil záporákovi, tak mu nevěřím... Velmi inteligentní a neobvyklý film, který bych od Indů nečekal . Není to pecka jako https://www.csfd.cz/film/327982-talaash/komentare/ ale rozhodně povedený film s vlastním vizuálním pojetím, který v divákovi zanechá stopu.

Luo man di ke xiao wang shi (2016)

Komplikovaně vystavěný příběh mistra temných krimilnek Er Chenga není ve Wasted Times vůbec snadný na sledování, několik časových skoků, nesouvisejících pasáží nutí diváka trochu zapojit šedé buňky mozkové. Šanghaj třicátých let, několik bohatých kriminálníků, obchodníků, japonských vládních činitelů vytvoří svými zájmy výbušný příběh a nelítostné soupeření a koloběh msty. Velmi výrazná dobová atmosféra pomalejší tempo, silné hudební pasáže. Zhang Ziyi je stále herecká bohyně, jeden z mála snímků, kde hraje Japonce, Japonec Tadanobu Asano podal vynikající výkon. Tohle není film na jedno podívání, jistě bude mnohé diváky frustrovat, ale já ho mohu doporučit, jako neobvyklý, který ve mně zanechal silný dojem a šlo o jednu z událostí roku 2016.