• Romantický

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Supr komiksová adaptace, která mě donutila sehnat si předlohu. Film je to vtipný, s perfektně sedící hudbou, spoustou hlášek, hustých vedlejších postav, souboje jsou promakané, pamětníci starých games a midihudby (proč se sakra v kině směju při znělce jedinej?) si přijdou na svoje, přesto si myslím, že film je v pohodě přístupný i ostatním. Michael Cera je skvělý jako hlavní hrdina, a postavy jeho soupeřů jsou také zajímavě obsazeny. Škoda, že hlavní hrdinka o kterou Cera usiluje je takový flegmouš, až na jednu vyjímku fakt vlažně se chovající, já bych bral Ellen Wong, ale to je fuk, režisér skvěle pochopil jak převést komiks na plátno a byl přitom značně vynalézavý a originální.

Západní vítr (2010)

Takže vážení, od filmu jsem čekal co vlastně? Solidní akční řežbu, když je tu Jacky Wu, těšil jsem se na účast křehké krásky Charlie Yeung, která dlouho nebyla v ničem k vidění. Co režisér Qunshu Gao navařil? Neuvěřitelně povedený mix kung fu, westernu, drama, kde postavy částečně spadají pod různá klišé, ale také je vyvracejí. Přidejte si magické prostředí vnitřního Mongolska, tu jeho nespoutanost, divokost ,svobodu, odlehlost od civilizace. Akční scény jsou perfektní ať přestřelky, nebo osobní souboje, režisér byl někdy velmi nápaditý, kromě toho je to i stylové, částečně "špinavé" nejen ladné. Dialogy zde nejsou pouze vata, film se hrne celkem rychle, moc nevysvěltuje, musíte ho těsně sledovat, i já jsem občas hned nechápal. I přesto velmi doporučuji, že by vznikl v čínském prostředí nový (sub)žánr mongolský western? Potažmo došlo k oživení a aktualizování westernu do současných podmínek? Jestli by další filmy měly kvalitu toho snímku, jsem všemi deseti pro!

Xing yue tong hua (1999)

Leslie Cheung v dvojroli - vzorňák vs. badboy, druhá hlavní postava Hitomi, (japonská mačka Takako Tokiwa), má trauma ze ztráty přítele, když potká prakticky stejně vypadajícího muže, je zaděláno: a) na solidní slaďák, B) krveprolití s trochou romantiky, c) mix více stylů s vynikajícími hereckými výkony. C je správně. Hlavní dvojka má prakticky magnetickou přitažilvost(zejména Takako je vážně na debut skvělá), solidní vedlejší postavy, potěší účast Michelle Yeoh. Moc hezky vychytané sekvence a kompozice záběrů, nejlépe někde u vody že, s lehce světle modrým filtrem. Hmm, ňam, ňam, to jsem si zase jednou vybral povedenou téměř neznámou věc. Ostatním doporučuji (zejména fandům Leslieho), i přes všechny možné myslitelné klišé, která jsou zde ovšem naprosto v pořádku a zvládnuta, jak se patří. Ještě se rozmyslím, zda čtyři nebo pět hvězd, přece jen musím dát reprízu.

Detektiv Dee a záhada smrtícího ohně (2010)

Tsui Hark je zpátky a ve formě. Zatímco jeho poslední filmy většina lidí moc dobře nepřijala (ačkoliv s nimi nemám problém), tak zde si myslím z toho všichni sednou na zadek. Tsui se rozhodl natočit si svůj spektál z dob dynastie Tang, a nejen, že tvrdě šlape kapacitám jako Zhang na paty, on je dokonce i kus vepředu! Soudce Ti má rozmáchlou šíři epické fresky, zajímavý detektivní příběh, skvělé akční scény, vynikající obsazení, zejména dvojka Andy Lau, Bingbing Li, občas probleskne i trocha humoru. Je to napínavé pohlcující, vizuální hody, mají ten správný hudební podkres. Prosím distributory, ať film zakoupí tohle patří na plátno, stejně jako Goemon. Pro ty kteří četli romány Van Gulika o soudci Ti, malá technická, to je původně čínská legenda sahající do sedmého století, původní čínské povídky, v sobě mají prostor pro mysteriózní náměty, kung fu souboje. Není to jen uhlazený detektiv s jasným logickým myšlením, jak ho představil Van Gulik. Ostatním doporučuji nekazit si to zatím ripem, který je už na světě, počkejte na lepší verzi. Konec oslavného hlášení.

Waterloo (1970)

Válečný film s pacifistickým poselstvím, jak to umí jen Rusové. Bonadrčuk je mistr nad mistry ve velkofilmech, ještě působivější, než Vojna a Mír. Mám pocit, že po jistém období velkofilmů nebo minulosti obecně žili filmaři, dnes máme (většinou) pouze trapné producenty hrající si na filmaře, spěchající k apdaptaci kdejaké hrůzy, přípdaně jsou neschopní zpracovat těžší látku. Něco takového už dnes neuvidíte! I já děkuji sovětské armádě, že učinila tento film možným.

Bláznova kronika (1964)

Mistrovská fantazie Karla Zemana s vynikajícím obsazením, povedenou vojenskou marš hudbou Jana Nováka. 30ti letá válka nikdy nevypada více vtipněji a ndseněji, zároveň, však dává připomneout krutou realitu a tragiku oné doby, kde by jste slušné charakterové vlastnosti na obou stranách barikády hledali jen velmi těžko. Přiznávám, že po našláplé první polovině tempo trochu polevuje, ale je to skvěle komediálně odlehčeno. Závěr je rozhodně působivý a ukazuje, že tvůrce nežije pouze výtvarnou stránkou filmu, ale i jeho obsahem.

Double Tap (2000)

Tak tohle bylo jiné kafe, než Triple Tap. Leslie Cheung je prostě pan Herec, jeho postava je tak uvěřitlená, zejména ten přerod na jiný charakter po jisté události. Herecky film táhne neskutečným způsobme nahoru, Alex Fong je důstojný protivník (stejně jsem fandil Lesliemu:), ale patří prostě výkonostně tak o třídu níže, než Leslie(taky kdo se mu může rovnat?!) přesto na mě zapůsobil velmi dobrým dojmem. Souboje sportovními pistolemi jsou fakt napínavé, dobře natočené, film má silnou atmosféru, napětí. Myslím, že tohle si vychutnám při repríze ještě více. Obsah brzy dodám.

Počátek (2010)

Nolan nám opět navařil chutnou večeři, tak výživnou potravu pro mozek (na hollywoodské poměry) zde dlouho nebyla od dob Minority Report potažmo The Prestige:) Vynikající scénaristický nápad o více úrovních vědomí, snu ve snu. Podtržen vhodným hereckým obsazením (DiCaprio už mi nějaký čas jako hlavní hrdina sedí - tuším od filmu Letec), skvělý byl i Ken Watanabe a ostatní. Spousta promakaných akčních scén perfektně vygradovaných, napětí stoupá, burácivá hudba Zimmera zvyšuje svoje účinky, to nemá chybu. Začátek filmu mi nepřišel zabržděný ani zpomalený. Je zde spousta drobností a nuancí, na které se dá zaměřit, aby jste si finále interpretovali po svém. Nolanovi jeho trik zase vyšel, byť tam bylo pár lapsů a nedokonalostí. Tohle dám rád znova.

Huang jia nu jiang (1990)

Corey Yuen is a God of action! Tuhle větu jsem kdysi napsal na nejmenované stránky a stojím si za ní. V tomto filmku uvidíte, partičku vietnamských uprchlíku, kteří se rozhodnou spáchat jednu loupež a v cestě jim stojí zejména policejní jednotka tvořená převážně ženami. Joyce Mina Godenzi je hlavní akční hvězdou filmu. Má neobvyklý vzhled díky svému australsko-čínskému původu. Neméně schopnou protivnící je jí Agnes Aurelio (pro změnu americko-filipínský původ), zejména jejich závěrečný souboj na konci je něco, co se zapsalo do historie. V samotném filmu uvidíte divoké přestřelky, honičky, souboje tělo na tělo, jak to umí jen Corey. Skoro žádné dráty, hodně akce, která není vůbec kašírovaná a cítíte ze všech neuvěřitlené fyzické nasazení. Tradiční příběh o pomstě, troše nevraživosti a rivalitě v rodině, je samozřejmě pouze nezbytná omáčka, než nějaký přínos. Ale tohle musíte vidět! Pokud jste fandy žánru girls with guns.

Láska na dva prásky (2010)

Edmung Pang natočil vynikající romantickou komedii s občasnými žánrovými odbočkami. Úvodní sekvence vypadá jako z hororu a vy si říkáte, zda vám hraje správný film, ale vše se brzy vysvětlí. Nosné téma filmu odpovídá názvu, láska, mezi výdechy kouře. Nový protikuřácký zákon sbližuje lidi, omezení kouření na veřejných i neveřejných místech, na jednu stranu přidělává kuřákům zvýšené výdaje. Na druhou stranu se v cigaretových oázách můžete potkat s lidmi, které by jste jinak nepotkali. Hlavní dvojka Shawn Yue a Miriam Yeung, se znají sotva jen pár dní a přesto je to k sobě táhne. Přes různé absurdní situace a humorné peripetie k sobě najdou cestu, i když ten konec vyznívá lehce výsměšně a cynicky. Film nabízí dobrý humor, nápadité dialogy, slušné herecké obsazení. Po Hot Summer Days opět trefa do černého, byť jsem si od tohoto filmu moc nesliboval. Tak nějak to letos vypadá, že budou excelovat filmy ze žánrů, které tak úplně typické pro Hong Kong nejsou. Ale proč ne, člověk není živ jen martial arts filmy, akčními thrillery že.