Gosford Park (2001)

Nějak nevím co k tomu říct. Pořád jsem čekala, kdy tedy přijde nějaké to větší napětí, kdy se tam začne pořádně něco dít a když začly najíždět závěrečné titulky, říkala jsem si 'To už je všechno?'. Jestli tohle byla komedie, tak moc vtipná mi nepřišla. Jediným vtipným komponentem byl ten chundelatý hafan, kterého všichni pořád tahali v náručí, ale taky jsem nepostřehla jeho úlohu ve filmu...možná jen odlákat pozornost od něčeho jiného, ale od čeho, netuším. Herci byli všichni dobří. Na druhou stranu tam bylo hrozně moc postav a vyznat se v jejich jménech, kdo koho kdy miloval apod., když se snažíte vše pochytit, protože je to detektivka a hledáte souvislosti, tak to bylo nad mé síly. Ale asi nebyl záměr, aby divák všechno pochopil. Rozdíly ve společnosti ukázali hezky. Líbila se mi výzdoba těch míst, kde natáčeli i kostýmy. Akorát to prostě nebyla detektivka v tom pravém slova smyslu, protože tam vlastně nikdo nic pořádně nevyšetřoval :D ale jinak to byl příjemný film.

Šmejdi (2013)

Omlouvám se za to slovo, ale je mi blivno. To je tak ubohé. Myslím tyhle prodejní praktiky. Nějakou dobu jsem pracovala v aktivním telemarketingu, trochu jsem k prodejním praktikám přičuchla, respektive k tomu, co se má říkat, jak zvládat argumenty, když někdo řekne, že něco nechce. Ale upozorňuju, že jsem nabízela seriózní finanční produkty od nejmenované přední české bankovní instituce nebo telefoního operátora, které všichni známe a NEBYL to psychický nátlak na lidi. Ale i tak jsem mnohdy neměla žaludek na to, se bavit s nějakou babičkou, která mi říká, jak má hrozný život, že má rakovinu, umřel jí manžel, chce si jen povídat, protože je doma pořád sama a nabízejte jí něco, když sami vidíte, že jí to bude k ničemu. Nene, už o tom nechci ani slyšet. Dneska mám sice pro takové operátory pochopení, když mi zavolají, ale vím základní věc, jak na ně a jak je slušně odmítnout. O to víc se mi zvedá žaludek, když slyším tady ty chlapy na 'prezentačních akcích'. Když tohle někdo dělá, tak nemá soudnost, jde akorát po prachách a je ještě rád za to, že je taková sv*ně. Když tam bábičky plačou, že jsou na ně zlí, nadávají jim a vyhrožují, že na ně pošlou exekutory, tak mám taky na krajíčku a je mi jich strašně líto. Protože lidi v tomhle věku už taky ztrácí úsudek, snadno podlehnou manipulaci, oni za to nemůžou, to je prostě příroda, jednou zestárneme všichni. Ale když toho takhle zneužívají takový hov*da...pardon, nechci být sprostá, ale to k tomu prostě vybízí. Jako malá, cca asi před 15 lety, jsem taky s taťkem jela párkrát na takové zájezdy. Kvůli tomu, že jsme chtěli vidět zámek, který byl daleko a báli jsme se, že by tam naše auto - tehdy škodověnka 120- nedojela. Tak jsem ve věku kolem 10 let ještě moc nevnímala, jak moc jsou ty akce podpásové. Taky jsem zažila, že slíbili třeba že uvidíme nějaká vzácná zvířata u zámku a pak řekli, že ta jsou k vidění jenom v létě, že máme smůlu...tak aspoň zámek jsme viděli. Jednou se drobně zdráhali mi dát oběd, že nejsem důchodce, ale nakonec mávli rukou a problém nebyl. Ale i ty dárky a soutěže jsou kapitola jen sama pro sebe. Vždyť třeba ten přímotop, co si jedna figurantka tady ve Šmejdech koupila za 15 tisíc máme doma z normálního kamenného elektro obchodu za 800Kč, úplně ten samý :D nenarazila jsem tedy až na tak hnusné prodejce, ale vesměs to vystupování je jak přes kopírák a jsem ráda, že takové letáky se u nás doma používají výhradně jako podložka na dno odpadkového koše. Jinak ke Šmejdům - hezky natočené, poučné, s vysvětlením a názory odborníků, plus hlas Vetchého. Šikovný dokument.

Těžká váha (2005)

Auuuu...tohle bylo silné, krásné a ušlechtilé. Hlavní výhodou je tady srdceryvný příběh + v kombinaci s Russellem Crowem to je pekelná kombinace v dobrém slova smyslu. Sice box ráda nemám, je to surové, nechápu, proč si ubližují, když je pak někdo musí zase dávat dohromady, přitom se tu točí tolik peněz. Ale co se mi na sportovních filmech líbí, že je vždycky komu fandit. Důležité je, aby bylo divákovi dovoleno si udělat pouto k hlavnímu hrdinovi a to se tady povedlo na jedničku a k tomu podtrženou :) párkrát jsem měla skleněné oči, no na konci už mi tekly slzy jak hrachy, ale několikrát jsem se i přistihla jak jsem máchala rukama a říkala si "flákni mu", "nakopej tomu namyšlenýmu frajerovi zadek"...no protože i ten největší boxerský zabiják byl dobře vybraný, takže ve mě vzbuzoval odpor. Díky boxu je to v něčem podobné filmu Warrior (který taky zbožňuju), oba mají krásnou hudbu, jsou plné napětí a odhodlání, ale i přesto jsou každý v něčem jiný. Pořád jsem tápala, proč název Cinderella Man a až mi to ve filmu vysvětlili, tak jsem žasla, jakou to má hloubku. Vlastně jako celá dějová linka. Braddock měl postavení, přišla krize, o všechno přišel a musel se s tím vypořádat a pral se se životem doslova jako lev (nebo lvice chránící svoje lvíčata, ale je to chlap, takže radši lev:) ) a dával naději i mase lidí, která takovou jiskřičku něčeho lepšího potřebovala. Oceňuju kostýmy a kulisy, hladké a vkusné střihy záběrů. Jedinou výtku bych měla proti Renée Zellweger. Nemůžu si pomoct, ale poslední dobou se mi zošklivila. Ale tady se držela zpátky a byla snesitelná. Oproti tomu Crowe tady opět zářil. Možná už jsem to někde psala, ale hraje přirozeně a nenuceně. Když má hrát jemného romantika, úsměvem plným lásky rozehřeje každé srdce, když má dát někomu do zubů, pohledem by vraždil, a to i bez ohledu na jeho tělesnou konstrukci v tomto filmu, kdy stačí aby sundal košili a je to někdo jiný. Jsem hrozně ráda, že jsem tenhle film viděla.

Královna (2006)

Nic není jen černobílé...když něčeho chceme dosáhnout musíme i něco obětovat...názory generací se budou lišit, tak to je a vždy bude. Asi tak bych shrnula Královnu. Bylo to příjemně natočené, autentické záběry hodněkrát vytvořily husí kůži, herecké obsazení bylo podařené. Je potřeba si uvědomit, že i královská rodina jsou jenom lidé. Diana třeba nebyla až taková, jakou ji zná celý svět, ale vždy taková v naších očích zůstane. Ale všechno kolem ní je záhadnější než známý Bermudský trojúhelník. Je hodně vtipné, jak je náklonnost veřejnosti vrtkavá. Líbilo se mi to zákulisní řešení, bylo to jako šachy, kdy každý tah musí být promyšlený a musíme počítat se všemi následky. Avšak celému tomu chyběla jiskra. Je jasné, že jestli to je podle toho, jak v Bucking. paláci 'povolili' události kolem Diany prezentovat, tak se nedá čekat žádné veledílo, ale pokud se na to budu dívat jako na film a ne dokument, kterým Královna není, tak tomu chybí šmrnc a drajv.

Gravitace (2013)

Je prostě fakt, že v Gravitaci nejde o příběh, nejde o podstatu prvotního impulsu a komplikovaný děj. Jak se říká, je to zážitkový film. A i když se tam vlastně 'nic' neděje, děje se tam toho tolik, že vás to přimáčkne do sedačky. Já tedy byla napnutá celou dobu, protože tak nějak jsem si představovala čiré zoufalství. Efekty byly perfektní, ty odrazy okolí na helmách astronautů, ty pohledy na Zemi, to vykreslení stavu beztíže, ty propracované vesmírné stanice/rakety a další. Natáčení muselo být hrozně náročné, protože záběry jsou kolikrát hodně dlouhé, takže než došlo ke střihu uběhlo třeba i několik minut, ale o to víc vyniknou efekty, kdy třeba ze vzdáleného pohledu na Sandru se záběr přenese její helmou až tak, aby divák viděl vesmír tak jako ona. Ve vesmíru je sice ticho, ale i zvukové efekty tady byly super. Hudby jsem si všimla snad jen na samém konci, kdy to bylo potřeba a vykouzlilo to známou husí kůži. Obtížné a nebezpečené taky muselo být natáčení pod vodou. Trochu mi chyběl dotaženější závěr, ještě bych tam něco přidala. Jsem na vážkách, jestli 4 nebo 5 *, prozatím to je mezi a dám tedy raději 4*, ale byl to opravdu podařený kousek.

Miley Cyrus: Wrecking Ball (2013) (hudební videoklip) odpad!

Sice některé klipy jsou skoro jakési krátkometrážní filmy, ale teda upřímně nechápu, jaký má smysl sem dávat klipy od písniček, to už ta databáze snad ani neutáhne, kdyby se ke každému songu měl tvořit vlastní profil. Ale když už to tu je, tak si tak něco řeknu. Nejdřív byla Miley Cyrus Hannah Montanou, kterou děti milovaly a starší nesnášeli, pak byla jak sladká panenka a teď je z ní ...ani nevím, jak to popsat slušně...to asi nejde, prostě ze sebe udělala ku*vu. Z toho klipu se mi dělá špatně. Možná ale ti(tedy i já), kterým se to nelíbí, jsou příliš konzervativní a za čas se na to budeme dívat jinak (stejně jako tomu bylo u Maddony, která taky provokovala a vzbuzovala zpočátku spoustu nenávisti a kritiky). Místo, aby se jako zpěvačka soustředila na kvalitu svých písní, která takhle jde do kopru, respektive by měla Miley hudebně 'dospívat' a někam se posouvat, ale tohle je několik kroků zpět....ona spíš přitahuje pozornost tím, že je v klipech např. úplně nahá, viz přímo v tomto klipu nahatá obkročmo na demoliční kouli, řetěz mezi nohama, jindy olizuje kladiva, jazyk vyplazenej co půl minuty. Nemám nic proti, když je zpěvačka kočka, je vyzývavá a umí to prodat, ale tohle už je přes čáru. To i Lady Gaga je sice šílená, ale její hudba je o několik levelů výš než Mileyina a může si svoje bláznovství dovolit (není myšleno finančně), Gaga si aspoň zakládá na tom, že šokuje oblečením a vzhledem, třeba taky má lechtivé, hodně odvážné videoklipy, ale ona se prezentuje jako zajímavá osobnost, která je v lecčems extravagantní, Miley akorát umí ukazovat rozkrok ve skoro průsvitných proužcích látky a tím její klipy i fotky ze soukromého života evokují spíš dojem, že je to pornohvězda. Pardon, jestli jsem hodnotila spíš Miley než klip, ale to spolu všechno souvisí. Co se týče 'nové Miley', přijde mi všechno laciné a prvoplánové.

Na vlásku šťastně až navěky (2012)

Mám hrozně ráda jak samotný film Na vlásku, tak i tento groteskní svatební dodatek plný gagů, nemám co vytknout :) jen snad, že kdo neviděl film, tak nepochopí souvislosti tohohle filmečku a to je dost škoda pro diváka, protože to na sebe přímo navazuje a všechny postavičky už jsou velmi dobře známé právě z filmu

Ladič pian (2010)

Ze začátku to vypadalo na úsměvný krátkometrážní filmeček, ale jednou návštěvou ladiče pian se to dost zvrtlo. Líbila se mi jak ta pozitivní část o odhazování zábran a větší důvěře, ale super byla i ta napínavá část...jsem hrozně zvědavá, jak by to dopadlo :) originální nápad, ale že by to se mnou zacloumalo na 5*, to zase ne.

Horší než smrt (2007)

Zbožňuju to :) Nevěřila bych, že mi takový černý humor sedne, ale stalo se. A to i přes to, že mě úvodní titulky celkem vystrašily a bála jsem se, že to bude až příliš morbidní. Místy přisprostlý nenápadný filmeček, který ale nikdy nezklame a vždycky pobaví. Znám to už možná nazpaměť, ale vtipné je to stále. V jednoduchosti je krása. Stačí nevrlý děda, vyděračský liliput, jedna lahvička 'valia', nějací snoubenci, prostředí pohřbu a na pár lapálií je zaděláno.

Tři dny ke svobodě (2010)

Jak strašně záleží na detailech a mít štěstí a náhodu na svojí straně. Tohle bylo velmi podařené drama, které hezky graduje. Russell opět ukázal, že umí, asi jako vždy. Ať už jako milující táta nebo jako chlap, který nejde pro ránu daleko. Bylo zajímavé koukat, jak normální člověk pracuje na svém plánu někoho dostat z vězení a vidět, že třeba i kolikrát něco nevyjde jak má a tím se poučí a jde to zkoušet dál. V jednom místě jsem si říkala, že udělal chybu, ale pointa této mojí výčitky mě usadila, že to taťka Russell vymyslel dobře :) je fajn, že se film taky dost zabývá vztahy v rodině a tím, jak se třeba lidi chovají, aby ochránili někoho, koho milují. Je tam napětí a akce, je tam láska, odhodlání i strach. Některé scény vás až dojmou, přitom se tam zrovna udějí tak jednoduché věci a i to stačí :)