Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Pohádka
  • Krimi
  • Dokumentární

Poslední recenze (1 331)

plakát

Zahradníkův rok (2024) 

"Čím větší neřád, tím víc se má k světu..." Dokud jsem mohl tento film vnímat primárně jako láskyplnou poctu rukodělné práci drobných pěstitelům a užívat si přitom  úryvků úžasně poetické literatury Karla Čapka myslel jsem si, že to za mě bude za plný počet. Ale onen střet zahrádkáře s majetným sousedem v kombinaci s konfrontací s realitou fungování úřadů v Česku byl čím dál tím depresivnější, že mi to už v závěru přišlo až přesmíru. Na konci je sice jakési světýlko na konci tunelu, ale očekával bych, že bude silnější. Co jinak působí hodně zvláštně je absence dialogů na straně Oldřicha Kaisera a jen naprosté minimum mluveného slova ze strany postavy jeho manželky. U Kaisera ten záměr Havelky asi i chápu, když jeho hlasem jsou namluveny veškeré úryvky z Ćapkovy knihy. To  celkové pojetí tiché domácnosti hlavního hrdiny ale místy až nudí. Celkově ale tohle rozhodně považuji za doposud nejlepší Havelkův počin, protože ona kombinace dramatu ze současnosti s poetičností jazyka Karla Čapka je opravu veskrze originální. Takže určitě hodně silné čtyři hvězdičky. Kromě herectví Oldřicha Kaisera (obdiv fakt za to, že si musel vystačit hereckým projevem bez slov) bych určitě ocenil působivou hudbu Tadeáše Věrčáka.

plakát

Muž, který přestal kouřit (1972) 

"Součet neřestí je sice stálý, ale když si má člověk vykompenzovat dvě krabičky denně, je to dřina." Coby zapřisáhlý nekuřák jsem schopen téma této vcelku vtipné švédské komedie poměrně ocenit. A to zvláště v kontextu doby vzniku filmu, kdy na Vás ještě na každém rohu nevyskakovaly slogany "kouření škodí zdraví" To, že je kouření peklo bych určitě neměl problém podepsal, závěr filmu s pobíhajícími naháči na louce, který tak trochu vyznívá jako propagace volné lásky, mě ale úplně nesedl. A úplně jistý si nejsem ani tím, zda ke scéně z bordelu seděl Fibichův Poem. Ale možná i seděl. Ony ty některé scény plné absurdního humoru byly vážně zábavné. "Proč jsem si jen ty zatracené sadisty najal…" :-)       

plakát

Podivné přátelství herce Jesenia (1977) (TV film) 

"Jsi zabit Hamlete, svět nemá léku, jež by tebe zhojil…" Dialogy ze Shakespearova Hamleta zajímavě rámují tento filmový přepis Olbrachtova románu a dotváří tak filosoficky laděné rozmluvy mezi oběma hlavními postavami. Jiří Jesenius a Jan Veselý jsou svými názory i přístupem k životu jako "voda a oheň" a tak se moc nechce věřit tomu, když jeden z nich tvrdí tomu druhému, že "ještě nikdy do sebe nezapadly dvě dlaně jako ty naše".  To přátelství dotyčných, jak ho namyslel Ivan Olbracht, muselo být vskutku něčím "podivným". Nečetl jsem onu předlohu, tak nedokážu zcela posoudit, zda inscenátoři tohoto filmu z ní vybraly opravu vše podstatné. to co jsem viděl se mi ale moc líbilo.  Mistrný byl jistě výkon Jana Třísky, kterému Jiří Klem zdatně sekundoval. Trošku jsem si říkal, zda by tomu nemělo být spíše naopak, ale jinak nemám moc, co bych tomuto filmu prošpikovanému filosofickými úvahami (viz třeba "člověk nepoznáš dokud nepocítíš jeho krev.") vytknul.

Poslední hodnocení (2 215)

Zahradníkův rok (2024)

23.07.2024

Muž, který přestal kouřit (1972)

22.07.2024

Podivné přátelství herce Jesenia (1977) (TV film)

10.07.2024

Amerikai anzix (1976)

18.06.2024

O fovos (1966)

16.06.2024

Já, spravedlnost (1967)

14.06.2024

Manillaköysi (1976) (TV film)

13.06.2024

Bestie musí zemřít (1952)

12.06.2024

Recepty doktora Kudrny (1975) (TV film)

09.06.2024

Reklama

Poslední deníček (56)

Po stopách největšího Čecha aneb má cimrmanovská "jízda"

Nechci říct, že bych byl až do nedávna  tvorbu Divadla Járy Cimrmana (DJC) zcela nepolíben. Ale naživo jsem byl  u "Cimrmanů" na Žižkově (až do letošního března) jen jednou a z TV záznamu viděl jen asi pět dalších jejich her. Znám pak sice pár všeobecně známých hlášek (např. typu "V Českých Budějovicích by chtěl žít každý", "Té lípy se nevzdám" či "My nesmíme ani naznačovat"), přesto bych se určitě nechtěl označovat za nějakého cimrmanovského znalce či fajnšmekra. 

Přesto mě před dvěma měsíci můj tým bojovkářů pro náš letošní tábor přesvědčil, abychom se pokusili ten tábor pojmout poněkud netradičně a to po cimrmanovsku. Tábor bude mít název "Zachraňme Planetu aneb po stopách největšího Čecha" a půjde zde o to vypátrat ekologický patent Járy Cimrmana, který by měl pomoct k vyřešení současných palčivých ekologických problémů (spjatých s globální změnou klimatu - viz odkaz na video zde ). Že byl Cimrman rovněž geniální ekolog přitom může překvapit snad jen toho, kdo ještě třeba neslyšel, co si o "Mistrovi" cvrlikají už i v české nebeské komisi: Jan Hus „A v čem vyniká ten Cimrman?” Karel Havlíček Borovský: „Prej ve všem.” Jan Hus: „A kdo to říká?” Karel Havlíček Borovský:On.”

Abych jel na náš tábor dobře připraven, rozhodl jsem si během posledního měsíce pustit všechny hry DJC a rovněž je náležitě okomentovat. Tady je můj žebříček hodnocení všech patnácti her: 

1. České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft

2-4. Posel z Liptákova, Záskok, Dobití severního pólu

5-8. Akt, Cimrman v říši hudby, Švestka, Dlouhý, široký a krátkozraký  

9.- 10. Hospoda Na mýtince, Němý Bobeš aneb Český Tarzan  

11.-13. Afrika aneb Češi mezi lidožravci, Lijavec, Blaník,  

14.-15. Vražda v salonním coupé, Vyšetřování ztráty třídní knihy 

S tím mým hodnocením jistě můžete nesouhlasit, můžete o tom vést spory, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat...😃😃😃

Po stopách největšího Čecha aneb má cimrmanovská "jízda"