Tumbbad (2018)

Originálna, svojská snímka, ktorá čerpá z indického mysticizmu presne toľko, čo nezainteresovaný divák potrebuje. Má to auru tajomna, odkrýva sa to tak akurát a do konca ponúkne veľa nezabudnuteľných momentov. Herci hrajú indicky a to kritizovať nejde. Ide o inú mentalitu a aj tá tvorí príbehové zvraty. Z filmárskeho hľadiska krásna práca. A celé to ponúka aj nejaký morálny presah. Horor pre "celú rodinu"!

Polárník (2014)

Pavol Barabáš nás zoznamuje so slovenskými rekordmanmi o ktorých ani netušíme. A vždy mi zostane brada dole. Príbeh si zaslúži aj viac ako 5 hviezdičiek. O točení v podmienkach kde za chvíľu môžete skončiť v oceáne a zo zadu sa na vás usmieva polárny medveď by som chcel počúvať aj hodiny. Záver, kde sa Valušiak sám prechádza po Antarktíde a nevie, či prežije ďalší diel je mrazivý. Ale nájde v sebe pokoru a prizná si realitu. Nedá sa to hodnotiť nižšie.

Zúčtování v Malém Tokiu (1991)

Béčko na hranici s céčkom, kde veľa vyslovene tupých momentov strieda tie štýlové, akčné. Brandon Lee ako nastupujúca hviezda a syn legendy legiend tu hrá takého prihlúpleho podržtašku pre testosterónom vyšľahaného Dolpha, ktorý je japonskejší, než jeho japonskí nepriatelia. Tagawa je skvelý zlosyn a scény s ním boli ultimátne. Dá sa to celé pozrieť, ale ak k tomu nemáte nostalgický vzťah, tak asi už to vidieť nepotrebujete znova.

Maják (2019)

Herecký koncert v jasne ohraničenom prostredí plnom zúfalstva a tragédie, kde sa všetko rúti do dokonale napísaného absurdna. Na moje prekvapenie tu Pattinson vôbec nevadí, no pri dokonalom Dafoeovi trošku jeho snahy blednú. Od záveru som čakal niečo viac, ale možno sa ani nedal dopísať a vyznel ako mal.

Aterrados (2017)

Skvelá argentínska snímka, ktorá od začiatku servíruje pocit neznámej hrôzy. Nikdy neprerastie do žánrového gýča. Hudba a kamera si podávajú ruku a záver umne vygraduje do absolútna. Herci pôsobia ako bežní ľudia v skutočnej situácii, čo nahráva zážitku. Trenky zostali suché, ale pár ľakačiek bolo skutočných! Žánrová chuťovka!

Zlo si umí počkat (2023)

Mix originality a debility sa tu strieda a ničí celkom zážitok. Samotný námet je tu zobrazený vskutku originálne, no chovanie postáv to zráža často na dno. Prvá polovica filmu je celkom zvládnutá, no druhá sa už utápa v kolotoči nezmyselností a záver je akoby nedomyslený a nasilu. Škoda, lebo to malo nábeh na celkom slušnú atmosféru. Nosenie mastného tučka na okraj regiónu top!

Rozsudek smrti (2007)

Akčná krimi jazda bez supersilných hrdinov typu Seagal, čo sa zrazu naučia všetko dokonale zlikvidovať. Emočný náboj rodiča-pomstiteľa tu vydrží do konca príbehu. Napätie sa dá krájať a koniec prinesie trpkú príchuť. Remeselná, "chutná" práca.

Rudý škorpion (1988)

Pokus vytrieskať z Dolpha Lundgrena čo najviac a vytvoriť z neho novú akčnú hviezdu. Snaha zviesť sa na vlne filmov ako Rambo a Komando a posun do nového nezmyselného afrického teritória sa tu stretáva miestami až z kŕčovitým gýčom. Ale celkom realisticky pôsobilo ako sa Dolph zmenil v ochrancu Afričanov až potom, čo sa mu jeho misia za ich likvidáciu nepodarila. To hádam ani tvorcov nenapadlo, že to môže tak vyznieť...(-:

UFC 1: Beginning (1993) (pořad)

Enter the Dragon, Bloodsport a iné filmy sa stretli v realite a pomocou najväčšieho mača Hollywoodu vytvorili zábavu, ktorá neskôr prerastie v najrýchlejšie rozvíjajúci sa šport na planéte. Začiatky boli tŕnisté, zápasníci z rôznych žánrov padali rýchlejšie ako sa očakávalo a strety medzi nimi bez pravidiel neboli tak jednoduché ako vo filmoch. No vytvorili absolútne legendy bojových umení ako bratov Gracieovcov či Kena Shamrocka. Kult pre každého fanúšika bojových umení a povinnosť pre MMA komunitu.

Seveřan (2022)

Z obsadenia som mal pocit, že pôjde o nejakú hollywoodsku snahu sa dotknúť vikingskej vlny po seriálovom hite. Našťastie som sa mýlil a dal tejto snímke šancu. Ide o najlepší film o Vikingoch! Dobové reálie dotiahnuté, atmosféra ako bič, mytológia verne dopĺňa príbeh, scenár graduje a koniec ako zo severskej učebnice. Dokonca to nebolo tradične znásilnené politickou korektnosťou a film servíruje surovo! Nižšie hodnotenia môžu dať len ľudia čo vedia o Vikingoch maximálne z Asterixa. Alebo sú pohoršení z prílišnej "dobovosti". Dokonalý film!