Ong-Bak 2 (2005)

Nečakal som, že tento film bude nejaká inovatívna vec na poli príbehu. Ale kým prvý Ong Bak bol ultimátnym zážitkom pre fanúšika muay thai, tak tu už sa to prehnalo do nebies. Je určite sympatické, že tieto pre boj nereálne akrobacie si dokáže Tony urobiť sám. Ale keď už polhodinu zlikviduje tancom sto ľudí, prestáva ma to akosi baviť. Príbeh je tupší ako predtým, no miestami vyznieva ako sebaparódia. Transka v úlohe šéfa zločineckého syndikátu je čisto thajský námet a neviem si predstaviť inde, kde by to slávilo úspech. Na druhú stranu nedopadne ako afroameričan v západnom horore. Určite aj hľadanie slona v Austrálii naráža sem-tam na zdvihnuté obočie. Tých pár akčných scén ale stojí za to. Aby si človek užil čo je vlastne možné natočiť bez použitia efektov. A za to mi stále príde nefér tomu dať 2 hviezdičky. Aj keď mimo scén ako bitka v hoteli by si to zaslúžilo aj jednu.

Frozen (2010)

Začína to ako tupý americký tínedžerský film, no prehupne sa to do jedinečného thrilleru. Námet sfilmovať bol odvážny počin a celkom sa podaril. Aj keď viacero momentov je skôr úsmevných ("vlci", či dokonalá zjazdovka), tak lepšie to snáď ani nemohlo dopadnúť. Vtipnejšie je už len hádam tunajšie mudrovanie skautíkov v komentároch, ktorí už toľkokrát uviazli na lanovke...(-:

Tumbbad (2018)

Originálna, svojská snímka, ktorá čerpá z indického mysticizmu presne toľko, čo nezainteresovaný divák potrebuje. Má to auru tajomna, odkrýva sa to tak akurát a do konca ponúkne veľa nezabudnuteľných momentov. Herci hrajú indicky a to kritizovať nejde. Ide o inú mentalitu a aj tá tvorí príbehové zvraty. Z filmárskeho hľadiska krásna práca. A celé to ponúka aj nejaký morálny presah. Horor pre "celú rodinu"!

Polárník (2014)

Pavol Barabáš nás zoznamuje so slovenskými rekordmanmi o ktorých ani netušíme. A vždy mi zostane brada dole. Príbeh si zaslúži aj viac ako 5 hviezdičiek. O točení v podmienkach kde za chvíľu môžete skončiť v oceáne a zo zadu sa na vás usmieva polárny medveď by som chcel počúvať aj hodiny. Záver, kde sa Valušiak sám prechádza po Antarktíde a nevie, či prežije ďalší diel je mrazivý. Ale nájde v sebe pokoru a prizná si realitu. Nedá sa to hodnotiť nižšie.

Zúčtování v Malém Tokiu (1991)

Béčko na hranici s céčkom, kde veľa vyslovene tupých momentov strieda tie štýlové, akčné. Brandon Lee ako nastupujúca hviezda a syn legendy legiend tu hrá takého prihlúpleho podržtašku pre testosterónom vyšľahaného Dolpha, ktorý je japonskejší, než jeho japonskí nepriatelia. Tagawa je skvelý zlosyn a scény s ním boli ultimátne. Dá sa to celé pozrieť, ale ak k tomu nemáte nostalgický vzťah, tak asi už to vidieť nepotrebujete znova.

Maják (2019)

Herecký koncert v jasne ohraničenom prostredí plnom zúfalstva a tragédie, kde sa všetko rúti do dokonale napísaného absurdna. Na moje prekvapenie tu Pattinson vôbec nevadí, no pri dokonalom Dafoeovi trošku jeho snahy blednú. Od záveru som čakal niečo viac, ale možno sa ani nedal dopísať a vyznel ako mal.

Aterrados (2017)

Skvelá argentínska snímka, ktorá od začiatku servíruje pocit neznámej hrôzy. Nikdy neprerastie do žánrového gýča. Hudba a kamera si podávajú ruku a záver umne vygraduje do absolútna. Herci pôsobia ako bežní ľudia v skutočnej situácii, čo nahráva zážitku. Trenky zostali suché, ale pár ľakačiek bolo skutočných! Žánrová chuťovka!

Zlo si umí počkat (2023)

Mix originality a debility sa tu strieda a ničí celkom zážitok. Samotný námet je tu zobrazený vskutku originálne, no chovanie postáv to zráža často na dno. Prvá polovica filmu je celkom zvládnutá, no druhá sa už utápa v kolotoči nezmyselností a záver je akoby nedomyslený a nasilu. Škoda, lebo to malo nábeh na celkom slušnú atmosféru. Nosenie mastného tučka na okraj regiónu top!

Rozsudek smrti (2007)

Akčná krimi jazda bez supersilných hrdinov typu Seagal, čo sa zrazu naučia všetko dokonale zlikvidovať. Emočný náboj rodiča-pomstiteľa tu vydrží do konca príbehu. Napätie sa dá krájať a koniec prinesie trpkú príchuť. Remeselná, "chutná" práca.

Rudý škorpion (1988)

Pokus vytrieskať z Dolpha Lundgrena čo najviac a vytvoriť z neho novú akčnú hviezdu. Snaha zviesť sa na vlne filmov ako Rambo a Komando a posun do nového nezmyselného afrického teritória sa tu stretáva miestami až z kŕčovitým gýčom. Ale celkom realisticky pôsobilo ako sa Dolph zmenil v ochrancu Afričanov až potom, čo sa mu jeho misia za ich likvidáciu nepodarila. To hádam ani tvorcov nenapadlo, že to môže tak vyznieť...(-: