Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Zábavná procházka americkou historií za Carterovy a Raeganovy administrativy z pohledu jednoho svérázného dopravce.

Poslední rytíři (2015)

Je to takové multi-kulti na druhou -  jednak se tady vyskytují osoby nejrůznějších ras, ale zároveň se tu mísí nejrůznější stavební slohy. Celý příběh je vybudován na jakémsi pseudojaponském samurajském kodexu, kdy pán je popraven, jeho statky rozvráceny a z jeho rytířů se stávají roninové bez pána. Hlavní figura, pojmenovaná po nejslavnějším a podle historiků i nejlepším zápasníkovi sumó z přelomu 18. a 19. století Raidenovi Tameemonovi - to už tady bylo i v Mortal Kombatu - se oddává chlastu, dokud nenastane ta správná chvíle k odvetě. Skupinka se rozhodne dobýt nový hrad Prvního císařova rádce, který vydal jejich pána na smrt. Hrad, na který parchant vynaložil daleko víc peněz než bylo plánováno (inspirace O2 arénou nebo tunelem Blanka?), připomíná rozsáhlou mešitu bez minaretů, naštěstí uvnitř se skrývá pražské Národní muzeum, takže si to může Raiden s velitelem parchantovy stráže rozdat v Pantheonu za dohledu velikánů naší historie. Podle očekávání zabije i samotného Prvního rádce a výměnou za životy svých spolubojovníků, kteří se tak mohou vrátit ke svým českým manželkám (K. Issová, Kameníková), se vydá neslanému nemastnému císaři a je po zásluze potrestán (seppuku tady ale nemají). Akce v první více než hodině pomálu, šermovačky nic moc -  čeští kaskadéři se moc nezapotili - takže vcelku nuda zabalená do bizarního prostředí.

Viking (2016)

Ruský výpravný historický velkofilm o nástupu vládce Kyjevské Rusi Vladimíra až k jeho (a povinně i jeho poddaných) konverzi ke křesťanství. Z historického hlediska poměrně věrné, až na pár detailů, např. že pohan Vovka neměl jen jednu manželku, ale kolem deseti, a s nimi haldu harantů - všechny je po svém křestu zapudil a vzal si křesťanku, jak se patří. Bojové scény jsou celkem dobré, jen mi občas připadá, že místo mohutných armád bojují mezi sebou jen hrstky bojovníků - masové scény ve stylu GoT se prostě nekonají. Co ovšem postrádám je lepší vykreslení charakterů a vůbec historických vazeb a souvislostí - tady je to takové řazení událostí za sebou jak v kartotéce. Pravda ale je, že kdyby tu byly charaktery propracované jak u Tarkovského, trvalo by to celé aspoň čtyři hodiny. Co se mi ale naopak hodně líbilo, je krásná běloruská herečka Alexandra Bortič v roli Rognědy Polocké. Doporučená literatura: K. H. Borovský: Křest svatého Vladimíra.

Maverick (1994)

Výborně obsazená a taky velmi zábavná westernová komedie, které se dá vytknout snad jen zbytečné natahování některých scén.

Training Day (2001)

Vzpomínka na dobu, kdy nejodpornějšího a nejzkorumpovanějšího fízla mohl hrát černoch. A je to hajzl jak vyšitej. Jen mi trochu vadí ten Ethanův standardní tupej výraz v ksichtě!

Nemrtvý virus (2008)

Vcelku pitomoučkej gemánskej horrůrek s nesympatickými herci a hnusnýma zombíkama, mezi kterými vyniká ten potetovanej tlustej primitiv.

Navždy mladý (1992)

Spíš romantika než sci-fi. A obsahuje i komické momenty - třeba to, jak dva rozjívení spratci proberou accidentally Mela z kryostáze nebo to, jak Frodo přistane s letadlem...

Skleněný (2019)

První půlka je taková pomalá, konverzační (rozuměj: skoro nudná), ale na konci to vygraduje ve velmi slušné finále, které dokonale propojí všechny tři díly.

Boa - V sevření hrůzy (2006) odpad!

Děsivá thajská hovadina se zlotřilou přerostlou hadicí, bandou děsivých nehereckých spratků a imbecilních dialogů, která zaujme snad jen svou idiocií. DVD u nás vydala jakási uherská firma Mirax, která ho vybavila jen maďarskými a rumunskými titulky, takže jsem trpěl u příšerného českého dabingu. Nakonec jsem to přepnul do thajštiny - díky debilitě dialogů jsem o nic nepřišel.

Smrtonosná zbraň 4 (1998)

Došli záporáci, tak použijeme Číňáky. Jet Li jako exkluzivní svině vraždí na potkání, ale když mu zabijou bráchu, tak se může posrat... Jinak to pokračuje v trendu z minulého dílu - některé rozeřvané scény jsou neskutečně otravné (zubař, porodnice).