Skyfall (2012)

Najlepšia Bondovka. Takmer perfektný scenár, nabitý precíznou akciou a sentimentalitou, ktorej je tu viac ako sexu a vtipných poznámok. Dej nie je najoriginálnejší, no perfektné obsadenie, obzvlášť Judi Dench ktorá mi tu bude naozaj, naozaj chýbať), dialógy, hudba a prostredie to úspešne vynahrádzajú. Tiché napätie nemohlo skončiť lepšie ako perfektnou prestrelkou - a opäť tou sentimentálnosťou :).

Manželská rána (2013)

"Nie je toto príliš absurdné? Trápne? Hlúpe? Klišé? Ale však tam hrá P. Brosnan a E. Thompson, to bude dobré." Mám pocit, že niečo takéto si režisér/scenárista hovoril pri tvorbe. Obaja herci film vyťahujú s plným nasadeným charizmy a talentu, no plytký scenár jednoducho zachrániť nemohli, tak ho aspoň spríjemňujú. Aj keď ma to plytvanie talentom dosť mrzelo. Tajne dúfam, že toto nebolo jediné spojenie Brosnana a Thompson :)

Talentovaný pan Ripley (1999)

Precízne dielo, krásne zabalené do obalu prostredím, hudbou a predovšetkým hercami. No cez všetok ten obal ma film nepustil, alebo resp. ja som sa nedostala k jadru. Dialógy mi príliš nepomáhali sa zorientovať, skôr všetko iba vrstvili na seba. A keď už som myslela, že sa dostávam k pointe, k vyriešeniu, so 4* hviezdičkami, náhly koniec to znížil na 3*. Možno by si film žiadal druhé pozretie, po ktorom však vôbec netúžim.

Romper Stomper (1992)

Surové a nepríjemné. Jednoduchá kamera a strih robia film ešte realistickejším a o to hnusnejším. Neubránim sa porovnávaniu s Kultom hákového kríža samozrejme, a aj keď mám rada oboch hercov, u mňa stále vedie Kult. Skvelí herci, absurdný scenár, ktorý aj s hudbou vytvára neskutočne divnú atmosféru, ktorá ma donútila dať 4*.

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Skvelí herci, aj v tomto je kapitán Russell Crowe, spoločne s Bettanym. Jednoduchý scenár, ktorý síce neprekvapí nejakým skrytým významom, zato poteší jednoduchosťou. Nedostatky vypĺňajú precízne vykreslené medziľudské vzťahy a charaktery, ktoré si postupne všetky zamilujete. 5 hviezdičke chýbalo trochu rýchlejšie tempo. Som rada, že sa scenár vyhol "romantickej vložke", námorníci si zabrali celý film, žiadnu ženu nebolo treba..:)

Hlad (2008)

Odporný a zároveň skvelý film, s ohromujúcim Fassbenderom. Aj ticho dokáže povedať veľa... To sem tam prerušila krásna hudba. Neviem prečo nie 5*, možno na druhé pozretie, možno iba potrebujem chvíľku to spracovať.

Belle (2013)

Príjemný film, s hlbokými morálnymi myšlienkami. No tie boli bohužiaľ bezohľadne zadusené romantikou, ktorá z možnej hlbokej drámy robí obyčajný sladký film. Celkom milá Gugu Mbatha Raw sa snažila, našťastie ju zachraňovali E. Watson s T. Wilkinsonom, ktorí boli naozaj brilantní. Za jedno pozretie to určite stojí.

Začátky (2010)

Jemný, zvláštny film. Oliver, v podaní opäť perfektného, tentokrát utiahnutého E. McGregora rozpráva o jednoduchom a zároveň komplikovanom živote, o láske, strachu, smútku, smrti. Naozaj jednoduchý scenár, no krásne, krehko napísaný, s príjemnou hudbou. M. Laurent nemôže McGregora lepšie dopĺňať, takisto ako Ch. Plummer. Do pamäti sa mi vryla hlavne tá ľudskosť a jej krehkosť. Nevidíte len film, cítite ho.

Trainspotting (1996)

"Vybrať si život. Vybrať si prácu. Vybrať si kariéru. Vybrať si rodinu. ...vybrať si zasrane veľkú televíziu. ...vybrať si jedlo bez cholesterolu, zdravotné poistenie. ...vybrať si samého seba a v nedeľu ráno žasnúť, kdo do riti si." A mohla by som pokračovať, ale to by bolo asi jednoduchšie sem dať celý ten brilantný scenár. Precízne vybraté piesne podčiarkujú jedinečnú atmosféru celého filmu, E. McGregor postavu Rentona aj so škótskym prízvukom nemohol zvládnuť lepšie. Celý film ide postupne hlbšie a hlbšie. Scéna s Rentonovým absťákom je neprekonateľná. Takto si predstavujem film natočený z 1. osoby. A ešte si neodpustím to ukončiť týmto... "Tak prečo som to spravil? Mohol by som vám ponúknuť milión odpovedí - všetky nesprávne. Pravdou je, že som zlý človek. Ale, to sa zmení. ...a budem ako vy."

Lov lososů v Jemenu (2011)

Pozerám na tie mená...Hallstrom, Ewan McGregor, Emily Blunt, Kristin Scott Thomas...a niekde medzi týmito hviezdami, s ich úžasnými hereckými výkonmi, som po hodine aj niečo stratila pointu. Film má veľa zaujímavých, schopných línií. Lov lososov na neobvyklom mieste, trochu bláznivý, vcelku príjemný šejk (no nehovorím, že nie gýčový), pôvabná asistentka s priateľom v Afganistáne, vypočítavá politička a predovšetkým doktor, so svojimi rodinnými problémami. Ani jednému však nie je venovaná dostatočná pozornosť, všetko sa mieša cez seba. McGregorovej línie mi je obzvlášť ľúto. Romantika príjemná, nenápadná. Medzi ním a Blunt to krásne iskrí, zachraňujú celý film, spolu s nádherným prostredím.