• Fantasy

Zahradnictví: Rodinný přítel (2017)

No jo, no. Ke vzniku dobrého filmu zkrátka opravdu nestačí, abyste jej nazvali prequelem k jednomu z nejlepších českých snímků vůbec. Zvlášť, když nemáte pořádný nosný příběh, nemáte dobrý scénář a hrají vám v tom průměrní až lehce nadprůměrní herci. Protože pak vznikne Rodinný přítel. Nudný, nemastný, neslaný film, kde ani jedna z postav není osobnost, ani na jedné vám nezáleží, a kde sice lidi zatýká Gestapo, ale vy nevíte za co. Zato se třičtvrtě hodiny díváte na to, jak tři ženské, jeden chlap a dvě děti slaví za války Vánoce. Cokoli se ve filmu děje, nemá na diváka žádný dopad. Ani scény, které by měly zřejmě vyznívat dramaticky, vás nechají naprosto chladnými. Výprava je chudá, nemáte pocit Prahy za války, protože celý film se odehrává v jedné osamocené prvorepublikové vile a v jejím několik metrů vzdáleném okolí, a když tvůrci potřebují chabý děj „posunout dál“, vloží mezi scény kousek archivního materiálu. Rodinný přítel je zkrátka všechno to, co Pelíšky nebyly – nudný, bezdějový, nezajímavý, postavami bez povahových rysů oplývající, dobově nevýstižný film bez nadprůměrných hereckých výkonů a bez jakékoli atmosféry. Takto tuctový snímek by se mi nelíbil ani, kdyby běžel v neděli večer na ČT1, chtít za něj peníze v kinech pak hraničí s drzostí.

Kořeny (2016) (seriál)

S každým dalším dílem méně zábavná a méně kvalitní podívaná vrstvící jedno klišé za druhým. První dvě epizody se ještě dají označit za lepší průměr, problém je v tom, že jsou zjevně velmi zkráceny, takže na diváka každých pár minut vybafne nápis "po dvou, třech... dvaceti letech" a tyto časové skoky velmi narušují plynulost příběhu. Zbylé dvě epizody jsou naproti tomu zdlouhavé a absence silných postav a silných herců z prvních dvou dílů způsobují těžkou nudu. K tomu přidejte neustálé mnoho generační odkazování na prvního předka, jako jakýsi zdroj vnitřní síly v těžkých časech a černobílé postavy nejen, co se týče barvy pleti. Zatímco běloši jsou v drtivé většině případů vykresleni jako nelítostní vrazi a nespolehliví, impulzivní podrazáci, černoši jsou naopak zdrojem všech ctností včetně nekonečné cti, trpělivosti, rozvážnosti a laskavosti. Už tak zjednodušený a přikrášlený pohled na problematiku otroctví ještě završuje opravdu až směšně patetický závěr. 2,5 hvězdičky.

Jidášův polibek (1998)

Alan Rickman a Emma Thompson jako parťáci jsou k nezaplacení, nemá to špatný příběh, ale v devadesátkách vznikaly daleko originálnější a zásadnější filmy (Léon, Nelítostný souboj), kterým jsem dala "jenom" 3*, takže tento snímek nemůžu ohodnotit lépe. Každopádně je ale Jidášův polibek výraznější film, než jak se jeví po pohledu na zdejší chabý rating.

Život a doba soudce A. K. - Série 1 (2014) (série)

Po třech dílech jsem pořád nepochopila, co bylo cílem tvůrců. A ty rádoby chytrý voice-overy tomu fakt nasazujou korunu...

Cizinka - Do boje (2017) (epizoda)

Na úroveň Cizinky byly ty střípky z bitvy docela dobré, našlo se i pár hezkých záběrů, jeden z nejepičtějších dílů tohoto seriálu. Akorát Claire se chová pořád jako blbka, neseznala žádné změny.

Řím (2005) (seriál)

Se seriálem Řím mám jeden zásadní problém - viděla jsem ho až tehdy, kdy už jsem znala Hru o trůny. A pak jsem zjistila, že Řím je v podstatě méně akční, pomalejší a silněji historicky inspirovaná Hra o trůny s nudnějším dějem, nudnějšími postavami a vesměs nezajímavými herci. Neříkám, že seriál není zábavný, vcelku přesně se drží i historických reálií a ve své době znamenal určitě podobnou senzaci, jakou dnes představuje právě Hra o trůny, jenomže diváka druhého jmenovaného seriálu ničím nápaditý scénář, ani scény vražd už nemají šanci šokovat. Zbylo jenom pár tápajících postav (Vorenus a Pullo jsou nejméně zajímaví ze všech, a to jsou naneštěstí hlavními postavami), pár výrazných a dobře zahraných postav (Caesar, Marcus Antonius, Brutus) a ten průměrný zbytek. Kromě moci a zrady se tu na můj vkus až příliš často řeší vztahy, občas to připomíná telenovelu s hezkou výpravou protkanou dobovou atmosférou římských ulic a zvyky jejich obyvatel. Dobrý seriál, který ale v dnešní době nemáš příliš šanci ničím ohromit.

Život a doba soudce A. K. - Bílý svině (2017) (epizoda)

Celkem mě překvapilo, že se tvůrci odvážili ukázat Romy tak, jak je zná většina obyvatel České republiky. Bála jsem se, že tento díl bude klasická výchovná limonáda o tom, jak bílí ubližují hodným, poctivým, charakterově ryzím a hudebně talentovaným snědým spoluobčanům, naštěstí byl opak pravdou. Už proto 3*. Ideální podoba Života a doby soudce A. K. by byla - čtvrtina dílu kus případu bez znalosti, jak se konflikt dořešil, poté půlhodina u soudu, kdy divák neví, stejně jako soudce, zda je obžalovaný vinen, či nikoliv a po rozsudku by následovala poslední scéna, kde bychom viděli, jak se to skutečně stalo. Bylo by to efektnější. Rozhodně je ale tato série pro mě daleko zábavnější, než první.

Hra o trůny - Drak a Vlk (2017) (epizoda)

Jedna hvězdička je za Theona Greyjoye, druhá za Sansu a její soud na Zimohradu. To hodinové extempore s přesvědčováním Cersei byl jeden dlouhej nudnej trapas. Jo a už vidím Septona, který rozvede budoucího panovníka s manželkou, se kterou už má dvě děti, a sňatek s níž je navíc strategicky k nezaplacení, protože Martellové nikdy neměli cizí nadvládu příliš v lásce a takhle si je Targaryeni zavázali. Jop, a jako by to samo o sobě nestačilo, ještě k tomu se Jon jmenuje Aegon. Nejsem si jistá časovou posloupností, ale neupálil náhodou Aerys Targaryen Rickarda a Brandona Starkovi před tím, než si Rhaegar měl vzít Lyannu? To je jako v pohodě dát dokonce i vlastní jméno dítěti v souladu s tradicí rodu, co vám zavraždil členy vlastní rodiny? Pevně doufám, že si Bran "proklepne" i Gendryho, jeden nikdy neví, jestli se náhodou Robert Baratheon nedal s Cersei rozvést někde u odvrácené stěny bordelu a nevzal si Gendryho matku. Možná tu máme dalšího, ještě právoplatnějšího následníka Železného trůnu! :D No, nevadí. Hlavně, že zas byl incest. Brácha a ségra přestali být zajímaví, tak teď D and D najeli na tetu a synovce. Co k tomu dodat jiného, než už jsem psala u předchozích dílů? Scénáristi tápou, nevědí, co s dějem, co s postavama, v další sérii ale bude naštěstí pro ně už převážně jenom "rubačka", tam se alespoň nemusí psát dialogy a bude snadné zbavovat se lidí. Ničeho světoborného jsme svědky nebyli. PS: Nejlepší je sledovat pětihvězdičkáře, kteří neumí napsat ani jména hlavních postav správně. To o něčem vypovídá. :D

Život a doba soudce A. K. - Láska (2017) (epizoda)

Rozhodně se to zvedlo. Tenhle díl byl zábavnější, než celá minulá série a bylo zajímavé pro laika, detailněji vhlédnout do soudního procesu.

Hra o trůny - Za Zdí (2017) (epizoda)

Kdybych pominula nebetyčnou stupiditu "plánu", kdy cca 5 lidí jde samo za Zeď proti obří armádě Bílých chodců, (proti níž se chtěl Jon Sníh spojit s Daenerys, protože má malou armádu, ale teď na ni jde sám s pár kumpány)... Kdybych pominula to, že chtějí přivést Bílého chodce Cersei, místo aby tu krávu už konečně zabili, když mohla za smrt příbuzných Starků, za smrt všech Tyrellů a dalších stovek lidí... Kdybych pominula fakt, že se v minulém dílu Tyrion dostal celkem s klidem pod Rudou baštu, takže najmout zabijáka na Cersei, který by šel stejnou cestou, by neměl být problém... Kdybych pominula to, že se Arya chová jako totální blbka, která chodí na procházky po místnostech Zimohradu, hledá sto let staré svitky pergamenů a vytváří tím umělé rozepře, přičemž se tváří, že spolkla všechnu moudrost světa a místo jejího milovaného rytířského bojování neustále řeční... Kdybych pominula, že havrani s pergameny nyní létají rychlostí SMS... Kdybych pominula ty příšerné pubertální "vtipy" Thormunda a Ohaře... Kdybych pominula naprostou předvídatelnost všeho, co se v tomto dílu stane... Kdybych pominula, že ti dva blbci Benioff a Weiss nemají na to zabít jakoukoli důležitější a sebeotravnější postavu... Kdybych pominula, že se Benjen Stark objevil už podruhé jako Deus Ex Machina, aby zachránil někoho v bezvýchodné situaci (zřejmě má radar, který mu ukazuje příbuzné v nesnázích)... Kdybych pominula, že se děj v této (předposlední!) epizodě neposunul vůbec dál, kromě oslabení Daenerysiny pozice... Kdybych zkrátka pominula skoro celý tenhle díl, pak ta smrt jednoho z draků byla natočena velmi dobře. Jestli je ovšem jedna jediná dobrá část předvídatelné scény hodna takového seriálu, jakým Hra o trůny kdysi bývala, to už nechám tady na těch pětihvězdičkových zaslepencích. :)