• Fantasy

Dej mi své jméno (2017)

Jak výjimečné je dnes vidět film, v němž lidé vypadají jako lidé a chovají se jako lidé, a ne jako umělohmotní panáci? Jak výjimečné je dnes vidět téma lásky zpracované tak přirozeně, že vás rozpláče? Jak výjimečné je, aby se k sobě dva výborní herci tak moc hodili a měli mezi sebou tak silnou chemii? Velmi výjimečné. Stejně jako tento film... Call Me by Your Name je naprosto přirozený snímek, který i přes svou zdánlivou unavenou atmosféru horkého italského léta, dokáže vyvolat velmi silné emoce a být ve svém závěru strhující. Je to snímek, kde dva úžasní hlavní představitelé - Timothée Chalamet a Armie Hammer hrají naprosto na maximum a působí dojmem, že vlastně nic hrát nemusí. Je to snímek, který se na hony vyhýbá klišé a čemukoli hollywoodskému. Právě proto je pro mě dost překvapující, jak takovýto takřka nezávislý festivalový film může být nominován na Oscara, když v něm není žádná pompa, epičnost či nabubřelé dialogy, ale zato velká porce hloubky, intimity, citu, přirozenosti a lidskosti. PS: Pro mě nejlepší snímek s gay tématikou, který jsem dosud viděla.

Thor: Ragnarok (2017)

Když přistoupíte na ten ošklivý osmdesátkový styl a na to, že je Thor: Ragnarok v podstatě dvě hodiny dlouhej sitcom, pak se docela dobře bavíte. Thor a Loki konečně jako spolupracující bráchové jsou k nezaplacení, bavilo by mě sledovat klidně celý film jenom ty dva. Opravdu jsem ze začátku nečekala, že třetího Thora ohodnotím stejně, jako prvního, ale v rovině komedie je to rozhodně vtipnější a lépe obsazené, než poslední Strážci Galaxie a má to i sympatičtější hrdiny. Všichni víme, že Marvelovky jsou v podstatě blbinky se stále stejným dějem - někdo chce ovládnout svět, kladné postavy tomu chtějí zabránit. Tady tomu není jinak, ale zároveň má film především odlehčený, komediální rozměr a vlastně mu po strašném druhém díle prospělo, že se přestal brát tak vážně. Natalie Portman navíc všem prokázala laskavost, že v sérii už nechtěla dál hrát, alespoň vypadla ta horší dějová linie a zbyla jenom zábava. Třetí Thor sice není jako vydařený první Thor, ale jde s dobou, je docela originální a hlavně má Toma Hiddlestona a Chrise Hemswortha, a ty v Marvel universu málokdo trumfne.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Poctivé drama, kde hrají všichni až do poslední role výborně, v čele s Frances McDormandovou, která má (podle mého názoru) už Oscara prakticky v kapse. Dobře napsaný scénář, často sice až příliš vulgární, ale chápu, že vzhledem k prostředí je takové vyjadřování věrohodné. Nic víc jsem na tom ale nenašla. Není to strhující, srdcervoucí, v druhé polovině je to místy už dost pomalé a ani mě neláká se na to v dohledné době podívat znovu. Je to dobrý film, který stojí na kvalitních hereckých výkonech. Na víc, než na 3* ale pro mě nemá.

Tvář vody (2017)

Guillermo del Toro tentokrát, po kýčovitém a CGI přeplácaném Crimson Peak, vsadil na civilnější, realističtější příběh a na méně sošné a starší, o to však talentovanější a charismatičtější herce, což byla samozřejmě dobrá volba. Sally Hawkinsová je výborná a Michael Shannon snad ještě lepší, ale ten je výborný všude, kde se objeví. Scény jsou hezky provázány, první hodina filmu je velmi zábavná a napínavá. Bohužel, druhá hodina stopáže se už řadí spíše do průměru, skoro všechny dějové linie se dají odhadnout dopředu, například hrdinčiny jizvy na krku jsem správně určila už od prvního záběru na začátku snímku, taktéž úplný závěr filmu jsem tipla správně. A tato vypočitatelnost mi docela dost vadí. Scénář je dobrý, hudba je dobrá, příběh má docela originální nápad, který se ale sveze až moc rychle do nudnější a očekávatelné love story. Nejlíp z toho nakonec vyšli herci, kde počítám, že Sally Hawkins bude nominována na Oscara a přála bych nominaci i Michaelu Shannonovi, ale ani zbytek osazenstva příliš nezaostává. Shape of Water je dobrý film, ale s neoriginálním průběhem a Guillermo del Toro se pomalu, ale jistě šplhá nahoru. Ještě tak dva filmy a možná se i přiblíží svému mistrovskému Faunovu labyrintu. PS: Ta hodnocení 1*, 2* tady myslíte vážně? 70%? A hollywoodské blbiny jako Marťan, nebo ultra zdlouhavý Blade Runner 2049 od vás dostávají 4*? Tohle fakt nepochopím.

Akta X - Můj boj 3 (2018) (epizoda)

Chris Carter úspěšně pohřbívá už druhou novou sérií svého vlastního devadesátkového fenoménu. To, že obsazení už působí jako návštěva v domově důchodců by se dalo pominout, kdyby tam jediný člověk hrál tak, abych mu mohla uvěřit alespoň slovo z toho, co říká. Vím, že dá práci ty nesmysly pronášet vážně, ale za ty prachy se mohl alespoň ten Duchovny tvářit míň znuděně. Taky vím, že teď tyhle několikanásobný plot-twisty asi letí, (vzpomeňme si na čím dál překombinovanějšího Sherlocka) ale Moffat s Gatissem mají výhodu skvělých herců a výborné režie, na což, jak je vidno, se Carter spolehnout (vlastní vinou) nemůže. Takováhle patlanice, kde se jen pořád dokola řeší, kdo je čí otec, vnuk a syn mě fakt nebere. A je zajímavé, že jakoukoli "monster" epizodu ze starých sérií jsem ochotna brát daleko vážněji, než toto špatně napsané, blbě zahrané a amatérsky natočené divadlo, které žije už jen ze své bývalé slávy. Pokud nejste schopni držet krok s dobou, nejste schopni dát dohromady starou partu scénáristů a začít to brát vážně, už v Aktech X nepokračujte. Nikdo z nás není zvědavý na znuděného Muldera, Scullyovou, která nemluví o ničem jiném, než o synovi a vidí do budoucnosti a ostatní postavy, které tam tak nějak existují, protože byly v předešlých sériích, ale chovají se úplně opačně, než se chovali. Tohle nemá šanci konkurovat ani soudobým filmům, natož soudobým seriálům.

Svět podle Daliborka (2017)

A takhle, dámy a pánové, vypadá typický volič SPD a Zemana. Odporný a zároveň velmi silný medailonek (nevím, jestli přímo dokument) o jednom stupidním, špatném, nenávistném a ubohém mamánkovi. Po shlédnutí Světa podle Daliborka je mi opravdu docela psychicky špatně. Člověk si říká, že skoro ani není možné, aby lidé s takto malými znalostmi a přesto tak velkohubými, hlasitými a zvrácenými názory existovali a vidíte. Asi je jich mnohem víc, než si myslíme. Obludnost a ubohost hlouposti, nevzdělanosti a chudoby. Docela silná výpověď s ještě silnějším závěrem.

Blade Runner 2049 (2017)

Víte, proč má Blade Runner 2049 tak dlouhou stopáž? Protože 50% snímků se sestává z toho, jak hlavní hrdina někam velmi pozvolna kráčí. VELMI pozvolna. Ano, tento snímek má hezkou kameru, krásné obrazy, zajímavou futuristickou atmosféru a Harrisona Forda - to jsou jeho kladné stránky. Má ale také nezajímavého, herecky nepříliš nadaného Ryana Goslinga, strašně po-ma-lý a jednoduchý děj, nepříjemně řvoucí "hudbu" a postavy, které jsou vám ukradené. Dalo se to natočit mnohem lépe - jako strhující sci-fi film s hlubokými myšlenkami a ne jako obrazově krásný, ale unylý futuristický dokument pro pěší turisty z roku 2049.

Po strništi bos (2017)

Dobře natočené a dobře zahrané, humorné (občas méně humorné, nebo trochu trapné) krátké scénky, odehrávající se za Druhé světové války v jedné vesnici u Prahy. Scénky moc nedrží u sebe, nenavazují jedna na druhou, ačkoli by rozvedením pár z nich a také rozvedením příběhu některých postav (Vlk a jeho okolí) mohl vzniknout opravdu výborný film. Jenomže nevznikl. Po strništi bos se, podle mého názoru, až moc točí okolo zjednodušeného dětského světa malého Edy a neprávem opomíjí jeho daleko zábavnější dospělé příbuzné, nedosahuje ani náhodou ucelenosti a poetiky Obecné školy a hudba je taktéž nijaká, přesto si ve většině scén drží větší důstojnost, než má jakýkoli jiný současný český film. Proto trošku slabší 3*.

Marie Terezie - Série 1 (2017) (série)

Takže, podle tohoto seriálu byla Marie Terezie rozmazlený fracek, navíc nevzdělaný, protože se vlastně veškerou politiku a zřejmě i dějiny učila až, když zjistila, že se nejspíš stane vládkyní. To ji ale nudilo, myslela pořád jenom na Františka Štěpána Lotrinského, jehož způsob vyjadřování a chování se vůbec nehodil do doby, do níž byl příběh situován a mrčela, že ho musí mít. Alžběta Kristýna (matka Marie Terezie) byla alkoholička, která se chovala jako křupanka, Evžen Savojský byl intrikán, pomalu jako ve Hře o trůny. Jediný, kdo svým chováním a vyjadřováním alespoň trochu zapadal do historického kontextu, byl Karel VI. Děj prvního dílu se hlavně točil okolo toho, kdo koho miluje, politika byla zmiňována okrajově, a pokud jste čekali, že bude seriál Marie Terezie vyprávět o povinnosti a zodpovědnosti (podobně jako třeba současný seriál o královně Alžbětě - The Crown), kterou skutečná panovnice za svou velkou říši musela nést, tak jste se šeredně spletli. Byla to špatně okostýmovaná telenovela (ty šaty bez jakýchkoli výšivek z pochybných, lesklých materiálů, jako z každé druhé české televizní pohádky byly hodně WTF?) s podprůměrnými herci a špatným scénářem. O jakékoli uměleckosti, či velkoleposti se vůbec nemusíme bavit. Absurdně trapné "milostné" scény vypadaly, jako kdyby je točil Renč s veškerým svým nevkusem, dokonce tu i hráli dva protagonisté z Lídy Baarové. Za ty velké peníze by s dobrou režií, dobrým scénářem, dobrými kostýmy a daleko lepšími herci mohlo vzniknout něco alespoň lehce nadprůměrného, ne tahle nevkusná "vztahovka". Na druhý díl jsem se ani nezvládla dodívat, takže 1*.