Podcast s Romčom (2019) (pořad)

Ďalší z kvalitných podcastov Startitup s pripraveným moderátorom.

Boin-n-g (1963) odpad!

Jeden z prvých záberov odkazuje na režisérove dva filmy. Herschell Gordon Lewis sa znova venuje nahote. Prítomný je William Kerwin, ktorý s kamošom strhávajú plagát filmu Lucky Pierre a spolu ho doma chvália, keď ho zavesia na stenu. Rozhodnú sa tiež natočiť podobný film. Film využíva zvuky, ktoré zintenzívňujú dojem pohybu a tvoria ku nemu komiku, napríklad hádzanie lopty a využíva pozitívnu a komediálnu hudbu na podfarbenie nálady príbehu. Film je komédia a vykresľuje svoje postavy v ich nešikovnosti, čo sa týka ich práce aj emócií. Ukazuje aj určité radosti a starosti pri tvorbe filmu, ale je jasné, že  La nuit américaine to nebude, keď sa čas obetuje aj na trampoty s točením úvodných titulkov. Podľa filmu si viete spraviť casting sami, nemusíte byť zručný režisér či schopný producent, stačí byť skúseným kameramanom a o film je postarané. Okrem slabšieho prenesenia pozitívnej nálady z tvorby či nálady všeobecne na diváka film nemá veľmi čo ponúknuť. Keď sa zamyslím nad tým, ktorá scéna bola z filmu najlepšia, veľmi ma nič nepadá a bolo to aj dosť zdĺhavé.

Krvavá hostina (1963)

„Police request: that all women stay inside their homes after dark.“ Spočiatku si všímame ženu na hoteli a policajný oznam cez rádio s dobrou dikciou, potom si záber ukradne na pár sekúnd názov knihy o antických rituáloch a potom už vrah, čo si odnáša časti tela zavraždenej, ktorú Herschell Gordon Lewis nezabúda zobraziť nahú. Vzhľadom na nízky rozpočet nie sú najstrašnejšie zábery vraždenia zobrazené, čo je pre brutalitu filmu škoda, ale poteší hýbanie ústami v posmrtnom šoku, čo je celkom uveriteľne zahrané. Hrá tu aj režisérov dvorný herec William Kerwin, známy z úlohy chamtivého Jacka z Living Venus, stand-up komika Tommyho z Goldilocks and the three Bares, či fotografa zo Scum of the Earth. Hypnotizuje sa očami ako za najslávnejších časov éry Bélu Lugosiho a kvôli napätiu znejú mocné, dôrazné bubny a kvôli temnote zádumčivé violončelo. Herecké výkony sú väčšinou béčkové, čo je spôsobené aj slabšími postavami. Záchrana sa koná netradičným spôsobom. V istých ohľadoch slabota, ale gore scény sú pútavé.

Karneval duší (1962)

Videl som farebnú verziu director’s cut. Asi životná práca režiséra Herka Harveyho, (ktorý si s chuťou zahral aj hlavnú zápornú úlohu) kamera a strih excelujú už od začiatku, v rámci vtedajších možností. Výzva na divokú jazdu, dve staré autá tlačiace sa o seba na úzkom moste. Pád auta do vody, smrť, pôsobivé úvodné titulky pri potope a nečakané znovuzrodenie, veľmi pôsobivý organ. Následná jazda autom má trochu viac záberov, ale strašenie nemŕtvymi v maskách poteší. „I not only drink really, I really drink!“ Noc a nasvietenie pumpy sú pôsobivé. Po ukázaní cesty sa strihom presúvame priamo do domu, ktorý hlavná hrdinka hľadala. Opakovaným výjavom nemŕtvych a záhad chýba gradácia (prešli sme 36 zo 78 minút), ktorá je len v paranoji hlavnej hrdinky, čo uberá obsahovej kvalite filmu. tá vizuálna je však stále výborná napríklad v scéne vychádzajúceho červeného slnka, ktoré zaleje krvou celý výhľad. Romantická línia má asexuálny podtext, tá mystery hororová atmosféru, ktorá sa stupňuje pomaly a dá sa napriek počiatočnej nepredvídateľnosti predpokladať. Film si cením, nezabrnkal však úplne na moje struny.

DC & Helwani (2021) (pořad)

Bývalý MMA fighter Daniel Cormier, Light Heavyweight and Heavyweight Champion a MMA redaktor a moderátor Ariel Helwani rozoberajú zápasy. Zrozumiteľná a príjemná relácia.

Scum of the Earth (1963)

„There is only one person in this world more disgusting than you.“ „Who?“ „Me.“ Režisér si po svojich 3-4 nudies a prvom vážnom filme o vplyve peňazí a slávy točí jeden priamo o zneužívaní. Chlapi nie sú gentlemani a chcú od žien nudes za ktoré platia. Modelka chce skončiť, no nútia ju ešte nájsť fresh talent, čo by robila prácu namiesto nej. Je to práve herečka z Goldilocks and the three Bares. Kamera zachytáva, čo vo filme treba, všetky dôležité dialógy a pózy s ňou vyzerajú dobre, atmosféru vytvárajú skromné priestory na filmovanie, široké cesty a americké autá. Herschell Gordon Lewis príbehom a témou pripomína svoj prvý, doteraz asi najkvalitnejší film (nevidel som Daughter of Sun), a tento, Scum of the Earth, je v určitom ohľade (vydieranie) hnusnejší ako ten prvý. Postavy nie sú veľmi originálne a hlboké, herci nie príliš skúsení, ale napriek tomu kvalitní. Niekedy to napráva kamera, ktorá zaberá ústa riaditeľa/manažéra ktorý je šéfom predaja nudes spolu s jeho odpornými rečami. Vo filme sa každopádne dalo ešte viac pritlačiť na dostatočnú dramatickosť. Tie najtvrdšie scény zobrazené nie sú. Príbeh sa nevyhne ani istej predvídateľnosti, ale vďaka nekompromisným a zákerným postavám sa je na čo tešiť. Jazykové okienko: be on the rocks.

Goldilocks and the Three Bares (1963)

Názov je fajn slovná hračka pre angličtinárov. Vraj prvý nudistický muzikál. Tommy s okuliarmi a v klobúku s kamošom spieva v obchode a narazí na atraktívnu ženu, ktorú vyrušil v kúpe časopisu Nudist’s Life (je to zároveň odkaz na rovnomenný film). Večer o tom robí vtipy vo svojej show a v prvom rade je práve tá žena. Spoznávame ďalšieho stand-up komika a aj speváka Eddyho. Herci majú svoje nepresvedčivé momenty a kamera ich sníma v rozhovoroch zboku čo je skôr chyba, ale rozoberajú zaujímavé vzťahové peripetie. Od istého momentu režisér v podstate kopíruje svoj predošlý film, Nature’s Playmates, keď jeden z hrdinov, nezoznámený s nudizmom, sa dostáva na ich miesto. Našťastie tieto scény trvajú len krátko, lebo aj tak nemajú veľa čo priniesť.  S blížiacim sa záverom sa opakujú a prinášajú to isté, čo bolo v predošlých filmoch Herschella Gordona Lewisa. Tento film mal našťastie oproti predošlým dvom aj sympatické, aj keď nie príliš rozvinuté postavy, ktoré diváka dokážu zabaviť.

Face to Face (2020) (pořad)

Adel Ghannam má už z predošlých rokov mimo relácie odmoderované a je to vidieť na prejave. S Richardom Sulíkom v zzáname z 21.12. 2020 bol väčšinou správne konfrontačný.

Bez rukavic (2020) (pořad)

Kvalitne odmoderované predstavenie zápasníkov domácej scény MMA v rozhovoroch.

But Charlie, I Never Played Volleyball! (1966)

Ošarpaný obraz a dvaja rozprávači, muž a žena, čo si skáču do reči pri plávaní ženy v bazéne. Ukáže sa, že rozprávačkou je tá zobrazená žena, Stacy, a rozprávačom prichádzajúci muž v obleku, Charlie, ktorý ju v bikinách vytiahne von do svojho auta na nuda udalosť. Kraťas o nudistoch svojimi rozprávačmi baví viac ako dva dlhometrážne filmy Herschella Gordona Lewisa, no na pravú zábavu je príliš krátky.