Útok z hlubin (2018)

Ponorkové filmy jsou dneska nedostatkový zboží. Proto i tento 80s relikt, kde by ještě před 35 lety hrál sovětského kapitána Baryšnikov a amerického geroje Stallone, beru jako velice příjemné zpestření. I když je to absolutní hovadina. Butlerova volba rolí mě nepřestává bavit, jen tak dál.

Po strništi bos (2017)

Dětští neherci do jednoho příšerní, dospělé charaktery jen letmo načrtnuté a nerozvinuté, na to, že se vše odehrává za Protektorátu relativní selanka, to už větší drama zažívali i v Dovolené v protektorátu. Velký špatný.

Stopy spravedlnosti (2017)

Jackie Chan jako nasraný čínský důchodce, který mimochodem v minulosti cvičil celý Vietcong. Pierce Brosnan jako protřelý irský politik, bývalý člen IRA. První jde po krku druhému. Fajn mix 96 hodin, Ramba a politických thrillerů. Akce tam moc není, Chan párkrát kopne, hlavně se tam mluví a konspiruje. Za mě spokojenost, mnohem radši uvidím Chana v takových filmech, než v těch propagandistických čínských slátaninách, které teď točí v jednom kuse.

Wonder Woman (2017)

Tradičně strašidelné DCčko. První třetina je jako něco, co spadlo Schumacherovi pod stůl při stříhání Batmana a Robina. Jako by si ani nevšimli, že takhle už se dneska comicsovky točit nemůžou, aniž by se člověk nechytal za hlavu. Prostředek ok, blockbuster z 1SV člověk často nevidí... Poslední třetina opět klasický DC digibordel s příšerným záporákem. Chris Pine cajk... Celkově velký špatný, DC by se na to měli už fakt vybodnout.

Ztratili jsme Stalina (2017)

Je to přesně takové, jak jsme doufali - výborně napsané, skvěle zahrané a velmi dobře zrežírované. Jestliže dodnes byla za nejzběsilejší komedii všeobecně považováno Raz, dva, tři, Iannucci nechává Wildera daleko za sebou. Jeho tempo je vražedné, snaha o vládu nad nejvíc nejlepším Sovětským svazem je strukturována jako závod, v níž vítězové berou vše a poražení končí v gulagu - tomu se přizpůsobují i dialogy s kadencí kaťuše. Všechny postavy jsou karikaturami - Malenkov blbý jak tágo, Chruščov úlisný nekňuba, Berja sadistické čuně, Molotov senilní patriarcha, avšak v prostředí, v němž mají absolutní a neomezenou moc a naprosto pohrdají lidskými životy, se stávají především děsivými studiemi rozkladu člověka v totalitním režimu. Navíc zahrané s takovou láskou a precizností, až se tají dech. Dávám 9 z 10 matrjošek.

Bláznivá dovolená (2015)

Flagrantní nepochopení takřka geniálního originálu. Vtipy čtvrté cenové, nesympatické postavy, mizerný timing. Tady vidím velký špatný.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Mad Max: Fury Road je nejprogresivnějším blockbusterem dekády. Kupodivu tak činí právě tím, jak moc je staromilecký. Žádné převratné hrátky s narací, bez novátorských CGI efektů - prostě ryzí radost z vyprávění, přímočarost. Všechny ostatní blockbustery okolo odcházejí na hambu, protože se ukazuje, jak jsou sterilní a generické ... Mám je rád, ale oproti Mad Maxovi působí jako chudí příbuzní. Miller předvádí film z jiné galaxie, galaxie auteurských megafilmů, které vymřely s odchodem Nového Hollywoodu. Někdo z Warner Bros. však jeho bizarní a maximalistické vizi post-apo světa uvěřil a daroval mu přes 200 mega. Miller z nich udělal něco tak božího, že jste to snad neviděli. Do detailu promyšlená výprava i děj (!), vysoustružená režie, nevídané ztvárnění žen - akčních hrdinek... Mad Max je opravdu film roku, možná i dekády, každopádně však jedna z největších událostí, kterou jsem kdy v kině viděl.

Divergence (2014)

Absolutně jsem nepochopil, jak měl ten fikční svět fungovat, což je u dystopie dost podstatný problém. Zlaté Hunger Games.

Brooklyn 99 (2013) (seriál)

Asi jako když si mateřská školka hraje na Zákon a pořádek. Nehorázně zábavné a osvěžující dílo, kde je přehrávání tím pravým kořením, nikoliv jen otravným trapčením (zdravíme Big Bang Theory)

Osamělý jezdec (2013)

Po Nebeské bráně nejdražší a nejkritičtější revize amerického snu o spravedlivém dobývání západu. Nedivím se, že je potkal stejný osud monstrózních propadáků. Skvělé řemeslo po všech stránkách, časem to lidé docení.