Insidious (2010)

Velmi zručně natočený horor, který mě ale neuvěřitelně nudil svým dějem, který nebyl ani zajímavý a ani moc obsáhlý. Druhý díl byl na tom dějově o poznání lépe. Silnější 2* 50%

Co kdyby...? (2021) (seriál)

1. Série 4* 75%      2. Série 3* 50%

Sledování (1998)

Zajímavý nápad a ještě lepší závěrečná pointa, která se mi líbila o dost více, než třeba u Nolanova Prestige. Bohužel ale i na ploše takhle krátkého snímku to bylo zbytečně dlouhé, neboť film nepřináší krom samotného závěru nic moc zajímavého. Postavy jsou všechny nesympatické, povrchně vykreslené. A i ten samotný závěr má při hlubším zamyšlení v sobě pár much a nepravděpodobností. I přesto všechno si to u mě ty 4* hvězdičky uhájilo, ale jen tak tak. Filmu by více slušela stopáž okolo 45 minut. Slabé 4* 68%

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

V první půl hodince jsem si vlastně říkal, že to nemusí být tak blbý jak se to všude prezentuje. No a ono je. Zack Snyder nám k Vánocům nadělil absolutně nezajímavý zkratkovitý guláš všeho možného a nemožného, který nedává ani hlavu ani patu a vlastně se v něm po celou dobu stopáže nic moc nestane. 1* 20%  A to jen asi za to, že se to dalo jakž takž dokoukat.

Jizva na duši (2020) (TV film)

Koukat se na to dalo. Nejedná se ale o nic předtím neviděného nebo speciálního. Navíc má příběh tolik děr, že sotva drží pohromadě. Škoda, že to nakonec dopadlo tak obyčejně, protože film podstatnou část děje naznačuje mnohem zajímavější variantu vyústění. 2* 35%

Brawn: Neuvěřitelný příběh Formule 1 (2023) (seriál)

Jeden z nejlepších dokumentů, které jsem kdy viděl. Všechny závody odprezentované jako v tom nejlepším hollywoodském blockbusteru. Keanu Reeves se nebojí ptát na nepříjemné otázky. A výpovědi zúčastněných se neomezují pouze na pozitivní samochválu, ale dost často se nebojí přiznat, že se né vždy chovali jak nejlépe měli. 5* 100%

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

1. Série nám představuje agenta FBI Dalea Coopera, který se vydává do maloměsta vyšetřit hroznou vraždu místní školačky Laury Palmerové. Je fascinován krásně vzrostlými douglesovými jedlemi a místní výbornou kávou. Ve městě žije spoustu podivných postav. Zároveň se zde odehrává i spiknutí a je zde spoustu dalších věcí a podivností, které je radost objevovat. Za občasného odlehčení skutečně bizarního humoru. 4* 80% 2. Série zapojuje do děje více mystična a mnohem více podivností. Jejím problémem je, že v momentě kdy dojde k dořešení dějové linky z první série, už jaksi nemá moc co nabídnout. Dějové linky v následujících cca 8 dílech jsou hodně o ničem. Dost často nedávají moc smysl a vše důležité se v nich děje jen tak nějak aby se neřeklo. Zároveň přibylo spoustu zbytečných scén, které nemají divákovi co říct. Také množství postav, které se zde nějakým způsobem zblázní je až úsměvné. Vše se začne k lepšímu obracet až s posledními pěti epizodami, které do seriálu navrací smysluplný dějový cíl. Dějové linky se začnou propojovat do nějakého celku a člověk se začne opět těšit jak tohle celé dopadne. Se samotným závěrem nejsem ani spokojen ani nespokojen. Jen už tady na mě celá druhá polovina finále působila dosti zbytečně a natahovaně. 100% zapojení mystična na mě prostě nepůsobilo dobře a Lynchovi to otevřelo akorát vrátka k tomu dělat si co chce. Vhazovat postavy do děje a zase je nechat mizet jak se mu zachce, ohýbat realitu jak se mu zachce, ukazovat různé halucinační a snové sekvence jak se mu zachce, zabíjet postavy skutečně velice bizarními způsobem jak se mu zachce atd... To ale naplno začal využívat až ve filmu Ohni se mnou pojď, ve kterém chybí vlastně všechno to co bylo na seriálu dobré a místo toho v něm Lynch využívá toho, že nepotřebuje žádný děj, ani představovat postavy a vlastně vůbec nic.. a nechává postavy a diváka jen blouznit ve změti podivných, zbytečných a surrealistických scén. Navíc se nezdráhá pozměnit několikka událostmi charaktery několika postav. Filmu jsem dal 1*. 2. Sérii dám 3* 60%. S tím, že její první půlka se docela v pohodě vyrová první sérii. 3. Série: A tady už končí veškerá sranda. Opět zde máme změť surrealistických scén, které se střídají s absolutně zbytečnými scénami a snahou šokovat sem tam nějakým tím explicitním výjevem. Tentokrát tomu však chybí stejně jako filmu děj. Dějových linek je zde načrtnutých snad 50, ale žádná z nich nikam pořádně nevede. K tomu všemu tu moc nesedí ani časové rozprostření série. Například Jerry Horne bloudící v lese snad měsíc, i přesto, že z jeho pohledu to celé vypadá jakoby se jednalo o jedno odpoledne. Skutečně jeho dějová linka se objevila snad každou 3. epizodu, ve které se nám odehrála tak minutka z jeho totálně zbytečného příběhu, aby jsme o něm pak zase 2. epizody vůbec neslyšeli. A tak to zde bylo skoro se vším. Někde okolo 10. epizody se zde začne něco málo utvářet, ale málo co z toho má doopravdy nějaký smysl. Agent Dale Cooper zde sice je, ale celou sérii má mysl idiota. Což přestane být velmi rychle zábavné. Probere se až v epizodě 16, což je jedna z mála scén, která se mi fakt líbila. To a pár vtipných scén s agentem Colem + dějová linka herce Roberta Kneppera, kterého jsem rád viděl. Samotný závěr pak za moc nestojí. Závěrečný střet také ne. Ono vymyslet si epizodu před tím střetem superschopnost a dát ji postavě, kterou jsme nikdy neviděli, která je náhodou kolega postavy, která za celou sérii nic neřekla, mi jako uspokojivé řešení nepřipadá. No a krom dějových linek, které nikam nevedou, absence děje ve většině epizod, miliardy surrealistických nesmyslů, nic moc závěru, nevyužití starých postav, kterých se zde sešlo celkem dost. Nám tu Lynch naprosto mrhá čas diváků naprosto zbytečnými scénami. Máme tu třeba 11 minutovou hádku o ničem, nebo 3 minutový záběr na to jak uklízeč zametá listí, rozhovory postav, které jsme nikdy neviděli a už ani neuvidíme, o postavách, které jsme nikdy neviděli a ani neuvidíme a spoustu dalšího. A přitom jdou tyhle věci udělat dobře. Jsou seriály, kde se tvůrci vyblbnou a dají nám tam sem tam nějakou speciální sekvenci, která se vymyká všemu ostatnímu. Napadá mě třeba Breaking Bad, Better Call Saul, Fargo.. 3. Sérii nemůžu opravdu ani omylem doporučit. Je to z větší části hrozná ztráta času, která ani k ničemu byť jen zdánlivě uspokojivému nevede. 1* 20% Celkově mohu říct, že nejlépe uděláte, když skončíte po dopadení vraha Laury Palmerové. Možná pokud vám nevadí těch následujících 8 špatných epizod, tak dokončit druhou sérii. Ale dál už bych se být vámi nepouštěl, protože zde nezůstalo z původního seriálu opravdu nic dobrého. Celkově 3* 60%

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

Nekoukejte na film pokud jste neviděli seriál. Kvůli spoilerům se připravíte o možnost užít si to co je na seriálu nejlepší. Zároveň je třeba říct, že seriál je mnohem mnohem mnohem lepší. Filmu chybí seriálová atmosféra, spoustu postav, absurudní humor, více dějových linek atd... Zkrátka to co bylo na seriálu nejlepší. Naopak zde David Lynch využívá naplno toho nejhoršího co se v seriálu objevilo, protože mu to dává záminku k tomu, že nemusí absolutně nic vysvětlovat a nechávat tak postavy, blouznit, mizet a objevovat se jak se mu zrovna zachce. Absolutně se neobtěžuje představovat postavy nebo jim dávat nějaký smysluplný děj, protože počítá s tím, že už víte o koho se jedná a jaký děj je po událostech filmu čeká. Ke všemu u několika postav samoúčelně některými událostmi totálně změní to jaký charakter mají ty postavy v seriálu. No a jakoby nestačilo tohle všechno tak zde Lynch má spoustu naprosto zbytečných a nesouvisejících scén, které asi mají působit umělecký dojmem, ale osobně neshledávám na 10 minutové scéně z baru, kde přes hudbu není slyšet slova (postavy jen otevírají pusu a nic neříkají) nic uměleckého. 1* 20%

Gran Turismo (2023)

Tehnicky naprosto vybroušený závodní film, který na začátku stoupne na plyn a až do konce z něj nesleze. O to víc zamrzí neautentičnost celého filmu. Chápu že se jedná o film a spoustu věcí musí být trošku víc vyhroceno, musí zde vzniknout nějaká rivalita atd. Chápu i to, že se film snaží udělat z GT Academy novou věc, i přesto, že Jann nebyl jejím prvním vítězem, a ani né prvním úspěšným závodním jezdcem. I posunutí té Jannovi bouračky na start jeho kariéry z hlediska příběhu naprosto chápu. Co mě však štve, když film má potřebu věci dramatizovat až natolik, že si naprosto zbytečně vymyslí, že Jann pokořil světový rekord na trati v Le Mans. Nepokořil téměř jej dorovnal, ale rozhodně jej nepokořil. Navíc tahle informace není pro děj filmu absolutně důležitá, nikdo už se k ní pak nevrátí a přidá pouze 20 vteřin stopáže. A přitom stačilo jen říct, že je to nový rekord jeho stáje, a že tímto výkonem také prakticky dorovnal světový rekord. Čert tedy vem trošku slabší finále, protože jsou to bohužel přesně tyhle zbytečnosti, kvůli kterým mi po shlédnutí v puse zůstává lehce nahořklá pachuť. 4* 77%

Blue Beetle (2023)

Blue Beetle je skvělá oldschool komiksovka, která sice ničím extra neohromí, ale zároveň jí není moc co vytknout. Film skvěle utekl, efekty ušli, soundtrack mi docela sedl, a hlavní představitel byl opravdu super. Také postavy, narozdíl od Shazam rodiny, nebyly nijak otravné. Příběhově to sice není žádný zázrak, ale zároveň se jedná o jeden z mála filmů, které stojí na tom že rodina je to nejdůležitější, a přitom to nepůsobí uměle, trapně nebo pateticky.  3* 65%