Zpátky do školy (2009) (seriál)

SPOILERY Je ťažké hodnotiť seriál, ktorého kvalita je tak veľmi kolísavá. Napríklad postava Britty (ktorú chce Jeff pretiahnuť a preto založí fiktívnu študijnú skupinu) zažíva totálny úpadok, od polovice seriálu z nej radikálna troska. Alebo Chang, ktorý bol ako učiteľ skvelý, ale potom ako nespoľahlivý psychopat je dosť otravný. Ostatné postavy sú celkom zaujímavé a sympatické. Dejovo to podľa mňa trochu drhlo v druhej sérii, keď zaujímavé zápletky mali častokrát čudné vyvrcholenie. Vrchol seriálu sú podľa mňa tretia a štvrtá séria - ťaží to najmä z chémie Abeda a Troya (ten je ale bez Abeda dosť nezaujímavý, čo opačne neplatí). Vďaka Abedovej postave sú jednotlivé epizódy rozmanito odvyprávané (neviem nájsť vhodný slovenský ekvivalent tohto slova) - kreslený seriál, videhra, rôzne časové roviny... Výborné sú aj rôzne špeciálne epizódy, ktoré parodujú všelijaké filmové klišé. Žiaľ od piatej série to už ide z kopca, keď sa postupne niektoré pôvodné postavy vytrácajú a sú nahrádzané novými nezaujímavými. Najviac som pociťoval absenciu Pierca, jeho rasistické, xenofóbne a politicky nekorektné hlášky boli perfektné. Takisto aj dejovo to ide dosť z kopca, keď sa to ku koncu zvrhne takmer v každej časti na "musíme zachrániť Greendale." Celkovo je to ale nadpriemerný seriál, ktorý má má dobré popkultúrne narážky, zaujímavé vedľajšie postavy (starý Leonard) a ku koncu si robí srandu aj sám zo seba.

Tesla (2020)

Tesla bol macher, škoda, že nemal trochu viac chochmesu na podnikanie. Očakávania boli veľké, podobne ako pri Radioactive a dopadlo to rovnako zle. Totálne nezáživné, navyše Tesla je v Hawkovom podaní nesympatický asociálny čurák, ktorému by sa každý normálny človek vyhýbal. Klinec do rakvy bolo to karaoke číslo na konci, nechápem, čo to malo znamenať. Veľké sklamanie.

Občan Kane (1941)

V svojej dobe to možno bol prelomový film, ale ja som pri tom trpel. Dopozeral som to dokonca, lebo som chcel vedieť, prečo je ten film takto oslavovaný a žiaľ, nechápem.

My Dinner with Andre (1981)

K tomuto filmu som sa dostal vďaka seriálu Community, kde je o ňom spravená celá jedna časť, ale to je iný príbeh. Mám rad konverzačky, ale toto malo taký pomalý rozbeh, že som nebol ďaleko od toho, aby som po 40 minútach Andreho ubýjajúci monológ o ničom vzdal. Ale po hodine, keď sa konečne aj Wallace dostane k slovu, tak sa začne parádna konverzácia, od ktorej som sa nevedel odrhnúť. Tým nechcem povedať, žeby som fandil Wallecovmu pohľadu na svet, obe boli rovnako zaujímavé. Za slabý úvod ale len 3 hviezdy.

Sociální dilema (2020)

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Netreba byť vkuse online, obsah sa snažiť vedome vyberať a nie len bezcielne scrollovať a náhodne kllikať na debilné videá. Miestami dosť subjektívny pohľad na niektoré svetové problémy, trochu manipulatívne sa snaží predkladať určité názory. Celkovo to zanechá taký dojem, že máte chuť hneď po skončení vymazať účty na všetkých sociálnych sieťach (okrem čsfd samozrejme).

Neslušný návrh (1993)

Bodaj by vajca odpadli všetkým takým chlapom, akého tu hrá Redford.

Zrození fénixe (2020)

Keď sa niekedy budeš ľutovať, aký je tvoj život na prd, pozri si tento dokument a budeš sa hanbiť.

Mulan (2020)

Videl som aj kreslenú verziu a aj keď sa nepovažujem za veľkého fanúšika tak je vtipné, že kreslený film vie v o pol hodinu kratšom čase priniesť viac emócii ako tento film. V tomto prípade tu takmer žiadna scéna nie je dostatočne dotiahnutá, najmä úvod je veľmi rýchly, SPOILER keď zrazu Mulan v brnení odchádza na koni do vojny - žiadny vnútorný konflikt, žiadna motivácia, nič KONIEC SPOILERU. Samozrejme filmu nechýba ani dostatok logických dier. Najviac sa mi páčila dejová linka medzi Mulan a negatívnym protipólom jej archetypu, čarodejnicov, malo to veľký potenciál, ale žiaľ, aj toto bolo nakoniec zbabrané.

Wild Wild Country (2018) (seriál)

Oshove učenie mi je dlho známe. S niektorými názormi súhlasím, s niektorými nie. Vedel som aj to, ako to dopadne. Každopádne je fascinujúce, ako z kusu zeme dokázali jeho stúpenci za rok spraviť fungujúce mesto. Dokument sa zameriava hlavne na komunitu, čo je možno trochu škoda. Ak by dali viac priestoru aj jeho učeniu, tak by jeho stúpenci nevyzerali len ako fanatici, ktorí si z neho spravili nového boha. Ale to by musel byť dokument dlhší ako len 6 častí. Aj preto je tu Osho možno menej ako by sa čakalo, takže to nakoniec pôsobí tak, že svojich stúpencov parádne využil a zbohatol na nich. Našťastie tu dostanú priestor obe strany konfliktu - Oshovi stúpenci, ktorí tam žili a aj obyvatelia najbližšieho mesta. Tí sú samostatná kategória - hrdí americkí vlastenci, ktorí sa boja všetkého, čo nepoznajú (väčšina z nich sa takto doslovne vyjadrila na kameru) a tak sa snažia Oshovcov vyštvať preč. Na jednej strane sa im nečudujem, keďže vraj Oshovci praktizovali hlučný sex každý s každým počas dňa aj noci. V tejto dobe by tento aspekt slávil určite veľký úspech. Je škoda, že Osho sa nesnažil zmierniť napätie v konflikte, ale skôr naopak, keď svojim ľuďom nariadil na verejnosti sa prezentovať naschvál provokačne. Myslím, že ak by sa Oshovci správali trochu miernejšie, mohlo to celé dopadnúť inak.

Ti, kdo mění svět (2018)

Určite to stojí za zamyslenie, ja sám postupne pridávam viac zeleniny do svojej stravy. Ale dokument je príliš jednostranný. Vegánstvo určite nie je univerzálne riešenie pre všetkých. Sú aj prípady, kedy sa ľuďom zhoršil zdravotný stav po tom, čo začali s vegánstvom a pomohlo im, až keď znova začali jesť živočíšne produkty. Svoju cieľovú skupinu to ale určite nájde, vegáni si to budú pochvaľovať, mäsožravci hejtovať.