Jack a obři (2013)

Za téměř 200 mega natočit takovou zívačku je ve svý podstatě taky umění. Singer v tom prakticky nedominuje, protože film podléhá totální diktatuře zeleného plátna, díky čemuž to celý vypadá jak Princ a Večernice: Robert Zemeckis cut. Obrovitost rozpočtu ukazuje jasně jak produkce podcenila spotřebu energy drinků zaměstnanců trikových studií (pracovalo jich na tom 16 - studií, ne zaměstnanců), přičemž takový Neil Blomkamp by s podobnými prostředky byl třeba schopný ovládnout galaxii. V reálu. Zajímavá je pak sporadická kvalita triků, protože jsem viděl renderovaný videa k PC hrám, který vypadaly podstatně lépe. Peter Jackson nechal stovky lidí vytvářet masky, animatronický loutky a modely lokací, které pak postrprodukčně upravovali zase jiní lidé, Brian Singer se postavil před stopadesát obtloustlých grafiků, pravě "Chci aby tam ty obři dobývali to město a lidi nakonec vyhráli. Vzbuďte mě, až to budete mít."a šel si zkontrolovat stav účtu. A proto je tenhle svět tak v prdeli. (3* protože tam obři dobývaj město a lidi nakonec vyhrajou)

Místnost sebevrahů (2011)

Téměř famozní technofobní laskomina, jedinečná zejména v tom, jak prvotřídní formou zpracovává rozličné aspekty emo subkultury, kterou mají tvůrci velmi dobře nastudovanou, přičemž si sama vesele podřezává větev důrazem na absenci rodinného zázemí, která vysvětluje veškeré dění. A ještě se u toho tváří jak smrtka z Bergmana. Takhle strukturovaně, náročně a profesionálně zpracované téma, které si pak sami tvůrci zruší DOSLOVA odpojením kabelu se prostě nevidí. Radost skrze slzy odstrkovaných dětí zde na databázi je neskutečně srandovní u filmu, který jim celou dobu řiká, že zdání jejich vlastní vyloučené individuality stojí a leží na tom, jestli s nimi maminka s tatínkem chodí o víkendu na výlety. Bravurní příklad toho, jak vynikající tvůrčí schopnosti jsou schopny podržet prakticky jakékoli téma. Ten film totiž, přes veškerý výsměch, funguje na dramatické úrovni až překvapivě dobře. A jak je poslední dobou v Polsku zvykem, má výborné herce._______________Anebo je fakt všechno jinak? (zdroj imdb) "I don't know how to start. I was.... crying all the time. I know those situations. This world is ill, and we are sick. I saw world as Dominik did. I had luck. I wasn't an adult, I was 17 years old. I've suffered from depresions, anxiety and distress, and selfharming. That's my illness. And virtual reality was helping me a lot. There were people, who could understand me. When my parents send me to hospital, I hated them for that, but now I know, they saved my live. You cannot be fully healed from this. But I won one fight when I came back from hospital. War is still there. My panics in crowds, my fear. But now I know, I won most of my fights, and I feel stronger when I win another one. Now... In my 21 years, I'm still doing highschool. Still waiting to pass 2 years and then graduation/school-leaving exam. I can't say I feel happy. But I'm alive. That's the meaning. Stay alive to see and try more. "

Pár nenormálních aktivit (2013)

Haunted House neni tak beznadějný, jak to dle mnoha ohlasů vypadá. Jeho problém je zejména v tom, že je to víc černošská komedie než hororová parodie. Vůbec tomu ještě nepomáhá fakt, že všechny fóry ve filmu jsou ty první možné reakce, které by někoho na danou situaci napadli a proto sem měl po celou stopáž pocit, že se dívám na Improshow nebo něco podobného. Zejména díky tomu, že ty nejvtipnější scény neměly s žádným hororem nic společnýho. Že by většina lidí po tomhle radši viděla Marlona Wayanse, jak jim sklízí bavlnu je jejich problém.

Gettysburg (1993)

Úplně v pohodě by se to dalo sestříhat na dvě hodiny a bylo by to nepoměrně lepší. Jakožto odpůrce dělení filmů jsem musel tohle dokoukat napočtvrtý. Zásadní problémy: 1) jakkoli byla bitva o Gettysburg zásadní z hlediska vývoje války, filmově je pramálo vděčná, protože její výsledek byl jasný už od rozestavení vojsk 2) s televizním rozpočtem se těžko rekonstruuje bitva s více než 160000 účastníky, což se ale dá maskovat. Ale né, musíme tu mít panoramatický záběry a velký celky. 3) Výhodou je, že v USA existuje mnoho klubů, kteří se rekonstrukcema této bitvy zabývají a tedy vědí co mají dělat, zahrajou zadarmo a vercajk si v zásadě přinesou sami. Blbý je, že jim ani za boha neuvěříte, že by třeba mohli umřít, protože když během bitvy přelézají dřevěnou ohradu, úplně vidíte jak si dávaj pozor, aby si nezadřeli třísku a nenamohli kyčle. A to mimochodem přesto, že jsou pod plnou palbou. 4) Maxwellovo spoléhání na to, "že každý ví, co má dělat" vyústilo v to, že v davových bitevních scénách občas očividně některý lidi nevědí, co teď a kam se mají otočit. Kdyby to bylo natočeno o deset let později, prabvděpodobně by statisti zvedali během bitvy telefon. 5) ta strašná gentlemanskost, laskavost a úcta k sobě samým (propíchnu chlapa bajonetem a pak ho chytím za ruku a budu mu řikat, že se z toho dostane) je natolik komická, že jsem nabyl dojmu, že občanská válka je vlastně to nejkrásnější, co se lidstvu kdy přihodilo.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Že Skip Woods trpí scénáristickou elefantiozou a každý se zvýšenou citlivostí na dementní dialogy a příběh obecně z nových McLanových eskapád nejspíš dostane během sledování filmu rakovinu bohužel dost kreje fakt, že z režijního hlediska je tahle bejkárna překvapivě inovativní a zvládnutá. Alfou a omegou GDtDH je totiž ta asi dvacetiminutová automobilová honička v centru Moskvy, kde se vybalí veškeré trumfy a vlastně se jí odůvodní celá existence tohohle filmu. Autenticitě střetů zde napomáhá několikeré snímání stejných situací z různých úhlů i střih, který utne před kolizí, kterou zaznamená další, odjinud vedený záběr následující. Imho čistě naschvál je jeden ze záběrů ukončen v úhlu, kdy v pravém okraji vidíme člena štábu v helmě, který ovládá vozidlo, na kterém je umístěna kamera. V kombinaci s nesmyslnou (ale imponující) destruktivitou celé scény je tak cítit každý náraz dvojnásob a skoro se navrací i ten starý dobrý pocit držení palců kaskadérovi s přáním brzkého uzdravení. Navíc obrněný transpotér v hlavní roli této scény je díky svému destruktivnímu potenciálu a nezanedbatelné rychlosti vlastně spojnicí mezi chase scénami v Terminátorovi 3 (pomalý několikatunový, prakticky nezničitelný jeřáb) s těmi v Bourne Supermacy (rychlé, úderné, nepozastavující se nad následky). Vlastně vše předtím a částečně i potom - namátkou například kamera, vyděšeně se schovávající se za autem během střelby, snímání situací z vnitřku projíždějících automobilů, útěk po střeše, který vidíme z leteckého záběru a slyšíme pouze ozvěny střelby - jsou divákovou přípravou na tuto scénu. ________ Jo, ale jinak je to fakt strašná volovina, která místy popírá úplně základní tvůrčí poučky ("Celá ta místnost je zamořená radiací" "Neboj, naštěstí máme s sebou tajnou substanci 24/7, která jí tý radiace zbaví" - jako fakt!) a postavy v ní fungujou asi přibližně stejně jako ve snuff videích. McLane v tomhle filmu neni, ale myslim si, že by se mu to v televizi líbilo.

Ichi the Killer (2001)

Přistupte blíže, dámy a pánové! Ano i vy paní s těmi rozkošnými dvojčátky! I vy pánové, co se snažíte skrýt pivo do novin! Nebojte se a pojďte dále! Čeká vás unikátní cirkus, jaký jste ještě neokusili! Uvidíte násilí vertikální, násilí horizontální, řezavé, bodavé, drtivé, ale i párkrát se publikem prolne pach prachu střelného! Nebojte madam, bude tam i násilí na ženách.... Ale chlapi, nestrkejte se, posadí se skutečně každý. Nebojte se smát nahlas! Čeká vás velkolepý příběh o Ichim, brutálním zabijákovi, který nechce být zabijákem, ale je k tomu nucen tím, že jsou mu vklíněna traumata z minulosti a očekává se to od něj! Že tento příběh neznáte? Nevěřím....

Jen Bůh odpouští (2013)

Zážitek kombinující v sobě z pohledu diváka orgastické pocity a vytrhávání nehtů někoho, kdo měl tu smůlu a narodil se s dvaceti prsty na každé ruce. Subjektivní stopáž 300 let sice hypnotizuje vizuálním fetišem a takřka vyprázdněnou narací, kde například Goslinga mohla klidně nahradit jeho plyšová napodobenina a bylo by to úplně jedno. Nezazlívám Refnovi, že si točí filmy pro sebe, vadí mi, že je považovaný za fantastického režiséra, pričemž jeho obsedantní fascinace obrazem je důkazem toho, že jakožto režisér je vlastně neschopný a chybí mu jakýkoli nadhled. A jeho věnování Jodorowskymu mu jako alibi nesežeru. Only God Forgives je díky své statičnosti v zásadě fotoromán a třeba takový Greenaway by si ho dal k snídani. Ve všech svých záporech film připomíná režisérovu americkou prvotinu Fear X nebo anti-intelektuální I Come with the Rain. Jenomže nemůžu si pomoci, je to příjemně eye-candy a urazilo mě to jen trošku. Teď záleží na Refnovi s čim přijde příště, doporučil bych mu žánrový film, jinak totiž ve světě, kde točí vizuální artový spektákly Gaspar Noé, Harmony Korine či Danny Boyle nemá moc místo. Těšim se na komentář verbala.

Lovec draků (2007)

S chutí bych film odpálkoval jako Oskary somrující etnickou warm-heartovou gay krasojízdu, kdybych před měsícem neposlouchal historky známého, který strávil rok v Afgánistánu. A proto ocenim film, kde se nejen vysvětluje proč je ze země pustá suchá žlutá pustina a národní zábava je pět hodin sedět a dívat se před sebe, ale zejména se věnuje odkazu kdysi hrdého národa, aniž by si s jeho specifiky vytíral prdel a přizpůsoboval je západnímu vnímání.

Tajemné okno (2004)

Překvapivě chytrá, poměrně inovativní a velmi dobře natočená...eh psychologická komedie. Vážně...

Lore (2012)

Problém Lore docela dost leží v tom, jak mi připomínal krátký film učitelky umění ve filmu Ghost World, kde se splachují panenky do záchoda a opakuje se "mirror, father, mirror". Protože stejně tak je tohle skutečně univerzální art, za kterým jsem se vehementně a marně snažil najít něco víc než jen "intimní polemiku nad kolektivní vinou" a "proměnu děvčete v ženu za zvláštních okolností". Lore je ve skutečnosti proti Trierově Evropě, která je mu zasazením blízká poměrně misogynní, protože zatímco první jmenovaný dokáže nastolit mnoho témat a otázek z pohledu mužského pozorovatele, Lore se nedostane se svou ženskou aktivní hrdinkou dále než k věčné stigmatizaci a matce ochranitelce. Což je ještě podtrženo tím, že to natáčela žena. A to pro změnu formálně velmi zdatně, ač mám v poslední době pocit, že přestříhávat z detailů, značících nějaké citové pohnutí na celky, které tvoří informativní záběry je teď takový obecný recept na to spíchnout arťas za pár drobných.