Invalida (2023)

Keď film vyšiel, získal si moju pozornosť a chcel som ho vidieť. Nepodarilo sa mi naň zájsť do kina a s rastúcim hajpom recenzentov paradoxne môj záujem akosi klesal. Napokon som sa k nemu dostal len náhodou počas letnej dovolenky pri mori a "ó ty múj angele", zíral som čo sa mi to odohráva pred očami. Podľa recenzií som vedel, že má ísť o celkom vtipnú komédiu, avšak moje očakávania boli aj napriek tomu vlažné. Prostredná časť filmu ma však rozbila a vlažné očakávania uvarila kombináciou neúprosného čierneho situačného humoru a prestrelených hlášok absolútne netypických na pomery slovenskej kinematografie. Recenzie neklamú, je to film, ktorý je treba vidieť - slovenský Guy Ritchie / Tarantino sa koná a záchvaty smiechu sú namieste.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Séria MI zreje ako dobré víno, a to čo bolo v začiatkoch viacmenej solídnym akčným filmom s efektami a akciou držiacou sa pri zemi sa stalo plnohodnotným blockbusterom využívajúcim všetky vychytávky predstavené v predošlých dieloch (zámeny identity, hra s očakávaním, atď.) kombinujúci a vyvažujúci príbeh, akciu a humor tak, že počas stopáže takmer 3 hodiny ani nachvíľu nestihne nudiť. Inovácia v podobe úhlavného nepriateľa ide so súčasnou dobou a odhliadnuc od istej patetickosti a bizarnosti deja a väčšieho odklonu od reálnosti scén (za čo stŕham hviezdičku dole) je to skvelý kúsok naložený akciou a humorom (obzvlášť scény jazda po Ríme na žltom Fiate / orient express / skok na motorke do priepasti) a podľa očakávaní pre mňa aj film do top 10 tohto roka. Tom Cruise je proste záruka kvality.

Matroš (2015)

Pohodová letná dramédia, miestami až s bizarne vtipným situačným humorom, dobrým soundtrackom, vrátane snahy o hlbší presah alebo posolstvo, odkazujúca na 90te roky odohrávajúca sa v slnečnom LA, pričom nechýba ani napätie v rámci krimi zápletky, proste film typu (indie/alternative) feelgood, ktorý neskĺzava k trápnosti ani pátosu, ale vyvoláva skôr akúsi príjemnú nostalgiu, a ktorý akoby vypadol z produkčnej dielne štúdia A24 (hoci nie je).

Love, Death & Robots - 3. svazek (2022) (série)

Aj tretia séria má stále čo ponúknuť, vystrieda sa tu niekoľko výborných epizód, zopár úsmevných, priemerných a niekoľko slabších, každopádne vo výsledku sa opäť divák dočká tematickej aj animačnej pestrosti. Najviac sa mi páčila epizóda Bad Travelling (napokon meno režiséra hovorí samo za seba), túto je jednoznačne možné zaradiť do top 3 všetkých troch sérií. Za zmienku určite stojí Lovecraftovský scifi horor In Vaulted Halls Entombed a záverečný Jibaro, ktorý ponúka jednu z audiovizuálne najoriginálnejších epizód a pripomína filmy z dielne štúdia A24.

Papežův vymítač (2023)

Jediným svetlým momentom filmu je Russell Crowe a jeho postava kňaza rebela. Inak ide o ničím výnimočný, zaujímavý či aspoň niečím sa odlišujúci snímok od iných kúskov žánru, s nulovým napätím, lacne vyzerajúcimi efektami a miestami až smiešnymi scénami. Pre mňa sklamanie.

Ted Lasso - Série 1 (2020) (série)

Nedajte sa zmiasť futbalovou tematikou, tá je síce pozadím na ktorom sa dej odohráva, avšak ostáva len akousi kulisou pred ktorou sa odohrávajú prepletené príbehy jednotlivých postáv, seriál by rovnako dobre mohol fungovať aj v kulisách akéhokoľvek iného športu (hoci keďže dej sa odohráva v Anglicku, ten futbal je predsa len namieste), a teda seriál sa môže páčiť aj tým, ktorí nie sú fanúšikmi futbalu. Ide o ultimátnu feel-good dramedy, ktorá osvieži a nabije, naivná až detská pozitivita kouča Lassa je hybateľom a nosným prvkom všetkých ostatných línií, ktorá ovplyvňuje a mení svet okolo seba (čo je pekne znázornené aj v úvodných titulkách) a prenáša sa aj na diváka. Humor, optimizmus a ľudskosť v jednom.

Air: Zrození legendy (2023)

Pohodová feel-good 80ková oddychovka so stávkou na istotu pokiaľ ide o herecký ansámbel, voľbu témy a jej spracovanie, prezentáciu ako aj vybudovanie gradácie tam, kde by to človek nečakal (zákulisie firmy Nike a vytvorenie novej, dnes už legendárnej značky Air Jordan a súperenie s konkurenciou). Je to rutinérska a remeselne zvládnutá filmárčina po všetkých stránkach avšak chýbala mi tu väčšia dynamika, pestrosť, dravosť či ťah na bránu. Oscilujem medzi 3* a 4*, dávam 3,5*.

The Covenant (2023)

Vojnové filmy nie sú zrovna mojim obľúbeným žánrom a tie z prostredia americkej armády niekde na blízkom východe (púšť, žltý filter, PTSD, patriotizmus) už vonkoncom nie. Guy Ritchie ma však veľmi milo prekvapil, nakoľko dokázal namiešať koktejl pozostávajúci zo zaujímavého príbehu, skvelej hudby a napínavých akčných sekvencií, pričom film ani chvíľu nespomalí v intenzívnej jazde skrz (nielen) Afgánske hory. Príbeh pozostáva z troch hlavných dejových oblúkov, a viac než o vojakoch a armáde je o ľuďoch a prežití. Je to skrz naskrz survival akčný thriller, ktorý práve vďaka trom hlavným dejovým líniam pôsobí akosi komplexnejšie a subjektívne zároveň aj dlhšie než je jeho skutočná stopáž, avšak v pozitívnom zmysle slova, pretože film vďaka svojej dynamike zbehne veľmi rýchlo.

Kostlivec (2023)

Snaha mixnúť psychologický horor s duchárčinou / hunting hororom, avšak chýba mu lepší balans. Tam kde sa pracuje s atmosférou a očakávaním to funguje výborne a v týchto scénach je film desivý, tam kde sa prejde k otvorenému strašeniu a zobrazeniu zla sa napätie akosi vytráca.  Vo výsledku ide o priemer (z hľadiska žánru), avšak nič inovatívne či prelomové. Poviedku som nečítal, no verím, že na papieri to funguje lepšie ako na plátne.

Love, Death & Robots - 2. svazek (2021) (série)

Stojím niekde medzi 3* a 4*. Vizuálne je to opäť pestré, hoci vzhľadom na menší počet epizód ubudla aj variabilita animačných techník, ktorá zdobila prvú sériu - tu je prevažná väčšina poviedok animovaná v štýle modernej 3D techniky. Pokiaľ ide o obsahovú stránku najviac sa mi páčila poviedka The Tall Grass (ktorá pripomenie In the tall grass a je to mix King / Lovecraft, hoci dejový oblúk je jednoduchý, atmosféra je skvelá), a za osobitnú zmienku stojí aj Snow in the Desert - ktorý zas pripomenie nejakú zabudnutú epizódku zo sveta Star Wars, All Through the House - ktorý sa pohráva s myšlienkou obludnej verzie Santa Clausa, Life Hutch - sci-fi boj o prežitie v minimalistickom poňatí, The Drowned Giant - dejovo síce chudobný no myšlienkovo a filozoficko obsiahly (existuje iný svet ako ten náš ? ktorý svet je pravý - náš alebo svet obrov ? je obor len kreatúra, výtvor prírody alebo my sme trpaslíci / liliputi ? atď. atď.)