Avengers: Infinity War (2018)

Pekné a kvalitné (pred)vyvrcholenie 10 ročnej práce a budovania filmového Marvel univerza. Definitívne (dosiaľ) najlepší "avengerský" a jeden z najlepších "marvel" snímkov. Hoci sa nejedná o typ filmu, pri ktorom by som mal väčšinu času spadnutú sánku a ktorý by ma odrovnal svojou originalitou alebo dômyselnosťou - totiž pod "nablýskaným" povrchom je napokon stále cítiť len tú istú komiksovú šablónu – no všetko dorovnáva perfektný cross postáv a (ne)chémia medzi nimi, skvelý záporák a ideálne vyvážený pomer humor / osudovosť . Najväčšiu poklonu však skladám tvorcom za ukočírovanie tak veľkého množstva výrazných charakterov bez toho, aby z toho vznikol nekontrolovateľný chaos a v rámci možností aj vyhnutie sa zbytočnému digi-bordelu. Pochopiteľne, nejde o dokonalý snímok, má aj pár nedostatkov (nad ktorými fanúšik ochotne privrie kľudne aj obe oči), najväčším z nich je snáď jeho „polovičatý“ koniec, ktorý nemusí diváka úplne uspokojiť, však na druhej strane tento zároveň dáva sľub epického zavŕšenia jednej marvelovskej filmovej dekády v druhej časti. Hodnotím 4,5 * so zaokrúhlením nahor.

The Disaster Artist: Úžasný propadák (2017)

Klobúk dole pred Jamesom Francom, že sa pustil do tejto látky, ktorá je svojím spôsobom tvrdým orieškom. Vizionárstvo Tommyho Wiseaua krížené s jeho zvláštnou osobnosťou a tvorčou neschopnosťou, ktorých výsledkom sa stal kult "The Room" je len veľmi ťažké, ak nie nemožné, napodobniť. "The Disaster Artist" preto funguje skôr ako akýsi film o filme, než samostatný plnokrvný film a je výborným doplnkom k samotnému "The Room" - ten totiž po zhliadnutí "The Disaster Artist" naberá nové rozmery (okrem iného aj autobiografický) a naopak, divák bude mať plnohodnotný zážitok z "The Disaster Aritst" len po zhliadnutí "The Room". Samotná skutočnosť, že James Franco a spol. prakticky "pretočili" celý "The Room" je už len čerešnička na torte (výborná synchronizácia scén na záver filmu).

Pokoj (2003) odpad!

Pri tomto fascinujúcom snímku je úplne jedno či by som hodnotil "odpad" alebo 5*, ono to vlastne vyjde narovnako. Tommy Wiseau je zjav na filmovej scéne (a to doslova - záver snímku "The Disaster Artist" uvádza, že nikto dodnes nevie, odkiaľ Tommy pochádza, koľko má vlastne rokov a odkiaľ nabral peniaze (nielen) na natáčanie), je to životný tragéd alebo génius nepochopený okolím ? Asi z každého niečo. Ako píšu mnohí užívatelia, "The Room" nie je vyslovene až tak zlý film ako napr. filmy z produkcie The Asylum, jeho "čaro" však spočíva v tom, že narozdiel od filmov vyššie zmienenej spoločnosti nejde o paródiu, ale berie sa smrteľne vážne. Zamýšľaná dráma s tragickými rozmermi však (ne)schopnosťou Tommyho skĺzla ku komédii a ja rozumiem tomu, prečo sa v zámorí stala doslova kultom. "The Disaster Artist" je k snímku výborným doplnkom, divák má exkluzívnu možnosť nahliadnuť do zákulisia "The Room" a snímok navyše naberie ešte jeden rozmer - autobiografický.

Mandolína kapitána Corelliho (2001)

Aj napriek historickému zasadeniu a vojnovému námetu som čakal viac prírody - väčšie ťaženie z lokácii slnečného gréckeho ostrova a viac emócií, ktoré by sršali zo vzťahovej linky. (+ viac mandolíny - Pelagia's Song je krásna skladba, jej motív mohol znieť v soundtracku častejšie). Najlepší herecký výkon, vrátane prednesených textov podal John Hurt, v podstate ako vedľajšia postava otca Penélope Cruz. V gastro-žargóne je tento film niečo ako pizza margherita, dá sa jesť, dokonca si na nej človek aj pochutí, no okrem základných ingrediencií neponúkne nič naviac. Ide o nenáročnú oddychovku na nedeľné popoludnie, ktorá neurazí, ale ani nenadchne.

Anihilace (2018)

Sfi-Fi žánrovka so zaujímavým motívom (neznámy / mimozemský ekosystém - paralela na rakovinu), ktorý pôsobí inak, než je divák zvyknutý z podobných "alien / invasion" filmov, a to nie aktívne, ale pasívne agresívne, predovšetkým prostredníctvom mutácie čo tvorcom poskytovalo látku na vytvorenie pomerne desivých scén a vízií (pod ideou, že neznáme /neprirodzené = znepokojivé). Potenciál tejto matérie však tvorcovia nedokázali naplno využiť, film má okrem zopár záujem podnecujúcich scén aj veľa hluchých miest, a celkovo ide len o priemernú žánrovú "jednodhubku".

Pásky z Nagana (2018)

Iste by sa dalo ísť viac do hĺbky, takto sa kĺže iba po povrchu, ale je to viac než efektné. Tak efektné, že to vo mne dokázalo vzbudiť českú národnú hrdosť. A to som pritom Slovák.

Já, Tonya (2017)

Výborná práca s kamerou, výborná práca s hudbou. Skvelá Margot Robbie (trúfam si povedať Oscarová - hoci ak jej to na sošku nevydá, i tak je to pre mňa zrejme najlepší výkon spomedzi nominovaných žien ako herečka v hlavnej úlohe) a zaujímavý športový príbeh podaný veľmi "konzumovateľným" spôsobom aj pre nezainteresovaného diváka. Veľmi silné 4*.

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Musím vyjadriť svoje prekvapenie v pozitívnom zmysle slova, ako fanúšika pôvodnej Jumanji z ´95. Môj prvotný dojem po zhliadnutí promo materiálov sa pohyboval niekde medzi skepsou a miernym znechutením nad "kazením" látky - po zhliadnutí samotného filmu môžem konštatovať, že tieto závery boli predčasné a unáhlené. Pochopiteľne, netreba očakávať originalitu pôvodnej Jumanji, ani ten zvláštny nostalgický pocit, ktorý sa s ním pojí, a samotná zápletka pôsobí trochu silene akoby bola šitá horúcou ihlou, no tieto nedostatky predčí pohodové herecké obsadenie a humor ťažiaci z možností poskytovaných priestorom počítačových hier. Dobrá a vtipná oddychovka.

Godless (2017) (seriál)

Skvelá seriálová pocta klasickým westernom s nádhernou výpravou a skvelou hudbou. Príbeh ako taký síce pre žáner nie je posunom či prínosom, čerpá z klasického námetu o prenasledovaní a o pomste, no prvé dva zmienené faktory (výprava, hudba) spolu s obsadením (Jeff Daniels v roli hlavného záporáka bol trefou do čierneho) vyzdvihujú seriál medzi špičku. (Mňa osobne bavil dokonca viac než 1. séria Westworld-u). Pre fanúšikov divokého západu a westernu ako takého - lahôdka. (A ako spomína vo svojom komentári "Cervenak", posledná časť (E07 - Homecoming) predstavujúca záverečné vyvrcholenie si kradne absolutórium v seriálových epilógoch - absolútne uspokojivá bodka).

Noční hra (2018)

Vcelku zábavná jednohubka s príjemným hereckým obsadením, z ktorej cítiť preliv žánrov, teda nejedná sa o čistokrvnú komédiu. Prvok "krimi/akčný" dodáva snímku dynamiku a prvok "mysteriózny" zase vnáša do príbehu istú dávku prekvapivosti a udrží tak záujem diváka až do konca. Humor je podávaný v častiach, ktoré sú vyslovene vydarené (smialo sa skoro celé publikum) striedaný s "narážkami" a jednorazovými "gagmi" (ktoré postrehnú len niektorí diváci) a už zmienenými krimi/akčnými časťami, pri ktorých opäť čakáte na vtip, no zábavný potenciál si film drží od začiatku až do konca, prakticky bez hluchých miest. Všehovšudy oceňujem originalitu snímku a aj celkovo dobré podanie (zaobíde sa viac menej bez primitívneho a fekálneho humoru) - neočakával som nič a dostal som dobrú oddychovku.