Píseň moře (2014)

Nádherná animácia, nádherná hudba, pekný príbeh, (ja osobne mám rád severské prostredie a mytológiu), nič viac dodávať netreba.

Misery nechce zemřít (1990)

Výborne spracovaná Kingova novela, pre mňa vyobrazenie čítaného slova takmer 1 k 1, môžem konštatovať, že tak nejak som si to predstavoval pri čítaní knihy. Atmosfericky film síce nedosahuje kvality knihy (postupne gradované napätie a tieseň plynuvšia z uväznenia na posteli, na vozíčku, v izbe, v dome, bezmocnosť a stupňujúce sa excesy "number one fan" Annie Wilkesovej), napriek tomu sa jedná o vydarený thriller (ktorý mohol byť ešte o niečo intenzívnejší) so silnými 4 *.

To (2017)

Oplatí sa To vidieť. Pre mňa príjemné prekvapenie, jeden z najvydarenejších filmov r. 2017 a jeden z najlepších hororov tohto roku. Hoci, nie je to horor v pravom zmysle slova. Práca s napätím je tu odlišná ako v prípade čistokrvných hororov typu Annabelle 2 (uvádzam komerčný príklad z tohto roka), ktorý napätie kumuluje a stupňuje od začiatku s dôrazom na efekt strašenia (hlavne pomocou zvuku). TO napätie rozkladá rovnomerne na celú stopáž filmu a prekladá ho vtipnými momentami teenagerského života 80tych rokov (preto to prirovnanie k Stranger Things, ktoré je naozaj na mieste) a miestami aj prvkami až psychologickej a sociálnej drámy, s dôrazom na príbeh. Divák sa teda síce nebude vyslovene báť ako pri iných silnejších hororoch, no odnesie si komplexný zážitok, tak pobavujúci ako aj znepokojujúci. Vyzdvihujem najmä "R"kový rating, výborný kasting - na oboch stranách (looser´s club / Pennywise), úžasnú dobovú atmosféru a teším sa na part II. P.S. knihu som nečítal, túto chybu však čoskoro napravím. P.S. 2 takto sa malo pracovať s Temnou vežou. Silné 4*

V kůži Johna Malkoviche (1999)

90te roky (plus, mínus), to boli časy, kedy vznikali originálne kúsky a filmový svet sa nezmrštil len do "prequelov" a "sequelov", priživujúcich sa na overenej značke, ktorými sme v súčasnosti presýtení. Being John Malkovich je toho dôkazom, aj keď je to "feťarina" v najlepšom slova zmysle, príbeh je tak absurdný až je vtipný, predovšetkým potom scéna, keď sa samotný John Malkovich dostane do kože Johna Malkovicha, you know what I mean ... Malkovich !

Hra o trůny - Drak a Vlk (2017) (epizoda)

Predvídateľné ale dôstojné a obstojné ukončenie nabitej série. Vzhľadom na silu internetu, a kde tu sa vyskytnuvšie leaky a spoilery sa síce nekonal WOW efekt, no vo výsledku u mňa prevláda spokojnosť. Najsilnejšie momenty z tejto časti pre mňa boli paradoxne tie najpokojnejšie - SPOILER ALERT - rozkol Jaimeho a Cersei s Horou v pozadí, a sneh (príchod zimy) v Kings Landing.

Temná věž (2017)

Keďže patrím medzi fanúšikov Kinga a Temnú vežu som prečítal, ťažko mi k filmu zaujať nezaujatý postoj. Knižnú sériu Temná veža považujem za „opus magnum“ S. Kinga, jeho celoživotné dielo, niečo čo definuje celé spisovateľovo univerzum, podobne ako je pre Tolkiena Pán Prsteňov a pre Martina Hra o tróny. Žiaľ, filmové spracovanie sa absolútne spreneverilo knižnému námetu a nedokázalo si z neho vytiahnuť tú pravú esenciu Rolandovho príbehu. Výsledkom je priemerný a nezáživný kúsok o súboji pištoľníka s mužom v čiernom, kde samotná Temná veža je odsunutá na okraj, bez objasnenia jej významu a zmyslu pištoľníkovho putovania k nej. V štýle súdobých lacných teenagerských fantasy komédií. A to je škoda. Na jednej strane rozumiem prečo sa tvorcovia vydali cestou akéhosi mixu rôznych prvkov zo všetkých kníh série (zvláštna povaha prvého knižného dielu, potreba zaujať čo najširšie publikum, Money, Money, Money), na druhej strane nerozumiem, keď už šli touto cestou, ich neschopnosti z predlohy vytrieskať maximum (keď dopr..... materiál činí dovedna 4.250 strán) ! A tiež sa čudujem samotnému maestrovi Kingovi, že na niečo takéto s úsmevom prikývol, hoci tvorcovia alibisticky tvrdia, že sa jedná len o „prequel“ k seriálu, ktorý by mal mapovať dej kníh. Ak mám teda hodnotiť aspoň čiastočne objektívne, film si naozaj zaslúži hodnotenie okolo 50 %, dej a hudba sú nevýrazné, zápletka umelo vykonštruovaná, motívy neobjasnené. Jediné pozitívum vidím v obsadení – Elba (výber herca ako pištoľníka mi nevadí), McConaughey, ale hlavne Tom Taylor ako Jake Chambers boj fajn voľbou. Vo výsledku – Temná veža neurazí, ale ani nenadchne. (Hoci, mňa aj urazila :D). P.S. ak má byť niekedy naozaj spravený seriál vychádzajúci z kníh, poprosím si „R“- kový rating, dôraz na detail, a hlavne čím skôr zabudnúť na tento paškvil, pretože samotný námet Temnej veže v sebe skrýva obrovský potenciál. Ďakujem, skromne s pozdravom ....

Hra o trůny - Za Zdí (2017) (epizoda)

Cítiť úbytok G.R.R.-a, a postupne sa začína ukazovať scenáristická neschopnosť kreativity, ktorá by sa aspoň priblížila podstate a charakteru tvorby Martina. Žiaľ kvantita, "dizajn", hra na efekt a všeobecný "hype" zaobaľujúci sériu GoT prevalcoval to čím si seriál dokázal pôvodne získať a vybudovať tak širokú základňu fanúšikov - neomalený príbeh so surovými reáliami takmer realistických rozmerov. To všetko je zrejme minulosťou a príbeh speje k ľahko predvídateľným záverom, s lacnými scenáristickými barličkami á la DEUS EX MACHINA a klišé nad klišé, kedy mám skôr pocit, že tvorcovia už toho majú plné zuby a chcú sa tejto látky čím skôr zbaviť. Áno epizóda bola pozerateľná, bola efektná, bola dokonca aj vtipná, snáď jedna z najlepších, ale v konečnom dôsledku sa mi na záver chcelo "grcať" (pardon za výraz). Svojím spôsobom mi to totiž skôr pripomínalo Hobbita. Dávam 3* zo zhovievavosti a ako vyjadrenie nádeje, že ešte nie je všetko stratené.

Hra o trůny - Východní hlídka (2017) (epizoda)

Lepší priemer z priemerných epizód. Ale "Suicide squad" v "Eastwatch" na záver pobavil. Jediný kto chýbal k dokonalej "Avengerskej" (nech načrieme aj do Marveláckej terminológie) partičke bol Bronn.

Dunkerk (2017)

Dunkirk sa vymyká typickej žánrovej filmografii Ch. Nolana, no zároveň je v ňom silne cítiť režisérovu stopu a jemu vlastné prvky. Dunkirk sa vymyká aj klasickej žánrovej schémovitosti vojnových filmov, no zároveň je to film o vojne skr naskrz, resp. spôsobom poňatia Ch. Nolana vojna vo filme. Typické vizionárstvo a scenáristickú špekulatívnosť režisér okresal na prostý naturalizmus a až takmer dokumentárnu sondu s minimalizáciou deja a potlačením hlavných postáv, kde do popredia vystupuje čas. Čas ako symbol nepriateľa, čas ako symbol všadeprítomnej smrti, čas ako symbol nádeje a prežitia, čas, ktorý tiká a rýchlo dochádza. Dunkirk je film zážitkový, treba ho vidieť na veľkom plátne, dokáže budovať napätie a vyvolať emócie bez použitia jedinej kvapky krvi (pozdravujem Hacksaw Ridge). Je to film iný, kto očakáva hrdinské akcie, vlajúce zástavy, rozvinuté vzťahy či romantizáciu konfliktu, bude možno sklamaný. Ak je však divák otvorený špecifickému poňatiu Ch. Nolana skoro komorného charakteru, zameraného na psychologický vplyv vojny na človeka, snímok ocení. Hodnotím 3* a štvrtú * dávam za hudbu – Hans Zimmer síce neprináša nový výrazný motív, no geniálne vystihol atmosféru nervozity, čakania a krátiaceho sa času. P.S. -OverLord- to vystihol presne - "je to takové prosté a prázdné, ale zároveň silné"

Spider-Man: Homecoming (2017)

Svieži to vietor zadul do plachiet "spider-man"ovskej ságy, svieži pod pláštikom filmového Marvelu. Trend omladzovania hlavného hrdinu až do podoby skutočného stredoškoláka (nie 30 ročného) sa vydaril a voľba Toma Hollanda ako nového Petra Parkera bola trefou do čierneho. (S tetou May je to síce mierne prestrelené, ale úprimne, ktorý chlap by sa sťažoval ?). Plus patrí tvorcom aj za vynechanie často recyklovanej scény zrodenia superhrdinu (uštipnutie pavúkom + smrť strýka Bena) a zameranie sa na jeho stredoškolský život. Samotný dej síce nie je prekvapivý ani ničím neohúri, no prítomnosť Iron-Mana, nový oblek Spider-Mana so všetkými vychytávkami, humor a dobrý záporák (bez prehnanej klišé motivácie ovládnuť celý svet) z tohto filmu činí ľahko nadpriemerný kúsok v rámci Marcel Cinematic Universe a jeden z najlepších filmových kúskov v rámci samotnej značky "Spider-man" .