Muž na útěku (1968)

Šedesátkové české filmy mají jeden společný rys:události poválečné a po převzetí moc komunisty jsou v nich zobrazovány jako šíleně vzdálená historie, úplně jiný svět, na který si všichni jenom matně vzpomínají, občas se z staré doby někdo zjeví, asi stylem jako cestovatelé časem za Adamem Bernauem. To je přitom naprosto nevěrohodné: co bylo před 15 nebo 20 lety je živé a je normální součástí současnosti.

Proces (1962)

Překvapivě dívatelná adaptace, aktualizace vkusné, nerušící. Skvělí herci; zvláště pí. Schneider sladká. Krásné lokace, převážně Záhřeb.

Pumpaři od Zlaté podkovy (1978)

Výborný výkon p. Vinkláře. Myslím, že role dost sedla i p. Krampolovi. Tenhle film je podivný tou fascinací zápornými postavami; klaďasové jsou tam úplně o ničem. Přiživování těch jedinců je z dnešního pohledu směšné, že někdo se nafukoval jak holub, že prodával benzín na pumpě. Ale když si třeba přenesete ty lidi na nějaký úřad a s ním spojené poradce, jak na běžícím pásu zajišťují různá povolení, tak je to pořád věrné zobrazení české společnosti.

Mravenci nesou smrt (1985)

Z videa lze, když člověk přetočí scény s feťákama. Jinak to sledovat nelze. Za zmínku stojí scény ze západního Berlína, které točil kameraman odvážně teleobjektivem a hodně letmo, jakoby potajmu, aby ho neviděli. A ten kontrast žebráků a ohromného luxusu (= C&A).

Taxi, taxi (2000)

Dobrá komedie, na tři hvězdy. Jedna hvězda navíc za soundtrack od One Shot, který tak nějak se mnou jde léty a životními fázemi, a pořád nějak ne a ne zestárnout...

Odvážná slečna (1969)

Zpočátku to vypadá jako hrozná pitomost, ale v druhé polovině velice dojemný film, až jsem si pobrečel. Bylo by to klidně až na 4 hvězdy, ale jednu sundávám za malou pozornost filmu k vlastnímu tématu, tj. dětem. Vystupují tam nevěrohodně jenom jako kýčovité rekvizity: ukázněné, které v nažehlených šatech sedí, když mají sedět, vzorně si hrají na indiány, když tak mají činit, atd.

Past na kachnu (1978)

Něco mezi dva a tři hvězdy. Souhlasím s většinou ostatních komentářů zde, vystihují to dobře.

Léto bez dovolené (1982) (TV film)

Mám rád inscenace ne moc přes hodinu trvání. Dobrý p. Navrátil. Moc se mi líbila skvělá studentka, sice neherečka, ale to kouzlo, které způsobila, je pěkné. Dobře napsaná a zahraná je vedlejší role tajemníka, který předsedovi říká nepříjemné praktičnosti. Též jsem jako vždy rád viděl p. Slavíka.

Každá koruna dobrá (1961)

Dobré obsazení, nudný chaotický film s dílčími dobrými okamžiky.

Druhý tah pěšcem (1984)

Nelíbí se mi herecké obsazení, ale jinak nadprůměrná česká detektivka. Silnými stránkami je místy pěkné všední pochmurno a, díky p. Dietlovi, dobře vykreslené vztahy; od běžné takové tvorby se vymyká věrohodným zobrazením kontrašpionáže jako profesionální instituce, tj. týmy, průšvihy, termíny atd. P. Heřmánek v hlavní roli občas evokuje p. Doylea z Profesionálů (když člověk zavře oči :) ).