• Krátkometrážní

Prometheus (2012)

Vizuální lahůdka s velmi chytlavým, napínavým a svižným rozjezdem slibujícím neskutečnou a hlavně velkolepou sci-fi jízdu. Jenže všechna ta sláva krachla na, když to trochu přeženu, prachbídném scénáři. Prometheus je koncepčně rozbitý a neuspořádáný a to mi hlava nebere. Navíc, když za tím vším stojí mistr R.Scott a to je neskutečná škoda! Rozhodně jsem nečekal, že to dopadne tak slabě a dám méně než 4*. Několik zbytečných scén, které neměly nakonec žádný význam pro děj, úvod pro mě nepochopitelný a nicneříkající. No a samotný vetřelčí konec, to bylo jako co? Z nouze ctnost!! Z jakého důvodu se z něj vyklubal? Bylo to laciné, naprosto neopodstatněné a hlavně tím ztratilo veškerý význam to "epické" dvouhodinové dění před. Když si to teď přehraju v hlavě, tak je to naprosto tuctový, nelogicky vystavěný a zbytečný sci-fi film, který je něčím víc jen kvůli milionovým efektům. A to je na režiséra tohoto jména a film s takovým potenciálem vskutku bída. Mám chuť dát 2*, ale za kameru, skvělou Naomi a perfektní vizuál nahodím 3*, ale rozhodně ne plné. No a ještě ta špatná Guyova maska, ups.

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Bekmambetov nebude asi nikdy točit "obyčejné" akční pecky. Ať už jsou to střely do zákruty, nebo kácení stromu na jednu ranu :). Nebudu nijak kritický, protože jsem absolutně nečekal jakoukoliv shodu, nebo náznak skutečného historického konceptu. Kdo by to taky čekal, že, mudrci z ČSFD?? Tudíž pojetí vůbec nehodlám rozebírat a divím se, že to někdo vůbec dělá. Už podle trailerů to závánělo mozek vymývajícím výhulem. Upřímě mě tahle verze nijak nenasrala a neurazila. Šel jsem po tom, jako po totální konině a tu jsem dostal. Jenom škoda, že se pan režisér nedržel čistě akčního mozek obalujícího výplachu a v druhé polovině lehce zvolnil a narval tam i nějaké ty historické souvislosti. Tudíž celý příběh, pointa a stavění děje je velmi divoké, zbrklé a koncepčně rozbité až běda. Ovšem za kamerou umí Bekmambetov pěkné věcičky a několik akcí bylo opravdu chutných. Nebudu to protahovat, věděl jsem do čeho jdu a nejsem zklamán. 3* za zábavnost a akční melu.

Na vlásku šťastně až navěky (2012)

Povedený kraťas Pascala a Maxima, jen je tam možná zbytečně moc pádů, kopů, apod. takže to ke konci omrzí. Ale je to zábavné. 3,5*.

Madagaskar 3 (2012)

Třetí madagaskar je nejslabší díl, tím ale nemyslím, že by byl nějak špatný, protože první dva díly mají laťku vcelku vysoko. Nemůžu ale hodnoti 4*, protože dvojka mě prostě bavila víc a té jsme dal 4*. Tučňáci, nová parta z cirkusu a výborná cajtka, tohle všechno parádně funguje. Tučnáci jako prověřená zábava z předchozích dílů a zbytek jako atraktivní a zábavný nový aspekt. Bohžel mě osobně moc nevzalo to uměle vyšperkované prostředí končící u neonově přebarveného konce. Kvalitní animovaná zábava a proskoky klíčovou dírkou mě donutily k pozastavení se nad problémem :-D. V rámci série ovšem 3,5*. Včerejší Doba ledová 4 mě bavila o něco víc a taky vypadá podstaně líp. Madagaskar by zasloužil detailněji propracovat postavy. V dněšním světě digitálních nářezů na mě působí třetí díl jako lacinější stylizace, postavy v některých záběrech působí až moc hranatě a bez jemných detailů tomu chybí život.

96 hodin: Odplata (2012)

96 hodin byl mistrovský kousek, nezapomenutelná akční adrenalinovka nadopovaná drajvem, který zastavoval krev v žilách. 96 hodin: Odplata je pouze dobrý akční film. Přitom jdou vidět jasné mezery a ta největší seděla na řežisérské židli. Námět je dobrý, logický a určitě na něm šla postavit obdoba jedničky. Bohužel se to nepovedlo. První akční mela je absolutně špatně sestříhaná a místo toho, aby si ji člověk užil, tak jenom kroutí hlavou. Dalží akce už je zvládlá dobře, ale strádá scénář. Máme tu taky zbytečné nelogičnosti, kterých se jednička s přehledem vyvarovala. No a v některých chvílích jsem měl i pocit, že Liamovi snad dochází síly. Nepochopím proč svěřili Taken 2, po tak výborné jedničce, do rukou tak průměrného režiséra a naprosto zbytečně z toho musel vypadnout tak obyčejný tucťák.

Temné stíny (2012)

Líbivý feeling 70tých let, povedený soundtrack, dobří herci, ale i tak je tohle za posledních 10 let nejslabší Burton. Samozřejmě se nejedná o žádný odpad, ale taky to rozhodně není něco, na co bych za týden vzpomínal. Přijde mi, že se tu Burton lehce topí sám v sobě, protože na jeho tvorbu je to tak málo originální, příběhově nepestré a prázdné, že mi to přijde jako něco, co se chce Burtonovi vyrovnat, ale nedaří se to. Nebo pouze Burton stárne a na nějaké skvosty už nemá hlavu. Každopádně z celého námětu šlo vytřískat mnohem víc. Když už pominu tak jednoduchoučký děj, tak měli být mnohem zábavnější a pestřejší situace v rámci rodiny a především atraktivnější prostřední část filmu, která je velice utahaná. Ono je to vlastně celé takové natáhlé nic na bezmála dvě hodiny. Johny a Eva si to ale dávají s přehledem a pár scén je trefných. 2,5*.

Marvel One-Shot: Item 47 (2012)

Zajímavé rozšíření, povedená a atraktivní dvojka, ale je to tak krátké, že se do toho ani nejde dostat, tím pádem to vyzní dost suše. Je ale strašně dobře, že si Marvel takhle nenápadně a postupně chystá druhou fázi, před Avangers 2. Jdou na to opravdu chytře a pečlivě.

Projekt X (2012)

Nejmegalomanštější kaša blato párty, jakou jsem kdy viděl a ano rozhodně bych takovou ekšn neminul. Jen škoda, že ta realita je trošku jiná. Nehodlám tu něco rozebírat, protože film o párty nemůže být bez chyb. Když se nad tím ale zpětně zamyslím, tak je to v několka místech tak moc na oko vykonstruované a vyhnané do extrému, aby to vypadalo epic, až mi to nesedělo. Navíc i přes tak obrovskou kalbu, je prostřední část celkem nevýrazná. Plamenomeťák tu realitu úplně zabil, no a konec s "pochvalou" od taty a jednání některých účastníků párty jsem fakt nechápal (proč bych se u někoho houpal na lustru? :-), ti američani jsou fakt vybůchaní :)). Obsazení je taky skvělé, soundtrack peckový a bitches na výbornou. 3,5*. Obstojná jednohubka.

Muži v černém 3 (2012)

Třetí díl není žádný skandál, je to takové to nevyhnutelné, nenásilné a i celkem příjemné pokračování mimozemské show. Will je po dlouhé pauze před kamerou zase parádní a hláškuje jak ďábel. Některé sady mě fakt rozebraly bránicu. Jako celek tomu ale chybí oproti předešlím dílům větší šmrnc, a vlastně hned po půl hodině mi bylo jasné, že víc jak 3* nedám. Třetí MiB splnilo přesně to co splnit mělo, oprášilo mimozemšťani v nejnovější digitální podobě a spojilo to s humorem předešlích dílů. Nic nového, ale byla to příjemná vzpomínka s doladěním vztahu Agent K a Agent J. Jen ten samotný konec mohl být trošku megalomější a víc mimozemský.

Doktor Strange (2007)

Velmi dobré s obrovským potenciálem pro hranou podobu! Divím se, že Marvel právě tohoto hrdinu ještě neposlal na velké plátno, protože příběhově je Doctor Strange, z těch méně známých hrdinů, velmi zajímavý, nápaditý, pochmurný a samozřejmě náležitě akční. Příběhově asi nejkvalitněji zpracovaný komix (DC a MARVEL) v animované podobě, co jsem zatím viděl. Hodnotím sice 3*, protože jsem čekal klasickou anime bušírnu. Tahle více fantasy podívaná mi náležitě nesedla, protože jsem na ni nebyl připravený. Námětově je to ale opravdu silná marvelovka, zdánlivě podobná Batmanovi. Do filmové realizace vkládám velké naděje, mohla by mít obrovský úspěch, podobně jako již zmíněný Batman!