Stranger Things - Kapitola osmá: Bitva u Starcourtu (2019) (epizoda)

Príbeh: Budúcnosť sveta v rukách výnimočných detí. Prevedenie: Epické finále. Boje na všetkých frontoch. Scéna s "Never Ending Story" sa určite zapíše do histórie kinematografie. Pocity: Ja sa zrejme tretí raz budem opakovať ale presne takto si predstavujem ukončenie epickej série. Malo to jednoducho všetko čo to malo mať. A finálna emócia bola o to silnejšia že sa prejavilo dobro aj tam kde by ste to vôbec nečakali. 100%

Stranger Things - Kapitola sedmá: Kousnutí (2019) (epizoda)

Príbeh: Mozgožrút zrovná Hooprovu chatu so zemou. Deti sa zgrupujú a chystajú na záverečný boj. Hooper a Joyce bojujú o život proti Ruským špiónom. Prevedenie: Množstvo pästných súbojov. Prepracovaná grafika Mozgožrúta. Ako aj heroické spájanie všetkých príbehov. Pocity: tento diel spôsobil akurát to, že mám neskutočný hipe na finálny diel série. Všetko sa nakoniec rozhodne na pôde obchodného centra. 95%

Stranger Things - Kapitola šestá: E Pluribus Unum (2019) (epizoda)

Príbeh: Hooper je čím ďalej bližšie Ruskému spiknutiu. Trinástka nazerá Billyho a vidí obrazy z jeho minulosti. Zajaté deti v podzemnom komplexe bojujú o život. Prevedenie: Hra na emócie a na city s Billyho spomienkami nebola vôbec silená. Naopak sa mi to páčilo, zrejme aby sme aj napriek jeho momentálnemu charakteru s ním cítili dávku empatie. Deti, ktoré sa postavia armáde Rusov už je celkom cez čiaru ale zas dá sa tomu za daných okolností celkom veriť. Pocity: Príjemne som naladený do ďalších častí. Oproti tajomným predchádzajúcim častiam bola táto celkom akčná a viac uvoľnená. Záhady sa pomaly rozpletajú a ide do popredia akcia pred tajomnou atmosférou. 93%

Stranger Things - Kapitola pátá: Armáda (2019) (epizoda)

Príbeh: Rusáci rozmiestnili magnetické generátory okolo elektrárne. Pod Starcourtom čaká ďalšie Ruské prekvapenie. Mozgožrút a jeho armáda sa pripravujú na finálny útok. Prevedenie: Zdevastovanie chaty v priamom prenose. Všetko okolo Rusákov je tak krásne tajomné až sa mi to páči. Robin je nenormálne dobrá postava. Som rád že zapadá do univerza. Pocity: Opäť jedna z dokonalých častí, čo sa týka atmosféry a posúvania príbehu až ku gradácií. Nemám čo vytknúť týmto tempom dám celú sériu za deň. 96%

Stranger Things - Kapitola čtvrtá: Test saunou (2019) (epizoda)

Príbeh: Je vyhlásený červený kód. Hooper sa musí zotaviť z nakladačky od Ruského terminátora. Dustinova parta zisťuje čo je v tajomnom sklade. Prevedenie: Opäť sa jedná o časť, ktorá má iba posúvať ďalej príbeh. Ale je podstatne napínavejšia a lepšie gradovaná. Opäť sme svedkami zjednotenia dejových liniek do jednej čo stále neomrzí ani na tretí pokus. Pocity: Škoda, že atmosféra z predchádzajúcej časti trocha opadla ale zas zistenie že stojíme opäť proti starému nepriateľovi je na nezaplatenie. 80%

Stranger Things - Kapitola třetí: Případ zmizelé plavčice (2019) (epizoda)

Príbeh: Atmosféra začína hustnúť. El a Max sa snažia nájsť Billyho a dúfajú, že nemá prsty v zmiznutí plavčíčky. Hooper a Joyce sa vracajú do laboratórií aby odhalili záhadu magnetov. Prevedenie: S príbehom to ide ako na hojdačke. Akoby každú časť tvoril iný produkčný team. Najprv sú časti plytké a bez nápadu a potom dostanete takúto atmosférickú a príbehovo vygradovanú jednohubku od ktorej sa nedá odtrhnúť. Jednoducho to nechápem. Prečo si seriál nevie držať štandard. Pocity: Napravená reputácia z predchádzajúcej časti. Vynikajúci diel. Tá atmosféra z laboratória, alebo to počasie vonku. Úžasné. 98%

Stranger Things - Kapitola druhá: Krysy z obchoďáku (2019) (epizoda)

Príbeh: Billy má halucinácie. Nancy a Jonathan sú na stope potkanov. Dustin odhaľuje Ruské spiknutie. Hooper je odmietnutý. Trinástka začína naplno žiť svoj teenegedream. Prevedenie: V podstate sme sa nič moc nového nedozvedeli a nebyť tam scénky s nakupovaním asi by som išiel s hodnotením ešte nižšie. Scény s podkaňou príšerou zatiaľ tiež celkom tešia. Pocity: Ako sme sa dobre rozbehli tak teraz zas stagnujeme. Časti sa hrajú na teenege filmy z 90. rokov a tajomno je iba na pozadí. Mám rád časti kde sa niečo deje. Tieto, ktoré iba umelo posúvajú príbeh a majú navodiť pocit gradácie by si tvorcovia kľudne mohli odpustiť. 45%

Nahoru, dolů (2000)

Príbeh: Pocit viny mu pomôže nájsť životnú lásku. Herecké obsadenie: Gwyneth Paltrow bola veľmi roztomilá a dobre sa na ňu pozeralo. Vyžarovala z nej prirodzenosť. To už sa ale nedá povedať o jej mužskom kolegovi. No vážne, Ben Affleck má iba dve tváre. Buď to je taký zbitý psík, ktorého méte akože ľutovať. Alebo sa akože smeje, čo ale pôsobí dosť hrôzostrašným dojmom. Nesedí mi ako herec v mnohých filmoch. Jednoducho si neviem pomôcť. Prevedenie: Tak silný potenciál s padnutým lietadlom a celým príbehom so zámenou. Ale v druhej polovici zabité trápnymi klišé a nelogickými rozhodnutiami. Pocity: Aj napriek tomu, že sa film snaží hrať na city s deťmi a vdovou. Tak mne jednoducho Afflecka nie je ľúto. A potom k tomu to finále. No neviem. Pridaná hodnota: Možno iný herec. Možno iný režisér. A možno by bolo aj lepšie hodnotenie. 29%

Ten pravý, ta pravá? (2018)

Príbeh: Medzi dvoma cynickými odmietačmi manželstva vzplanie zvláštny cit. Herecké obsadenie: Film by si zaslúžil menšie herecké obsadenie. Predsa len Keanu Reeves a Winona Ryder sú hercami trocha iného kalibru ale zas prečo nie. Ak sú na to prachy, tak sa tomu nebránim. Prevedenie: Vo svojej podstate ide o komédiu založenú prevažne na vymakaných dialógoch a hláškach. Celkové poňatie príbehu je preto na pozadí a úplne to ovláda ústredná dvojica. Pocity: Dosť som sa pobavil. V tejto dobe mi veľmi sadol podobný tip humoru. Netreba byť za každú cenu vtipný vizuálne. Niekedy zapôsobia viac slová. Pridaná hodnota: Príbehovo ide o komédiu ako asi každá druhá. Najviac zarezonuje herecké obsadenie a nabité hlášky v dialógoch. 77%

Společnost mrtvých básníků (1989)

Príbeh: Nový profesor im otvorí oči a naučí ich vážiť si život. Herecké obsadenie: Williams je ako vždy úžasný. Dáva filmu niečo naviac, niečo čo by som si nevedel predstaviť u iných hercov. Medzi chalanmi v škole je množstvo známych tvárí a hrajú tiež veľké divadlo. Prevedenie: Film má príjemnú atmosféru a vie kedy treba pridať tempo a kedy naopak ubrať. Veľmi sa mi páčilo, že sa nesústreďuje na hlavnú dejovú linku ale venuje sa rovnomerne osudov všetkých chalanov v triede čo znásobuje finálnu emóciu. Pocity: Množstvo silných pocitov a množstvo silných životných právd. Koniec už je iba smutným skonštatovaním odrazu nastoleného dobového postoja. Kedy autority diktovali ľuďom ako sa má žiť ich vlastný život. Pridaná hodnota: CARPE DIEM! 92%