Night of the Hunted (2023)

Pomerne v poriadku thriller. Realistický záver, ktorý nekončí happyendom ma potešil taktiež. Nakoniec ale, má to svoje muchy. V prvom rade, celý koniec na mňa pôsobil tak, že autori nám vlastne totožnosť vraha prezradiť jednoducho nemôžu, pretože jeho motivácie ani sami nepoznajú. To začínalo vychádzať najavo už v momente, kedy šialenec začal ako svoje motivácie k svojmu činu začal označovať najrôznejšie konšpiračné teórie, sprisahania a ďalšie bullshity. Každopádne, hlavná hrdinka si nejaké tie sympatie získa a tak ako sa od tohto žánru tak nejak musí očakávať, tak obsahuje scény, kde logika robí saltá vzad, ale minimálne priemer to je.

Spiderman (1994) (seriál)

Na to, že to bol seriál pre deti, tak predovšetkým epizódy s Venomom, Carnageom, či mutáciou mali pomerne hororový feeling a človek sa nehanbí si to pozrieť aj v tridsiatke. Akurát teda mierne vtipne pôsobí, ako tvorcovia všemožne skúšali využiť element/náznak smrti, no cenzori detskej televízie im to škrtli.

Moonlight (2016)

Homosexualita? Černosi v hlavných úlohách? Politická kritika? Vyťahujte sošku Oscara! Z toho filmu totálne kričí, že je natočený ako samoúčelná pičovina s cieľom nasýtiť každého, kto chce očistiť svoju dušu a na vlne #blacklivesmatter sa stať progresívnym, váženým občanom. Skrátka ten scenár bol písaný v štýle. Replika - "sem vložte Oscara" - Ďalšia replika. Zbytočný film.

Extraktoři - Tým (2023) (epizoda)

Bohužiaľ musím svoje hodnotenie o hviezdu znížiť. Herecké výkony sú v tejto epizóde o niečo horšie a logika mnohých scén kríva. Je to škoda. Mohla z toho byť dobrá domáca variácia na Homeland. Namiesto toho je z toho paródia. Ale remeselne je to stále spracované pekne. Ďalšie časti sa už ale asi nedonútim pozerať. A hlavne stále tvrdím, že namiesto hodiny to malo mať 45 minút. Možno by to aj opadlo o mnoho stupídne výplňových scén a proste by to bolo lepšie.

Extraktoři - Únos (2023) (epizoda)

VOYO sebavedome uchytilo rolu stať sa plnohodnotnou domácou VOD službou, ktorá bude stáť za to. Pravidelne sa preto púšťa do vlastných projektov, v ktorých skúša rôzne žánre. Kriminálne minisérie boli znesiteľné, fantasy projekt Vedma bol absolútne otrasný, ale medzinárodný špionážny thriller? To už chce istú dávku odvahy. Nečakal som, že to napíšem, ale výsledok je viac než znesiteľný a výborne remeselne natočený. No, ale povedzme si to takto. Ten námet nie je Studená vojna. Scenáristi si príbeh museli bezvýhradne vymyslieť, a tomu odpovedá aj výsledok. Režisérovi slúži ku cti, že do obsadenia väčšinou nezvolil starú gardu hercov, ktorí sú v 1500 CZ/SK seriáloch, ale zvolil väčšinou mladé tváre. Schválne nepíšem mladé talenty, pretože ich herectvo tu častokrát nekorešponduje s kvalitou, o ktorú sa seriál snažil, a nemalým spôsobom tak ťahajú výsledné hodnotenie dole. Plusmi teda sú snaha o neopozeraný formát, netradičná ale skvele zvládnutá voľba žánru, perfektná kamera a prostredia. Mínusmi sú častokrát nekvalitný zvuk, herecký (ne)talent množstva zúčastnených, diery v scenári. PS: 45 minút by tomu určite slušalo viac, než hodina.

Uvězněna ve vlastním těle (2023)

Esmeralda by sa za podobnú telenovelu nemusela hanbiť. 1 hviezdička za to, že to utrpenie netrvá dlhšie. Naopak jediná hororová vec na tom filme je to, že nie je kratší. Ideálne o 96 minút.

Nikdo nevyvázne živý (2021)

Atmosféra celkom v pohode, zápletka tiež, ale cca. od dvoch tretín (práve od konečného vyzradenia zápletky) už začal na seba film kopiť hlúposti. Do priemeru to ale aspoň ako-tak dotiahol.

Uprostřed ničeho (2023)

Ako survival dráma celkom fajn. Ale samozrejme ma nasrala zbytočná agitácia Netflixu v štýle pomáhajme imigrantom, lebo to môže dopadnúť takto; neničme si planétu a obnoviteľné zdroje... bla, bla. Rozhodne by sa to bez toho zaobišlo, aj keď úprimne, hodnotenie by to asi nezvýšilo. Nebol to proste zrovna skvelý film.

Vymítač ďábla: Znamení víry (2023)

AAA rozpočet? Máme! AAA príbeh? Noooo... Viete... Máme černocha v hlavnej úlohe. Stačí? No, nestačí. Ty vole, to tam počas písania scenáru nad nebohými scenáristami nemohol byť nejaký inteligentnejší dozor? Napríklad gorila s polovicou mozgu. Príbeh v prvej polovici filmu stojí za hovno, ale ako nejaký treťotriedny thriller by ešte šiel. Ale to, čo príde od polovice filmu, kedy mal prísť hororový zážitok, to je etalón demencie. Tam bolo všetko. Na piču efekty, voodoo rituály nahrádzajúce vymetanie, zlý a nezaujímavý dej, odpudivé postavy... A to chce chudák režisér prísť do dvoch rokov s tretí "pokračovaním." No tak to pánboh zaplať.

Sestra II (2023)

To už začali scenáre písať modely umelej inteligencie, o čom všetci tak vystrašene básnili? Inak si neviem vysvetliť, že ľudská ruka dokázala napísať niečo tak neskutočne nudné a priblblé. Horor? No horor je to každopádne, ale takto to asi režisér nezamýšľal. Jumpscare-ov je presne toľko, aby sa to vôbec nejakému hororovému zážitku aspoň relatívne približovalo, a sú presne také predvídateľné a nudné, ako zhruba očakávate, ak ste videli jednotku. Jediné, čo si neviem vysvetliť je, ako sa James Wan ako producent relatívne pozerateľných filmov zo série V zajatí démonov, dokáže podpísať pod takú hovadinu. Majiteľ štúdia má asi jeho gay sex tape, alebo neviem. Podčiarknuté: Mal som problémy so spánkom, ale vďaka tomuto filmu zázračne zmizli. Jedna hviezdička za to, že to aspoň vyzerá na to, že ten film nestál 100 dolárov. Škoda, že do scenáru sa to nijak nepremietlo.