Spiderman

USA, (1994–1998), 22 h 41 min (Minutáž: 20–21 min)

Tvůrci:

John Semper

Předloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Christopher Daniel Barnes, Sara Ballantine, Edward Asner, Roscoe Lee Browne, Jennifer Hale, Hank Azaria, Maxwell Caulfield, Jim Cummings, Gregg Berger (více)

Série(5) / Epizody(65)

Pavúčí muž v noci bojuje ako superhrdina proti najväčším zločincom New Yorku, zlieza steny mrakodrapov a vrhá na zloduchov siete, aby sa ráno premenil na plachého študenta Petera Parkera, ktorého trápia bežné ľudské problémy. Ďalšia séria amerického animovaného akčného seriálu z roku 1995 s jednou z najslávnejších postáv histórie komiksu Spider-Manom. Keď na výstave vedeckých noviniek zmutovaný rádioaktívny pavúk uhryzne stredoškoláka Petera Parkera, navždy mu zmení život vďaka jeho jedu získa nadľudské schopnosti. Plachý a inteligentný chlapec, ktorý nepatrí medzi obľúbených žiakov, nie je krásny, silný a má problémy s dievčatami, sa zrazu premení na superhrdinu. Zo zápästia dokáže vystreľovať pavúčie vlákna a siete na unikajúcich zločincov, lepkavé dlane mu umožňujú liezť po stenách a vďaka pružnosti a ohybnosti tela môže skákať na stometrové vzdialenosti po strechách newyorských mrakodrapov či svišťať ponad hlavy davu v uliciach. Po smrti svojho strýka Uncle Bena sa Peter rozhodne využiť svoje schopnosti na ochranu ľudí pred zločinom a nešťastnými nehodami. A súčasne sa stretáva so svojimi veľkými a mocnými protivníkmi, rovnako nadľudskými, ako je on sám. Dávajú mu na výber buď sa k nim pridá na stranu zla, alebo bude trpieť pre bolesť, ktorú spôsobí svojim najbližším. Pavúčí cit umožňuje Peterovi predvídať včas hroziace nebezpečenstvo. A to mu pomáha v boji proti početným nepriateľom, ktorých musí zastaviť všetkými prostriedkami, aby nezničili svet. Nemilosrdný a mocný Kingpin je neobmedzeným pánom celého zločineckého podsvetia a plánuje rozšíriť svoj obrovský skazonosný vplyv na celé mesto. Dr. Octopus využíva svoje početné chápadlá namiesto ramien, aby sa zmocnil čohokoľvek, čo sa vyskytne v jeho blízkosti. Zákerný mimozemšťan Venom a šialený Hobgoblin neustále konšpirujú, aby zničili Spider-Mana, ktorý ohrozuje ich plány. V noci má superhrdina stále plno práce, aby zastavil činorodých zloduchov. Nočný bojovník proti zločinu mení sa však ráno mení na Petera Parkera, plachého, hanblivého a ostýchavého študenta, ktorého trápia bežné ľudské problémy. Žije so svojou ovdovelou tetou May a snaží sa imponovať svojej vyvolenej priateľke Felicii Hardyovej. Hoci jeho mocné pavúčie alter-ego v noci zachraňuje celý svet, cez deň sa mladý muž učí pravidlám zodpovednosti voči priateľom a vlastnej rodine. V originálnej verzii nahovorili postavy známi americkí herci Matin Landau, Ed Asner, Mark Hamill, Nell Carter a Hank Azaria. Postavy J. JONAH JAMESON je riaditeľ vydavateľstva novín, kde Peter pracuje ako fotograf na voľnej nohe. Petrov šéf považuje Spider-Mana za nebezpečného tvora a diskredituje ho vo svojom denníku. Dr. OCTOPUSSY bol pôvodne šialeným vedcom, ktorý pracoval na vývine robotických rúk, ale nešťastie v laboratóriu spôsobilo spojenie jeho tela so štyrmi dlhými kybernetickými končatinami. Dr. Chobotnica kombinuje svoje brilantné vedecké myslenie so zločinnými plánmi, ktoré realizuje pomocou svojich umelých chápadiel. Bohatý a mocný KINGPIN ovláda a riadi zločinecké podsvetie a plánuje zmocniť sa vlády nad celým mestom. Jedinou nádejou pre všetkých obyvateľov je Spider-Man. Kingpin má intelekt finančného génia a obrovskú silu zápasníka sumo. Sám môže spôsobiť obrovské škody, ale zamestnáva celé šíky ďalších zloduchov, aby špinavú prácu urobili zaňho. Zloduch HOBGOBLIN zastrašuje svoje obete démonickou maskou šoumena a vrhá navôkol malé bomby v podobe lampiónov. Spaľovaný chamtivosťou a vlastným superegom chce Spider-Mana zabiť. ŠKORPIÓN je superzločinec ukrytý v mechanickom obrnenom skelete, ktorý znásobuje jeho silu a úder jedovatým žihadlom na chvoste. VENOM je vtelenie mimozemskej entity do pozemšťana, v tele ktorého realizuje svoje zákerné plány proti ľudstvu na Zemi. Ako čierna lepkavá hmota sa chcel pôvodne nalepiť priamo na Spider-Mana a prevteliť sa do neho, ale Spider-Manovi sa ho podarilo ešte včas zbaviť. Za túto potupu sa mu chce votrelec pomstiť všetkými prostriedkami. JAŠTER THE LIZARD bol kedysi vedcom jemných mravov, ale nešťastná nehoda v laboratóriu ho premenila na humanoidného jaštera s nadľudskou silou a vysoko vyvinutou inteligenciou zločinca. (oficiální text distributora)

MM11

Na Spidermana si docela dobře vzpomínám, a opravdu se dá bez větších obtíží doporučit. Má špičkovou animaci, vynikající postavy, vtipné situace...Navíc úroveň všech pětašedesáti části takřka na stejné metě. Naprostá návaznost s komiksem tu není (kdysi jsem to četl a hodně věcí se dočkalo obměny), ale v mnohých případech to zas tak moc nedráždí . A nemůže to nabourat, velmi nadprůměrnou, úroveň. ()

hroubek

Seriál, který mě seznámil se Spider-manem a vypěstoval lásku ke komiksům.Pamatuji se rána, když jsem se těšil na každý nový díl ale těd už nemusím čekat a mohu shlídnou celý seriál za týden.Každý díl je zajímavý ale některé víc než ty druhý a zvlášt to platí, když Spidey získá nějakého spojence jako např. Daredevila,X-meny,F4,Bladea či Kapitána Ameriku a Punishera nebo Iron mana.Celý serial je prošpikován různými záporáky a hrdiny z různých komiksových serii od Marvelu.Z velký postav od Marvelu chyby jen dvě a Thor a Hulk což je škoda, protože by bylo zajímavé jak by řešil své problémy, když má za sebou boha a před sebou nezastavitelnou potvoru.Pro každého fanouška komiksu jen doporučuji. ()

JosefTomas

Jeden z mála seriálů, co dokázal držet tempo s požadavky mladých i odrostlejších diváků. Dnes máme animovaného Spidermana zafixovaného s multiversem, ale to co všechno zvládli tvůrci tady, už se dneska dle mého nepřekoná. (Vždyť tady se dokonce v jeden okamžik potká pravý Spidey se Stenem Lee... Sakra.) Povinnost vidět. ()

CAR0DEJ

Dúfam, že je to ten seriál, ktorý myslím. Vracia ma to do detstva, na tomto seriále som vyrastal. To bolo to najlepšie medzi všetkými Motomyšami, Ninja-Korytnačkami a podobnými seriálmi, čo chodili na SuperMaxe, či ako sa to vtedy ešte volalo. Parkerove komentáre alá "lonely warior" a veta: "S veľkou mocou ide ruka v ruke veľká zodpovednosť" ovplyvnilo moje správanie a smerovanie (aspoň dúfam) na celý život (tiež dúfam). Miloval som to, ako hovoril Jašterovi keď ho porazil o tom, ako musí pochopiť že je vlastne rozdvojená osobnosť (hovoril Peter o sebe Jašterovi). Proste sentiment nepustí a takisto aj jednotlivé príbehy boli veľmi dobre vymyslené (viď napr. boj s vybranými superhrdinami zeme vs. vybraný zločinci alá medzihviezdny/intergalaktický šach) a človek stále čakal ako to skončí (hlavne aj s tými jeho dvoma holkami MJ a tuším Gwen sa volala tá druhá). Tak toľko retrospektívy do detských liet. ()

husoko

komixy sa mi nejak vyhýbali a tak bol tento seriál prvým kontaktom s pavúčim mužom... pamätám si ako sme sa kvôli jednej epizóde museli ponáhľať z dovolenky v Xorvátsku domov, aby si malý husoko mohol pozrieť svoj obľúbený seriál!! na Slovensko sme prišli v rekordne rýxlom čase a ja som si vyxutnal 30 minút vydarenej animácie s prvými pokusmi o využitie počítačovej grafiky v pozadí.. a vyxutnávam doteraz:) ()

• Mrakodrap, ve kterém má v seriálu své sídlo postava Kingpina, je ve skutečnosti známý mrakodrap Chrysler Building. (Colonist)
  • V epizodách Enter the Punisher (1995), Duel of the Hunters (1995) a The Return of the Green Goblin (1997) můžeme vidět poslední fázi Spider-Manovy počáteční genetické mutace, kdy se změní na Man-Spidera. Man-Spider je víc pavoukem než člověkem a byl inspirován Doppelgangerem. Tento padouch se prvně objevil v komiksu „Infinity War #1“ z roku 1992 a pochází z jiné dimenze (Dimension of Manifestations). Často spolupracoval s jinými záporáky jako s Carnagem, Magusem, Demogoblinem, Carrionem či se Shriek. Má podobné schopnosti jako Peter Parker (nadlidská síla, obratnost, výdrž, reflexy a rychlost a schopnost přilnout k pevným povrchům), ale na rozdíl od něj je jeho tělo schopno produkovat organické pavučiny, má o 4 ruce navíc a má obří drápy. (3T)
  • Kanál Fox Kids odvysílal v USA tuto epizodu 4 měsíce před druhou epizodou. Jedním z důvodů byl fakt, že Avi Arad tlačil na Johna Sempera, aby ji mohl použít k propagaci hraček Spider-Mana od společnosti Toy Biz ještě před Vánocemi. (Kubaaa97)