Red 2 (2013)

Jako v jedničce - spousta akce a vtipu. Bohužel akční bez pořádnýho napětí a vážnosti není pro mě. Kouká se na to hezky, ale zrovna vidět to několikrát nemusím. Možná bych řekl, že i snaha konkurence pro Expendables.

Transcendence (2014)

Velice zajímavé téma, které by se mohlo rozebírat dny-týdny-roky... Technologie vs. přirozenost - vždy nejasné, jak by to mělo vypadat. V tomhle filmu si zvolili tak nějak střední cestu, kdy příběh vypráví jak z technologické stránky, tak z i té přirozené. Proto byl i konec takový humanistický a nejednalo se ani o poražení nějakého velkého zla. Podle mého názoru můžu zopakovat jen větu z toho filmu, která je tam opakovaná několikrát a to: "Lidé se bojí toho, čemu nerozumí." Film je celkem zajímavě natočenej, ale řekl bych, že by to mělo i větší dopad, kdyby si odpustili ten vidlákov (zasadili to spíše do města) a trochu více se také věnovali té anti-technologické skupině (nějaké to pozadí atd.). Samozřejmě by ten příběh mohl být také veden trochu jinak a bylo by z toho něco jiného - kdyby to AI začala zabíjet lidi a pohlcovat svět (rozhodně pár filmů už na to bylo natočeno). Jak už název filmu napovídá, tak tohle je unikátní dílo oproti ostatním filmům, které bere tuhle stránku z jiného pohledu. Ale jak už tu bylo řečeno - nejsilnější stránky filmu, jsou zároveň jeho největšími slabinami.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Tak první díl byl rozhodně napínavější než tenhle. Efekty pěkný, ale všechno ostatní je příšerně nedodělaný. Autoři si vzali až příliš velký oříšek na zkousknutí, aby z toho vzniklo něco dobrýho - je tu příliš příběhů, které je potřeba povyprávět a tak z toho vznikl nízkokvalitní eintopf (Gwen, nosorožec, Goblin, Elektro, vyšetřování aj.). Od všeho řeknou kousek a tak to člověka neuspokojí. Vše je tak rychle zakončeno, aby všechny ty odlišné informace dostaly prostor a proto si člověk nemůže užít žádné příběhové napětí. Jedním slovem prostě odbyté.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Dlouho jsem přemýšlel mezi třema a čtyřma a nakonec jsem dal tři s tím, že jsou to lepší tři. Napětí je tu úžasné od začátku do konce. Téma "cestování" časem je vždy dobré a moje oblíbené, takže za to palec nahoru. Ovšem jeho zpracování mohlo být trochu lepší. Čekal bych nějak návaznost mezi trojkou a tímhle dílem, ale je tam příliš velkej skok do budoucnosti (nevím - třeba ještě natočej nějakej mezidíl). Navíc by mohli tý budoucnosti dát mnohem více prostoru - nějaké to plánování, než jen zase skákání z události na událost, a také trochu pozadí jednotlivých postav. Dále akce tu sice je, ale nevím - je jí tu nějak málo (než tomu bylo v ostatních dílech). Především dobrá je ta z té budoucnosti. Příběh zajímavej a především ten konec - i když ten konec je trochu diskutabilní (ohledně těch vzpomínek). Když se nad tím koncem zamyslím, tak si řikám, že respektive příběh, který se udál ve všech těch předchozích dílech byl téměř zbytečný.

Zataženo, občas trakaře 2 (2013)

První díl byl jakž takž dobrej, ale tohle už je prostě přemrštěná hovadina. Jediný, co se mi to opravdu líbilo byl slovní humor a opravdu dobrá práce designerů, protože vymyslet něco takovýho (všechny ty potravinový zvířata a prostředí) se jen tak nepovede.

Ledové království (2013)

Tenhle film má své opravdu slabé stránky a dokonce několik silných stránek. Z tohohle filmu jsem si hlavně odnesl následující jako velký plus: úžasné efekty a design (až na postavy, které jsou už svým způsobem kopírovány), instrumentální část soundtracku a neklišovitému konci (konečně se autoři zaměřujou na něco jiného, než princ políbí krásku a všemu je konec). Dále bych dodal, že tyhle animáky z prostředí zimy vždy mají svoje určité kouzlo. Pak bych snad ještě vyzvednul sem tam komediální část. U zbytku bych moc chvály nepoužíval - příběh je hrozně uspěchanej a rozhodně by mohl být dramtičtější (jsou tu sice chvilky, kdy napětí roste, ale hnedka je utnuto nějakým řešení). Co mi tam opravdu vadilo byla ta muzikální část a ten sněhulák (nevím, proč se vždy všude snažej narvat nějakýho maskota - ten sob o sobě by stačil). Po shlédnutí jsem si řikal, jakej je to hroznej eintopf - snažili se tam narvat spoustu různých věcí, což mělo za následek, že většina z nich stála za málo.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Pěkně upravená pohádka o Růžence. Ale je to přesně jak píšu pohádka (zaměřená na mladší publikum, i když starší taky neurazí), má to potenciál se stál plnohodnotným fantasy zaměřené na dospělé, kdyby trochu ještě upravili příběh (i když při pohledu na boj, který byl zpočátku filmu, bych se obával, že by se z toho stala další Narnie a ne něco jako Pán prstenů). Přesto mnohem lepší pohádka než ty odpady, co se točej u nás (vim, že nemůžu srovnávat rozpočty, ale místo těch x desitek odpadů by mohli natočit jeden kvalitní). Co se týče příběhu, tak mě celkem překvapil jak to upravili a musím uznat, že změna to byla příjemná. K tomu člověk si může vychutnávat prvotřídní efekty a grafiku, takže je na to radost i pohledět. Co se týče obsazení, tak nevím zda bylo zrovna nejvhodnější a určité dialogy mohly být lepší.

Divergence (2014)

Tyhle futuristický společnosti jsou vždycky zajímavým tématem a vždy se na to pěkně kouká. Původně jsem od tohohle očekával nějakou partyzánskou válku, ale toho jsem se nedočkal (možná se toho dočkám v dalším dílu). Většina filmu je monotónní a pak se ke konci zblázní a veškerou akci narvou do nějakejch 20 minut, navíc ne zrovna nějaký extra dobrým provedením. Dramatický prvek je tu našláplý, ale jeho potenciál tu není rozvitý (ať už ty zkoušky nebo ta tatérka aj.). Obecně bych to nazval jako dobře zpracovaný béčko (vím, že to není béčkový film, ale působí tak). Každopádně společenský uspořádání a konspirace tu mají udělaný dobře. Ale kdo ví - třeba tohle bude dobře sloužit jako určitej úvod, tak jak tomu bylo u Hunger Games, kdy pravá podstata příběhu se projevila až později.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

První díl byl super, druhý díl byl o něco slabší, ale taky ještě byl dobrej. Tenhle díl už je oproti tomu slabota - jen snaha narvat co nejvíce známých tváří, mít co nejvíce mrtvol a vystřílených nábojů. Je mi jasný, že si to chce ponechat tu svojí starou akčnost, ale tohle je už za hranicema reálného. Navíc snaha smíchat moderní vs. starý je v určitých situacích sice vtipná, ale svým způsobem se to tam tluče. Co se týče obsazení, tak chudák Gibson a Banderas (ty tam měli opravdu blbě napsaný postavy) - když porovnám Gibsona a Van Damme, tak z toho rozhodně vychází Van Damme mnohem líp.

Památkáři (2014)

Musím říct, že takovýhle filmů je pomálo, kterých se zabývá něčím jiným než bojováním v druhé světové válce a člověk se tak dozví spousta dalších zajímavých informací. Natočeno je to taky zajímavě, i když herce by mohli zvolit trochu jinak a dát tomu větší vážnost. Jediný tři obsazení, který tam seděli byl Clooney (ten obzlvášť), Blanchett a Damon. I když se jedná o celkem závažnou tématiku, rozhodně by se to dalo natočit napínavějc (nemluvím tu zrovna o akčnosti, ale o určitých dramatických prvcích - přesně jak tomu bylo v závěru, kdy se snažili získat ty jednotlivé kusy, než tam vlítnou ty Rusové). Co se týče pak tématiky, tak chápu asi jedince, kteří jsou zapáleni do umění, že by něco takového řekli, ale já si osobně myslím, že rozhodně jakákoliv matérie nevyrovná lidský život.