Rogue One: Star Wars Story (2016)

Po zpackané Epizodě VII jsem od tohoto snímku mnoho nečekal, především jsem se obával mdlého příběhu bez inovací, jak tomu bylo v případě již zmíněné epizody, která nestydatě kopíruje čtvrtý díl - co naplat že zápletka byla avizovaná dopředu, ale obával jsem se laxního přístupu tvůrců. Naštěstí se tak nestalo. Byť jsem si při sledování nesčetněkrát vzpomněl na Divergenci nebo Hunger Games, nadchlo mne, jak dospěle byl snímek pojat. Lehčí surovost, skvělé efekty a epické výbuchy, pojetí "Síly" v tomto případě vykreslené na jedničku, dále poměrně zajímavé postavy a konec, který jsem obrečel. Navíc ty nostalgické vzpomínky na starou trilogii, které vyvolaly všemožné odkazy v tomto filmu :) Spolu s "Attack of the clones" pro mne asi ty nejlepší Star Wars.

Herkules: Zrození legendy (2014)

Byť je tento snímek skrz naskrz prosycen průměrným CGI, některé scény jsou vyloženě debilní (Herkulův „bleskový" meč - takhle odfláknutý souboj jsem snad ještě neviděl+ten konec s Hébé?!?) a dialogy mnohdy postrádají smysl, docela jsem si to celé užil. Špatné efekty mi nevadí a zde se to tu a tam snaží i o nějakou tu výpravnější scénu, navíc většina soubojů vypadá celkem dobře a snímek docela rychle utíká. Herci navíc tak příšerné výkony nepodávají. 65%

matka! (2017)

Od tohoto filmu jsem čekal ledacos... Děj se nikam neposouval a pak jsem si jen říkal - „Co to ku**a je?!" Opravdu velmi povedený snímek, který si u mne nejdříve budoval lehce klaustrofobickou atmosféru v poloprázdném domě a nakonec přecházel v lehčí zoufalství, které prožívala hlavní hrdinka... Za herecký výkon Jennifer Lawrence fakt smekám a oceňuji přístup Darrena Aronofského. Velmi odvážný snímek, divím se, že to někdo odsouhlasil :)

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Tak tento snímek prostě nedávám. Viděl jsem jej několikrát a ani jednou ne vcelku... Jako hlavní problém asi vidím postavy - hobiti mě štvou svou lehkomyslností a jako prvek na odlehčení mi přijdou vyloženě otravní (i když díky prodloužené verzi si u mne reputaci krapet vylepšili), což platí i o postavě trpaslíka... Zbytek společenstva mi přišel nevýrazný a nezajímavý. "LOTR" je navíc jeden z mála filmů, kde nedokážu přilnout k postavám i kdybych se snažil sebevíc... Věcí další je příběh... Sauron je zlý a chce si podmanit svět - asi to bylo mou nepozorností, ale nepostřehl jsem PROČ (asi proto že záporáci nic jiného nedělají). Hlavní hrdinové zase chodí z bodu A do bodu B, samozřejmě že zlo je na ně díky scénáři krátké a vždy se musí objevit nějaká debilní skulinka, jak se dostat z prekérní situace - neříkám že tato negativa nejsou problémem většiny současných filmů, ale při pohledu na zdejší hodnocení na mne jdou mdloby :D Jediné na čem tak tohle dílo stojí je skvostná výprava a vizuální efekty, které stále vypadají velmi dobře... Ale co naplat když ten zbytek je absolutně o ničem. Hodnocení se raději zdržím, protože vůbec netuším jak ohodnotit něco, co se mi zároveň nelíbilo, avšak mám neustále nutkání vidět jej znovu a znovu jen proto, abych se podíval na epický úvod :D

451° Fahrenheita (1966)

Nebylo to vůbec špatné. Děj se sice nějak výrazně kupředu neposouval, ale alespoň zbylo dostatek času na to, aby se divákům ukázalo, jak vlastně vypadá vymývání mozku v pošahaném, dystopickém státě... Herecké výkony byly v pohodě, technické zpracování taktéž. Jediné co se mi nelíbilo byl závěr, ti vyznavači "Knihy" byli taktéž trochu na palici, aneb od antiutopie k antiutopii, ve které zas není čas na chvíli jen tak „vypnout." :)

Catwoman (2004)

Mé guilty pleasure :) Snímek s jednodušším příběhem a slabším scénářem. Zaujal mne však "Pitofův" osobitý vizuál - Zběsilý střih a neposedná kamera (chcete-li "videoklip") byly osvěžující, stejně tak i divoká hudba či ona celková "odlišnost" od jiných komiksových filmů. Herci byli sympatičtí, mezi Halle a Benjaminem jsem dokonce zpozoroval něco jako chemii, rovněž i romantická dějová poměrně fungovala a celkově se mi líbila ta "osudovost." Dále akční sekvence, které jsou díky častému střihu správně dynamické (závěrečný souboj zbožňuji). Jednotlivé záběry pak využívají tlumeného osvětlení, dobře se na to kouká :) Naopak, digitální efekty jsou naprosto příšerné - Catwoman pak působí nepřirozeně a to sakra kontrastuje s nápaditými nájezdy kamery a konceptem jednotlivých scén, to se pak i ta neschopná záporačka dá odpustit... Všechny (pro mě) pozitivní aspekty snímku sice nepatrně sráží fakt, že kam se jako poděl ten stomiliónový rozpočet, ale čert to vem! Tahle "patlanina" je totiž natolik ojedinělá, že přehlédnu opravdu cokoliv. Vždyť i "Richieho" Artuš je tak nějak odlišný od současných blockbusteruů :) PS. Rozhodně né tak kýčovité jako duo filmů od "Schumachera" či jako ony nechtěné parodie Superman III. a IV :)

Liga spravedlnosti (2017)

"Man of Steel" světu konečně představil Supermana v důstojném kostýmu, potěšil skvělou akcí, charismatickým záporákem a inteligentní Lois... Oproti tomu dosti přestřelil co se týče finále: ta destrukce Metropolis mi zkrátka nesedla a spoušť větší než ta z 11. září ve mne akorát tak vyvolala otázku, zda-li je takovýchto hrdinů skutečně zapotřebí. Odpověď přišla roku 2016 - "Batman v Superman" zvolil poněkud vážnější pojetí a otevřeně řešil následky zničení města, osudy pozůstalých a samozřejmě potenciální hrozbu v podobě tzv. meta-humans. A nebýt slabšího scénáře a přepálené stopaze, fungovalo by vše na výbornou, už jen kvůli geniálně zvolenému castu hlavních představitelů a oné myšlenky morálních hodnot, díky které lze snímek s velkou mírou nadsázky označit jako "psychologický thriller" :) Nyní se dostáváme k "Justice League" - schématický příběh by nevadil, jednodušší scénář také ne, avšak absence tvůrčího rukopisu, nadměrné užívání CGI a nevyužitý rozpočet pak vzhledem k celkovým očekáváním přinejmenším zamrzí. Jako bych sledoval ruské "Ochránce," akorát s lepším obsazením. Právě herci jsou tím největším triumfem - Gal Gadot možná není tou nejlepší herečkou, přesto však působí nesmírně charismaticky a roli jí věříte (Diana a její dialogy jsou navíc jedinými tahouny příběhu), Ben Affleck pak díky scénáři nudí jako Bruce, avšak coby Batman exceluje, mile překvapil i Ezra Miller (Flashe jsem se obával nejvíc) a sympaťák Momoa. Cavill a Fisher v pohodě, akorát jejich postavy dostaly minimum prostoru... Celková interakce mezi herci je však největším pozitivem tohoto snímku, který ve své podstatě vůbec není hrozný, jen zkrátka nepřichází s ničím novým. Rozhodně ucelenější než Suicide Squad.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Dá se to... Jen je škoda že epizoda "VI" díky tomuto filmu působí naprosto zbytečně... Navíc je sedmička natočená způsobem, při kterém to vypadá, že si tvůrci nechali otevřená vrátka pro další prrquel filmy... Tři hvězdy tomu sice dám, už jen díky tomu, že je hlavní hrdinkou žena, ale při porovnání se zbylými díly série u tohohle nemám potřebu vidět to zblízka, nedej bože abych si k tomu sedl a nějak extra to hltal (avšak jako kulisa u cvičení nebo skládání prádla ideální)... Navíc nevím proč, ale díky všem těm nejasnostem okolo Rey a jiným rodinným a záhadným propletencům mohu Star Wars označit za mexickou telenovelu z předaleké galaxie :-D Však víte, Anakin a Padmé, pak Luke, Leia a Han, odhalení, že Leia je Lukeova sestra... Průšvih je však v tom, že u telenovely něco takového čekáte, u sci-fi filmu ne, takže už z principu nechápu, proč jsou zde telenovely tak podhodnocené :-D

Amadeus (1984)

Neskutečně mi vadil Mozartův smích... Jinak byl ale film skvěle natočený a operní vsuvky pro mne byly přímo balzám na duši (a to operu moc nemusím).

Mumie (1932)

Sice jsem se málem unudil k smrti, ale přišlo mi to mnohem lepší než „jakože" remake s Cruisem, který byl opravdu zoufalý... Navíc úvodní titulky s miniaturou sfingy a pyramid vypadají moc hezky :) EDIT: Měním na slabší 4 hvězdičky, přišlo mi to o dost záživnější než Mumie s Cruisem, a to tyhle černobílé filmy moc nemusím :D