Rychle a zběsile 9 (2021)

Když je spin-off Hobbs & Shaw vtipnější, akčnější a komplexně zábavnější než hlavní série Fast & Furious, někde je chyba. Ta je zřejmě v producentovi Vinu Dieselovi, který po hádkách s Dwaynem Johnsonem u 8. dílu asi definitivně odstavil Rocka z hlavní série, kterou si uzmul pro sebe. Na kolik to byl chytrý tah vidíme u nových F&F 9, které mají o 20% méně než předchozí díly, které se s hodnocením drží kolem 70%. Než jsem si film pustil, říkal jsem si, je to fakt oprávněné? Po shlédnutí musím s hodnocením souhlasit, protože najednou jako kdyby přestalo fungovat to, co diváci oceňovali na předchozích dílech - přepálená akce v devítce nudí, nedokáže strhnout a člověk má dojem, že už jí někde viděl, vtip tu nefunguje téměř vůbec (protože tu není Johnson a Statham) a nezlobte se na mě, ale Diesel nemá na to, táhnout tuhle franchise a devítka je toho důkazem. Otěže série totiž postupně přebírali právě The Rock s Jasonem Stathamem, jejichž absence ve filmu ho dělá polovičním. Oni totiž fungovali jako taková náplast za odchod Paula Walkera. V devítce sice přišel John Cena, na kterého jsem se těšil, ale to jak je ta postava Ceny blbě napsaná, jak má stupidní motivace a pronáší debilní dialogy, jde na vrub scénáristům. Protože ten twist v závěru by po tolika dílech odhadl snad i dětský divák. Vrací se i Charlize Theron z osmičky, což taky není úplně win, nic proti Charlize, ale chtělo by to už někoho nového. Příběh je nelogickou katastrofou a vysvětlení návratu Hana je jedno z nejbéčkovitějších a nejšablonovitějších deus ex machina, co jsem kdy v AAA sérii viděl. Kdybych napsal, že devítka je o stupeň horší než předchozí díly, lhal bych, protože je minimálně o dva stupně horší. Ten závěr s volnou židlí ve mě evokuje návrat Briana a doufám, že je to jenom špatný cliffhanger na desátý díl. Modlím se, aby se ještě někdy vrátili Hobbs & Shaw, ať už v hlavní nebo vedlejší sérii. 2*

Ava: Bez soucitu (2020)

Hrubě nezvládnutý film, režisér Tate Taylor není nějaký extra filmař, ale předešlé Dívka ve vlaku a Máma se mi líbily. V Ava jsou jen nesympaticky vykreslené postavy - , hlavní hrdinka Jessica Chastain je sociopatka, Farrell je ultra zmrd, Malkovich je tam málo, sestra hlavní hrdinky je ufňukaná kráva a její matka Geena David je snad ještě horší. Jo a pak je tu slaboch Common. To je partička. Scénář je taky průser - proč je tu dějová linka s hazardem Commona, když na vztahy postav to nemá žádný vliv. Hrozné dialogy i akce. Nechci už žádnou další variaci na Brutální Nikitu. Už Rhytm Section bylo slabý, ale tenhle projekt se doslova utopil ve sračkách a nechápu, jak to nějaký distributor mohl vůbec nasadit do kin.

Palm Springs (2020)

Pro mě jedno z příjemných překvapení sezóny 2020. Příjemná variace na loopovací filmy se sympatickým castem, který dokonale využívá šílených možností dokola opakujicího se dne. Humor Andyho Samberga je mi blízký a fakt jsem si film užíval. Případné dvojce bych se nebránil. Snad první film z Hulu Originals, co jsem měl možnost vidět. 4*

Scoob! (2020)

Bohužel, celovečerní film Scoob! je pro mě, HC fanouška světa Scooby-Doo zklamáním. Problémem je hlavně fakt, že to není film o Scoobyho partě, ale o Hanna-Barbera multiverse. S tím bych neměl problém, kdyby se film nejmenoval Scoob a neignoroval snad všechny typické prvky Scoobyho show. Zapomeňte na záhadu, honičky, hledání stop nebo podezřelé, prvky tak známé ze seriálů, protože z filmu je regulérní superhero movie. Hlavní prim tu totiž hraje v ČR nepříliš známý superhrdina světa HB zvaný Blue Falcon s jeho sidekickem Dynomuttem. Setkat jste se s nimi v ČR mohli pouze ve starém cartoonu Scoobyho hvězdná olympiáda, vysílaným kdysi dávnou Primou, ve kterém účinkovali i Dee Dee Skyes z Team Angels a Captain Caveman (oba jsou rovněž ve Scoobovi). Tyto postavy měly svoje show v rámci světa Hanna-Barbera, ale v ČR nikdy nebyly vysílány. Totéž platí i o záporákovi, kterým není nikdo jiný než Dick Dastardly se škodolibým psem Muttleym. Ti účinkovali v pořadu Wacky Races nebo Dastardly and Muttley in Their Flying Machines, které tu nebyly nikdy vysílány. Takže z tohoto pohledu toho film průměrnému divákovi mnoho neřekne, protože tyto postavy jsou českému divákovi prakticky neznámé. Navíc, Fred, Velma a Daphne mají v rámci příběhu opravdu malý prostor a kdyby tam nebyli, příliš by se nestalo. Co jsou tedy plusy filmu? Animace, voice acting, úvod, kde se teamupne Scoobyho gang a zasazení do moderní doby. Pokud do filmu půjdete s tím, že to není klasický Scooby-Doo, jak ho znáte, tak se vám film třeba bude líbit. Slabé 3* a pro mě spolu s Tenetem zklamání roku 2020.

Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Netflix se rozhodl zfilmovat komiks Old Guard od Image a moc slavně to neskončilo. Námět komiksu mi přijde jako takový debilnější Highlander, akorát postrádající jamoukoliv mytologii kolem nesmrtelných. Tvůrcům zřejmě stačí, že jsou. Další průser je scénář, který divákovi servíruje nudnou a nenápaditou akci nebo hrozné dialogy nesmrtelných. Padouch je Dudley z Harryho Pottera, který vypadá spíš jako bully ze střední školy, než jako CEO farmaceutické firmy. Charlize Theron moc sympatická nebyla, a to hlavně kvůli lesbo účesu. Při vší úctě k režisérce Prince-Bythewood musím konstatovat, že na podobné akční projekty nemá. 2*

Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga (2020)

Po dlouhé době vidět Willa Ferrella v normálnější roli je celkem fajn. S Rachel jim to sedlo a film má zajímavou zápletku. Eurovision sice nesleduji, ale paradoxně zpívací scény patřily k tomu nejlepšímu z celého filmu. Čtyři hvězdy nedávám jen kvůli tomu závěru (čekal jsem, že vyhrajou). Jo a Pierce Brosnan byl v roli otce Ferrella taky super. 3*

Klasický horor (2021)

Hororový meme roku 2021, slibně rozjetý folk horror s atmosférou Midsommaru je v posledně třetině thrownut z okna a twist, který si tvůrci připravili byl sice částečně zábavný, ale po předchozím budování napětí fakt působí jako meme, což byl asi účel, vysmát se hororovému žánru, ale já chtěl vidět jiné rozuzlení. 2*

Artemis Fowl (2020)

Nechtěný a odkládaný fantasy projekt podle slavné knižní série Myšák tak dlouho odkládal, až přišel Covid a film skončil na streamovací platformě Disney+. A upřímně se není čemu divit, v Branaghově filmu nefunguje snad žádný mechanismus. Nezajímavý svět, podivné motivace a vztahy mezi postavami, které jsou navíc špatně napsány. Obsazení je taky průser, Farrell je tu v 5 minutách, kluk hrající Artemise je nesympatický smart ass a film je opravdu to nejhorší z blockbusterů za poslední roky. Srovnatelný balast z posledních let je snad jenom Jupiter Ascending. 1*

Vyproštění (2020)

Prvotřídní akční podívaná produkovaná bratry Russoovy, která si v covidové době urvala svoje místo mezi největšími hollywoodskými hity. Takhle surově a intenzivně natočenou akci jsem neviděl od dob Lone Survivora a Wicka 1-3. Hemsworth akci zvládá špičkově, příběh baví a akce je nápaditá, klučina byl docela sympaťák a Golshifteh Farahani je cute. Režisér Sam Hargrave se docela ukázal. 4*

Trollové: Světové turné (2020)

Asi tu budu v menšině, ale mně se World Tour líbilo víc než jednička, byl jsem vůči tomuto sequelu skeptický, ale i přes tu infatilitu je to koukatelné, a to hlavně kvůli soundtracku a častému zpívání, dokonce se mi pokračování Trollů líbilo o trochu víc než Pixarovka Onward. 3*