Kráska a zvíře (2017)

Kráska a zvíře byl první projekt distribuovaný studiem Disney do kin v roce 2017. Z filmu se stal velký hit, který vydělal 1,2 miliardy amerických dollarů a po The Last Jedi se film stal druhým nejvýdělečnějším filmem roku 2017. Beauty and the Beast je rozhodně vizuálně kouzelná pohádka, ve které se hodně zpívá, nic víc v tom asi ani nejde hledat. Film jsem viděl prostřednictvím HBO HD s českým dabingem a musím uznat, že přezpívané písničky do češtiny nebyly nijak bolestivé. Příběhově film nijak extra nepřekvapí, ale nenudil jsem se ani chvíli. 3*

Before I Fall (2017)

Teenage variace na Groundhog Day, která je více filosofická než snímek s Billem Murrayem. Na Zoye se hezky dívá a scénáři bych vytknul snad jen závěr filmu, který byl ušitý horkou jehlou. 3*

The Cloverfield Paradox (2018)

Solidní průser, totálně neoriginální, nudné scífko, které mělo doplnit Cloverfield univerzum. Jestli lze mluvit o doplnění v případě jedné spojovací scény. Celý film je neslutečná vykrádačka Event Horizon bez atmosféry a zajímavějších scén. Po slabší dvojce je trojka úplnej flop, který se tak odkládal, až skončil na Netflixu, protože si Paramount nelajznul podobné lejno poslat do kin. 2*

Velká čínská zeď (2016)

Čínský blockbuster s několika hollywoodskými herci, který byl vyroben a dodán na čínský trh a o něco později distribuován i na americkém trhu, kde toho moc nevydělal, protože podobná látka Američany míjí obloukem. Nejde o nikterak špatný film, jde o typickou fantasy rubačku s Mattem Damonem, pro kterého to byl první film v roce 2017. Jak měl Universal úspěšné menší projekty z kraje roku 2017 (Split, Dog’s Purpose, Get Out), tak Great Wall byl trochu provar, nicméně menší fiasko, než se od filmu očekávalo. 3*

Uteč (2017)

Tak Get Out byla větší bomba, než jsem čekal, protože takovou disturbing atmosféru jsem naposledy viděl v Shyamalanově The Visit nebo v Cure for Wellness, ale Get Out je o chloupek lepší, protože to gradování děje směrem k šokující pointě je fakt výborné a hlavně samotná pointa je nečekaná a není v rámci žánru až tak přestřelená. Žádné klišé nebo vyloženě cringe scény ve filmu nenaleznete a finále je docela řezničina. Málokdy se mi u hororu stane, abych byl spokojený v podstatě se vším až do konce. V Get Out se to stalo. Pointa filmu je disturbing ještě minuty po projekci. Tento film je ukázka toho, že jde udělat horor i bez otravných démonů, kteří jsou hororovým divákům v posledních letech servírovány neustále. 4*

Kong: Ostrov lebek (2017)

Už v první polovině roku 2017 byla odstartována blockbusterová sezóna, kdy do kin vlétl nejprve akčňák Logan od Foxů a o týden později Kong studia Warner Bros, který chtěl pokračovat na úspéšné komerční vlně, jenž nastolila Godzilla v roce 2014. Kong to neměl snadné, když zahajoval týden po Loganovi a týden před Beauty and the Beast. Kongovi se však povedlo prosadit a dostal se přes půl miliardy amerických dollarů a letos nás čeká další Godzilla. Warner Bros si tak v prvním čtvrtletí roku 2017 mohlo prozatím oddechnout, protože jejich první větší projekt komerčně vyšel. A jaký Kong byl? Přiznám se, že jsem od něho moc nečekal, protože Godzilla se mi příliš nelíbila, ale Kong byl víc dobrodružný a dokázal mi v podstatě už od začátku zaujmout, a to jak námětem a scénářem (zasazení do války ve Vietnamu, vrtulníkový útok...), tak i castingem (překvapivě dobrý Hiddlestone, sympatická Larson a skvělý supportující herci v čele s Motherfuckerem S. L. Jacksonem), až po CGI, na kterém je vidět velký rozpočet. Jsem zvědav, kam se dál bude série ubírat, ale Konga bych ještě rád viděl. 4*

CHIPS: Bláznivá hlídka (2017)

Vtipná buddy komedie, která dokáže i v rámci žánru překvapit (useklá hlava na motorce, Peňovi ustřelené prsty) a nabízí zručně natočenou akci. V čem film trochu pokulhává, je místy děravý scénář, některé scény mi tam úplně nenavazovaly. Myslím si, že se známějším obsazením film mohl zaznamenat úspěch. Takhle film v kinech komerčně shořel. Btw, Kristen Bell tam mohla mít víc prostoru. Btw 2 - Dax Shepard mi tu místy připomínal Billyho Draga. 3*

Na férovku, pane učiteli (2017)

Cube hraje nasranýho černocha jako vždycky, ale Charlieho Daye nemám rád už od dob Horrible Bosses, není vtipný a vždycky hraje blboně. Fist Fight je místy vtipná, ale jinak hrozně dementní komedie plná vulgarismů, někdy až samoúčelných. Do trapnosti to nejde, ale je to místy sušší. V kinech to žádný zázrak pro WB nebyl, dokonce ani Ice Cube to nedokázal potahat do ziskových vod. 2*

Skryté zlo (2017)

Dlouho jsme si s kamarádem dělali z Bye Bye Mana srandu, že to bude bye bye živote. No, nebyli jsme daleko od pravdy, bolelo to, příběh nedává smysl, nudné lekačky, CGI pes i Bye Bye Man, hloupé chování postav. Černocha holka pobodá nůžkami do obličeje, ještě stihne být popálen ohněm, ale sílu na vyslovení Bye Bye Man má. Film distribuovalo studio STX, takže jim děkuju za tilt. *

Psí poslání (2017)

Začátek roku 2017 zastihl studio Universal v dobré kondici, protože jak Split, tak Dog’s Purpose jsou nejen dobré filmy, ale i kasovní trháky. O Dog’s Purpose jsem vůbec nevěděl, dokud jsem nezačal procházet hollywoodské filmy z roku 2017. Je to příjemný rodinný film od Hallströma, který umí civilní snímky z obyčejného života (Gilbert Grape, Pravidla moštárny), který pohladí po duši hlavně milovníky psů a zvířat. Základní myšlenka filmu o reinkarnaci duše psa po jeho smrti mě zaujala, a to včetně lehce dojemného závěrečného shledání s Quaidem. 4*