Valerian a město tisíce planet (2017)

Cara Delevingne je hlavní tahoun Valeriana. Dane DeHaan mě zaujal už v Cure for Wellness, ale tady byl ve stínu Cary. Sci-fi to není špatné, jen tomu chybí silnější moment, výrazný záporák (Cliwe Owen hodně slaboučký). K vizuální stránce filmu nejde asi nic namítat, tvůrci se u fantastkního světa vcelku vyřádili, bohužel však nedokázali úplně využít potenciál celého světa. Besson z námětu mohl vyždímat o trochu víc, především po emoční stránce. Když Valeriana porovnám s podobnými sci-fi projekty posledních let, tak je jednoznačně o parník lepší než byl John Carter a o dva parníky lepší než Jupiter Ascending. Bohužel, společný prvek s těmito filmy je brutální komerční neúspěch, kdy v případě Valeriana film stál kolem 180M dollarů a utržil 225M $ celosvětově, což z něho asi dělá propadák letní sezóny 2017. Není se moc nad čím podivovat, když někdo uvolní tak velký rozpočet na projekt ze světa, který zná hrstka lidí, to bývá hlavní příznak finanční katastrofy. Přesto se však nejedná o špatný film, s lepším scénářem a trochu větším focusem na divákovy emoce mohlo jít třeba o menší finanční pohromu. 3*

Hráčské doupě (2017)

Ucházející Ferrelovka, jejíž námět zní slibněji než následné provedení. Zapamatováníhodná scéna je snad jen ta s Jeremy Rennerem a jeho rukou, zbytek filmu spíš slabší. První Ferrelův film roku 2017 v kinech propadl a WB si připsalo další neúspěšnou komedii. 2*

Baby Driver (2017)

Působivé krimi a pro mě zatím překvapení roku 2017, protože jsem od Baby Drivera čekal spíš akční komedii. Faktem je, že to poslední čím film bych film nazval, je komedie, jsou tam určité náznaky(dialogy Babyho s němým černošským opatrovníkem). První půlka mix akce, krimi a romantiky a ve druhé polovině je film řezničina bez ladu a skladu a tragický feeling mi hodně remindnul Drive s Goslingem. Oba filmy spojuje podobný plot a audiovizuální obal. Baby Driver má však víc odlehčený konec, který je asi víc sladký, než by bylo zdrávo, ale whatever, já mám podobné příběhy z podsvětí rád. A Jamie “Matkychtivej” Foxx zahrál podobnou roli jako v Horrible Bosses. Po Spider-manovi asi druhá největší pecka studia Sony v roce 2017, která jim musela udělat radost hlavně po propadácích z úvodu roku (Resident Evil, Underworld a Smurfs 3). 4*

Transformers: Poslední rytíř (2017)

Last Knight je pořádnej overkill i v rámci Transformers univerza, protože se scénáristé rozhodli nacpat Transformery do celé lidské historie, takže Merlin měl magii od Autobotů a tajný britský řád Witwicků brání Zemi společně s Autoboty. Scénář má několik totálně hluchých míst, např. Wahlbergovi Dinoještěři na vrakovišti jsou z hlediska děje totálně useless, stejně jako ta mladá holka. Samozřejmě nechybí všechna transformeří klišé - na začátku filmu jde po Autobotech americká vláda, opět se vrátí x-krát zabitý Megatron, akorát tentokrát už příběh fakt nemá nic, čím by zaujal. Finále s odsáváním našeho světa Cybertronem je natahované digipeklo, ve kterém se Bay úplně vyžívá. Paramountu se povedlo pohřbít jejich největší frančízu, kdy tržby Last Knightu droply o půl miliardy (podobně jako Piráti z Karibiku 5), to způsobilo odstoupení Baye od série, což je asi dobře, protože Michael už robotí sérii zasukoval a neměl jí víc co nabídnout. Co se týče studia Paramount, tak tomu v roce 2017 snad všechny větší projekty přinesly jen kasovní zklamání (xXx 2, Rings, Baywatch, Transformers, Daddy’s home 2, Downsizing) a z velkých značek jim zbývá už jen Mission Impossible. 2*

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

Zohan byl v posledním ročníku základní školy film, který nás ovlivnil, hláška “disco pauza” se používala téměř při jakékoliv aktivitě, několik lidí vždy začlo random tancovat. Kopání s hakysákem bylo na denním pořádku. Od té doby jsem film neviděl, tak jsem si ho pustil na HBO GO a musím říct, že dějovou linku s developerem jsem si vůbec nepamatoval. Pump Up the Jam scéna je sandlerovská i po těch 11 letech. 3*

Mimoni (2015)

Minions jsou kvalitní animák, který nabídne srandu, ale lepší role pro Miniony je support Grua. Ten se tu objeví v cameu a film vlastně vysvětluje, jak funguje kolonie Minionů a jak přešli ze služeb Scarlet Overkill k malému Gruovi. Tenhle film potvrdil dominanci Universalu v box office roku 2015. 3*

Já, padouch 3 (2017)

Proč jen 62%? Jede to na stejné vlně jsko předešlé díly a jako bonus jsou tu bratr Grua -Dru a mulletí záporák se shoulder pads a disco hudbou - Balthazar Bratt. Mimoni jsou stále skvělí a jejich scény nijak nesklouzávají do trapnosti. Gru a Dru se skvěle doplňují. Pro Universal byl v roce 2017 třetí díl Despicable me druhým nejvýdělečnějším filmem celého roku hned za F&F 8. 4*

Já, padouch 2 (2013)

Despicable me 2 je stejně super jako první díl. Z Grua je rodinný typ a zamiluje se do agentky a do ještě toho musí bojovat proti novému villainovi jménem El Macho. Minioni jsou pořád stejně blázniví a vtipní a nedivím se, že dostali svůj vlastní film. Illumination s Universal trefili docela jackpot, protože si Grua spol. přišli téměř na miliardu, a to s rozpočtem pouhých 76 milionů. 4*

Já, padouch (2010)

První film studia Illumination od Universalu, který přes toto animační studio rozpoutal malou revoluci proti nadvládě Disney a Pixaru v oblasti animáků. Hned první projekt Illuminstion - Despicable Me, který diváka zavedl do světa Grua a Minionů byl naprostou bombou a hlavní značkou tohoto studia. Výborný mix cynického humoru, dojemných scén a nenásilně se vyvíjejícího příběhu o jednom supervillainovi, který je vlastně celkem fajn. Minioni, Dr. Neferius i záporák Vektor jsou zábavní, a to platí i pro trio holčiček, které nejsou otravné ani infantilní a skvěle Grua doplňují. Po nevýrazném animáku Rio jsem si tady skvěle spravil chuť. 4*

Holky na tahu (2017)

Námět nebyl zlý, bohužel je však většina vtipů nefunkčních. Jillian Bell je vyloženě disgusting, zbytek castu mi nevadil, spíš si v případě Scarlet říkám proč? Téměř vše co natočí mimo MCU jsou propadáky a Rough Night není vyjímkou. Plot twisty jsou dost předvídatelné a ve finále už tvůrci trochu vaří z vody. Sony v roce 2017 bylo výrazně slaboučké. 2*