Život a doba královny Alžběty II. (2013)

Veľmi decentný a až príliš kultivovaný dokument. A keďže je nielen o britskej kráľovnej, ale aj o ostatných blízkych členov rodiny, tak je to značne povrchný prelet ponad ich životy. Nič nové neodhalí, informácie aj kamerové zábery sú recyklované, obzvlášť pre diváka, ktorý sleduje The Crown. Bez rozhovorov s monarchami, postavené len na výpovediach žurnalistov. Vhodné pre diváka, ktorý sa chce za 90 minút stručne oboznámiť s prierezom života britskej kráľovnej.

Moonfall (2022)

Totálne pokazený blockbuster a katastrofické vesmírne sci-fi, ktorý síce staval na obohratých témach, no prišiel aj s nápaditou zápletkou. Avšak ako herecké výkony, tak aj dialógy, repliky a spracovanie scén padli na céčkovú úroveň. Zopár efektov doslova ohúrilo, väčšina je však výrazný podpriemer na úrovni amatérskeho točenia. Škoda, dobrých scifáčov je ako šafránu.

Zyma v ogni (2015)

Ešte aj niekoľko hodín po pozretí som bol bez slov. Extrémne silná emócia, výpovedné scény, autentické zábery priamo z miesta konania, z improvizovaných nemocníc v cerkvách, z chodníkov, ulíc, autokamier, ale aj bojísk, kde človeka zasiahne guľka len pár centimetrov od kameramana, pomaly padajúc na zem pri ťahaní poraneného kolegu z ulice...umierajúc. Že to nie je fejk, ako je dnes v hybridnej, ale aj reálnej vojne na Ukrajine bežné tvrdenie, je vidieť na tvárach a očiach ľudí. Zdesenie, nepochopenie, smútok, ale aj obrovský hnev. Vo svetle súčasných udalostí to ešte lepšie vykresľuje Ukrajinskú povahu, mne doteraz neznámu, ktorá sa proste nevzdá. Panebože čože je to za národ, ktorý sa svojimi telami postaví obrnenému vozidlu rútiacemu sa na priamo na nich 40kou? Čo je to za národ, ktorý neuhne ani proti samopalu a so štítom vyrobeným z dreva a umelohmotnou detskou stavbárskou prilbou bude bojovať za svoju slobodu? Veľmi emotívne natočené, výborne zostrihané, a áno, čiastočne jednostranné, pretože z druhej strany sa človek nedozvie nič. No či je to potrebné je otázne, pretože čo je to za vláda, ktorá proti svojim neozbrojeným ľuďom pošle milície so samopalmi a z basy vytiahne kriminálnikov, ktorých zaplatí, aby zabíjali svoj národ? O politike sa veľa nedozvieme, len to, že UA mala snahu o integráciu do Európy, no bolo to krvavo potlačené. Ani z jednej ani z druhej, či isto aj tretej a štvrtej strany sa však nedozvieme nič. To možno ukážu politicky orientované dokumenty o pár desiatok rokov. Teraz to bolo o ľuďoch, ich odhodlaní a túžbe po slobode. Presne ako u nás, v 89tom. Mrazivé.

Metaloví lordi (2022)

Netlixová americká 'tínedžerovka', ktorá stavila na osvedčený žáner - stredoškolské hľadanie samého seba prostredníctvom heavy-metalovej hudby, so štipkou lovestory. Popravde, nezaujalo, hoc sa vo filme objavia mená ako Kirk Hammett, Rob Halford, či Scott Ian z Anthraxu. A to ani scenáristicky, ani herecky a ani hudobne. Chýbala tam autenticita, až akokeby vzťah k hudbe, nehovoriac o heavy-metale. Holt, hercom som neuveril ani slovo.

Nejhorší člověk na světě (2021)

Výborná nórska romantická dráma o vzťahoch, láskach, živote, dospievaní, rodine, práci, starnutí, pochopení a nepochopení, či hľadaní samého seba - no silná depka. Skvelí herci, autentické scény, dojemné, plné silných emócií. Rozhodne nedobrá voľba na pekné jarné, májové dni, naopak ideál na dlhé zimné alebo daždivé večery.

Láska na druhý pohled (2019)

Príjemné prekvapenie a nečakane dobrý film sa vykľul z tejto nenápadnej francúzskej romantickej komédie, či skôr drámy. Idea do istej miery recyklovaná, no spracovaná inovatívne, s pomerne nenúteným odkazom pre diváka. Hlavní protagonisti sú výborní, no to isté platí v podstate pre všetky  postavy vo vedľajších úlohách, ktoré stoja za pozitívnym dojmom. Ešte aj SBS-kár, ktorí sa tam mihne dvakrát.

Svědkové Putinovi (2018)

Dnes značne diskutovaný dokument z časov, keď ešte Putin pustil autentické kamery do svojej blízkosti. Avšak dojem je všelijaký...až nudný. Príliš konformné a strojené (áno, ide o propagandu, veď to je účel dokumentu), no keďže sa okolo toho vznáša ódor autenticity, tak očakávania boli iné. Zopár pozitív divák nájde pri záberoch na Jeľcina, to je autenticita jak remeň. Inak počas priebehu viacnásobná strata pozornosti, a nejedno pretáčanie naspäť...

Bicykly versus automobily (2015)

Pozerať v roku 2022 dokument o doprave, či presnejšie moderných trendoch udržateľnej mobility z roku 2015, je do značnej miery zbytočné. Samozrejme pokiaľ sa divák o túto tému zaujíma dlhšie. Ak nie, tak zmysel pozrieť tento dokument určite má, obzvlášť keď je jednoducho dostupný na Netlflixe. Dozvieme sa čo-to o ignorácii cyklistov na úkor motorovej dopravy v latinskej a severnej Amerike, ale aj v Kanade, čo trošku prekvapí. Samozrejme v kontraste s príkladmi z Holandska či Dánska. Dnes už našťastie vieme povedať, že sme sa výrazne posunuli a veľa miest sa začína vracať k svojmu urbanizmu tak, aby boli príjemnejšie pre všetkých, nielen pre autá. No najmä pre ľudí.

Proti ledu (2022)

Výborný námet založený na reálnych udalostiach, ktoré boli v realite vraj ešte hrozivejšie. No bez charizmy, lepších hereckých výkonoch, drámy, pričom ideálnejšieho prostredia na drámu než ľadová pustatina neexistuje. Škoda premárnenej príležitosti, no kto má chuť na severskú ľadovú drámu, tak slušný priemer.

Král (2019)

Takmer 2,5 hodinová historická dráma z anglicko-francúzskych bitiek 15 storočia, no 'niečo jej chýba'. Možno povestná charizma. Hollywoodsky trhák to nie je, a to napriek hviezdnemu Timothému Chalametovi. Nebyť však jeho, tak ani nie je na čo pozerať. Pár momentov vytrhne film z nadpriemeru, a to nielen v bojových, ale aj dialógových a kontemplatívnych scénach, aby na istý čas opäť upadol do priemeru. Možno však to 'niečo chýbajúce' je zámerom a práve preto ostane ťaživý a až prázdny dojem z nezmyselných bitiek, krvi, majetkov, moci a intríg v divákovi ešte dlho.