Dvanáctiletí (2005)

Predčasne dospieť je niekedy ľahšie než sa zdá. Stačí nezáujem okolia, deficit lásky od rodičov alebo "len" kruté zlomyseľnosti iných detí. Detstvo je magické, vedel to Stephen King, keď písal svoje najlepšie romány a vedeli to aj tvorcovia tohto filmu. To, čo dospelí neskusnú a častokrát by sa z danej situácie automaticky scvokli, prinajlepšom vycúvali, to berú deti ako prirodzené, nelámu si s tým hlavu, pokorne prijímajú, čo im osud nadelil. Bohužiaľ, práve v detstve si prešli tým najhorším a to sa mohlo o roky neskôr preniesť do charakteru ich osobností. Neexistuje recept na šťastné detstvo a ak by som sa mal trochu vcítiť do duše malých hrdinov, dospelí častokrát pôsobia, ako by práve oni boli tí iracionálne zmýšľajúci, skrátka tí, čo to "nedávajú". Otázkou potom ostáva, v čom si vlastne deti môžu od nás vziať príklad a či im sami nevedomky nedávame vodítka k nesprávnym rozhodnutiam... Potešil Jeremy Renner, trochu zamrzel otvorený koniec. Silné ****.

Pečovatel (2014)

Pekelne zamotaný thriller, ktorý ma v niektorých okamihoch solídne znepokojil. Nechcem nič preháňať, ale mal som podobné pocity ako pri kultovom Se7em a nie nepodobné mravenčenie v bruchu ako pri čítaní Level 26. Pedofília je určite jedna z najhorších sexuálnych deviácii a ľudia ňou trpiaci by sa mali bezpodmienečne zatvárať a kastrovať už len pri podozrení z jej praktizovania. Bohužiaľ, aj takéto indivíduá sa v rámci starého dobrého "vrana k vrane sadá" dokážu kontaktovať, organizovať a navzájom si poskytovať útočište a alibi pred políciou. Deťom by sa nikdy nemalo stať niečo tak strašné, každé jedno by malo mať právo keď už nie na dokonale šťastné, tak aspoň normálne detstvo a dospievanie... Za ten neodfláknutý, poctivo čiernočierny záver tak ešte rád vysolím hviezdičku naviac.

Sucker Punch (2011)

Počiatočná Sweet Dreams cover ako aj zvláštna ponurá atmosféra mi predčasne vyvolali pozitívne zimomriavky a v spojení s menom Zack Snyder som si už akosi nepripúšťal sklamanie. Chyba. Príbeh, pokiaľ sa odohráva len v blázinci alebo len v bordeli je fakt dobrý, páči sa mi noirové ovzdušie týchto miest, ako aj Snyderova práca s tieňmi a inými temnými zákutiami... Potom však prídu nevysvetliteľné tanečné tripy Baby Doll, kde to našťastie dobre zachraňuje skvelý Scott Glenn a niektoré vhodne zvolené lokality, ale ani na to sa spoliehať nedá, lebo sú zbytočne patetické a nadsadené. Všetko dokopy by mi to dávalo len akúsi chorú nočnú moru (alebo vlhký sen?) nejakého emo-gothic-anime magora, nebyť toho brutálneho rozuzlenia (hoci trochu predvídateľného) s prekrásnym posolstvom. Rozdeliť to tak na dva filmy a bol by som dokonale spokojný. Škoda.

Láska a smrt (1975)

Woodyho Allena som poznal len z niekoľkých skečov a jeho humor mi pripadal vcelku ľudský a nadpriemerne inteligentný, avšak z ohlasov, ktoré som na jeho tvorbu počul, mi akosi došlo, že tento "štýl" nie je pre každého. Áno, absurdný až priam nepochopiteľný humor mi bol blízky. Áno, groteskovité scény ma potešili. Ale neviem, prečo si robiť p*ču práve z tejto látky a už ani trochu nechápem tak vysoké hodnotenie. Pre mňa stále jedna veľká neznáma. Ale záleží na tom, ako to servírujete.

Rock of Ages (2012)

Boli gýčovité, boli otrasné a boli nezabudnuteľné - osemdesiatky. Shankmanovi sa podaril husársky kúsok, keď zložil poctu jednému z najzásadnejších období v dejinách hudby. Či už je to mixom toho najlepšieho v podaní axlrose-nikkisixxovského Toma Cruisa, gay dvojice Russell Brand a Alec Baldwin, "small town girl" Julliane Hough alebo len výstupov svojrázneho hajzlíka Giamattiho. Plus popkultúrne odkazy, cameo role významných osobností tejto dekády a božský rock! Áno, je to gýč. Je to nadsadené, príšerné, presladené. Ale rovnako ako osemdesiatky, nezabudnuteľné. Film, na ktorý nedám dopustiť.

Maléna (2000)

Poetické. Pohľad dospievajúceho chlapca na hrôzy fašizmu, jeho prvá láska, ešte nepoškvrnená a tajná. Nádherná Monica Bellucci. Dav, ktorý jedným dychom káže vodu a druhým pije víno. Prečo sa tak veľa ľudí správa malomestsky? Poďme si závidieť aj nos medzi očami, robme z komára somára, odsúďme jednu ženu, no chlípnych manželov so zvedavými očami necháme nepovšimnutých. Ľudská blbosť nepozná hraníc, to je smutný fakt. Pre mňa ale veľmi pekný film so zaujímavým prostredím.

Tekken (2010)

Svet ovládaný ničomnými korporáciami, postapokalyptická atmosféra a bojové umenia. Rovnako priehľadné a tupé ako hra, ktorú som svojho času drvil na PS-ku, ale...!!! Jin Kazama, ktorý sa z čudného zlodejíčka prepracuje až na svoj digitálny predobraz! Luke Goss! Yoshimitsu s pekelne podarenou maskou! Eddie Gordo! A najmä - kyborg Bryan Fury! Je to jednoduché, je to plytké a je to zábavné. Tak zábavné, že tie **** za túto ptákovinu vďačne vysolím.

Gattaca (1997)

Skvelá alegória našej súčasnej spoločnosti, kde to ďaleko dotiahnu len tí mladí, krásni s dobrým spoločenským postavením a pre plebs ostáva nižšia stredná vrstva, lopotenie sa s mravenčou prácou, rezignácia na sny a nádeje, len každodenný stereotyp s nemožnosťou niečo zmeniť. A v tom je tento film prínosom. Hlavný hrdina dokazuje sebe a inkognito aj spoločnosti, v ktorej žije, že má naviac a že jeho osud nie je predurčený priam nacisticky eugenickou ideou prijateľných. Záver filmu je síce typicky hollywoodsky, keby sa bol jeden z nich utopil, bolo by to reálnejšie, ale aj takto sa mi to páčilo. Jude Law božský.

Případ číslo 39 (2009)

Celkom slušná ľakačka okorenená znepokojivou atmosférou a malým roztomilým parchantom, ktorého nelze nemať rád. Keby to malo trocha neprevarenú pointu a hral tam iný, než prepitý ksicht Zellwegerovej, šiel by som aj vyššie, za tých pár zvratov a tradične skvelého McShanea si to však ľahký nadpriemer vyslúži.

Dealer III (2005)

Sviňa Milovho formátu sa proste vyhrabe zo všetkého, zvlášť keď je nablízku "starý známy" Slavko Labovic, znovu pod obľúbeným menom Radko / Radovan. Oproti takřka bezduchej dvojke, je Pusher 3 radosť sledovať, zvlášť, keď hlavná postava nemá takmer lobotomicky vykradnutú palicu z toľkého fetu, ktorý požíva. Na kultovú jedničku to nesiaha, jasná vec, ale predsa, sledovať vývin "drobnej" postavičky nešikovného kuchára a neporiadneho narkobaróna je pre fanúšika trilógie priam potešením. A čo tam po nejakom Poliakovi, či nebodaj Albáncovi, hlavne že sa bavíme. King Kong of Kopenhagen :)))