Krvavý stát (2011)

Skvelý režisér, pár hviezd a potenciál a nakoniec je z toho takáto nudná hovadina. Nevadila mi ponurosť, neemotívnosť ani celková sterilita snímkum, ale... Nevydarila sa politická zápletka, od hororu to malo tiež sakramentsky ďaleko a tak ma potešila len záverečná hláška a pár vydarených scén. Veľká škoda.

Red Dog - psí legenda (2011)

Muž a jeho pes. Alebo celá horda mužov (a jedna nemenej dôležitá žena) a pes, ktorý nepatrí nikomu, iba sám sebe? Film o skutočnom priateľstve medzi človekom a zvieraťom. Zvieraťom, ktoré má vlastnú osobnosť a ktoré je nespútané, spontánne, divoké i láskavé. Podívaná pre každého a nielen pre toho, kto raz mal toho svojho jediného a zcela výnimočného zvieracieho kamoša. K tomu vynikajúca hudba, nepredvídateľný dej a prekrásna austrálska príroda. RIP Red.

Babadook (2014)

Prekvapivo dobré! Možno sa jedná len tak trochu ako o desivejšiu rozprávku, no predsa by som sa nebál doporučiť to aj fandovi žánru. Malý zmrd mi síce liezol tri štvrtiny filmu kurefsky na nervy, postava cvokajúcej matky to však dobre vyvažovala a nakoniec bubák s kalapom na gebuli bol do "reality" prenesený celkom dobre, bez zbytočných extra moderných trikov. Preto zamrzí ďalšia nezmyselná smrť domáceho mazlíčka, kvôli ktorej uberám * a ktorá mi skazila celkový skvelo našlapnutý dojem. Film ako stvorený pre vydesenie Vášho haranta. Ba-ba-dook... dook... DOOK!!!

Povídky z New Yorku (1989)

Kým Scorseseho príspevok je príjemne melancholický a Nick Nolte v ňom očarujúco bezočivý, je všetko v poriadku. Potom však príde beznádejne tupá Coppolova medzihra, ktorá ma ničím nezaujala a pôsobila tu ako päsť na oko. Nie, fakt ma nezaujímajú nesnáze tupej malej konzumentky, ktorá má všetko a pomaly sa snaží aj prekaziť zbližovanie sa svojich rodičov (alebo čo to vlastne malo byť). Allena som sa bál ako vždy najviac, ale zbytočne, jeho záverečná pasáž je skvelá a od začiatku do konca otriasa bránicou. Hodnotím 3,5* - 1* - 5*, vo finále je to slušný priemer. Odporúčam ignorovať Coppolove imaginácie detského príbehu v NY.

Mstitel bezpráví 2 (2014)

Ani prvá Zlá zadnica ma nechytila tak ako mala, našťastie sequel ide v béčkovosti ešte trochu ďalej a Danny Glover v teplákovej súprave je k pomilovaniu rozkošný. Ako niekdajšieho fanúšika hororu ma potešila prítomnosť Wishmastera Divoffa, ale ani to nevyváži preplácaný dej a chabé charaktery postáv. A ten uprdený vtip mal svoje čaro len poprvé.

Vejška (2014)

Oproti "jedničke" je to skoro bez vtipu, Kocourek už tiež nie je čo býval a tak to nad vodou tradične držia len Kraus a Bydžovská. Potešili niektoré lokality a samozrejmá prítomnosť grafitti, ako aj širší priestor pre nejakú zápletku. Koniec odfláknutý.

Fröken Sverige (2004)

Škaredá radodajka a jej cesta za dospelosťou, aj takto by sa dal tento počin nazvať. Hlavná hrdinka je dezorientovaná, nechá sa ovládať najprv svojim okolím a nakoniec mužmi, z ktorých ani jeden nie je celkom normálny. K tomu si počas celého filmu serie do ústnej dutiny, vojede čo sa dá až nakoniec ako-tak dospeje a ostane rovno s dvoma mužmi. Že to nebolo až tak zle natočené je fajn, nič to však nemení na dementnosti a plochosti materiálu. A vyvrcholenie sa prekvapivo nekoná (nato že je to film o tupej kurvičke). Basta.

Wolverine (2013)

Povedal som si: keď mohol ísť King Kong do New Yorku, Mojsej na liečenie a Amy do kytek, prečo nie Wolverine do Japonska? Prvotný optimizmus ešte nejakú chvíľu trval, páčilo sa mi poskytnutie eutanázie umelému síkajúcemu medveďovi, ako aj scéna v bare, ešte predtým som však obdivoval, že sa s TÝM Rosomák vysporiadal lepšie ako Indy a ani nepotreboval olovenú ladničku, aby zachránil život fašistickej kurve v Nagasaki. Hm. Pak sa Logan zaľúbil do Mariky (nie do tej čo zdieľa dopravný prostriedok s Profesorom X) a všetko šlo dolu vodou ako revolúcia na Islande. No áno, pár fajn scénok sa našlo (akčná scéna na streche rýchlovlaku). Aj pár postáv ušlo, mám rád hadie ženy, ale skôr v tom prípade, ak to s hadom skutočne vedia a nielen sa ako had správajú (Jenna Haze :))) Chýba tomu niečo a Hughovi Jackmanovi sa to rozhodne vyčítať nedá. Dúfal som, že po Sucker Punch už neuvidím obrieho samuraja a že po Spider-Manovi 3 už nebudú žiadne patetické p*čoviny na jedálnom lístku. Smola, dopadlo to rovnako, ako keď sa medzi šikmookých vydal pan učetní, a tiež ma to rovnako (ne)bavilo. P.S.: Thorov chám na tie potitulkové scény, ale táto sa výnimočne podarila. U mě slabý.

Kult hákového kříže (1998)

Priam až súkromná záležitosť. Ľudia žijú v bublinke vlastnej konformity a tí holohlaví pohrobci strýka Adyho ich nijak zvlášť nevzrušujú, sme predsa krásni, bohatí, žijeme medzi dúhami a jednorožcami, no predovšetkým - sme bieli, tak prečo sa ich báť? Niekomu môže Derekov prerod pripadať ako unáhlený, neskutočný, fejkový, ale ten človek mal nato TRI roky. Tri roky medzi štyrmi stenami, to neznamená tri roky na detskom ihrisku, tri roky na čerstvom vzduchu bez obmedzení a s kávičkou na korze. Keď je človek sám, premýšľa. Áno, neonacista, ktorý si niečo uvedomí musí pre niektorých skutočne vyzerať ako mytologická postava, ba aj v skutočnosti je to rarita. Ale je to reálne - zmenil sa spevák jednej z najvýznamnejších RAC kapiel Rahowa, zmenili sa aj iní - a z menej "ušlachtilých" pohnútok. Nechcieť ubližovať iným, aby nebolo ublížené Tebe a Tvojim blízkym, to má logiku. Vykonštruované? Dobre, jak je libo, ale vidím v tom viac než vymaštené toluénové renesky a ožraté palice z Romper Stomper. Utopické? Netreba chodiť po príklad ďaleko. Nie, toto nie je príjemná podívaná. Toto je pohľad na každodennú Ameriku, na vzrastajúce spoločenstvá ako sú WAR či C18. Výstražný ukazovák pre každého z nás. Kam až to zájde a kam až to necháme zájsť? Nie každý sa totiž poučí na vlastných chybách...