Ona, jedině ona (1996)

Film ako komédia nič moc, viac je to romantický film. V snímke je množstvo krásnych herečiek a hlavne oku lahodiaca je Cameron Diaz, ktorá bola v 90.tych rokoch pekelne sexy. V komédii je veľa falošných citov a Shakespearových narážok. Príbeh dvoch rozdielnych bratov, ktorí idú svojou cestou, ale keď sa začnú ich záujmy stretávať, sú na kordy. Slušný film, režisér Edward Burns si zahral ako vždy jednu z hlavných rolí.

Operace: Zlomený šíp (1996)

Tarantino istého času našiel v Johnovi Travoltovi "záporáka" vďaka filmu Pulp Fiction. Travoltovi rola sedla, ale vo filme Operácia: Zlomený šíp už nie. V úlohe pilota stíhačky pôsobí komicky pre svoju nadváhu. Film je len ďalší z rady priemerných akčných porcií. Klasicky nesmie chýbať pekná, slobodná baba a hit pre akčné masy je na svete. John Woo ma týmto filmom trochu sklamal.

Spáči (1996)

Naozaj som nečakal od toho filmu taký mimoriadny zážitok. Je vynikajúco herecky obsadený (Robert.de Niro, Dustin Hoffman, Brad Pitt, Kevin Bacon) a dejovo porovnateľný so špičkou filmov, ktoré som videl. Odkrýva nám ľudské charaktery v zložitých amerických pomeroch v 60. rokoch minulého storočia v jednej mafiánskej štvrti a hovorí verejne o ponižovaní ľudskej dôstojnosti v nápravných centrách, ale i o pomste a jej dôsledkoch. Výborná dráma. Tento film je aj o tom, ako sa vám môže počas pár sekúnd zmeniť celý život. Koniec je skvelý.

Striptýz (1996)

Je to zaujímavý film, oko mužského diváka aspoň trošku určite poteší. Celý film drží nad vodou len nádherná Demi Moore, jej skvelá postava a dráždivé pohyby. Nad tým nie je čo dodať. Pozitívom je ešte pár dobrých hercov vo vedľajších úlohách a pár celkom vtipných situácií inak priemer. Inak dej nie je nič moc, zachraňuje to naozaj len Demi, u ktorej som snáď nezažil zlú rolu. Film stojí za jedno, dve pozretia, ale potom už vás omrzí.

Twister (1996)

Jeden z mojich obľúbených filmov o ničivých schopnostiach našej prírody. Twister je zábavný dobrodružný snímok plný tornád, sympatických postáv a perfektných akčných scén. Jan de Bont sa od tej doby ako režisér brodí v sračkách, ale týmto si zarobil na čestné miesto v popcornovej sieni slávy. Inak Mark Mancina zložil k filmu hudbu, ktorá mu vdýchla život a vybrúsila ho ako diamant.

Vřískot (1996)

Dnes už klasika, na ktorú je potrebné sa pozrieť už len preto, aby človek pochopil odkazy na tento snímok v iných filmoch. Vcelku zaujímavý dej, resp. scenár a rozuzlenie bolo tiež celkom fajn avšak za príšerný český dabing by mal prinajmenšom niekto visieť. I keď bol hlas vraha skreslený, pri prvom hlasovom prejave som zistil už na začiatku filmu, kto sa skrýva pod maskou. Sadlo mi obsadenie, tá slabá linka humoru v podtexte bola veľmi dráždivá. Tiež ma milo prekvapila Courtney Cox.

Rolničky, kam se podíváš (1996)

Obyčajná komédia, na jedno pozretie to stačí. Arnoldovi jednoducho komédie nesedia, pár scén bolo aj vtipných ale na celý film málo. Ďalšia z nudných komédií, kde Arnold zostupuje v hereckej popularite. Navyše už v aj tak okukanej téme - o zábudlivom otcovi. Až tak mu to tu nešlo. Ako kulturista bol Arnie neprekonateľný, ako akčný hrdina to tiež stálo za to, ale v trápnych amerických komédiách mu to ako idiotovi naozaj nepristane. Viem si pekne predstaviť, že keby mal teraz opäť 30 rokov, hral by nejakú super postavu v Avengers.

Zamilovaný profesor (1996)

Jediná sranda na tomto filme je, do akých kostýmov sa Eddie Murphy prezliekol. Inak je to podpriemerná komédia bez normálneho vtipu, občas je to pekná zhovadilosť. Tým začínajú Murphyho "prevlekové" filmy, kde už sa mi trápnosťou až skoro nechutnosťou niektorých scén sprotivil. Neortodoxný Eddie ma po väčšinou bavil, ale tentoraz to dohnal až na najvyšší stupeň stupídnosti a nájsť tu trošku vtipu je nadľudská úloha. Pre mňa klasická americká stupídna komédia.

Jerry Maguire (1996)

Jerry Maguire nepatrí medzi Tomove najlepšie filmy, ale je to rozhodne veľmi zaujímavý film. Každý herec je veľmi dobre vybraný. Napríklad Cuba Gooding Jr a Tom Cruise boli výborní. Zviditeľnila sa tu ale hlavne krásna a ešte mladučká Renée Zellweger. Film je zaujímavý, romantický a miestami aj vtipný. Tom Cruise tu po dlhej dobe naozaj hviezdi, ale stále je na míle vzdialený od svojho najlepšieho hereckého predstavenia.

Cela smrti (1996)

Film mohol byť trochu kratší. Niektoré scény sú zbytočne dlhé a tým divák stráca záujem o pokračovanie. Ale inak celkom dobrý. Dívať sa na to dá, aj keď dá veľkú prácu vydržať až do konca filmu. Gene Hackman postupom času už stráca dych. Ale to je len subjektívny dojem. Ak sa vám nechce čítať objemnú knihu, tak vám film určite odporúčam.