Nebezpečná rychlost 2: Zásah (1997)

Tento film oproti prvému dielu nie je nič moc. Určite po každej stránke za ním výrazne zaostáva. Púšťali nám ho na základnej škole cez volnejšie dni. Mal som už vtedy pár výhrad. No tak za prvé sa to vôbec nemalo nazývať Nebezpečná rýchlosť 2 a za druhé tam nemali hrať takí slabučkí herci. Voľné pokračovanie prvého dielu, ktorého kvalít tento kúsok rozhodne nedosahuje a chýba mi tu totiž viac adrenalínu v akčných scénach. Dej nemá taký spád a šťavu. No a ani hlavný záporný hrdina nie je zrovna veľmi presvedčivý, nehovoriac o Sandre Bullock. A ten záver je jeden z najväčších filmových omylov histórie.

Bláznivá dovolená v Las Vegas (1997)

Myslím si, že návrat rodinky Griswoldových sa nemohol vydariť lepšie a pre zmenu nás tentokrát zaviedli do neónového mesta Las Vegas, kde ich bláznivé scénky a hlavne Clark, ktorý sa zúfalo snaží získať späť prehraté peniaze, sú opäť zábavné ako ich staršie bláznivé dovolenky. Grizwoldovcov mám veľmi rád, myslím že existujú asi 4 časti a nebol by som proti, keby sa aj po rokoch rodinka vybrala na výlet opäť.

Flubber (1997)

Trochu bláznivá, ale fajn komédia a skvelý herecký výkon Robina Williamsa, ktorému proste tieto role sedia. Zaujímavé, vtipné, nie veľmi pôsobivá zápletka, ale celkovo príjemný dej aj spád. Problémom je však niečo iné. Veľa situácií, ktoré mnoho detí rozosmejú, ale bohužiaľ, pre nás starších divákov to naozaj už nieje to pravé. Videl som to tiež, keď som bol malý, ale aj po rokoch viem, že takéto filmy už u väčšiny nebodujú.

G. I. Jane (1997)

Malo to atmosféru, ale postupom času tvorcom aj Demi Moore akoby dochádzal dych - a to teda značne. Musím povedať, že ku koncu som po tak slušnom úvode už len obracal oči. Napätie sa zo mňa akosi vytratilo, z tajomnej atmosféry už tiež nič nezostalo, no a herecké výkony ponechajme radšej bez komentára. Demi Moore je úžasná herečka a v týchto rokoch bola aj pekelne sexy ale bez vlasov proste aj kráska vyzerá ako Patrick Stewart.

Jackie Brown (1997)

Je to veľmi podarená detektívka so zaujímavými postavami a dobre vypointovaným dejom. Začiatok je zdĺhavý, ako je u filmov od Quentina Tarantina obvyklé a priznám sa, že som asi po hodine sledovania cítil ľahké sklamanie. Potom sa ale dej predsa len rozbehne a výsledkom je rozhodne nadpriemerný snímok. Zachránili to hlavne ako vždy skvelí Samuel L. Jackson a Robert De Niro. Ten tu hrá jednu zo svojich najlepších postáv. Škoda že sa už nikdy nedočkáme samostatného filmu o týchto dvoch postavičkách.

Kostka (1997)

Na tento film som sa dávno chystal viacmenej náhodou, s očakávaním ďalšieho sci-fi bez invencie. O to väčšie bolo moje prekvapenie a nadšenie. Výtvarná stránka, psychológia postáv, dialógy, hudba, zvuky, nápad .. Excelentné prevedenie. Toto je psycho, nad ktorým som si dlho lámal hlavu, a stálo to zato. A rozhodne film nemá ohľadom svojho žánru a deju veľkú konkurenciu. Som rád že film dospel až do trilógie a žiadna časť nerobí hanbu.

Kontakt (1997)

Úplne odlišné spracovanie sci-fi žánru. Pochybujem, že ešte niekedy bude natočený nejaký ďalší, ktorý by ma až tak uchvátil. Proste sa mi tento film veľmi páčil. Nielen dejom a spracovaním, ale aj svojím poslaním. Zaujal ma tiež predovšetkým svojím vypracovaným príbehom a precíteným výkonom Jodie Foster. Rozhodně si ho nenechajte ujsť.

Země policajtů (1997)

Je pravda že od hviezdného obsadenia by som čakal viac (hlavne od Roberta De Nira), avšak je to celkom slušne urobené krimi. Škoda, že James Mangold nedotiahol tento policajný thriller do konca, bohužiaľ skončil niekde na polceste. Nakoniec mi z toho vychádza, že najväčším kladom tohto snímku bol sympatický civilný herecký výkon frajerského Sheriffa, v podaní Sylvestra Stalloneho.

Anakonda (1997)

Naozaj ďalší z tých prihlúplych katastrofických filmov, kde v hlavnej úlohe je zvieratko. Takýchto filmov ako je Anakonda už tu bolo veľa (o krokodílovi, pavúkoch, včelách, žralokoch a neviem čo ešte) a ani jeden nestál za bohviečo. Snáď keď uviedli prvý diel Čeľustí, tak sa do kín nahrnuli tisíce ľudí, pretože to bolo v čase, kedy sa u nás nepúšťalo veľa hororov a vlastne ani v zahraničí nie. Možno by stálo za zamyslenie, prečo sa stále chodia ľudia baviť na takéto filmy.

Tichý nepřítel (1997)

Film je to ľahko nadpriemerný, možno by to chcelo väčší spád a odstránenie niekoľkých hluchých miest. Možno preto sa z neho nestal hit, hoci mal dobré herecké obsadenie. Ale z priemeru ho vyzdvihuje okrem Harrisona Forda a Brada Pitta aj zakončenie, no uvidíte sami. Milujem všetky filmy s Bradom Pitton z 90.tych rokov. Rozhodne stojí za videnie, aspoň zo zvedavosti..