Labyrint (2015) (seriál)

Tentokrát to je, Jirko, jen na tři hvězdy. Je hrozně blbé to porovnávat s Ďáblovou lstí a Ztracenou bránou, ale nemůžu si pomoct, stojí to na podobných základech. Osobně si myslím, že ten formát tří částí je pro podobné věci naprosto dostačující a víc v tomto případě jen zbytečně naředilo děj. Každý díl měl hromadu hluchých míst a spousta vedlejších linií je zbytečně natahovaných nebo ve výsledku vcelku zbytečných (viz. farář, který neprozradil zpovědní tajemství). Má to opět fajnový mystický nádech a využití Posledního soudu je skvělé, ale rozuzlení nakonec není zdaleka tak zajímavé na to, jak složitý a velký případ to celou dobu je. Vlastně bych řekl, že je těžké uvěřit, že by za tím vším byly tak jednoduché pohnutky a nikoliv velké spiknutí a vyšší cíle. Ondřej Brzobohatý byl s hudbou poněkud mimo, ve stěžejních okamžicích jsem měl pocit, že se točí televizní krimi, ale on tvoří pro hollywoodský blockbuster. Nicméně je to pořád o úroveň víš, než většina ostatní televizní produkce.

Sherlock: Přízračná nevěsta (2016) (TV film)

Čekal jsem asi trochu něco jiného ale to je chyba moje a taky chyba traileru. V podstatě se lákalo na atmosferickou viktoriánskou vsuvku, Sherlock v klasickém zpracování s tou pravou viktoriánskou romantikou. Chyba moje, že jsem si myslel, že tenhle Sherlock může být taky někdy pustou klasikou. Chyba i traileru, že se mě o tom snažil přesvědčit. Sherlock bude vždycky originál, nad kterým by Doyle možná vrtěl hlavou, ale kvalitní originál. Spílám za to, že se opět hraje spíš na osobní nótu, jak tomu bylo už u třetí série a případ je opět kvůli tomu značně okleštěný. V tomto bych prosil fakt zařadit zpátečku, protože detektivka musí prostě zůstat detektivkou. Pramení z toho i značně překombinovaný závěr. Nicméně atmosféru to mělo skvělou (nahánění s mrtvou nevěstou v nočním domě bylo skvostné), sršelo to dobrým vtipem a hrdinové stále dobře baví. Bráno opravdu jako vsuvka mezi druhou a třetí sérii seriálu je to zatraceně dobré a znovukoukatelnost obrovská. A Morriaty je prostě borec. Stále nadstandard a důvod těšit se převelice na další sérii, ale prosil bych opravdu propracovanější případy, je z čeho čerpat...

Korunní princ (2015) (TV film)

Ono to sice nevybředne úplně z českého pohádkového průměru, ale stojí to za pozornost, protože je to vtipné, pěkně nasnímané a celkově prostě docela povedené. Jedna z těch lepších věcí, co jsem z české produkce za poslední léta viděl. Palec nahoru.

Paddington (2014)

Naprosto ideální film na Vánoce. Není americky trapný ani zbytečně patetický a okouzlí krásnou atmosférou Londýna. Jeden z těch filmů, co jednoduše pohladí po duši a já nemám prakticky žádný důvod do snímku nějak rýt. Jako vánoční film to prostě funguje perfektně.

Ztracený svět (1998)

Přesunout se z brazilských pralesů do Mongolska bych ještě celkem ustál, proč ne. Ale zbytek už prostě nee. Mizerné zpracování klasiky.

Ztracený svět (1999) (seriál)

Pilot fajnový, ale pak už to šlo od desíti k pěti. Možná to mělo docela sympatické hrdiny, ale dinosauři se brzy stali v seriálu ohroženým druhem a většinou díly disponovali neskutečně hloupou a nepatřičnou zápletkou. Škoda.

Ztracený svět (2001) (TV film)

Zatím jednoznačně nejlepší zpracování tohoto románu. Ačkoliv to má svoje mouchy a především druhá polovina je poněkud nudná, disponuje snímek sympatickými a dobře zahranými hrdiny a pěknou výpravou. I tak ale věřím, že si román najde v budoucnu ještě důstojnější zpracováni.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Moc pěkné pokoukání, ale strašně oprášená čtyřka. Abrams to vzal od adama a prostě použil všechno co mu stará trilogie nabízela. Příběh je možná pootočený trochu jiným směrem, ale stejně se tam ve výsledku děje úplně to samé. Takže nostalgie funguje dokonale, ale ve výsledku člověku stejně chybí nějaká invence. Není to blbé, není to blbě natočené, není to odfláklé, ale naprosto to nepřinese nic jiného než radost, že se Han Solo se Žvejkem zase prohání Malým sokolem. A to je trochu málo.

Legionář (1998)

Já mám prostě rád historické válečné filmy z exotických zemí, stačí mi poušť, pevnost a hromada střílení. Tak jsem se v tom ani moc nerýpal a prostě to zkonzumoval. Bavilo mě to.

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (2015)

OBSAHUJE PÁR SPOILERŮ!! Jako finále to teda mohlo být výrazně lepší. Pořádné gradace se člověk nedočká, z celého povstání toho moc k vidění není. Všechno se to smrskne na soukromou akci Katniss, při které zařve hromada postav a ve výsledku se ukáže jako naprosto zbytečná a ničemu nepřispívající. Katniss je vlastně, s čestnou výjimkou v závěru, ve finále celé trilogie svými činy zcela bezvýznamná. Vzhledem k tomu, kolik pro ni naprosto zbytečně zemře lidí, je to dost zarážející. Žádné epické zakončení ve válečném duchu se nekoná, zůstává jen soukromý zbytečný příběh Katniss a její konfrontace s prezidentem Snow. Rovněž veškeré vztahy mezi ústřední milostnou trojicí jsou špatně načrtnuté a nezajímavé, Peeta je navíc stále ta neuvěřitelně otravná postava jako celou ságu a nic se na tom nezmění. Úmrtí mnoha významných postav je podáno stejně bezkrevně, prostě mimochodem. Zůstává tedy jen celkem pěkně načrtnutý totalitní svět a opravdu velmi vydařená hororová sekvence v tunelech. A to je málo a pokud za to všechno může předloha, tak byl ten pravý čas se jí nedržet. Za mě zůstává hodný pozornosti jen druhý díl série, letos jsou Hunger Games těžce zválcovány pokračováním Labyrintu.