Vendeta (2011)

Mám jinou diváckou zkušenost než většina aktuálních komentátorů, částečně určitě proto, že jsem ještě před projekcí četl scénář a přesně proto věděl, do čeho jdu. Vědel jsem, že synopse a upoutávky dost matou a že je film osekanej na kost a dost přísně zbavenej epizodek i vedlejších významů... A jeho realizace mi imponovala - souhra kamery, střihu a zvuku je na české poměry (nejen ty debutantské) výjimečná a atmosféricky bez problémů pohlcující, zlomový scény adekvátně mrazivý (diktafon, rákosí) a bezmála mccarthyovská koncentrace čistě na konání postav je osvěžující. Hlasitýmu žehrání na hloupost na nelogičnost úplně nerozumím, protože právě to ohlodání látky na dřeň se nějakýmu velkýmu rozebírání a argumentačním bitvám o inteligenci filmu podle mýho vzpírá. 70% Poznámka na okraj: Zaměřením na jednání postav a hutnej a nepříjemnej feeling mi Vendeta evokovala britskej (pravda, výrazně lepší) Seznam smrti, kterej řadím mezi 10 nejlepších filmů roku a jeden z nejintenzivnějších zážitků posledních měsíců. A bolí mě, že tahle svérázná pudová pecka má na CSFD pořád jen 50%.

Kouř (1990)

Jeden z asi pěti českých fimů, který nadčasově reflektoval svou dobu v rámci zcela nekompromisní umělecké licence.

Drive (2011)

Z pulpových základů vyrostl melancholický artfilm. Magie noci, ikonická postava, strohý příběh a atmosféra, co se zažere do těla. Laskomina.

Zrození Planety opic (2011)

...a Foxové mají v rukávu novou trilogii. Zaslouženě. Správně vyhodnotili potenciál látky a najali režiséra, který nejen že zvládl práci s technologiemi, ale hlavně působivě zinscenoval všechny vrstvy děje. Film tak výborně funguje v rovině intimní, i jako rozjezd pro apokalyptické drama o vzpouře primátů a paralelní epidemii kosící lidstvo. Možnosti digitálních triků jsou využity beze zbytku, nejen co se týče zvířecí mimiky, ale i v tahání emocí z průletů neukotvené kamery. Dynamická jízda se vším všudy.

Lovec trolů (2010)

Obdivuhodný příklad kreativity a maximálního využití omezených produkčních možností. Chytrá premisa, přesvědčivá realizace a výsledkem je výborná, sympaticky podvratná podívaná, na níž by šlo učit mladé filmaře, že limity - a blbé nápady - neexistují!

Na vlásku (2010)

Animovaná Kouzelná romance, která zůstala těsně pod vrcholem. Svěží, hravá, dojemná v emo pasážích a neodolatelná během střílení fórků. Reklama na disneyovskou roztomilost v tom nejlepším slova smyslu.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Možná nejlepší a určitě nejzručněji realizovaný díl série. Lin najednou drží laťku akčního řemesla. 7/10

Zdrojový kód (2011)

K dokonalosti schází málo - snad ještě větší rafinovanost, drtivější finále a trochu tíživější existenciální rozměr. Pak by Zdrojový kód byl víc než jen skvěle šlapající žánrovka. Byl by rovnou mistrovským dílem. Duncan Jones si na něj ale stejně jako my musí ještě počkat.

Mgr. Radovan Kaluža (2011) (studentský film)

Život online. Život dnes. Autentická etuda, jejíž mimoděčná mnohovrstevnatost - zdá se - překvapuje i samotné její tvůrce.

Správci osudu (2011)

Decentní futuretro pohádka o tom, jak si vybojovat princeznu a možná i půl království k tomu. Naivnější a ideologicky konzervativnější zápletku v Hollywoodu nenajdete, ale její realizace je precizní a Damon herecky utáhne sebebanálnější větu. 70%