I Know You're in There (2016)

Kriplkáře vrže kostra, bledá dívka sliní, s bráškou mlčí, čumí zostra, do hlavy se vklíní.“ Tom Redding byl pracovitý a sekerou Jacka Torrance naštípal zásobu dříví na tři zimy. Ocenil jsem i to, že o sestřičku Chloe Zdasimulante pečoval s veškerou bratrskou láskou, jakou mu bramboračka v hlavě umožnila. KATATONICKÉ OKÉNKO: [][] Kvůli hlubšímu ponoření do děje a maximálnímu vychutnání atmosféry schizobaráku na samotě u divnolesa vám Omnibus i devět z deseti jeho psychologů doporučují film sledovat z vozíku, bezvládně zhroucení ke straně, s pokleslou čelistí a pohledem hypnotizujícím obrazovku, při čekání na sebemenší pohyb vlasaté čůzy. Fuj, ta byla! [][] Ovšem finále jsem čekal osvícenější. Jen třikrát zavolám do tmy: „Jamie... Jamie... Jamie...

Výtah (1984)

V skřípajícím výtahu, oprubujem odvahu.“ Zlodějský účetní a zlodějíček anarchista, sekretářka v rozpuku vs. Schimanski s kapitálními parohy. Obligátní otázka pro přistoupivší: „Nahoru nebo dolů?“ a nečekaná odpověď: „Rovnou.“ Na krchov. Poprvé viděno v pravěku, zopakováno v rámci VRK. I po letech je skřípot v šachtě stále sugestivní a praskání a rozplétání pramenů přepínaných lan stále děsivé. OKÉNKO STROJOVNY: [][] Kolega v recepci, líný plesnivý dědek: „Já bych je vyprostil, přesně dle návodu, kdyby se tam ten opičák Šimpanski nehoupal na urvaných kabelech!“ [] Jo jo, měli se spokojit s demolicí větráku, v klidu nasávat čerstvý šachetní vzduch a čekání na vyproštění si krátit swingers párty. Marion by ji organizovala. [] Místo toho v šachtě rvali kabely, házeli dolů nářadí, přepravku a ve finále i paroháče. A pak se divili, že vytahování drhne... [][] Zajímavost: V generaci Husákových dětí došlo po roce 1984 k nárůstu počtu klaustrofobiků. Kdo film viděl, ví proč.

Odstřelovač: Reloaded (2011)

Snajper čumí z kapradí, blbý scénář mu nevadí.“ Afrika plná fotogenické zvěře, Kongo plné násilí, much masařek a dětských vojáků ve scénáři plném klišé, chlapáckých dialogů, WTF chování střeleného seržanta a takových dějových zvratů, že by z toho sup blil za letu. OKÉNKO CHATRČE: [][] Kdo z něj vykukuje? [] Šikovný kameraman, který cválající žirafu dokáže udržet v záběru skoro celou, většinou i s hlavou. [] Bílý lovec důchodového věku, znalý Afriky, „Dodržuj její pravidla a ona se o tebe postará,“ i tajemství, kterak nezabloudit ve vysoké trávě a nevstoupit dvakrát do stejného buvolího lejna. [] Jako opice šikovný scenárista typu pavián, který dialogy očividně psal v přestávkách mezi vybíráním si blech a marným lomcováním závěrem nalezené snajperské pušky. [][] Postřílet rebely, zachránit černé dětičky a pomstít se pytlákům Fäh a Fasano za zvěrsky ubitého Omnibuse.

První znamení: Přichází satan! (2024)

Prequel leze z dělohy, hlavně bacha na rohy!“ Hledej dnes v Itálii pannu... Prekérní situaci Vatikán řeší dovozem jeptišek z Ameriky, čím víc, tím líp, viz Immaculate. V klášterech teď mají gynekologické ordinace s kozou a přístroji pro prenatální péči o rohatá miminka. Kardinálové matlají těhulkám na bříška gel, šmejdí sondou a taťka Lucifer jim kouká přes rameno na OKÉNKO ULTRAZVUKU: [][] a znepokojeně vrčí: „Jen aby to nedopadlo jako s Cecílií! Pupeční šňůru překousla jako hada a synáčkovi zarazila růžky zpátky do hlavy placatým balvanem![][] Zbytečné obavy, neb v prequelu k The Omen je happyhell end předem dán. Cecílie z Immaculate byla víc šik a víc jsem jí fandil, novicka Margaret zaujala aspoň těhotenským WTF rekordem, z plochého bříška k bubnu za den, i odvážnou teorií: „Kristova nevěsta má hřešit a chlastat na diskotéce, aby věděla oč přichází, pak má její oběť větší cenu.“ Potěšil Bill Nighby coby prelát s pekelně bohulibým plánem, jehož hláška ze Shaun of the Dead: „Opláchl jsem si to studenou vodou“ zde nabyla zcela jiného významu...

The Public (2018)

V knihovně to dneska žije, přednáší se empatie.“ Plné humanismu a velmi výchovné. Aljak: „Film má naozaj pekné a morálne posolstvo, ktoré by malo zahriať pri srdiečku snáď každého.“ Souhlas. Bezďáci jsou vlastně elita národa. Bývalí piloti letadel, univerzitní profesoři, váleční veteráni a vysloužilí inženýři, t.č. ne vl. vin. v kanále. Jsou chytří, vtipní, děsně sečtělí a vesměs přítulní, s psíma očima. Též čistotní a navonění. Výjimku tvoří jeden, co smrdí jak mršina zmoklého psa, ale pozor, tomu se to nesmí říkat! Jinak jeho advokát vysoudí majlant. Amerika, no. WTF OKÉNKO: [][] Vágus v kulichu: „Já z ulice ani nechci, jako bezďák mám SVOBODU.“ ## ??? ## Tu mám přece já. ## Kdykoli můžu vyrazit pod most, na lačno vyžrat litr krabicáku, lehnout na prochcaný karton pod noviny a užívat si. ## Ale kdyby mi začala vadit jinovatka ve vousech, krysa očichávající mi koule a druhá s čumáčkem v mé nosní dírce, prostě se seberu a hajdy domů, pod sprchu a do čisté postele. Svoboda volby, víme? [][] Estevezovo sebemrskačství bohatých, zdivočelá empatie a adorování bezdomovců? Neberu. Btw, 70 nahých chlapů, ale kvůli ratingu ani jediná nahá bezďačka? A já se tak těšil...

Kosmonaut z Čech (2024)

Nad obzorem svítá, těhotná se choulí, manžel kdesi lítá, pavouk oči poulí“ nad hlubokou studnicí moudrosti. V ní je materiálu na tři, čtyři filosofická díla vč. příručky „Úskalí vztahů na dálku dle PhDr. Emzo Sklípkana.“ Uondán nekonečným pindáním o nesmrtelnosti chrousta a smrtelnosti manželství, otvírám OKÉNKO OTÁZEK: [][] Byl na počátku vesmíru Velký třesk nebo Velký rozvod? Jsou ženy opravdu z Venuše? [jsou - pozn. aut.] Je Sandler z Marsu, že vzal tuhle roli? Není vesmírná loď za miliardy dolarů zbytečně drahý gauč do manželské poradny? Proč má ten chlupatý psycholog tak vlezdoprdelně nasládlý hlas?  Byl pavouk Ho-muš hnusně vlezlý nebo prostě jen synatropní? A proč pořád vyrypoval? Prý: „hubený člověče,“ přitom sám s ostudným BMI. [][] Manželka, co má v hlavě vše srovnané... do kosočtverce, zpomalený Sandler a jeho CzechConnect: „Odloučení působí na lásku jako vítr na oheň, malou uhasí, velkou rozdmýchá.“ Ale doma to nezkoušejte.

La Llorona: Prokletá žena (2019)

S děťátky jak s koťátky.“ Kovářova kobyla chodí bosa a děti sociální pracovnice taky. Nečesané, nemyté, La Lloronou honěné a otřískané jak rendlík po babičce. A co na to máma od fochu, odbornice na týrání? Vidí popáleniny (!) a spokojí se se synovým: „Já jsem spadl.“ Děti vůbec měly s matkou roku výborný vztah, neříkaly jí vůbec nic. ZÁHROBNÍ OKÉNKO: [][] Čulibrk Rafael chtěl s La Llronou bojovat? Tss. Nevěřil jsem mu ani krucifix mezi očima. V dramatických scénách se tvářil neadekvátně situaci, očividně duchem nepřítomen. Rozmístil tři prdele svíček, hodinu je zapaloval... a baba mu je jedním vrzem sfoukla! A on? Nic.  To se mohl na svíčky vyprdnout, ušetřil by čas i prachy. Gilmour93 v něm viděl zachmuřeného šamana, já spíš zadumaného pedofila, hloubajícího kudy tudy do skříně, za dětičkami. [][] Proto jsem nefandil jemu, ale La Lloroně, zhrzené polednici s chabrus morálkou. Ta vám z bytu udělá mrdník a pak si lážo plážo zaplave v bazénu svěcené vody.

Černá labuť (2010)

Roztáhni křídla, princezno a vyceň zuby, poletíš se mnou ke hvězdám... a do záhuby.“ Srdce gurmána plesá. S choreografií rozkladu osobnosti si režisér vyhrál a labuť nám naservíroval upečenou do křupava, zalitou lahodnou omáčkou ze slz, potu a krvavé ctižádosti. Konečně film, kdy s Aronofským v něčem bezvýhradně souhlasím. Balet je zlo! Úchylná, nesmyslná tortura anorektiček na šikmé ploše (pódia), kvůli chvilkám pomíjivé slávy před tleskajícími nenažranými snoby. ROZTANČENÉ OKÉNKO: [][] Flamenco, salsa, bolero...  je přece tolik jiných, krásných možností, ženám daleko vlastnějších, jak z duše vypustit divokou šelmu, než ono nepřirozené baleťácké cupitání. Ostatně myslím, že kdyby matka příroda chtěla, aby dívky skákaly jak kamzíci, obdařila by je kopýtky. [][] Koho vinit za smrt nemocné labutě s kachní nohou a srostlými prsty? Všechny. Matku uzurpátorku, projektující do dcery vlastní nenaplněné sny, snoby v hledišti i divadelní kritiky, rozplývající se nad zrůdností. A alfasamce Vincenta Cassela, předstírajícího vášeň a chtíč k lidské kostře, potažené rozdrásanou kůží. Fujtajxl! Pět hvězd je za to, jak přesně Aronofsky dokázal pojmenovat vše, co mi kdy vadilo na baletu.

Gueules noires (2023)

Od vtažné až po výduch, proudí šachtou divný puch.“ Že by merkaptan? Tím nám kdysi na šachtě (důl ČSM-jih) vyhlašovali poplach a smrdí jak rok nošené ponožky naložené ve shnilém zelí. Děsná rychna. Nebo snad parta čelbovych otevřela bednu s 300 let nemytým bezďákem? Prý posvátným žroutem chacharů. PŘEDÁKOVO OKÉNKO: [][]Chlopi, kery cyp vyhrabal teho trylobita ze šesti pazurama?! Vypada jak ta pizda Šiva gdesi v dupě indicke a otvira si na nas hubu jak Pockoň na štajgra. Hned ho zvalte zpatky a zaryglujtě viko, bo inač zme v dupě![][] Reálie potěšily. Tma, prach, helmy, čelovky, řetízkárna s visícími hadry a do ruky tři známky, na svačinu, lampu a masku. Pár rozdílů by se našlo. Místo Turiho emzáka nás po překopu honili cizí štajgři, bo nas kajsyk ve svažne zmerčili mastit poňos, nepoznali ksichty a chtěli čísla známek. Koně, co se protáhne škvírou o šířce půl potkana, jsme neměli a divné hieroglyfy jsme neluštili, bo nebyl čas. Turiho scénář o hornících s IQ 150 a držkatém trilobitovi stál sice za guvno, ale kvůli atmosféře v ďuře tři dám, z nostalgie.

Občanská válka (2024)

Objektivním objektivem, cynicky a drsně, při násilí uhrančivém smrt zachytí krásně.“ Politicky nepřehledné a imho spíš projde velbloud uchem jehly, než že Texas s Kalifornií vejdou ruku v ruce do hořícího Bílého domu, ale co do rozkladu společnosti až znepokojivě sugestivní a obávám se, že i vizionářské. Ostatně útok na Kapitol a rozcvičku k občanské válce už v USA měli, díky strýčkovi Trumpovi. OKÉNKO CYNIKA: [][] Plus za poetické záběry v kontrastu s hrůzami okolo, ale Garlandovy válečné novinářky zůstaly v půli cesty. Nezúčastněné, nezasahující a jen dokumentující  pozorovatelky měl konfrontovat nejen se střílením zajatců, ale například i s právě probíhajícím znásilněním. Lee a Jessie by naříkající dívku jen otrle fotily a já bych uznal, že Garland má koule jít až na dřeň. [][] Zaujal bezcitný zmrd z Perníkového táty Plemons, zde republikánský „vlastenec“. R.I.P. Číňan z Hongkongu. Honička v Bílém domě přetažená, interview s prezidentem přiměřené.