• Krátkometrážní

Na špatné straně (2018)

S.Craig Zahler je iný režisér. Má inú formu, iné tempo rozprávania a odlišnú prácu z postavami. Jeho predchádzajúce dva filmy boli skvelé a Dragged across Concrete im nerobí hanbu, hoci sa jedná o úplne odlišný film. Jeho dôraz nie je na krvavosť a násilie ale na hru, ktorá sa pred nami rozohráva na rôzne smery. Ťažko v tom vidieť fušerstvo, keď na konci všetko krásne do seba zapadne. Povaha postáv vytvára logické motivácie. Tím, že ich ale majú všetky postavy, koniec celého snaženia je nepredvídateľný. Pre mňa to funguje na rôznych rovinách. Niektoré postavy sú mi sympatickejšie, iné - ako ústredné duo - je len kulisou pre tretiu stranu, ktorá pomieša všetky karty. Civilné, temné a premyslené.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Série 2 (2019) (série)

Vysoko návykové. V zásade sa tvorcom podaril podarený kúsok. Dôvod prečo pozeráme seriál je jednoduchý. Chceme vedieť viac o sériových vrahoch. O tom ako uvažujú, ako veľmi sú zvrátení. Seriál nám ale nemá potrebu nikdy nič explicitne znázorňovať. Prečo aj. Dôležité je, že funguje naša myseľ. Že si dopĺňame potrebné informácie z rozhovorov a dávame im subjektívne silnejšie nuansy než by tomu bolo v prípade vizuálnych podnetov. Pretože uvažujeme tým jednoduchým spôsobom - hovorte nám o hrôzách čo sa dejú. A vždy keď hlavné duo Ford a Tench prídu do spoločnosti - všetci tí papaláši sa stávajú nami. Povedzte nám viacej o Kemperovi. Povedzte nám viacej o Mansonovi. Ako zabíjali? Prečo to robili? Druhá séria je dôležitejšia. Je silnejšia v medziľudských aspektoch a snaží sa o také množstvo presahov - či už morálnych, ľudských alebo partnerských, že sa vám to dostane pod kožu. Nepríjemne a takým spôsobom, že tá atmosféra a ten pocit, čo vám po tom zostane sa nebude dať len tak ľahko zabudnúť. A o tom to je. Z mindhuntera si berieme vždy niečo negatívne. Nie je to idealizovaný seriál. Je tu veľa papierovačiek. Nevyriešených vecí. Zlí sú väčšinou v obrovskej výhode. Dobrí tápajú. Ničia sa im životy. Strácajú podporu a priateľov. A ľudia stále zomierajú. Chcem čo najrýchlejšie tretiu sériu. Toto by som dokázal pozerať v kuse. 2. séria - 100%

Godzilla II Král monster (2019)

Nezáživné vo svojej veľkoleposti. Je to pomerne jednoduché. Nemá to dušu. Nesnaží sa ju to mať. Snaží sa to byť rádoby militantnou agitkou, ktorá postráda logiku, kedy necítime nebezpečie pri hlavných hrdinoch pretože v sekunde dvanástej sa vždy priženie záchrana a to nehovorím o tom, že najväčšie fighty medzi monštrami sledujú všetci z prvého miesta z nejakého vrtulníku. Scenár sa nesnaží prehlbovať mytológiu. Aj samotná Godzilla je zachraňovaná viac než by mala byť a postupné budovanie vlastného vesmíru, kde sa javili Kong a prvá Godzilla ako svetlé hviezdy, zmiatla táto časť pod čiernu zem. Kyle Chandler bohužiaľ nie je hlavný hrdina. Nikdy nebude. Nejde mu to. A ostatné postavičky neprekvapia. Asi len Zhang Ziyi. Pre mňa ďalšie tohtoročné sklamanie. Má vôbec zmysel dávať toľko peňazí do filmov, keď je výsledok takýto? A posádzať za režisérsku stoličku tvorcov, čo sa ešte majú čo učiť?

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Treba mi to vidieť ešte raz. Nečakal som takéhoto Tarantina. Skôr ako o ucelený príbeh ide o kaleidoskop situácií, ktorých úlohou je vtiahnuť nás do sveta a doby a nechať nás nech si užívame dlhé jazdy, prapodivné situácie a odhalené nohy spanilých dievčat. Ústredné duo sprevádza týmto svetom a odhaľuje všetky emócie naznačujúce stratené sny. Je to funkčné a je to zábavné. Finále je prekvapivé a plné nápadov. Zároveň uzatvára pekne vystupňovaný príbeh. Tarantino vie. Zase raz dokázal prísť s niečim o čom treba rozmýšľať a čo bude dozrievať rovnako dobre ako kvalitné víno. DiCaprio a Pitt v najlepších rolách za hodne dlhú dobu. Hudba tradične dobrá. Viva la Bruce Lee.

Meruňkový ostrov (2011)

Nedá sa mi povedať že by mi to úplne vadilo. Prostredie je v pohode. Rovnako aj kamera. Dvojica Mokos a Nádasdi tiež. Zvyšok je ale bordel. A to hovorím konkrétne o scenári a o hlavnej hereckej predstaviteľke. Nejako som nevidel tie jej strasti. Milovali ju muži. Myslím si že zdedila aj usadlosť. Mala dvoch synov. Neviem. Chlapi si svoje chyby uvedomovali viac. Snažili sa ich zmeniť alebo sa nad nimi povzniesť, hoci bolo jasné, že to asi nedokážu. Ako romantizujúca predstava vidieka s alkoholom, krčmárkou a peknými scénami na jazere by to mohlo byť až poetické - alá Záhrada - keby to bolo o hľadaní šťastia dvoch bratov. Szidi som neveril ani ten plač v aute ani tú sebestačnosť. Beriem to ako Bebjakov začiatok. Nemyslím si , že to zapadne prachom tak ako Návrat Bocianov. Ale točiť takéto drámy mi prišlo vždy zbytočné.

Guo chun tian (2018)

Sociálna dráma o hladaní samej seba. Bai Xue neposudzuje. Nevynáša súdy. Snaží sa nám objasniť motivácie hlavnej hrdinky za jej snom. Všetky činy sú dôsledkom prostredia v ktorom sa nachádza a ktoré sa snaží zmeniť. Má ale 16 rokov, takže bude robiť chyby. Film plynie rýchlo a v zásade nemá žiadne výraznejšie chyby. Stavia celý svoj feeling na hercoch, ktorý kupodivu zapadajú do trošku romantického prostredia Hong Kongu ale zase si držia línie civilnosti. Funkčné a s pekne fungujúcimi metaforami. Ako ukážka osobitého prístupu na poli súčasného čínskeho filmu, by ste ťažko hľadali lepšieho predstaviteľa - ukazujúceho ťažkosti teenagerov. A bez toho aby to muselo zbytočne tlačiť na pílu. Príjemne strávená hodinka a pol.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Herecky presné a vizuálne podmanivé. Rodriquez spravil značne lepší film na aký sme za iných okolností u neho zvyknutý. Ale úprimne? Je to veľmi nevyužitý potenciál. Neverím že by manga bola taká kid´s friendly ako tento film. Cítiť za tým podstatne väčšie intrigy, prepojenia, akciu a dychberúce scény. Tým že samotná Alita má 9 častí je vysoko pravdepodobné, že sa dočkáme pokračovania. Ak to tak bude, budem porovnávať film v rámci celého storytellingu. Takto ako časť je to v pohode. Ale chýba mi tam presah. Je to príliš detské a skrátka som čakal na sci-fi podobných rozmerov a v obklopení takých zvučných mien niečo úplne iné. Pravdou zostáva že mi tam nehorázne vadil ten digitál.

Rocketman (2019)

Úprimne čakal som o dosť väčšiu nálož. Je to taký typicky rutinný príbeh alá drogy, sex a rock´n ´roll, kedy je tu kopec nespravodlivosti a podrazov a super hudby. Elton je určite umelec a bolo pre mňa celkom zábavné sledovať, koľko jeho piesní vlastne poznám, hoci som nevedel že patri jemu. Páčili sa mi ozvláštnenia, komunikácia so svojim mladým ja, aj predstavy, ktoré prekračovali realitu. Byť na nich postavený celý film bolo by to o triedu lepšie. Takto je to bohužiaľ len ďalší životopisný film akých sme videli tisíce, len je natočený v roku 2019. Som rád, že som to videl ale bohužiaľ nie je to Bohemian Rhapsody. A dojem okrem skvelej hudby rýchlo vyprcháva. Taron Egerton je ale skvelý.

Jak vycvičit draka 3 (2019)

Pekné zakončenie série. Aj vďaka EKO presahu. How to train your Dragon je dobrá séria. Nebaví ma až tak ako napríklad Kung - fu panda, ale je to dôsledok len neustáleho boja s ľuďmi. Verím tomu, že keby to malo viac objaviteľský charakter žral by som to s navijákom aj po stí krát. Jednotka je neprekonaná. a je to lepšie ako druhá časť. O trošičku. Na konci prišli aj slzy. Ale celkovo som spokojný. Draci sú veľmi fajn stvorenia a prezentovať ich spôsobom ako to spravil Dream Works mi prišlo osviežujúce a k tejto sérií sa určite vrátim. Powell a jeho hudba skvelá.

Singwa hamkke : ingwa yeon (2018)

Jediné čo zamrzí je, že to nie je také konzistentné a našlapané ako jednotka. Na druhú stranu to posúva charaktery do úplne nových rovín a udržuje si to môj záujem aj napriek dĺžke a rôznym dejovým líniam ( konkrétne 3) ktoré sa vzájomne dopĺňajú a prepletajú. Bez znalosti prvej časti zbytočnosť. Ako ucelená séria je to perfektné fantasy s pár fajn presahmi. Nie také dobré ako prvá časť ale neurazí a krásne doplní. Vízia tohto Afterlifu sa mi páči zatiaľ úplne najviac. Herci sú špičkový. Humor a efekty fungujú. Hlavne raptori a Masosaurus.