• Krátkometrážní

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Existuje neskutočné kvantum seriálov, ktoré sa nás snažia dostať do diania na obrazovke a ktoré sa nás snažia presvedčiť že postavy, ktorých konanie sledujeme sme vlastne my samotný. Nie každému seriálu to vyjde. Twin Peaks je ale akousi zvláštnosťou. Keď sa na neho pozeráte ani jeden zo zúčastnených nie je natoľko ako vy, aby ste sa s ním mohli stotožniť. Iste, postavy sú postavené pred normálne situácie ako my vo všednom živote, ale je to akási vnútorná zvrátenosť, ktorá z postáv robí na prvý pohľad nesympatické, ale rozhodne veľmi zaujímavé postavy. Vitajte vo svete alá Lynch. Mestečko Twin Peaks je plné záhad, mystérií a mysticizmu, ktorý je badateľný na každom kroku. Každá postava v sebe nesie niečo temné, od začiatku odpudivé a my aj napriek tomu, že by nám bolo lepšie, keby sme to nevedeli, doslova bažíme po tom aby sme zistili čo to je. A seriál nám väčšinu týchto záhad aj ukáže. Dve série nám dokážu predniesť svet tohto malomesta z takou precíznosťou, že poznáme každý kút, každé zákutie a každý súzvuk badalamentiho hudby len podfarbuje to čo sa o chvíľu bude na obrazovke diať. Postavy začínajú byť dôverné známe a naše sympatie sa začínajú rozliezať po každej jednej osôbke, s ktorou vďaka seriálu trávime dostatok času. Fantastické postavy Kyle MacLachlana a Ontkeana ako dvoch kolegov, ktorý sa snažia objasniť vraždu Laury Palmerovej a neskôr konfrontovať svoju vlastnú minulosť – v prípade šerifa Thrumena jeho lásku Josie a v prípade Dale Coopera jeho Nemesis Windom Earla, tvoria akúsi základnú os celého seriálu, ktorá je dokonalá. Po všetkých stránkach. Vedľajšie postavy sa stávajú hlavnými a mestečko vďaka tomu ožíva. Či sa jedná o hlavnú, alebo vedľajšiu dejovú líniu nebudete sklamaný. Teda v prípade že máte radi Davida Lyncha a jeho pohľad na všedné veci. Salutujem postave Jack Nanca – môjho obľúbenca. 1. Séria 90%, 2 séria 80%.

Můj nejmilejší bar (1996)

Trees Lounge je miesto kde sa stretávajú stroskotanci, ľudia, ktorý si nevedia dať dokopy svoj vlastný život a tápajú na rovnakom mieste, každý deň pri poháriku niečoho ostrejšieho, bez možnosti, chuti, alebo snahy vymaniť sa z nepriazne osudu, ktorá si na nich sadla. Taký je aj hlavný hrdina Tommy v podaní exscelentného Steve Buscemiho. Tento režisérsky debut sa nemusí za nič hanbiť. Má správne špinavú atmosféru. Sympatického hrdinu a odohráva sa v prostredí, ktoré nie je prívetivé pre nikoho, kto tam žije. Snaha každého jednotlivca spraviť niečo správne a nezostať na mieste je veľmi dôležitá, len nie každému sa to podarí. Niektoré momenty sú ale nezabudnuteľné. Či sa jedná o trik z dievčinou pri bare, alebo chlapčeka, ktorý nikdy nedostane svoju zmrzlinu, alebo scéna z fantastickou Chloe Sevigny v Tommyho byte. Film je pomalý a dá sa označiť ako za nezávislý počin, ale predsa len to na mňa nepôsobilo tak výrazne ako barfly, alebo factotum. Mimo toho je to ale povinný film, pre každého kto zbožňuje Steve Buscemiho, ktorý sa tu predviedol v troch úlohách, ako herec, scénarista a režisér a každú túto zložku dotiahol tam kde mal. Nebudete sklamaný. Budete príjemne potešení. Nie úplne dokonalý, ale rozhodne hrejivý film aj keď je bez happyendu

Na tuhle nemám (2010)

Milé prekvapenie. Iste nejedná sa o žiadnu zvláštnu, či nebodaj originálnu komédiu. Od začiatku do konca viete ako to dopadne a v tomto smere vás film jednoducho neprekvapí, lenže na tento film sa jednoducho neskutočne dobre pozerá. Neviem či je to výberom hudby, či neskutočne sympatickými hrdinami, alebo neskutočne vtipnými perličkami, ktoré nepôsobia prvoplánovo, jednoducho celý ten čas som sa super bavil. Jay Baruchel tu podáva neskutočne pôsobivého loosera, ktorého si jednoducho musíte zamilovať. A Alice Eve je jednoducho kráska. Príjemný, romantický film z dobre načasovanými prvkami a skvelým tempom aké som tohto roku u podobných snímkov nevidel. pre mňa naj comedy tohto štýlu tento rok..

Alenka v říši divů (2010)

Režisér takého mena a formátu ako je Tim Burton spravil asi jeden z najneoriginálnejších filmov svojej kariéry. Alica v krajine zázrakov je vizuálne úchvatná, hudobne nápaditá a postavičkovo rôznorodá, ale príbehovo a významovo sa jedná o príbeh aký neohúri hádam nikoho, kto aspoň raz v živote videl film z podobnou tématikou. Nemusím podotýkať, že kniha je o niečom úplne inom a toto priživovanie alá hollywood len zbytočne sťahuje hercov veľkého formátu do nevďačných úloh, ktoré im očividne nesedia. Ešte nikdy som nevidel hrať Johnnyho Deppa takto kŕčovito. O ostatných hercoch - Miov Wasikowskov začínajúc a Anne Hathaway končiac ani nehovoriac. Najlepšie z toho vychádzajú digitálne postavičky a zvieratká, ktoré ale vďaka tomu že postrádajú nejaké osobité čaro, pretože ich je jednoducho veľa a väčšinou sa len zjavujú kedy sa im to hodí, nedokážu vytvoriť zo svojich eskapád nejaký hlbší dojem. A nemyslím si že sa o to snažia. Úvod a koniec sú jednoducho príšerné a neveril som že niekto ako Burton to naozaj dokáže natočiť tak neskutočne zle ako sa mu to tu podarilo. Postavy sa zjavujú a odchádzajú, bez toho aby bolo vysvetlené prečo prišli a kam odchádzajú a prerod Alenky z ustráchaného dievčaťa na veľkú hrdinku jej už jednoducho divák nedokáže uveriť. Pre mňa jedno z najväčších sklamaní.

Shrekovy Vánoce (2007) (TV film)

Typická rodinná zbytočnosť, ktorá postráda humor, nápaditosť a využíva len typické vianočné prvky, ktoré dokážu pobaviť len tých najmenších. strata času

Shrek Třetí (2007)

Shrek dopadol najhoršie ako môže úspešná séria dopadnúť. Stal sa z neho len akýsi čudný zlepenec dialógov a neskonalých pokusov o vtip, pričom aj jedno aj druhé je skôr nudné a nezáživné ako originálne a vtipné. Abscencia poriadného záporáka a morálne neznesiteľného Artuša robí z tohto filmu len detský film, ktorý nemá z otvorenosťou a dynamickosťou predchádzajúcich dvoch častí nič spoločné. Máme tu bláznivého dedka merlina, zaspávajúcu princeznú a partu záporákov, ktorý sú vlastne celkom fasa ľudia, len to nikto o nich nevie. Jediné čo môžem pochváliť je animácia a Banderas, pretože jeho kocúr v botách je jednoducho rovnako kultovou postavičkou ako je napríklad pre dobu ľadovú scrat a pre madagascar tučniaci. Animácia spravila krok dopredu, len tomu chýba nejaká tá bombastickosť, ktorá by mi vyrazila dych, niečo také ako Up, alebo Surfs up. Shrek tri je zbytočný diel, ktorý je určený skôr pre detské publikum ako pre dospelých. A tento odklon sa mu stal osudným.

Shrek 2 (2004)

Shrek dva nie je typicky zlé pokračovanie, jednoducho ma ale nedokázalo osloviť tak ako jednotka, možno práve preto, lebo čiernobielosť postáv bola do očí bijúca ako v prvom diely a nejaká tá čarovnosť ktorú ten prvý diel obsahoval jednoducho zmizla. Na poli animácie to nemá ďaleko do dokonalosti, na poli príbehovom to klopýta zo strany na stranu. vedľajšie postavičky veľa zachraňujú. Hlavne kocúr v botách je absolútne neprekonateľný a v tomto diele je jednoducho pre mňa hviezdou on, ostatný sú vlastne úplne rovnaký ako v prvom diely. Najviac ma mrzí ale hlavná postava - Shrek. Akákoľvek scéna s ním, akokoľvek smutná, čo je len a len dobre, lebo robí hrdinu viacej skutočným, je podkopaná nejakým mimovoľným únikom plynov a celá ta astmosféra je odrazu ta tam. Vravím nie je to zlé, ale pre mňa sa žiadny zázrak nekoná. Ale pozerateľné to je a tiež to má tucet vtipných a správne načasovaných momentov.

Far Far Away Idol (2004)

pesničky sa fantasticky hodia k tým čo ich spievajú. a o tom to vlastne bolo. nadpriemerná vecička, ktorá ani netrvá tak dlho aby mohla byť otravnou.

Shrek a duch lorda Farquaada (2003)

Celková zbytočnosť, robená len pre účel 3-D. nie je to vtipné, nemá to epický nádych, je to skôr len taká vyhliadková jazda, ktorá ale chodí po dávno vyšliapaných trasách a tak nemá veľmi čo ponúknuť. nech sa jedná o ktorýkoľvek rozmer.

Shrek (2001)

Rozprávka ktorá v sebe má určitý potenciál a ktorá je rozhodne niečím novým, alebo teda respektívne bola niečím novým v dobe svojho vzniku. Nemôžem vyslovene povedať, že sa mi to nepáčilo, ale ani že som bol nadšený. Jedná sa v mojom prípade o ľahký nadpriemer, ktorý ale funguje vďaka rôznym filmovým odkazom a hlavne hercom, ktorý v originály nadabovali svoje postavy neskutočne dobre. Hlavne Mike Myers a jeho zlobrí akcent. Film má spád, nenudí a lokácie v ktorých sa odohráva sú neskutočne pôsobivé a oku lahodiace. Lenže ku koncu tomu pomaly dochádza šťava aj keď veľa zachraňuje finále. Rozhodne je to jeden z mála animákov, ktoré sa dajú pozerať a pri ktorých sa stále dá nachádzať niečo nové, vtipné, novátorské. Pri ostatných dieloch série si nie som už tak istý.