• Krátkometrážní

Beetlejuice (1988)

Tim Burton po úspechu Pee- Weeho dobrodružstiev dostal slušný rozpočet a súhlas štúdia k tomu aby natočil svoj vlastný autorský film. Týmto filmom je Beetlejuice a je vidno že Burton sa na tomto filme pekne vybláznil. Neskutočne veľa príšeriek a duchov spolu so svetom mŕtvych sú tak neskutočne bizarné a zábavné že vás snímok ani na chvíľu nenudí najlepšie sú tie drobne vtipy typu - keď niekto spácha samovraždu bude pracovať vo svete mŕtvych ako pracovník na úrade a skutočne recepčná má podrezané žili. Michael Keaton aj na fakt, že je vo filme veľmi krátku dobu, si užíva každú jednu minútu svojho výstupu a práve on zatieňuej aj inak sympatický manželský pár v podaní Davisove a Baldwina. Malý, veľký film, ktorému kraľuje čierny humor a morbídna jemnosť.

Pee-Weeho velké dobrodružství (1985)

Za normálnych okolností, by sa mi tento film vôbec nepáčil a prvých 5 minút tomu aj nasvedčuje, lenže potom ako keby sa z počiatku nesympatického Pee- Weeho, stane sympaťak a vy si na jeho šialenstvo zvyknete. Začnete sa smiať a keď dojde na strhujúce finále - ktoré by som prirovnal príchodu Jaya a Silent Boba do Miramaxu - uvedomíte si, že sledujete síce film, ktorý spĺna všetky žánrové klišé amerického priemyslu, ale vďaka Burtonovi je krásne iný, aspoň v tom smere, že tu slovíčko klišé budete ťažko hľadať, aj keď sa tam nachádza. Príjemne som sa pri tom bavil a hlavne je to natočené s úžasnou ľahkosťou, ktorú umocňuje fakt, že tu sekundujú Twisted Sisters a Japonská Godzzila.

Samuraj (2003)

Takeši Kitano je už pojem, ktorého meno je zárukou zvláštneho a jedinečného filmového zážitku, ktorý spája poetizmus s epickosťou a každý jeho záber je dokonale prispôsobený príbehu a ani jeden záber nie je zbytočný. Samuraj je akoby česť filmom o samurajoch, ktoré vlastne tvorili vätšinu príbehov japonskej kinematografie a rozpráva o Slepom Zatoichim , ktorý putuje z miesta na miesto a načúva príbeh popritom ako hraje hazardné hry. Tento film je je fantastický natočený, hudba je geniálna, hravá, a krásne originálna a kupodivu aj príbeh, ktorý ma vlastne ten istý základ ako staršie japonské snímky, len Kitano ho prispôsobil štýlu jemu vlastnému. Miesi sa tu brutálnosť s poéziou a koniec je krásny a úprimný a trochu tanečný. Celý tento film je ako báseň japonských umelcov- dlhá, vykonštruovaná, plná krásy a lásky a po jej dopozeraní vo vás niečo nechá. To je v súčastnosti u Japonskej kinematografie veľmi zriedkavé preto len doporučujem to skúsiť a uvidíte že nebudete sklamaný.

Krátký film o zabíjení (1987)

Od začiatku som vedel že to nebude len tak obyčajný film o zabíjaní, pretože záber na mŕtve zvieratá o niečom svedčí. Dačo mi ale vravelo že mačky hrajú v tomto filme nejakú úlohu. Na začiatku je obesená mačka, Vrah je obesený a vrahová obeť hovorí nemám rád mačky pretože sa im nedá veriť. Zatiaľ čo samotná vražda je pekne dlhá a krutá rozhodne nie je tak pôsobivá ako ako obesenie vraha, pri ktorom a tak isto aj pri jeho spovedi ma striaslo. Príbeh je akoby rozdelený na dve časti- v prvej je použití zvláštny kamerový filter, ktorý neukazuje celý obraz a jediné čo nám ukazuje sú hlavný hrdinovia. Veľmi dobrá je postava Piotra, ktorý obhajuje vraha a nemôže s tým nič robiť a keď sa mu potom vrah spovedá a on povie stráži nikdy nepoviem "už" tak je to pekne silný moment, ktorý vás zarazí do kresla. Prospieva mu krátka stopáž a dokonalý scenár, ktorý nám načrtne nejakú vec na začiatku " viete sadiť stromčeky?" a pri spovedi sa k tomu vráti a je to 100- krát silnejšie a vy viete že to malo zmysel - " Maryša mala strašne rada stromy, preto sme ju pri stromoch pochovali" Užasný, depresívny a aj napriek brutálnosti- keď vraha obesia a on sa poserie tak je to naozaj sila - je úprimný a svojim spôsobom aj krásny

Tahle země není pro starý (2007)

Filmy bratov Coenovcov mám rád. Aj keď posledne zablúdili do komédie a okrem priemerných lupičoch pani domácej v ich filmografií nenájdete ani jeden slabší kúsok. Preto ma milo prekvapilo keď získali oscara a to hneď v hlavných kategóriách lenže aj keď som sa na to tešil v očakávaný THE BEST MOVIE 2007 som pravdu povediac sklamaný. Príbeh je fantastický a nenudí . Postavy sú premyslené aj keď niektoré zbytočné a bez nich by dej napredoval rýchlejšie- Tommy lee Jones, ale neprekážajú filmu. Javier Bardem je fantastický a jeho stvárnenie psychopata je skrátka ojedinele dokonalé. Za celý film nezaznie hudba takže tomu dodáva istý realizmus. Toto všetko plus to že je to od Coenovcov bude pre fanúšikov skvost, lenže miestami a môžu zato vedľajšie postavy príbeh nudí a namiesto dych berúceho záveru je tu prehnané moralizovanie, ktoré síce nie je trápne ale uznajte sami , všade je násilie a len scény s Jonesom sú strašne moralizujúce. PREČO akadémia ocenila tento film oscarom? pre mňa asi najhlúpejší oscar vôbec lebo takýchto filmov je naozaj mnoho a svojou výnimočnosťou sa nemôžu rovnať filmom ako Juno, Pokánie a Čierna krv. Tento film je taký ľahký nadpriemer a za ľahké nadpriemeri sa oscari predsa nedostávajú alebo áno?

Hvězdný prach (2007)

Konečne film, ktorý je taký aký má byť. Fantastické fantasy , na ktorom je fantastické úplne vštko. Jediné čo mi tam vadilo sú efekty ale keď sa to tak vezme tak všetko ostatné bolo tak dokonalé až mi to bolo jedno. Charlie Cox je aj napriek mojim počiatočným obavám sympaťák a claire danes k tomu sa ani netreba vyjadrovať. konečne niekto pochopil že zlo nevyzerá ako Tilda Swinton ale ako nádherná michelle pfeiffer aj keď o jej kráse by sa dalo polemizovať. Voughn ma milo prekvapil filmom po krk v extázi a týmto ma len utvrdil že jeho kariéra bude plná nezabudnuťelných diel. Už teraz sa teším na komiksovú fantasy Thor ktorý Matthew režíruje. Hudba je tu bohovská a po zlatom kompase kde bola hudba strašne nedotiahnutá milé prekvapenie. A de niro v úlohe teplého piráta je neodolaťelný

Tramvaj do stanice Touha (1951)

Toto je jeden z tých filmov , ktoré vás zasiahnu a ešte dlho po pozretí vám budú rezonovať v hlave. Podľa hry tenneseho williamsa, ktorá je už kultové dielo vznikol film kde dominujú výkoni branda a leigh. Tak depresívny film s taj nesjutočne depresívnym koncom sa len tak nevidí a najhoršie na tom je že k Blanche inklinujeme o to viac nás zamrzí jej náhly prerod. Brando vo svojej druhej úlohe dokazuje že dokáze hrať a všetku svoju pozornosť strháva na seba. Leigh je utešená, nádherná a ku koncu aj šilene presvedčivá. Ja môžem len tlieskať takémuto filmu lebo na to že vznikol v pedesiatych rokoch stále je svojou kvalitou neprekonatelný a rozhodne sa dá povedať že aj súčasný. Je to skrátka dvojhodinová jazda v jednej električke ktorej konečná stanica je v nedohľadne a rozhodne nas na jej konci nečaká nič dobré

Šílená / Krásný (2001)

Veľmi krásny film, ktorý je takou sondou na dospievajúcu mládež. Kirsten Dunst bola akoby zrodená na takéto úlohy životných stroskotankíň, jej výstupy , jej zúfalstvo a jej slzy sú uveritelniahodné. Film má pomalé temto a sympatická dvojica medzi ktorými to naozaj iskrý vedie pomaly film do predu až ku koncu, ktorý je taký aký má byť a iný by som si ani nevedel predstaviť, vzhľadom na to že hlavné postavy veria vo svoju budúcnosť a vo svoje sny a vo svoje nočne mory v prípade Nikole. Koniec ma dojal . a strašne rád by som chcel vidieť predĺženú verziu lebo tam je určie dvakrát viac emócií a určite väčšie stotožnenie s hlavnými postavami a prostredým. Veľké bravo a potlesk za všetko aj za hudbu ktorá je nezávisla a absolútne pre mňa neznáma . Taký malý veľký film pre každého.

Opilí slávou (2006)

DiCillo je režisér ktorého hrdinovia sú ľudia, ktorý nevedia kam dalej alebo sú na mrtvom bode vo svojej kariére. Taký je aj Les, ktorého rodičia odsudzujú za to že je paparazzi a nedostane sa mu u nich uznania. Jeho snom je raz spraviť takú fotku , ktorá raz obletí zem. Toby je bezdomovec , ktorý sa Lesovi votrie do života s tým že mu bude pomáhať zadarmo. Začína sa cesta splnených snov, pretože Toby chce byť herec. Najivita akou je film natočený hovorí za všetko keď sa Toby prslávi filmom o zabijákovi bezdomovcovi za 90 Milionov dolárov na tvári vám musí preblesknúť úsmev a keď Kostelo hovorí že robí muzikál o Britney Spears na štýl električka do stanice túžba musíte sa válať o smiechu. Je to natočené jednoducho a s každého záberu cítiť malý rozpočet ale film je aj tak skvelo natočený hlavne krásnymi scénami , ktoré napoprvýkrát nedávajú úplne zmysel a po druhom pozretí si uvedomíte že by vám chýbali. Buscemi je fantastický on bol vždy a hlavne po titulkoch je ešte minutový spot , ktorý nech vám neunikne lebo len s ním ma film koniec aký má mať Happyendoví ale zase takéto sú jeho postavi. Aj keď je to happyend keď sú vlastne v tom čo robia na tom naúbohejšom mieste? posúdťe sami

Hezké sny (2007)

Tento film má úžasný námet další obstojný s tej hŕby námetov , ktoré sú nezaujímavé a musím skonštatovať, že ani náhodou není natočený tak ako mohol byť ALE je tu pár kladov, ktoré stoja za to. Zo všetkého najviac , musím pochváliť Martina Freemena ktorý je strašný sympaťák a dokáže utiahnúť aj celý film. Z vedlajších postáv určite si zasluhuje pochvalu Cruzová a Pegg. peggov humor je trefný a hrá tu nesympatického sympaťáka a Cruzová ako famme fatale hlavného hrdinu je skrátka božská, trochu ma zamrzela účasť Gambona, ktorý sa objavil v jednej scéne a paltrowa sa sem nehodila a DeVito má už zlaté časy v herectve za sebou. Krásne natočený filmík, v ktorom sa stratíte v poznávaní čo je skutočnosť a čo realita a to je aj úlohou tohoto filmu a ja mam skrátka filmy ó ľudoch ktorý potrebujú zmenu a snažia sa o ňu rád preto som pridal jeden bod navyše aj keď je to zrejme priemer