• Krátkometrážní

Magická hlubina (1988)

Je to bezesporu hezký film a některé scény jsou opravdu působivé a silné, ale nemůžu si pomoct, postava Johany mi přijde jako z úplně jiného filmového světa, vetřelec, který zde nemá co dělat a pouze úspěšně narušuje zajímavý vztah Jacques - Enzo - moře. Nehledě na to, že Rosanna Arquette je velmi nesympatická.

Útěk do divočiny (2007)

Ten film klame tématem. Působí jako osobní zpověď s filozofickým přesahem, ale v jádru je to vlastně "jen" konvenčí dobrodružné drama. Sean Penn propásl šanci, vsadil pouze na atraktivitu přírodních scenérií, příběhu a dynamické kamery. Na nějaké hlubší zamyšlení, rozjímaní či trocha spirituality nezbylo místo.

Tropická bouře (2008)

Stiller má zajímavé nápady, ale bohužel je neumí dost dobře rozvinout a zůstává daleko za těmi nejlepšími parodiemi. Nejsou tam bohužel žádné vedlejší vtípky v pozadí, narážky na slavná válečná dramata jsou chabá a užijí si je jen ti, kteří mají nakoukáno, spousta hlušiny, trestuhodně nevyrovnané. S odstupem času mi připadá, že to hlavní, na co Stiller sází je politická nekorektnost a co největší kadence slova fuck a jeho modifikací. Politická nekorektnost je v současnosti pomalu už norma a sprostě umíme mluvit všichni, tak o co jde?

Tobruk (2008)

Je to sice v první řadě pocta vojákům od Tobruku a až v druhé válečné drama, ale minimálně za to si film zaslouží spíše uznání. (Kdybych nebyl Čech, hodnotím asi 3* stejně jako jsem hodnotil podobný izraelský Beaufort za slušně odvedenou práci.)

Human Traffic (1999)

V tomto filmu je mnohem více životní pravdy než ve většině současných "seriózních dramat", která jsou oceňována na filmových festivalech! A jen tak mimochodem - taky je to neskutečně zábavné, hravé, chytře natočené se spoustou krásných drobností a vůbec je radost se na to dívat. Nemohu to nemilovat - jeden z mých nejoblíbenějších filmů.

Hanba (1968)

Velké téma, ale nezvládnuté, protože Bergman neumí nasnímat válku dostatečně působivě. Už jen ten fiktivní konfklit je zcela nezajímavý (kdo proti komu bojuje a proč?) stejně tak jako hlavní postavy (bezpáteřní zbabělci) a jejich osud mi byl zcela lhostejný. Vizuálně nijaké a herci občas sklouzávají k teatrálnosti. Naštěstí výsledný dojem notně zvedá závěr na člunu - výborné nasnímání zmaru a pomalého umírání. Jinak ale celkem slabota.

Tvář (1958)

Bergman svého mága demaskoval jako by se nechumelilo a film tak zcela pohřbil. Závěrečný zvrat už nevytrhne, neboť film veškerou svou atraktivitu i smysl ztratil. Zůstala jen výborná podkrovní scéna a jinak nicota...

Rozhovory s mým zahradníkem (2007)

Oslava venkova, francouzských železnic a prostého (civilizací nezkaženého) člověka = ruralistický kýč, vedle něhož je i Babička Boženy Němcové naturalistickou záležitostí. A nezachrání to ani (opět výborný) Daniel Auteil.