• Krátkometrážní

Tajemství loňského léta (1997) odpad!

Blbost nad mraky, ještě horší než Vřískot. Kdyby tu byly i mínusové stupně, třeba křížky, tak by to mohlo získat tak ++++. To měl být horor? A ten vrah nasazuje všemu korunu. Když v závěrečném finále zjistím kdo to vlastně je, tak nevím, zda se mám smát nebo brečet nad tou ubohostí. Po shlédnutí tohoto "filmu" jsem již neměl síly na pokračování.

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002)

Oproti prvnímu hraném dílu je to velmi slabý odvar. Děj jen kopíruje animovaný film Asterix a Kleopatra a gagy se vůbec nepovedly. Kostyméři se taky moc nepřetrhli, Clavier a Depardieu vypadají strašně a bohužel předvádí i stejně strašné výkony, což by se dalo říct snad o všech postavách. Hudba je taky otřesná, míchat do takového filmu moderní pop a ještě takovým stylem - najednou to začne hrát a nejednou se to utne - je hrůza. Když zazněla melodie z filmu Profesionál s J.P. Belmondem, byla to téměř urážka toho filmu a skladatele Ennia Moriconeho. Taky nechápu výměny herců. Nový Panoramix je strašný, úplně jiný než by měl být. Co je však hrozné, je Ceasar. Proboha, proč tam nedali stejného herce jako minule? Ten byl skvělý! Tady se chtěl pan režisér zviditelnit a tak si dal tuto roli, ač se na to hodí jako pěst na oko. Hnus. Ale přeci, za pár povedenějších okamžiků, dávám aspoň tu 1*, ale zklamání je obrovské.

Asterix a Obelix (1999)

Není to nejlepší komedie všech dob, ale myslím si, že tvůrcům se přepis komiksu povedl nadmíru dobře. Je tam i docela dost dobrých hlášek a hercům se taky něco podařilo. Hodně se mi líbil Ceasar, z něho tam opravdu udělali pěkného "vola", mírně řečeno. Děj byl takový poskládáný z animovaných filmů, ale jevil i znaky originality, narozdíl od druhého dílu, který je pro mě zklamáním.

Dracula (1992)

Film vlastně ani není horor. Nedá se říct, že bych se bál, ale napětí dokáže Coppola udržet až do konce. Výtvarné zpracování je neobvyklé, ale filmu dodává větší náboj a je provedeno bezchybně. Co mě však nejvíc na tomto filmu upotalo, byl přístup, s jakým Coppola zpracoval Stokerův příběh. Ukazuje nám Dracula jednak jako krvelačného upíra, ale taky jako nešťastně milující bytost. Tohle se mi opravdu líbilo, narozdíl od všech ostatních podobných výtvorů, které ukazují Draculy, mumie apod. jenom z té jejich špatné stránky, i když oni chtěli jenom lásku. Coppolův Dracula je v tomto směru vyjímečný a scénař je doatžený do puntíku. Herci už jenom korunují tento snímek na jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl. Dvakrát bravo, Francisu Fordovi, tímhle si mě opravdu získal!

Tenkrát v Americe (1984)

3 a 1/2 hodiny- neuvěřitelná délka pro film, ovšem pokud jde o film vynikající, tak to nemůže vadit. Pro mě je to nejlepší mafiánský film, myslím si, že je o dost lepší než Kmotr (i když tady jsem byl ovlivněn faktem, že jsem nejdřív četl knihu) se skvělou atmosférou. Když kamera ve zpomaleném záběru snímá pětici utíkajících kluků, na které střílí gangster za doprovodu skvělé hudby, pak se dostanu do absolutní filmové extáze. Režie - Sergio Leone, hudba - Ennio Moricone, hl. herec - Robert de Niro... tři géniové se spojili, aby vytvořili geniální dílo a to taky vzniklo.

Lovec jelenů (1978)

Jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy viděl! Je to opravdu absolutní špička. Není to zrovna klasický válečný film, válku zde vlastně vidíme jen v párminutovém střihu, pokud nepočítáme záběry z vietnamského věznění. Je to spíš psychologický film. Začátek (1. hodina) je sice možná mírně zdlouhavý, ale má svou důležitou roli. Nejdřív jsem nechápal, proč jdou na jelena, když to má být film z Vietnamu, ale na konci jsem pochopil. Film je založený na tom, jak válka může poznamenat člověka ať už tělesně nebo psychicky. Film se soustředí zejména na psychiku hlavních postav a tuto úlohu zvládl na jedničku. Kvalita snímku je navíc umocněna na druhou výtečnými hereckými výkony, Robert de Niro je opět výtečný, překvapivě však je ještě lepší Christoher Walken. Rozhodně však ostatní herci nezaostávají, všichni podávají skvělé výkony, ale dát každému Oskara jaksi nejde, že?